Архитектура - България, Франция или Германия

  • 9 370
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 365
 jaronimo.97, пътя според мен е да си направиш проучване в кой университет има програма на английски за твоята специалност, после да разгледаш сайта на университета /там обикновено пише всичко/, ако не намираш нужните отговори да пишеш да пак на конкретния университет и да си зададеш въпросите. Хората са любезни и отговарят в рамките на 1 ден.
Няма общо правило, всеки университет е различен и има свои изисквания и процедури по кандидатстване.
С две думи сядай и чети Laughing

# 31
  • Мнения: 24 467
Благодаря за бързите отговори, ще следя темата и ако имам въпроси ще питам. От тези сайтове, които "Judy" даде разбрах, че може да се учи на английски в университет. Искам да попитам как протича процедурата за кандидатстване смисъл както в българските сайтове ли е
- набеляваш няколко университета и в техните сайтове търсиш дали има такава програма на английски и дали приемат даден сертификат.
Знам, че е трудно кандидатстването в друга държава, но който не рискува не печели. Ще търсч още, ще питам и другаде и ще мисля.

А относно курсове дали веднага трябва да започнада се подготвчм за този "тойфел" или преди това трябва да мина друг курс, защото аз имам една добра основа на английски, говорелсъм на английски и се оправям, но все пак има неща които ми куцат, та мисълта ми е дали да мина един курс, аслед това този за тойфел или ако попитам вдаден езиков център дали те ще ме опътят, и общо взето това ми е объркано сега.

Че може да се учи в университет с английски, вкл. и не в англоговоряща държава- така е, може. И все повече ще може, като гледам тенденциите.
Както вече писах дете на познати бе прието по такава програма, но бе затруднено финансово. Въпросът далеч не е само в таксите- има ли ги и какви са. Сега завършва обсъжданата специалност тук- УАССГ.
Лично аз давам линкове и информация за университети и справочници, за фирми, които предоставят подобна информация, затова, защото процесите са динамични и ако преди 4-5 години ситуацията е била една, то сега е различна, догодина пак ще има промени и т.н.
Затова, точно, човек решава за съответния момент, събира към него информация и действа. Ако може и има смелост- справя се сам. Ако не е сигурен в себе си- търси съответен консултант за ориентиране в тази област. Както виждаш- има такива. Организират се често и срещи от подобни консултантски фирми за ученици с подобен интерес.

Не ти знам нивото по език. По- добре е да се свържеш с добър преподавател, който подготвя за езикови сертификати, той ще ти обясни най- добре, ще ти провери и нивото и ще те посъветва.  Ако си в Х клас, то да, подготовката за сертификат следва да се започне вече, но си потърси учител.

Последна редакция: ср, 06 авг 2014, 09:26 от Judy

# 32
  • Мнения: 4
Да благодаря отново, за този учител, нямали да е по добре в група, незнам може би, защото там ще говорим и така повече ще се обработва самия език!?

# 33
  • Мнения: 24 467
Както прецениш. Индивидуално е. А може и да се съчетае, но при всички случаи потърси учител, да прецени нивото ти към момента. Такава проверка се предлага и различни курсове, за да се установи в коя група да те изпратят.
Лично аз при подготовката за сертификат предпочитам индивидуално обучение, а групата предпочитам за покриване на ниво. Синът ми сега ще започва подготовка за сертификат при частен учител, ще бъде в ІХ клас. Минал е една подготвителна година в гимназията в VІІІ клас.
Дете на познати две години учи пък немски език за обучение в Германия, само при частен учител и се справи. Студентка е в момента в Германия. Искам да ти кажа, че много неща са възможни, стига да знаеш какво искаш, ти да го искаш /не някой друг/ и да работиш усилено и целенасочено.

# 34
  • Мнения: 4
Здравейте отново търсих доста и искам да попитам дали може бакалавър да се изкара в един университет а магистър в друг.

# 35
  • Мнения: 223
Здравейте отново търсих доста и искам да попитам дали може бакалавър да се изкара в един университет а магистър в друг.

Да, възможно е. В Българския УАСГ няма степен бакалавър за специалността "Архитектура". В доста европейски университети - също.

# 36
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Здравейте отново търсих доста и искам да попитам дали може бакалавър да се изкара в един университет а магистър в друг.

Да, възможно е. В Българския УАСГ няма степен бакалавър за специалността "Архитектура". В доста европейски университети - също.
Във Великобритания е бакалавър. Там обучението се контролира от Кралското сдружение на архитектите. Part1 - 3 години обучение и завършват бакалавър, Part2 - две години обучение, задължително 2 години стаж, като стажа може да е между първата и втората част и трябва да си работил по определени проекти, имаш си досие и всичко се описва. Чак след това те допускат до част 3, която е дисертация по даден казус и изпит, след това те вписват в регистрите на Кралското сдружение и можеш самостоятелно да работиш. Част 2 не е задължително да учиш в същия университет, може да кандидатстваш в друг.
Имам дъщеря, която миналата година завърши Part1 в университета в Портсмут. Веднага след завършването започна стаж в голяма архитектурна практика. Бяха 3 приятелки, които завършиха- две останаха там и работят в практики, третата се върна в България, ходеше да работи в една архитектурна фирма почти за без пари. Момичето, което се върна, кандидатства за магистратура в други държави, приеха я в Милано, но накрая реши да се върне в Портсмут.

Обучението е изцяло практически насочено, веднага почнаха с проекти, ходеха по реални терени,   мереха, снимаха, разглеждаха. В началото имаха много, но малки проекти,  а после имаха 1 голям и няколко малки. Много е важно да виждат, че ти се развиваш и постоянно работиш по даден проекта. Имат междинни предавания, като за крайното предаване е важно да покажеш, че си подобрил проекта.  И така за 3 години имаше доста проекти за портфолиото си. Завършиха с изложба, всеки си имаше едно кътче, където сам трябваше да подреди част от работите си, бяха поканени хора от различни архитектурни практики, така че това е добър шанс да те видят.
В момента дъщеря ми реши да продължи стажа си с още една година, т.е. двете години ще ги изкара между първа и втора част, след завършването на втора част смята да се върне в същата компания. Доволна е от колектива, работи по проекти, сега ще започне строежа на един от проектите, по който е работила и ще е в екипа, който продължава със строежа, така че ще мине един пълен цикъл. На скоро разбра, че за нейното място е кандидатсвала една от най-добрите им студентки от курса, но са взели моето момиче.
Доволна е от обучението на университета,нищо, че не е в топ, обучението по архитектура му е доста силно. Въобще не съжалява, че замина там да учи, колкото и трудно да е, заслужава си.

Последна редакция: вт, 26 авг 2014, 15:58 от valha

# 37
  • Мнения: 223
valha, браво на твоето момиче, желая й много късмет в кариерата! Благодаря за изчепателната информация. Практика по време на следването е изключително важно нещо. За съжаление в БГ тази част от обучението липсва или не е достатъчна (мое мнение). А може ли малко инфо за кандидатстудентските изисквания в университета в Портсмут.

# 38
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
valha, браво на твоето момиче, желая й много късмет в кариерата! Благодаря за изчепателната информация. Практика по време на следването е изключително важно нещо. За съжаление в БГ тази част от обучението липсва или не е достатъчна (мое мнение). А може ли малко инфо за кандидатстудентските изисквания в университета в Портсмут.


Благодаря,успех и на твоето,където и да отиде.
Да, така е, практиката е много важна и това му е хубавото,че обучението е основно практически поне в техния университет.  А един стаж ти отваря много врати, първо,че там не е фиктивен, второ платен и трето ако те харесат работата ти е подсигурена след завършването. Малката ми дъщеря също учи в Англия, тя кара стаж след втората година, друга специалност е, предложили са й след завършването да се върне при тях. Забравих да кажа, че последната година имаше и ментор, работещ архитект.

Искаха диплома 5.80, за тойфел не знам какви изисквания са имали, защото тя имаше 109т. По принцип се смяташе, че за архитектура е хубаво да имаш над 100т., портфолио не са й търсили.

Общи условия

Активация на акаунт