Оправданието "Ама той/тя е дете"

  • 34 109
  • 850
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 771
Въпросът ми е провокиран от следната ситуация - на спирка в центъра, малко дете тичайки (под малко пояснявам - видима възраст 5-6 години), блъсна жена, която залитайки си изпусна телефона. Жената се наведе, взе си телефона, който очевидно имаше пукнато по дисплея и се обърна ядосана към майката на детето. Това, че тя е майката се разбра от провелия се на висок тон разговор между двете. И майката, без да се извини, се оправда с това : Ами той е дете! Хвана го за ръка и си тръгна, а жената си се пооплака на висок глас, но не направи нищо друго.

Не ме разбирайте погрешно, но 1-во това не е оправдание за всичко и 2-ро кога според вас това оправдание вече не може да се използва. Защото те до 18 годишни все са си деца. И 3-то в тази ситуация не е ли редно родителят, който е с детето, да предложи поне, да поеме ремонта-заплати щетата или компенсира?

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Майката да си държи детето. Жената да си държи здраво телефона.
Виновни са всички. Пари от майката не трябва да се търсят.

# 2
  • Мнения: 3 166
Ако детето е блъснало жената нарочно, майката трябва да плати. Но ако без да иска, то тогава, да дете е.

Макар и рядко, но  има много злобни деца. Виждала съм как 9-10 годишно дете от завист бута 5-6 годишно в гръб от ръба на стръмна скала. Майка му дори не си направи труда да види другото дете добре ли е. Само хвана нейното за ръка и бързо тихомълком се изнизаха, докато останалите се суетяхме да помогнем на бутнатото дете, което беше с разкървавено лице и одрани ръце. А после трябваше да се води и в болница, за да се провери дали няма нещо счупено.

Тази злоба няма просто така откъде да дойде. Мога да се хвана на бас, че баща му и/или майка му, която се изниза, е също толкова злобна и завистлива, колкото и детето. Тя дори не се извини, не го накара да се извини, какво остава пък да плати медицинските разходи.
Ако тя все така се държи и няма последствия за детето, каквото и да направи, защото бил дете, тя си възпитава един бъдещ престъпник. После защо никой не спазвал законите, защо си позволявал да убие дете с колата си в пешеходната зона и после скачал на бащата, че не си пази детето. Защо това, защо онова. Защото децата ни не се възпитават да поемат отговорност още от малки. Даже обратното - възпитават се да бягат от отговорност още от малки.

В случая с детето на спирката, дори да не е било нарочно, трябвало е майката да го накара да се извини.

Обаче думичката "извинявай" някак си не е на почит в България. Струва ми се, че повечето родители пропускат да възпитават децата си да се извиняват, когато трябва.

Последна редакция: чт, 05 юни 2014, 01:50 от kitarista

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 7 065
И аз много се ядосвам на такива родители. Детето ми има вече страхова невраза от бутащи се деца. Съвсем сериозно. Толкова пъти се е случвало пред очите ни. Веднъж мъжа ми не издържа и се развика, а майката на детето най-невъзмутимо си пушеше цигарата и изобщо не трепна и се оправда ами то е дете какво се прави. Каквито родителите такива и децата - пълни дебили.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 502
Преди 2 дни едно такова 3-годишно "ама то е дете" удари сина ми по носа, с играчката на сина ми, която се опитваше да отмъкне. Моето дете е на 4г. и 9 месеца, една глава по-високо и ако не бях напомнила да пази малкия разбойник, сигурно щеше да го отнесе. Но бабата на детето не се трогна особено от ситуацията. Викаше, много викаше по внучето си, но реално нищо не направи. Когато от моето дете започна да хвърчи кръв се надвеси над него и истерично се разкрещя "Ужас, ужас!". Но не се извини, не се махна с малкия дивак, само обясняваше, че той е много палав.Моето дете е доста щуро, импулсивно и да, дете е, но аз затова съм там- да го контролирам, да го озаптявам дори, ако се наложи.
Изобщо това "дете е" ми звучи оправдано за тичане, вдигане на шум и прочее характерни за децата неща, но когато е намесена лошотия, злоба, агресия, физеческо нараняване... не, не може да е така.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, детето е дете и затова е с възрастен придружител. Майката не е дете и е бляла докато "детенце" се е забавлявало.
Има и такива заспали родители и затова си дръжте телефоните здраво, не с два пръста.

# 6
  • Мнения: 1 788
За мен това е поредното последствие от липсата на елементарно възпитание - и за детето, но най-вече за майката.
Изумява ме как всеки един магазин се превръща в детски кът, докато майките невъзмутимо пробват дрехи или гледат гримчета. Или в заведение, което не е детско.
Много рядко ще се види майка/родител, който да държи детето си за ръка и през цялото време да му обяснява кое е редно и кое не да се прави на обществено място.
Напълно съм съгласна, че има злобни деца и това също идва от възпитанието и поведението на родителите вкъщи.
Но друго, което ме дразни като твърдение е "децата са жестоки". Не, не са жестоки, невъзпитани са.
Не може то да удря, чупи, блъска, наранява, а ти да стоиш от страни, да пушиш цигара, да му се радваш и да мислиш, че ще си го израсте само и подобно поведение ще му "мине" като пъпка от комар.

# 7
  • Мнения: 8 242
Не ме разбирайте погрешно, но 1-во това не е оправдание за всичко и 2-ро кога според вас това оправдание вече не може да се използва. Защото те до 18 годишни все са си деца. И 3-то в тази ситуация не е ли редно родителят, който е с детето, да предложи поне, да поеме ремонта-заплати щетата или компенсира?
Айде пак да пуснеш такава тема като имаш деца  Wink

В случая с детето на спирката, дори да не е било нарочно, трябвало е майката да го накара да се извини.

Обаче думичката "извинявай" някак си не е на почит в България. Струва ми се, че повечето родители пропускат да възпитават децата си да се извиняват, когато трябва.
За това съм съгласна  Peace

# 8
  • Мнения: 5 513
Знаете ли колко пъти съм се опитвала да го озаптя на какви ли не места.Особено когато е имало и други деца е почити невъзможно.Трябва да избирам да реве неистово и да надува главите на хората/които пак ще са недоволни/ или да пипне тук -там,да бутне този или онзи ,да се сдърпат за играчки...докато приключа и си тръгна.
Много хора са имали същия проблем или сходни с децата си и са искали да се справят с тях,но не могат.Понякога е просто период на детето и трябва да отмине.Но да го държиш заключено в къщи ли?Форумът е пълен с такива теми и родители които искат да поправят нещата.

Моето дете вече не прави такива неща.Но пък прави други ,които също имат нужда от обяснение,пояснение изпадане в ситуация....
 
п.п. Със същия успех можех и аз да залитна и да бутна жената и тя да изтърве телефона.

# 9
  • Мнения: 4 841
А какво е оправданието на възрастните, които се блъскат безогледно в автобусите и метрото, сакън да не изпуснат заветното място, и хич не им пука, че съотношението 80 кг тьотка : 25 кг дете с 10 кг ученическа чанта не е никак равностойно?

Някой правил ли си е труда да понаблюдава как се държат възрастните с чуждите деца, когато те са сами, или поне не се вижда родител наблизо?
До скоро излизах (на дискретно разстояние) заедно с "тайфата" на сина ми, не толкова да наблюдавам и контролирам децата, колкото да ги браня от груби, агресивни и самозабравили се възрастни, и да им показвам (на децата) какво е приемливото поведение при агресия от страна на възрастни, за да не ескалират конфликтите. Книга мога да напиша за всичко, с което съм се сблъсквала. И определено ще е психо-драма с елементи на екшън.

Джунглата е резултат на неадекватно поведение на големите. Да си дете днес е много, много трудно, и това, че едно тичащо дете е бутнало без да иска взряна в телефона си жена не е такава драма, колкото всичко онова, което им причиняваме. И което ще ни се върне с лихвите след години.

Майката на детето, естествено, е за критика - не я е срам, да го пусне да тича, вместо да му купи едно таблетче или PSP, да си цъка като "нормалните" деца  Stop

# 10
  • Мнения: 1 726
Аз да дам за пример друга случка: баба гледа 2-годишно на детската площадка, но се отнесла на някъде и детето се затичва към люлката, на която в момента се люлее 8-годишно. Люлката го удари, за щастие нищо сериозно му нямаше на детето, обаче бабата така се развилня. Започна да крещи на голямото и ако то не беше избягало, сигурно щеше да го набие. И понеже аз бях единствената в близост започна да крещи на мен. А аз бях бременна в 8 месец и кротко си четях книжка и хрупах солети седнала на земята. Каза нещо от сорта " ...вместо да плюскаш да беше станала да го спреш. Не се наяде!..." Mr. Green

# 11
  • Мнения: 46 660
Съгласна съм с това оправдание в определени ситуации. Но само в определени.
За тази - ако се разминаваме и се сблъскаме, независимо дете, възрастен, нормално е, случва се.
Но ако дете или възрастен тичат просто ей така, обикаляйки и бутайки се без причина, и ако това е моето дете, бих възстановила финансово последиците. Не казвам, че така трябва, а че така бих постъпила аз.

# 12
  • Мнения: 12 696
Майката на детето, естествено, е за критика - не я е срам, да го пусне да тича, вместо да му купи едно таблетче или PSP, да си цъка като "нормалните" деца  Stop

Спирката не е най-подходящото място да тича.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 502
A, BirdsFlu, не съм много съгласна с последното. Нека тича детето, но с повишено внимание от страна на майката. Друг е въпросът дали на спирка е безопасно да се тича, аз не бих го пуснала, страх ме е.

desitkata77, сама казваш, че си се опитвала да го озаптиш. За мен там е ключът- каква е реакцията на родителя. Едно е да се опиташ да спреш детето, да му обясниш, друго е да гледаш на другата страна и да казваш: "Ами дете е!".

# 14
  • Мнения: 4 841
Спирката не е най-подходящото място да тича.

A, BirdsFlu, не съм много съгласна с последното. Нека тича детето, но с повишено внимание от страна на майката. Друг е въпросът дали на спирка е безопасно да се тича, аз не бих го пуснала, страх ме е.

Не сме били там, не знаем каква точно е била ситуацията и какво разбира авторката под "тичане". Едва ли е вилняло напред-назад в близост до платното, самото място не го предполага - спирките обикновено са на тесни и сгъчкани места, и без да "тичаш" можеш да бутнеш някого. При 20 минутно чакане на автобус, и възрастните съклетясват и започват да крачат напред-назад, какво остава за децата.

Позволявам си да съм доста скептична по отношение на преразкази, включващи "вилнеещи" деца и горкички възрастни с нарушено лично пространство.

Общи условия

Активация на акаунт