Двойно гражданство на дете

  • 39 156
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 498
Не ме разбирайте погрешно, нямам още деца и не са ми се случвали ужасни случки по посолства и граници, НО в крайна сметка всички ние, незавизимо къде ни е адресната регистрация в момента, НИЕ сме българи! Държавата ни е всякаква, затова сме я и напуснали, но Родината ни е едно прекрасно място, с което трябва да се гордеем и да възпитаме и така децата си. Какво по-хубаво от това децата да са с два паспорта, двойка застраховка, супер.
 Намирам за много тъжно някой да се отказва от българският си паспорт....  Cry Cry Cry Cry Cry Cry

Не ми трябва българско гражданство, за да обичам киселото мляко и другата българска храна и да слушам с удоволствие български народни песни. И на децата ми не им трябва българско гражданство, за да научат български и опознаят положителните страни на България. Като живееща в чужбина българското гражданство ми е създавало само и единствено главоболия.

# 91
  • Мнения: 4 785
Здравеопазването в България е колабирало и на него не може да се разчита и това, че детето ми е здравноосигурено въобще не ме грее.

Стискай палци никога да не ти се налага да те грее!



# 92
  • София
  • Мнения: 460
Уреждането на българско гражданство от чужбина е също толкова сложно, колкото да уредиш чуждо гражданство от България. Тези "международни" взаимоотношения са си сложни по принцип, общо взето влизаш в непознат свят като почнеш да оправяш документи, апостили, преводи и т.н. Това за мен не е причина да се се откажеш от едно гражданство. Да,не живеете в България ,но сте свързани с нея,  децата също. Най-вероятно идват веднъж годишно да видят баба и дядо. Днес сме тук, утре сме там, не се знае нищо в този живот. Защо детето да няма тази привилегия да бъде гражданин на две държави? Да привилегия, такова е двойното гражданство. То ти дава права на равнопоставен гражданин в две държави. За добро или за лошо едната е България. И то не свършва с това, че сте си създали главоболия да го извадите. Децата тепърва ще растат и ще продължават да идват в България, колкото и невероятно да ви звучи като пораснат може да искат да купят имот, да учат тук, да си направят банкова сметка... да търсят наследство дори. Тогава някой някъде ще им каже "Ти не си български гражданин, иди в агенция "миграция" и се регистрирай" или нещо от сорта. И тогава те ще станат на опашката редом с чужденци, бежанци и други хора които идват за първи път в България и ще трябва да минат по онзи бюрократичен път. Аз бих искала да го спестя на моето дете. Аналогично направих и испанското гражданство докато живеехме в България, без ясна перспектива кога ще ми потрябва.
Скрит текст:
Освен това извинявам се, ама да искаш да се откажеш от гражданство, защото "трябва"  да правиш декларация, или защото лекарите тук не са на нивото на австрийските за мен е просто смешно.   
Всеки сам си решава.  Мисля да не  натрапвам мнението си повече.

# 93
  • Мнения: 5 776
На същото мнение съм. Ето, че от няколко години Гърция сериозно се тресе, знам ли дали няма да дойде деня да излезе от ЕС, колкото и невероятна и мижава да изглежда тази възможност. Примерно. Точно здравното осигуряване, признавам си никога не ми е минавало през ума, вадя европейски здравни карти всяка година.
Не знам къде ще ги отвее вятъра един ден и дали точно българското гражданство няма да им отвори някоя врата.

# 94
  • Мнения: 7
Добър ден.И моето дете е двоен гражданин.Като отидохме в общината да й вземем акта за раждане и ни казаха че пращат едно копие до посолството.Лятото си бяхме в БГ и отидох да си взема БГ акта от нашата община.Питах ги там ако искам да се откажа от това гражданство какво да направя-че трябва и аз да се откажа от БГ гражданството и е доста сложна процедура.
Като си тръгвахме от БГ бях сама с малката.На границата никой не попита нищо за детето,дали пътува с родител(с различни имена сме),дали има декларация.Беше ми доста странно,но и се радвах.Чаках че ще ми направят проблем.
А относно докторите в БГ и бях направила застраховка.Все пак с бебе на половин годинка не се знае какво ще се случи.

# 95
  • Мнения: 9
Здравейте мами. Предстои ми пътуване до България за пръв път с бебо. Той е роден в Франция и тъй като баща му е французин има френско гражданство. Трябва ли ми декларация от таткото и трябва ли да я превеждам с акта за раждане на български. И според вас трябва ли да подам документи и за български паспорт?

# 96
  • Мнения: 1 099
Детето ти е български гражданин, ако ти ги българска гражданка. (произход). Трябва да му извадиш документите и ЕГН.

Декларация може да извадите в БГ консулство, ако имате наблизо. Могат и да не ви я поискат, но си я имай.

# 97
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ма деца на български граждани се полага българско граждансво, но детето става български гражданин, когато му се извади ЕГН.В конкретния случай до тогава
 детето  е само с френско и пътува по френските закони.
Ако има българско гражданство, може да напуска България с валиден български паспорт  и трябва да се спази закона за българските граждани.
За Франция френски паспорт и се прилага френския закон.
В осраналите страни е по избор.

# 98
  • Мнения: 1 099
Издаването на ЕГН/ гражданство е задължително в определен срок след раждането (преди беше 6 месеца, сега не знам).

Аз не бих рискувала да пътувам без документи (детето е БГ гражданин по произход, а това ще е очевадно като майка му пътува с него. БГ гражданин се представя на територията на България с БГ документи), дори и само пристигане в България. Въпрос на късмет е, да, може и нищо да не питат!

Набързо намерих тази статия, много от нещата са описани.

# 99
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Задължително , задължително, колко да е задължително.

Децата с български родител имат ПРАВО на българско гражданство.И сами е решават дали да се възползват от него.
Става задължително единствено когато  нямат друга опция.

Много  деца родени извън България по една или друга причина нямат  български акт за раждане и български документи за самоличност. Взели са  гражднството на другия  родител...
Или родителите им са били натурализирани...

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 20:24 от sl

# 100
  • Мнения: 1 099
Цитирам от линка, който пуснах:
“чл.8 от ЗБГ
Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.
чл.3 от ЗБГ
Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българския закон, освен ако в закона не е предвидено друго.

Това означава, че детето, независимо дали сте го регистрирали и извадили ЕГН, или умишлено не сте, е български гражданин за българските власти.”

Та затова е задължително. Изваждането на документи не те прави българин, а произходът (гражданството на родителите ти)

# 101
  • Мнения: 4 785
Така е. По закон родителите са длъжни да регистрират дете, което е български гражданин, като такъв. Преди осем години срокът беше шест месеца.

Не знам доколко обаче родителите са длъжни да вадят български документи на детето.

Знам, че на една приятелка навремето при влизане в България й правиха проблеми защо децата не са регистрирани и като български граждани.

# 102
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Когато не се спазва дадено задължение, неспазващия го , подлежи на санкция.
Каква санкция ще бъде наложена на родители, които не  са регистрирали детето си в България.
Просто ще остане без българаско гражданство.
Често срещано явление и не само с българи.
Деца , които  имат друго гражданство и нямат българско ЕГН , не са български граждани.
Цитирам от линка, който пуснах:
“чл.8 от ЗБГ
Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.
чл.3 от ЗБГ
Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българския закон, освен ако в закона не е предвидено друго.

Това означава, че детето, независимо дали сте го регистрирали и извадили ЕГН, или умишлено не сте, е български гражданин за българските власти.”

Та затова е задължително. Изваждането на документи не те прави българин, а произходът (гражданството на родителите ти)
Това означава, че българския гражданин е длъжен да се легитимира пред българскире власти с българските  документи за самолочност.
Интересно как ще го направи, ако няма такива.
А последния абзац е направо абсурден...
Сериозно ли го мислите?
Тогава защо пълнолетните   децата на български граждани, но без българско гражданство  от Македония, Улраина и т н т , не получават  авроматично българки паспорт,  а трябва да минат през процедура  за придобиване на българско гражданство..
Предо да пишете глупости прочете какво пише в сайта на министетството

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 00:23 от sl

# 103
  • Мнения: 1 099
Ако не сте съгласна с информацията, изкажете мнение, а не подвеждайте другите, че не е вярна. Всичко е описано в закона, не е моя интерпретация.
Пълнолетните граждани са друг казус. Тук си говорим за гражданство по произход на деца родени в друга държава. На скрийншота точно това е обяснено.

Дете, чийто родител е Българин при раждането си, също придобива автоматично българско гражданство, независимо дали е регистрирно или не. И дали другото му гражданство е македонско или китайско.

Всеки БГ гражданин е задължен да се представя в БГ с БГ документи. Оттам могат да Ви спрат на границата и да направят проблем, или даже да забранят излизането от страната. Всеки да си преценява, дали ще си прави такива експерименти.

Не разбирам каква е драмата с тези документи, един път се прави и толкова.

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 01:30 от Ibsena_

# 104
  • Мнения: 1 044
Изчетох последните постове и коментари. Ще добавя моето виждане.
Да, в българските законодателни актове е ясно казано за произхода, срокове итн.
Но животът е много пъстър. Тук в Канада не всички деца, родени от български родители са регистрирани е България. И това е съзнателно решение На родителите Особено от смесените бракове. Получава се, че деца имат право на 3-4 гражданства при раждането си. Затова младите твърдо решават засега детето да си има само гражданство тук, където си е родено и ще си живее. Ако впоследствие като стане пълнолетно да реши  само да си потърси друго гражданство. Аз примерно много се притеснявам от едното възможно гражданство на бъдещото ми внуче.
Всъщност си зависи доколко семейството е свързано и поддържа връзка с България.
Ще си позволя да прикача статия със снимка на трите деца на политолога Алекс Алексиев, син на гениалния карикатурист Райко Алексиев. Тримата са получили първите си български лични карти, идвайки за погребението на баща си. Майка им е американка.
https://clubz.bg/86211-i_vse_pak_aleks_pobedi

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 04:03 от Dimana12

Общи условия

Активация на акаунт