Архитектура - България, Франция или Германия

  • 9 374
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 223
Здравейте, мами и поздрави на всички пишещи в този така полезен и приятен форум.

Дъщеря ми иска да учи архитектура, в момента е ученичка в езикова гимназия с първи английски и втори френски език. Колебанието ни е следното - дали да кандидатства във Франция, Германия с обучение на английски език или да учи в България желаната специалност. Моля ако някой има поглед конкретно върху изучаването на архитектура в чужбина да сподели своето мнение. УАСГ-София ми е познат, тъй като аз самата съм го завършила и смятам, че е отличен институт. Тя така или иначе се готви за изпитите по рисуване и математика.

Благодаря на всички предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 365
Не знам дали има вариант да учи архитектура в Германия на английски.
Има такива варианти за различни специалности, но за бакалавър са малко на брой.
По принцип е най-добре да се учи на местния език (така мисля аз).
Аз повече се интересувам каква е реализацията след завършване в една или друга държава.

# 2
  • Мнения: 223
Аз лично клоня към Франция, но нямам никакъв поглед върху страната и се надявам да се включат хора, които познават обучението и реализацията в тази област.

# 3
  • Мнения: 2 752
Аз бих избрала (без да се замислям) Франция, ако изборът се ограничаваше между тези три държави.
Ако средствата не са проблем, бих се колебала и за Швейцария, още повече че френският и английският са предпочитаните езици.
Тази година племенникът ми започва следване точно на тази специалност в ETH Lausanne (Лозана), където обучението е на френски и английски. Той обаче си е местен (швейцарец), затова не съм наясно какви са условията за кандидатстване на чужденци.
Най-известният съвременен швейцарско-френски архитект от 20 век е Le Corbusier.

# 4
  • Мнения: 223
Някой има ли информация за Националното училище по архитектура в Страсбург? Четох в съседна тема, че в този град има доста студенти, български също. Таксите и условията били добри, обучението и материалната база много хубава. Ще се радвам ако някой, който е учил или учи в Страсбург да се включи в темата.
Приятен и слънчев (надявам се) уикенд на всички.

# 5
  • Мнения: 223
mami21, helymod,  благодаря ви за бързите отговори, ще помисля и за Швейцария, макар, че финансовата страна си е важна.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 365
Аз ще се радвам ако се завърже разговор за бъдещите архитекти.
Кандидатстването и приемането в чужбина не са проблем ( това го знам от опит), следването е тежко, но и това се преодолява..... Много мисля обаче какво става след дипломирането  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 223
Какво имаш предвид под "тежко следване"? Питам, тъй като съм завършила УАСГ и всеки, който учи там наистина знае какво е "тежко следване", имам предвид времето за ходене по лекции и упражнения, многото проекти, макети, курсови задачи и т.н. Ще се радвам да дадеш някакви подробности.

Аз също се надявам да заформим дискусия около следването в чужбина и реализацията на тази хубава и нелесна, но приятна и творческа професия. Аз имам познати двама братя, завършили архитектура в Германия. И двамата се реализират добре - единия в Германия, другия - в България.  Излишно е да казвам, че има голяма разлика в стандартите на двете страни, но мисля, че всеки е намерил своето място. По мои наблюдения по-амбициозния е останал в Германия.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 365
Аз също имам поглед от УАСГ /от специалност ПГС-навремето/. И при нас беше трудно.
Не съм сигурна дали мога да направя сравнение за следването тук и в Германия.
Истината е ,че е доста динамично , от първия ден.
Веднага се започва с чертежи и макети, много рисуване, моделиране. Един проект се развива непрекъснато по време на семестъра. Всяка седмица трябва да се показва развитие, нови чертежи, модели, макети, в различни мащаби /т.е. проекта не е еднократен акт/. Така е по всеки предмет. Често задачите по отделните дисциплини са взаимно свързани.
Началото беше доста стресиращо за дъщеря ми. Сега е по-уверена и казва, че не съжалява.
На практика лятото е изцяло заето с изпити /често до средата на август/.
Така е с всички специалности в Германия, за разлика от Англия напр./говоря за ваканциите/
След първия семестър вече има отказали се. Трябва доста мотивация.

# 9
  • Мнения: 223
Само повдигам темата, дано някой опитен да се включи.

# 10
  • Мнения: 642
Дъщеря ми избра архитектура в Кардиф, Великобритания. Ще споделя мнение и впечатления от октомври. До колкото знам и там имат непрекъснато проекти.

# 11
  • Мнения: 223
Дъщеря ми избра архитектура в Кардиф, Великобритания. Ще споделя мнение и впечатления от октомври. До колкото знам и там имат непрекъснато проекти.

Mimito 75, желая успех на дъщеря ти, ще чакам с нетърпение отзиви и впечатления от обучението във Великобритания. Ако е възможно да прикачиш линк за университета.

# 12
  • Мнения: 642
Благодаря! Разбира се, че може. Ето на университета: http://www.cf.ac.uk/  , а това е на училището по архитектура: http://www.cardiff.ac.uk/archi/
Според класациите е едно от най-добрите във Великобритания.
 http://www.theguardian.com/education/table/2013/jun/04/universit … uide-architecture
http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankin … ecture&y=2014

# 13
  • Мнения: 398
Аз уча архитектура в Австрия и също мога да кажа, че е доста трудна специалност с натоварена програма. За реализацията не знам още как стои въпроса, но тук има доста стажове за студенти в арх. бюра и още преди да завърши бакалавър може да натрупа опит и стаж, което според мен е голям плюс.
По вашия въпрос - бих избрала Франция, само защото в Германия няма бакалавър на английски (доколкото знам).

# 14
  • Мнения: 223
sunrisee6, това, че има къде да се стажува по време на следването е чудесно. Ако не е проблем да ми изпратиш линк с твоя университет за да го разгледам.

Желая ти успех!

Общи условия

Активация на акаунт