Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 894
  • 807
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 10 861
След като втаса хубаво, се правят разрезите с много остър нож и веднага се слага във вече загрятата фурна.

# 736
  • Мнения: 2 641
След като втаса хубаво, се правят разрезите с много остър нож и веднага се слага във вече загрятата фурна.

Благодаря. Така направих но не се надигна много, даже стана по скоро като содена питка.

А къде да погледна добро обяснение на стъпки за правене на квас.

# 737
# 738
  • Мнения: 2 641

Благодаря, заредих веднага. Днес е 3ти ден. Имам въпроси:
Защо трябва да изхвърлям от кваса, а не просто да добавям?
Защо трябва да се добави бяло брашно а не пълнозърнесто брашно около 5тия ден?

Аз съм замесила квас с пълнозърнесто от лимец, мляно на каменна мелница, тоест без добавки и ми е много жал да хвърлям от сместа.

# 739
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Предполагам , защото вкисва.  То се казва кисел хлям  ама не вкиснал .

# 740
  • София
  • Мнения: 10 861
Ами недей да хвърляш. Използвай сместа за нещо. Примерно в тесто за палачинки. А трябва да се вади половината от закваската, защото в противен случай ще трябва да добавяш все повече и повече количество вода и брашно за зхранване.
Относно бялото брашно - от там на татък аз захранвам само с бяло брашно. Ако теб то те притеснява, остани на пълнозърнесто.

# 741
  • София
  • Мнения: 1 877
Ох, успях и аз да си завъдя квас за първи път, след няколко неуспешни опита. Heart Eyes

Направих компилация от лимец и бяло брашно (повече лимец), правих алхимии, местих на топло от стая в стая, но накрая стана. Повече от 5 дни ми отне, но го отдавам на студеното време. Едновременно в отделен съд се опитах да направя и само от бяло брашно, но не ми се получи.
От кваса съм сложила в хладилника и съм направила малки топчета, които в момента суша на терасата, че да не си го изпусна след толкова зор. Hug

Хляба направих в хлебопекарната - стана разкошен. Първо с програмата за месене (10 мин.) размесих всичко, включително и кваса, след това оставих да втасва около 5-6 часа до радиатора и после с програмата за печене го изпекох. Ако някой иска рецептата, ще я напиша.

# 742
  • София
  • Мнения: 1 872
Аз искам рецептата. И за сушенето на кваса - също. Защо на топчета?Да споделя как правя аз хляба - продуктите ги слагам в пекарната и пускам на програма месене и втасване, която ми е общо 1.30 ч. После оставям хляба да втаса още, докато се надигне добре, наблюдавам го от време на време през прозорчето на уреда. Накрая пускам програма печене за 55 минути или за 1 час.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 19:15 от Mari_qana

# 743
  • Мнения: 2 641
А с какво брашно правите хляба? С квас и само с лимец ще се получи ли бухнал хляб?

# 744
  • София
  • Мнения: 10 861
А с какво брашно правите хляба? С квас и само с лимец ще се получи ли бухнал хляб?

Само с брашно от лимец трудно ще ти се надигне хлябът. Имам една рецепта, по която се получава доста добре за такъв вариант.

# 745
  • София
  • Мнения: 1 877
Аз искам рецептата. И за сушенето на кваса - също. Защо на топчета?
Ето рецептата:
Вода - 415 мл
Сол - 2 ч. л.
Захар - 3 ч. л. (според мен с 1 с. л. мед ще стане още по-добре)
Брашно (бяло 650 от Лидл) - 750 гр.
Квас - 150 гр.

Първо смесих всичко, спазвайки горната последователност в хлебопекарната (лидлска). Пуснах програма 9 (10 мин. месене), за да се размеси тестото. След това извадих казанчето, завих с един слой фолио, отгоре с хавлиена кърпа и сложих до радиатора на топло. След 6 часа, тестото беше увеличило размера си може би 3-4 пъти. Пуснах хлебопекарната на програма 14 (1 час печене) да загрее 5 минути, после направих разрези на хляба и сложих да се пече.

За топчетата квас - гледах това видео:
https://www.youtube.com/watch?v=40Z9X7YOiO8&list=LL0G-XNNAbG … ;index=4&t=0s. Единственото различно, което направих е, че сплесках топчетата, за да изсъхнат по-лесно и станаха нещо като миниатюрни, дебели палачинки.

За хляб с квас от лимец, може да видите това видео, на пича доста добре му се получава:
https://www.youtube.com/watch?v=IrWlTrZqVkE&list=LL0G-XNNAbG … ;index=3&t=0s

# 746
# 747
  • Мнения: 2 641
А с какво брашно правите хляба? С квас и само с лимец ще се получи ли бухнал хляб?

Само с брашно от лимец трудно ще ти се надигне хлябът. Имам една рецепта, по която се получава доста добре за такъв вариант.

Може ли да я напишеш моля? Ии да дадеш линк.

Днес ми е 5ти ден за кваса и си мислех вместо да хвърлям дали не мога да продължа в друг съд от 5ти ден нататък и така да имам в 2 съда квас. Или може ли да го ползвам като сложа и мая?

# 748
  • София
  • Мнения: 10 861
Различен хляб с брашно от лимец

Няма смисъл да прехвърляш във втори съд, освен ако не ти трябва по-голямо количество закваска. Щом ти е 5-ти ден, би трябвало вече да е готова за употреба (най-много да трябва да изчакаш още 1). Ако мислиш, че не е достатъчно силна, тогава като започнеш да правиш нещо добави и малко мая за по-сигурно.

# 749
  • Мнения: 9 991
Че аз не виждам полза, да се слага и мая. Аз като правя тесто, ако не е с квас винаги ползвам много малко мая и чакам малко повече. Резултата е почти същия. Тесто с квас се чака много, то сега в тая карантина време бол.

Общи условия

Активация на акаунт