Православието като начин на живот 4

  • 40 246
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 545
Друго нещо, което също ми е непривично, децата се оставят вечер на ' градина', където играят, вечерят, мият си зъбите и си лягат да спят. На сутринта родителите или ги взимат, или ги водят в друга, обикновена градина. Все повече се практикува този начин на отглеждане на деца от работещи на нощни смени.

Тази схема явно свежда родителството преди всичко до финансовото обезпечаване на децата. Детето принадлежи на родителя по чисто биологически причини и той е задължен към него най-вече финансово - а ако не може сам да се грижи за него, плаща друг да го прави. 

Ако детето имаше само чисто биологични нужди, всичко щеше да е ОК. Къде остава обаче невидимата връзка с родителя - приказката за лека нощ, прегръдката? Детето дори няма свое креватче, в което да си ляга всяка нощ, а го разнасят като багаж.

То не че и в нашите БГ семейства понякога не се получава така - детето да се гледа щафетно и по график, но това се прави от предимно от по-близки на семейството хора - баби, роднини, съседи, бавачки. Все още нямаме нощни детски градини, но явно подобно бъдеще очаква и нас след някоя и друга година - ритъмът на живот ще ни го наложи.

Моделът на семейство все повече се деформира - от дребното към по-същественото.
В много семейства дори и вечер не могат да се съберат заедно и да вечерят нормално. Не случайно от екрана ни заливат с реклама на полуфабрикати - баници, пици, миксове за мусака, пиле и т.н., които стават за минути и освобождават жената от непривлекателната роля на готвачка (а защо тази роля е станала непривлекателна е един съвсем отделен въпрос). Изобщо централната роля на жената отдавна вече не е в семейството, а е изместена към бизнеса, производството, обществените услуги...

Съмнявам се да можем да спрем някак този процес и да защитим семейството от посегателството на обществото. Изобщо тенденцията е последното да се намесва все повече в отношенията родител - дете. Поне моите наблюдения са такива.

Последна редакция: пт, 20 юни 2014, 14:54 от simpatikonia

# 31
  • Мнения: 1 110
Бог да прости жертвите!

http://focus-news.bg/news/2014/06/20/1934456/varnenskiyat-mitrop … daeshtite-se.html

Ако някой изявява желание мога да намиря банкова сметка, по която да се превеждат парите за топлата храна.
Молете се за горките хора!

# 32
  • Мнения: 14 885

Та в този ред на мисли - какво е за вас бракът? Можете ли да живеете по този "модерен начин"?

 Бракът е традиция, но традициите не са това, което бяха. Понякога гледам венчавка в църквата, прекрасно е, но всеки път се питам дали  човек осмисля, какъв обет дава.
 На нас може да ни е трудно да живеем по описания начин, но за децата и внуците ни, сигурно ще е нещо нормално. Светът върви напред и се развива. Според антрополозите, днес живеем най добре от всички предходни времена.
 Да си сам и самотен са две неща. Може да сме заобиколени от близки, приятели и пак да сме самотни, може и на безлюден остров да сме си самодостатъчни.  Grinning

Последна редакция: сб, 21 юни 2014, 22:10 от Mama_Nana

# 33
  • Мнения: 122
Здравейте, записваме се тук с желание да съм в общност и начин на живот, към които се стремя.
Православието е спасение.

Здравей, Мигла! Simple Smile

Много е тежко за Варна и изобщо за всички места, в които някой бедства и страда. И знаем...-Не питай за кого бие камбаната...всички сме едно.
Бог да прости!

Последна редакция: сб, 21 юни 2014, 23:14 от Мора

# 34
  • Мнения: 1 110
Сега се връщам от Аспарухово. Страшно е, аз си преставях едно, а то е ...
Бог да даде дълъг живот и здраве на хората, които помагат - било с молитва било с мотика. И от двете имат нужда пострадалите там.
Има надежда за този народ - квартала е пълен с доброволци. Хем ме боли и ми се плаче, хем ми е хубаво, че доброто го има.

Съжалявам, не мога да пиша по темата. Моя е, но не съм в състояние.

# 35
  • Мнения: 2 545
Жени, разбирам те напълно!

Нещастието е зло, но сплотява хората. Разрушенията и загубите са страшни, но добротата и съпричастността на хората ме карат да виждам и в това зло добро, и най-вече надежда за нашия народ. Какво ли още трябва да се случи, за да се вразумим и да се отрезвим от безумния начин, по който живеем? Пилеем пари за глупости, не ценим и малкото, което имаме. Разплаках се, когато в репортажа от с. Бисер видях как една баба даде 50 лв. за пострадалите във Варна. Пенсията й едва ли е повече от 150 лв.
Коментар не е нужен.

# 36
  • Мнения: 1 732
Килифаревският манастир е пред срутване
Потопът отнесе бургаски манастир
Не допусках, че стихията е стигнала и до Бургас Cry
Последните дни съм като изтръпнала. Моля се за България.  В целия град имаме само един Руски Православен Храм. Български няма.
Направи ми впечатление, че от както настанаха размириците в Украйна, тукашният Храм инициира  ежeдневно четене на молитва в помощ на украинския народ и пеене на Акатист.
Иска ми се да има сега повече вярващи, които да се молят за бедстващите в България.
Коя молитва е най-добре в такъв момент да чета? Благодаря.

# 37
  • Мнения: 122
Не зная дали са най-подходящи, но ето две за Отечеството:
(ще ги поставя в скрит текст, че са дълги)
Молитва за Отечеството и народа ни

Скрит текст:
Преблагий и всевишний Боже, Господарю на цялата земя и Царю на всички народи!
Пред Твоята всемогъща власт и пред възвишения Твой престол ние се прекланяме
и смирено Те молим милостиво да погледнеш на нашето Отечество и на нашия народ.

Помогни, Боже наш, да се събере целият ни народ в единството на нашата народност
и на православната вяра, та напълно обединени да служим на Тебе за слава, на себе си за спасение и за полза на нашето Отечество.

Нека, Господи, бъде честита и славна тая земя, в която видяхме светлина и живот, в която отраснахме и където от Твоята благодетелна ръка приехме толкова милости и благодеяния.
Нека ни бъде мил и драг народът, към който принадлежим и в чиито съдбини участвуваме.
Благослови, Господи, нашето Отечество, за да процъфтява в него правата вяра, християнският напредък и благосъстояние.

Дай, Боже, на управниците на нашето Отечество мъдрост, светъл ум и чиста съвест, добросърдечие и правдолюбие, за да ни водят в пътя на родната правда, истината и прогреса.

Вдъхни, Боже, на поданиците в нашата страна да обичат управниците и началниците,
като зачитат тяхната власт, да изпълняват законите и когато стане нужда, дори живота си да дадат за вярата и Отечеството.

Дай, Боже, нашето Отечество да е винаги щастливо в благополучие и благосъстояние.
Благослови в него стопанството.
Направи да напредват добрите научни знания, изкуствата, занаятите,
всеки труд и всяко благородно, духовно и веществено, творческо начинание.
Пази нивите ни от неплодородие.
Надари ни с добро лято и дай ни всичко да успява.

Пази ни, Боже, от врагове и неприятели, от войни, от мор и глад.
Дай на всички ни мир и съгласие.
Пази ни от омраза и несговорчивост, от свади и раздори.
Внуши, Боже, в сърцата на всички ни дух на истина и на крепка и деловита любов към всичко, що е за полза и щастие на нашата земя, Отечество и народ.

И тъй, като служим на Тебе вярно и като се обичаме братски помежду си,
да те славим во веки, всевишни и вечни Господи!

Амин!

И друга молитва за Отечеството:

Скрит текст:
Господи Иисусе Христе, Боже наш! Излей благодатта си над нашето Отечество!
Във време на изпитания не го оставяй; заради нашите грехове не го погубвай!

Милосърдни Господи, със съкрушение и смирение падаме пред Теб и Ти се молим:
прости греховете, беззаконията и неправдите на всички наши съотечественици
и не ни въздавай заслуженото поради нечистите ни дела,
а ни прости и ни помилвай според голямото Си милосърдие!

О, Боже, във време на изпитания не ни оставяй и заради многото ни грехове не ни погубвай! Запази нашето Отечество от външни и вътрешни врагове.
Събери ни всички под Твоя покрив да образуваме едно семейство
и обърни враговете ни в добри приятели, та всички да заживеем в мир и любов като братя и сестри.

Изпрати ни, Владико, святи ръководители, които да поведат народа по пътя на Твоята вечна правда.
Вразуми нашия народ да види истината и да остави пътя на греха и заблуждението.
Направи българския народ свят народ, за да стане светилник Христов,
и винаги да слави и прославя Твоето име сега, всякога и през всички векове.

Амин!

# 38
  • Мнения: 14 885
Един човек, към който имам особен респект и най топли чувства е казал всичко, което мисля.

http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/22981-otetz-boyan-saraev-ny … -zhivotni.html%7D

Молбата ми към Бог е за милост, за разум на тези, от които по някакви причини зависим, за сили и търпение да преживеем и това.

# 39
  • Мнения: 2 545
Един човек, към който имам особен респект и най топли чувства е казал всичко, което мисля.
http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/22981-otetz-boyan-saraev-ny … -zhivotni.html%7D

Да, това е мнение на един разумен християнин, който не търси дивиденти и не спекулира с мъката на хората. Подкрепям го напълно и съм съгласна с думите му, че Бог не ни наказва, а ни изпитва доколко сме наистина човеци.

# 40
  • Мнения: 1 732
съгласна.  Peace Християни. Човеци. И Българи.

# 41
  • Мнения: 40
Един човек, към който имам особен респект и най топли чувства е казал всичко, което мисля.
http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/22981-otetz-boyan-saraev-ny … -zhivotni.html%7D

Да, това е мнение на един разумен християнин, който не търси дивиденти и не спекулира с мъката на хората. Подкрепям го напълно и съм съгласна с думите му, че Бог не ни наказва, а ни изпитва доколко сме наистина човеци.

А според мен дори не ни изпитва, а направо си ни дава шанс за промяна. Кога, ако не в такъв момент? Кога ако не в момент на трудност може да се възроди любовта в душите ни, вярата в сърцата ни, съпричастността, съчувствието, помощта.......?

# 42
  • Мнения: 14 885
Днес е  Рождение на св. Йоан Кръстител, едно чудо предхождащо друго - раждането на Спасителя.

http://www.pravoslavieto.com/life/06.24_rozhdestvo_Joan_Predtecha.htm

За постещите, разрешава се риба.

Днес е и най-дългия ден в годинината - Еньовден. Билките напрани по изгрев слънце, имат магическа сила, също и водата, защото слънцето се къпе в реки и езера, преди да тръгне към зимата.



# 43
  • Мнения: 2 545
Днес е  Рождение на св. Йоан Кръстител...

Днес е и най-дългия ден в годинината - Еньовден. Билките напрани по изгрев слънце, имат магическа сила, също и водата, защото слънцето се къпе в реки и езера, преди да тръгне към зимата.

Да, днес празнуваме раждането на св. Иоан Кръстител.
Това събитие само по себе си е достатъчно значимо.
И е най-дългият ден в годината - 15 часа и 19 минути.

Останалото е суеверие и фолклор.
Нека поне в нашата тема спестим подобна "информация" - достатъчно ни пълнят главите по медиите с вили, самовили, билки, магии и прочее.

# 44
  • Мнения: 40
На нас може да ни е трудно да живеем по описания начин, но за децата и внуците ни, сигурно ще е нещо нормално. Светът върви напред и се развива. Според антрополозите, днес живеем най добре от всички предходни времена.

Дано не си права! Защото това не е и не бива да става „нормално”. В този смисъл не бих нарекла пътя, който е поел „света” /най-общо казано/ - развитие напред. За мен си е регрес. Колкото до времената, в които живеем – всичко на този свят има цикличен характер. В материално отношение може да сме много улеснени, но това далеч не ни прави по-добре. По-скоро сме в етап на ускорена загуба на вяра и връзка с Бог.

За Еньовден – според мен се преекспонира тази работа с магическите лечебни билки, защото това е най-лесно смилаемото за читатели и зрители, и буди най-голям интерес. Чисто и просто, ако се абстрахираме от езическия култ към Слънцето денят е действително с висока енергетика и това го доказва хилядолетната история на ритуали от цял свят на този ден. На някои места се берат билки призори, на други се къпят нощем за здраве, на трети се палят огньове... Въпрос на личен избор и вяра е да насочим усилията си в този ден не към магически ритуали за физическо здраве, плодородие и имане, а към устрем за единение с Бог. Та нали и в това е разликата между езичника и единобожника?!?
Светъл празник на всички!

Общи условия

Активация на акаунт