Катерина или Екатерина

  • 8 806
  • 83
  •   1
Отговори
# 45
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Лейла@, в класа на сина ми има Екатерина на която казват Ети. Майка й изрично помоли децата да не я наричат Катя. И аз така свикнах да я наричам.

# 46
  • Мнения: 5 259
Научила съм я някой каже ли и така веднага да го поправя, и се случва често, даже съм била свидетел как кръстосва ръце и заявява- Кръстена съм Екатерина, а не Катя и отсрещния, най-често възрастен  Shocked

Аха! И после "то детето не обича да му объркват името, много се дразни"  Laughing

# 47
  • Мнения: 190
Лейла, е тук аз също опулвам очи. Вярно - всеки сам преценява как да си гледа детето.  Ноооо за мен това е вменяване на твоето мнение на детето.  "Научила" си я да не харесва дадено име без преди това да си й дала шанс сама да прецени дали й харесва да й викат така или не. Малко на дресировка избива за мен.

# 48
  • Драгоман
  • Мнения: 1 219
 Моята дъщеря се казва Катерина, но то произлиза от името Екатерина, което е по-правилното! На мене и двете ми харесват  Wink

# 49
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 335
И двете имена са красиви, но гласувах за Екатерина /по-рядко се среща/

# 50
  • Мнения: 99
Лейла, е тук аз също опулвам очи. Вярно - всеки сам преценява как да си гледа детето.  Ноооо за мен това е вменяване на твоето мнение на детето.  "Научила" си я да не харесва дадено име без преди това да си й дала шанс сама да прецени дали й харесва да й викат така или не. Малко на дресировка избива за мен.
Ми дай тогава, за да не му вменим на детето нещо, да я кръстим като стане на 18, случайно да не я дресираме с име по наш избор. И не я уча да не харесва дадено име, уча я да знае как сме я кръстили.
Целта ми не е да изпадам в спорове, но едва ли на майките на Александър и Николай им е приятно някой да ги подвиква на Сашо и Кольо, поне докато са деца.

# 51
  • Мнения: 190
Дори и съвременни майки на Александровци казват на децата си Сашо. Този, който не иска детето му да е Сашо или Катя, просто не кръщава с име с тези галени производни. С раждането си Екатерина не знае, че Катя не е хубаво и правилно име докато някой не започне да й го набива в главата, че е така. Мое мнение.

# 52
  • Мнения: 99
Дори и съвременни майки на Александровци казват на децата си Сашо. Този, който не иска детето му да е Сашо или Катя, просто не кръщава с име с тези галени производни. С раждането си Екатерина не знае, че Катя не е хубаво и правилно име докато някой не започне да й го набива в главата, че е така. Мое мнение.
С раждането си Екатерина се кръщава Екатерина, а не Катя. И със сигурност не набивам на детето си, че Катя не е хубаво име, просто не е нейното име и Катя НЕ е галено на Екатерина. Галено е Ети, Кати, Кате, Ина, Инче. И държа да се обръщат към детето ми с името което сме му дали.
Изчерпах се по темата.

# 53
  • Мнения: 190
Цял живот са ми викали галено Тони, не знаех, че името ми е само и единствено Антония. Между другото галено на Антония е и Ани, Аня, Ая. Не съм се сърдила никога, когато са ми викали по друг начин, различно от Антония. Никой не ми е казвал, че е трябва задължително да ми викат с цяло име. Ако пък си бях избрала друго галено, също нямаше да има проблем. Цялото това желание да се произнася единствено и само цялото име на детето за мен е мода, внесена от англоезичните страни. Тук обаче ние имаме галени и умалителни имена. Както вече заговорихме по-рано за Георги - той е и Жоро, и Гошо, и Гого. Не е Георги единствено и само цял живот! Мое мнение. И аз се изчерпах.

# 54
  • Мнения: 8 925
Лейла@, на каква възраст детето ти се научи да си казва името?

# 55
  • Мнения: 10 547
Признавам си, че когато кръщавахме детето с възможните две ударения на името му, дори и не се замислихме, че съществува другото. Да, наша грешка. Поради това и дадох съвет като минаваща през този път, ако може да се избегне. На мен името ми харесва, ако и да може да му се сложи пустото ударение на някоя съгласен звук- все тая. Детето обаче не приема нещата така.
Помня една Антония, на която три учебни години подред учителката по БЕЛ й казваше Антоанета. Не е приятно. Вероятно.
Също така и не подозирахме, че още при изписването на бебето с двете ударения в името си, веднага ще му лепнат галено, което и до днес си е неговото име. Не подозирахме, защото и перз ум не ни мина да предположим, че това е галения му вариант.

За Екатерини, Катерини и Катрини е ясно, че са Кати или Катя.

# 56
  • Мнения: 99
Лейла@, на каква възраст детето ти се научи да си казва името?
Към 3-тата годинка.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Kaтерина.

# 58
  • Мнения: 5 259
Целта ми не е да изпадам в спорове, но едва ли на майките на Александър и Николай им е приятно някой да ги подвиква на Сашо и Кольо, поне докато са деца.

Майките на Александровци, които не харесват умалителното Сашо, както и на Николаевците, които не харесват Кольо, е много по-лесно да ги разбере човек, защото Алекс със Сашо и Ники с Кольо реално нямат кой знае колко общо като звуков състав.
Обаче между Кати и Катя разликата е направо от земята до небето  Laughing

# 59
  • Мнения: 8 925
Лейла@, на каква възраст детето ти се научи да си казва името?
Към 3-тата годинка.
Благодаря. А като по-малка как си го казваше?

Общи условия

Активация на акаунт