Конкурс за държавен служител

  • 38 380
  • 146
  •   1
Отговори
# 15
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Често в самите обяви за конкурсите са посочени материали за подготовка, или е описано върху каква материя ще е първият етап от конкурса - писмен тест/изпит  Peace

# 16
  • Мнения: 2 760
Спечелих преди много години един конкурс - със съдействието на страхотни служителки от Бюрото по труда. Задвижихме документите за назначаване и за подготвителните обучения и изведнъж се оказа, че нямам необходимата квалификация... не че мацката, която парашутнаха на моето място, я имаше. Помня, че служителките от БТ бяха бесни, защото това беше нож и в техния гръб и смяната беше станала без тяхно знание. Но бях много млада, неопитна и неуверена в себе си, така че не се борих за правата си.
Мисля, че такива безобразия сега по-трудно ще минат.

# 17
  • Другата България
  • Мнения: 37 258
Само така си мислиш. Confused

# 18
  • Мнения: X
Струва ми се абсурдно да те допуснат до конкурс, за който нямаш необходимата квалификация. Тези неща стриктно се следят, а и защо си спечелила ти изобщо щом са имали вече приготвен човек. Както и да е де, мисълта ми е, че явно там където си кандидатствала са мазали с голямата метла и са били големи наглеци - обикновено се спазват всички законови изиквания.
Искам да кажа на хората, които си мислят, че конкурсите са нагласани следното. Понякога за да се повиши даден служител в едно държавно учреждение трябва да се пусне конкурс, който е общодостъпен. Идват и кандидатстват и външни хора, но той бива спечелен от служител, който вече работи в това учреждение, съвсем логично (той все пак е с най-сериозна подготовка и стаж по това за което е конкурса). Това също е нагласация, но от друга страна как да повишиш някой по друг начин, когато закона изисква да е така. Затова е съвсем логично млад човек, без квалификация да започне на ниска длъжност и тогава се вземат най-много кадри от вън.
Всички конкурси се обявяват на интернет страницата на конкретното ведомство, потърсете там насоки за кандидастване, ако трябва се обадете на обявените телефони. Успех, ако не стане на едно място - ще стане на друго!

# 19
  • Мнения: 2 621
Добре, а не може ли просто да се пусне вътрешен конкурс, само за служителите от съответната администрация, защо трябва да пускат общодостъпен ? Тук така се прави. Щом един служител е за повишение, правят вътрешен, повишават го, и за неговото място вече пускат външен, за да се назначи нов човек.

# 20
  • Другата България
  • Мнения: 37 258
Точно така се прави. Peace

# 21
  • Мнения: X
Не винаги се прави така, нали ви казах аз как започнах работа в ДА. Пуснаха външен конкурс, който бе зает от вътрешен човек, но вероятно това е станало така, защото този човек не беше държавен служител преди това.

# 22
  • Мнения: 14 478
Знам, че тук тези конкурси винаги са честни и държавните служители са най-кадърните, което си личи по процъфтяващата ни родина.
Имай предвид, че  държавния служител, на държавната хранилка, винаги е недоволен и ощетен, но никога не напуска.... Wink
И понеже му се плаща от хранилката, не произвежда ПРОДУКТ, нали така беше, Герри?  Sunglasses
Условието от работата ти да има продукт, е да не си бюджетно платен. Wink
Че кой  търси на българския чиновник ПРОДУКТ? Тва е България, да не ти е Европа?
Ние знаем, че той е над тия неща. Затова си налягаме парцалите, храним го, плащаме привилегиите, 20 те заплати и си траем.
Ще го храним, докато можем. Като ни вдигнат още данъци, винетки и прочее , в един момент няма да можем да го храним и ще се наложи тогава чиновника да се оправя сам без пари...

Последна редакция: чт, 26 ное 2015, 12:29 от weissbier

# 23
  • Мнения: 2 190

 Надявам се да имаш успех в т.н. конкурс.

Знам, че тук тези конкурси винаги са честни и държавните служители са най-кадърните, което си личи по процъфтяващата ни родина.
Имай предвид, че  държавния служител, на държавната хранилка, винаги е недоволен и ощетен, но никога не напуска.... Wink

А напускат, ама много рядко.

Има ли нагласени конкурси - да, но не всички. По слухове, в периода преди кризата (2005-2009), нагласените конкурси са били по-малко. Даже е имало конкурси с 1-2 кандидата.
За кого се нагласяват - и за "племенника на вуйчото владика" и защото така трябва по закон. (например държавен служител може да се прехвърля с разрешение на стария и новия шеф. Но ако старият не го пуска, тогава става с конкурс).
Как да се готвим - в обявата трябва да пише върху кои материали е тестът (кои нормативни актове и други  да се познават), както и методиката на оценяване. Ако интервюто е с голяма тежест, как да кажа по-деликатно, това дава голяма свобода на избора.
Има ли смисъл да се явяваме - да, ако не ни тежи загубата на време (и това, че няма конфиденциалност - името може да се постне в интернет и да стои там дълго време).
Ако участваш в нагласен конкурс, но се представиш добре - след време може да обявят конкурс и за тебе. Рядко, но се случва.
И последен съвет - най-често в ДА се прониква "по заместване". Ако ви предложат - рискувайте.
Когато се обяви конкурс за постоянно място, телефонът прегрява от вуйчовци владици. И дори при обявяването конкурсът да не е бил нагласен, в движение се променя.  

# 24
  • Мнения: 189
izvinqvam se za latinicata, no nqmam kirilica.
Eto az sum neplaten otpusk edna godina i 6led kato izte4e 6te napusna durgavnoto vedomstvo! Osvobogdavam edno mqsto. OT polovin godina sum v 4ugbina i rabotq kato samoneqta i kato naeta su6tevremenno. Razpolagam s vremeto si, parite mi stigat , ostavat i za seif. Pisna mi durgavnata rabota, za koqto zavigdat otstrani i kazvat, 4e ni izdurgat.........
Nqmam ni6to protiv da zaeme mqstoto mi nqkoi, koito sum ubedena,4e sled 6 meseca 6te hvane izvun Bg.
Kato nastoq6t vse o6te i sled nqkolko meseca biv6 durgVEN SLUGITEL V MINISTERSTVO kazvam s otkrita du6a, 4e o6te 14 godini nqma da izdurga tam. Sram me e 4e sum bulgarka, ne iskam da se s6tam za skapanata durgava!!!!!!!

# 25
  • Мнения: 7 171
Добре, а не може ли просто да се пусне вътрешен конкурс, само за служителите от съответната администрация, защо трябва да пускат общодостъпен ? Тук така се прави. Щом един служител е за повишение, правят вътрешен, повишават го, и за неговото място вече пускат външен, за да се назначи нов човек.

Вие явно нямате представа от държавна администрация, била тя в България или някъде другаде. Забравете за логика, забравете за common sense. Не участват! Играеш според правилата или се махаш; това е положението.

# 26
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Може и да има някъде нещо ненагласено, но аз не съм виждала такова.
Имам впечатления от едно конкретно министерство. Ами даже и чистачките са хора на хора, за другите да не говорим.

# 27
  • Мнения: 27
Нагласени са. Не ми се навлиза много в тази мърлява територия, но да речем... че някои "конкурси" просто не ги обявяват, не информират подходящите кандидати за тях, а позициите са предварително запазени. Да не ви разправям за какви назначения по партийна и роднинска линия знам. Да не започвам и как се измислят позиции за свои хора, как съществуват позиции без абсолютно никаква практическа работа за вършене, абсолютно фиктивни, какви чистки настъпват при смяна на някои хора... и т.н. и т.н.

Клиширано звучи, но с толкова некадърници и търтеи на гърба на една държава няма как да се пълзи напред.

Разбира се, някои конкурси се предполага да не са нагласени, защото все някой трябва да свърши и някаква работа в тая пуста администрация.   Sad

# 28
# 29
  • Мнения: 1 248
Шанс също има и когато обявените бройки са повече. Твърдо протектираният например е един и ти си вторият Simple Smile. На първите два етапа бях първа от 60 човека и нямаше как на интервюто да ме отрежат, а да назначат протектираната идиотка, която беше съответно около 30- та. Та  и двете ни назаначиха.
Иначе започването ми на работа в ДА е по -скоро провал, отколкото успех.

Общи условия

Активация на акаунт