Двойно гражданство на дете

  • 39 188
  • 105
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 9 788
Това пък защо? Второто гржданство е право на детето и е преимуществото в случая. Просто трябва да покажеш паспортите, които имаш.
Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.


А с това не мога да ти помогна. Аз говоря за извеждане от България. За децата трябва декларация, но ако имат още едно гражданство освен българското, просто показват двата паспорта. Това имах предвид под преимущество.

От българското гражданство, доколкото аз знам, да се откажеш е лесно. Просто попълваш една декларация и си готова. Няма нужда да доказваш, че не дължиш данъци и др.   

# 76
  • Мнения: 1 498
Не е толкова лесно да се откажеш от българско гражданство. Има и интервю, и документи, и чудеса ... и чакане. Но съм съгласна, че българското е ненужно, ако другото е европейско. В случаите, когато другото не е европейско и има намесени визи, може би е от полза българското за улеснено пътуване.

# 77
  • Мнения: 4 812
Това пък защо? Второто гржданство е право на детето и е преимуществото в случая. Просто трябва да покажеш паспортите, които имаш.
Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.

За нас българското гражданство се оказа преимущество, когато при първата ни ваканция в БГ (детето беше на 8 месеца) детето трябваше спешно да бъде прието в болница. Лечението му мина по клинична пътека, иначе кой знае колко щяха да ни вземат.

# 78
  • Мнения: 3 675
За нас българското гражданство се оказа преимущество, когато при първата ни ваканция в БГ (детето беше на 8 месеца) детето трябваше спешно да бъде прието в болница. Лечението му мина по клинична пътека, иначе кой знае колко щяха да ни вземат.
Моето дете също е с бг гражданство, но като ни се наложи да отидем на лекар, си платихме  Rolling Eyes
В окръжна една мошеничка ни каза, че трябвало да си платим, понеже детето било спешен случай, а докато го прегледа чакахме около 3 часа  Shocked Crazy
Във военна болница също ни казаха да си платим, понеже докторът не работил със здравната каса  Crazy ooooh!
В окръжна искаха да го приемат в болницата за да го изследват и лекуват. Аз се изплаших и се прибрах в Австрия, а в Австрия стана ясно, че детето въобще не се нуждае от болнично лечение.  Rolling Eyes

# 79
  • София
  • Мнения: 470
За какви преимущества става въпрос?
Aко мъжът ми е арабин, китаец, африканец - разбирам. Но ако е гражданин на друга държава членка на ЕС  newsm78

Явно не съм се изразила правилно.
Какви са преимуществата детето ми да има и българско гражданство, а не само немско ?
Аз до сега такива не съм видяла. Заради българското гражданство само проблеми съм имала до сега.

Законите са едни за всички независимо, че някои сме се оженили за германци, австриици или араби, китаици и африканци. И е хубаво да ги четем, преди да се оплакваме. Не разбрах на някоя майка отказано ли и е да изведе дете с два паспорта? Освен това по закон детето може да бъде изведено с документ за постоянно пребиваване в друга държава. Така, че тази декларация може и въобще да не ви трябва.  
 
Май за мнозинството тук другото гражданство е от ЕС, така че наистина може и да ви е съмнителна ползата...
О, да, при мен е Германия.
Мъжът ми и детето ако искат още утре могат да заминат за Америка, а аз с българския паспорт ще има да давам обяснения за къде и защо съм тръгнала  Laughing
При нас бг гражданството само проблеми ни създава и ползата от него е нулева  Rolling Eyes
Спомням си, че когато вадих документите на детето от посолството ми казаха, че за да му се издаде паспорт първо трябва да му извадя удостоверение за раждане, но тези удостоверения не можело да се издадат чрез посолството  Crazy Rolling Eyes След това последваха пълномощни, пътувания, разправии  ooooh!
 
Това, че не можеш да пътуваш ти, не виждам какво общо има с двойното гражданство на детето? Ти имаш само бг гражданство до колкото разбирам а явно в "Америка" не ни слагат под общ знаменател с германците. Сега бг гражданството ти създава документални проблеми, но ако отидеш в трета държава, ще имаш абсолютно същите проблеми и за другото гражданство.
Когато изтече испанският паспорт на дъщеря от Швейцария отидох в  Испания с мисълта, че там ще ми е по-лесно да извадя документа. Бяхме запазили час предварително, трябваше и двамата родители да сме там и т.н.т.  Тогава  ми искаха нов акт за раждане издаден от испанското посолство в София, защото там е регистрирана (акта за раждане изтича до 6 месеца) и разбира се нямах. Не се знаело дали може да се извади по факс, мина ми часа и нищо, изчаках да дойда до София и го направих, а междувременно детето пътуваше с бг паспорта. Бюрокрация има на всякъде особено по посолствата. Сега сигурно ще ми кажеш, че ти вече си била в немско посолство в София или в трета държава и всичко е било супер лесно, но това е твоят случаи, а случаи има много. За мен обективно бг гражданството на детето го прави здравно осигурено в България и ако стане нещо по сериозно няма даплащаш сериозни суми, ....да чака се в спешното и аз съм чакала в Швейцария. И ако нямаше бг гражданство какво, нямаше да чакаш ли?
 Друго предимство, на дъщеря ми като и изтече испанският паспорт свободно си пътувах с българския. Какво повече се иска? За това, че е с двойно гражданство да има повече от колкото българите с едно гражданство? А аз не разбрах какво толкова ти взема бг гражданството?

Последна редакция: чт, 07 май 2015, 22:17 от pimpinela

# 80
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
pimpinela
Твоя опит с испанската полиция при смяна на паспорта, много ме озадачи.За смяна на изтичащ паспорт или ДНИ, в полицията са ми искали само моите документи за самоличност. Съпругът ми изобщо, не присъства.Нямаше го и когато вадихме първия паспорт и първото ДНИ. Тогава представях само документите от регистро сивил и либро де фамилия.Говоря за Мадрид.
Не виждам драма и в декларациите и пълномощни за извеждане на детето от България.Майка ми има безсрочна, издадена на база на ЕГН на двете.Направих и безсрочна с ЕГН на детето за да може да пътува сама,  като непридружавано дете с  България Еър.За трети страни пътува с паспорта, който и дава повече улеснения, примерно испанския паспорт не изисква декларации за непридружавано дете, тъй като според закона издаването на паспорт е своеобразно разрешение на родителите, детето да пътува извън страната.

Последна редакция: чт, 07 май 2015, 20:13 от sl

# 81
  • София
  • Мнения: 470
Документа от регистро сивил беше от посолството в София, там беше издаден и първия паспорт, Искахме да го преиздадем в Испания, но първо искаха актуален акт за раждане и с него да я запишат на адрес там в присъствие на двама родители, и тогава да преиздадат паспорт. Казаха нещо от сорта, че нямат обща база данни с посолствата, или че трябва адрес в Испания. Не можеха да изискат документа по служебен път, казах ние да се обадим в посолството евентуално ако става по факс, но трябва нов час и т.н. И понеже много разчитахме, че всичко ще стане само с едно ходене до полицията,  първо върнаха мъжа ми, че трябвало и майката, планувахме пътуване и взехме час и после се оказа, че липсва този документ и не можахме да го направим. Сега взех документа и всичко стана от раз. Казаха също, че като веднъж издадем лична карта вече няма нужда от двама родители. С либро де фамилиа не стана, настояхме  и казах, че не може.
Малко в страни от темата - на  излизане от Швейцария са ми искали документ, че аз съм и майка, това не го пише в бг паспорта, тогава извадих испанския, там има моята фамилия.
До колкото знам (да ме поправят майки от Гърция) децата с гръцко гражданство също имат нужда от декларация за напускане с един родител.
Всяка държава си има своето законодателство.

# 82
  • Мнения: 5 776
Да, иска се декларация. Попълва се за минута в което и да е полицейско управление или център за работа с гражданите и е безплатна. Правя най-обикновено копие, което оставям на границата.

# 83
  • Мнения: 153
Не ме разбирайте погрешно, нямам още деца и не са ми се случвали ужасни случки по посолства и граници, НО в крайна сметка всички ние, незавизимо къде ни е адресната регистрация в момента, НИЕ сме българи! Държавата ни е всякаква, затова сме я и напуснали, но Родината ни е едно прекрасно място, с което трябва да се гордеем и да възпитаме и така децата си. Какво по-хубаво от това децата да са с два паспорта, двойка застраховка, супер.
 Намирам за много тъжно някой да се отказва от българският си паспорт....  Cry Cry Cry Cry Cry Cry

# 84
  • Мнения: 4 812
За нас българското гражданство се оказа преимущество, когато при първата ни ваканция в БГ (детето беше на 8 месеца) детето трябваше спешно да бъде прието в болница. Лечението му мина по клинична пътека, иначе кой знае колко щяха да ни вземат.
Моето дете също е с бг гражданство, но като ни се наложи да отидем на лекар, си платихме  Rolling Eyes
В окръжна една мошеничка ни каза, че трябвало да си платим, понеже детето било спешен случай, а докато го прегледа чакахме около 3 часа  Shocked Crazy
Във военна болница също ни казаха да си платим, понеже докторът не работил със здравната каса  Crazy ooooh!
В окръжна искаха да го приемат в болницата за да го изследват и лекуват. Аз се изплаших и се прибрах в Австрия, а в Австрия стана ясно, че детето въобще не се нуждае от болнично лечение.  Rolling Eyes

Едно е да платиш преглед - и ние си плащаме прегледите, когато се налага да посещаваме педиатърката в БГ. Но плащането на престой в болница, който не се поема от здравната каса, е нещо съвсем друго - разликата е няколко хиляди. Не говоря за някакво по-специално обслужване, ВИП стаи и разни подобни. Мисля, че тогава в болницата ни казаха, че ако детето не е здравноосигурено, ще трябва да платим около 15 000 лева за лечението.

И не ми казвай, че в спешното в Австрия не е чака.

# 85
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не ме разбирайте погрешно, нямам още деца и не са ми се случвали ужасни случки по посолства и граници, НО в крайна сметка всички ние, незавизимо къде ни е адресната регистрация в момента, НИЕ сме българи! Държавата ни е всякаква, затова сме я и напуснали, но Родината ни е едно прекрасно място, с което трябва да се гордеем и да възпитаме и така децата си. Какво по-хубаво от това децата да са с два паспорта, двойка застраховка, супер.
 Намирам за много тъжно някой да се отказва от българският си паспорт....  Cry Cry Cry Cry Cry Cry
Националността и любовта към България( защото за децата родени извън нея, Родина  е страната в която са се родили и живеят) не идва автоматично с издаването на български паспорт.Тя се формира и насърчава от родителите.
pimpinela, наистина испанската ббюрокрация понякога е отчайваща.. Дано повече да нямате проблеми.Между другото, за разлика от българска лична карта, в испанското ДНИ може да фигурира и адрес извън страната. виждала съм много подобни документи.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 18:36 от sl

# 86
  • Мнения: 3 675
Едно е да платиш преглед - и ние си плащаме прегледите, когато се налага да посещаваме педиатърката в БГ. Но плащането на престой в болница, който не се поема от здравната каса, е нещо съвсем друго - разликата е няколко хиляди. Не говоря за някакво по-специално обслужване, ВИП стаи и разни подобни. Мисля, че тогава в болницата ни казаха, че ако детето не е здравноосигурено, ще трябва да платим около 15 000 лева за лечението.

И не ми казвай, че в спешното в Австрия не е чака.
Не, не е нормално да плащаш при положение, че си отишъл до спешен кабинет в държавна болница и си здравноосигурен!
Не е нормално лекарката да си прибира парите в джоба!
Не е нормално да ползваш кабинет в държавна болница като частен кабинет!
Не е нормално да приемаш дете в болница при положение, че това не се налага!
А за 15 000 лв са те излъгали  Laughing

В Австрия също се чака, но хората наистина работят и лекарите не лъжат и изнудват пациентите си!

# 87
  • Мнения: 4 812
Едно е да платиш преглед - и ние си плащаме прегледите, когато се налага да посещаваме педиатърката в БГ. Но плащането на престой в болница, който не се поема от здравната каса, е нещо съвсем друго - разликата е няколко хиляди. Не говоря за някакво по-специално обслужване, ВИП стаи и разни подобни. Мисля, че тогава в болницата ни казаха, че ако детето не е здравноосигурено, ще трябва да платим около 15 000 лева за лечението.

И не ми казвай, че в спешното в Австрия не е чака.
Не, не е нормално да плащаш при положение, че си отишъл до спешен кабинет в държавна болница и си здравноосигурен!
Не е нормално лекарката да си прибира парите в джоба!
Не е нормално да ползваш кабинет в държавна болница като частен кабинет!
Не е нормално да приемаш дете в болница при положение, че това не се налага!
А за 15 000 лв са те излъгали  Laughing

В Австрия също се чака, но хората наистина работят и лекарите не лъжат и изнудват пациентите си!

Ти пък съвсем изпадна в детайли - все пак говорим за България!

Парите за лечението зависят от самото лечение, предполагам - не знаеш какво са му правили на моето, така че не можеш да твърдиш, че са ме излъгали. Както и да е - факт е, че българското гражданство ни спести немалко пари, така че в чисто практически план го намирам за полезно. Оставям настрана емоционалната страна на въпроса. Когато детето ми порасне, само ще реши какво гражданство иска или не иска.

# 88
  • София
  • Мнения: 470
B & C,  разбирам, че си адски недоволна от обслужването в болница, от отношението в посолството и администрацията и е разбираемо, но това детето ти дали има двойно гражданство или не няма отношение в случая. Явно ситуацията в България не ти харесва, но за добро или за лошо детето ти има майка българка и ще е свързано по някакъв начин  с България. Аз лично смятам, че ако живота у нас е труден с гражданство, без е още по-труден.
Скрит текст:
Когато мъжът ми работеше тук закона беше такъв, че нямаше право на държавно здравно осигуряване защото е чужденец, нищо че му го одържаха. След като проверих и счетоводителката му провери се оказа, че не аз съм в грешка, наистина няма право и просто спряха да му го одържат и така, правихме частна застраховка. Да нашето осигуряване е лошо, но за спешни операции, като апендицит съм, чула, че са в рамките на хиляди за не здравно осигурени. Тук във форума съм чела как жени чужденки трябваше да плащат по онова време  2000лв за раждане, защото просто нямат друга опция, не са осигурени. не съм сигурна но, май го промениха преди 3 години.
Надявам се със същия ентусиазъм да спориш и за защитаваш позицията си и в реалния живота не само тук във форума, особено в България. Това е начина нещата да се променят, да кажеш на лекарката, че това не е нормално и на администраторите дето се държат зле,а не безропотно да си  затраеш и после да  ни убеждаваш нас. Аз съм съгласна, не е нормално.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 22:16 от pimpinela

# 89
  • Мнения: 3 675
Аз до този момент съм имала само главоболия заради българското гражданство на детето ми.
Това гражданство ми струваше много нерви, време и не малко пари.
Здравеопазването в България е колабирало и на него не може да се разчита и това, че детето ми е здравноосигурено въобще не ме грее. Ние не живеем в България. Ако живеехме в България щеше да е различно. Тогава бг гражданство със сигурност си има своите предимства.
Моето дете ще може да запази двете си гражданства след като стане на 18, но дечицата с австрийско гражданство ще трябва да избират и познайте кое ще изберат..  Rolling Eyes
Напълно съм съгласна с:
Националността и любовта към България( защото за децата родени извън нея, Родина  е страната в която са се родили и живеят) не идва автоматично с издаването на български паспорт.Тя се формира и насърчава от родителите.

Общи условия

Активация на акаунт