Детската градина- всичко, което ни вълнува- 8

  • 25 953
  • 739
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 10 547
Валери, голямото ми дете беше на общо основание проблемното, защото заспиваше с биберона, гушнато в мен и се будеше, ако усети, че ставам. Тръгна на ясла на две и половина горе-долу. Трябваше да го взема на обед, отивам, то се наредило с другите да се съблича.
Малкото никога не е заспивало, докоснато от друг. От новородено заспиваше само и единствено в леглото си. Тръгна на три години. С голямо желание, с приятелчета в група и всичко предвещаваше, че нещата ще бъдат идеални. Уви, получи се точно обратното.

Детето и неговият характер са едната страна на медала. Другата, при това, ако мога да се изразя така- лицевата, са учителите и помощник-възпитателката. Ако те са хора, ако имат желанието, подхода и сърцето да приласкаят плачещото, притесненото дете, а и изобщо децата като цяло, адаптацията ще бъде лека или плавна.

Трябва да отбележа и нещо друго- няма дете, което да не преживява тръгването на ясла/детска градина. Умереният плач и отпор при влизане в началото са дори по-желаната реакция, от това детето мълчаливо, мъченически да се отделя от родителя.

# 421
  • Мнения: 3 644
Благодаря на всички за отговорите   bouquet
Имам още два въпроса, които ме вълнуват.
Как протичат рожденните дни в градините,  ние като почнем октомври съвсем скоро ще имаме рожден ден.
Другото, което всъщност доста ме тревожи е, кога трябва да вземаме детето от градината? Сега през лятото при по-лек трафик стигаме към 18 и 30 в квартала, ама зимата преди 19 - трудно, дори да тръгваме половин час по-рано, което е възможно и за двамата преди 18 и 30 няма да сме там. Нямаме баби, които да помагат.

# 422
  • София
  • Мнения: 23 130
anbibian, в нашата градина, ако си взимаш детето в 19,00 ч, ще те гледат на кръв. В близка до нас градина децата още в 18,00 ч. ги подготвят за изпращане. Почти няма деца останали след това време. Обикновено работното време на градините е до 19,00 ч.
За рождения ден по-добре попитай госпожите. При нас една година бяха забранени тортите - прищявка на директорката. Сега са разрешени - тортата задължително върви със сертификат. Изискването за натуралните сокове е да са 100 % натурални (при нас). Носиш пластмасови чинии, чашки, вилици или лъжички. Може още да занесеш свирки, парти-шапки, въпреки че аз никога не съм била фен на тия финтифлюшки, но децата, особено по-малките, си ги харесват.

# 423
  • Мнения: 10 547
 anbibian, запознай се с вътрешния правилник на градината. Аз, като учител, съм на работа до 18,30 часа. Съответно и градината работи с деца до 18,30 часа. След това по правилник трябва да оставя невзетите деца при охраната, аз, отново по правилник, да проверя дали всички прозорци са затворени, за да може в 19,00 часа да се пусне СОТ-а.

# 424
  • София
  • Мнения: 9 517
При нас от 18,30 ч. има сборна група до 19 ч. - учителките се редуват. Има детенце от нашата група, което го взимат към 19 ч., не съм чула да са правили проблем учителките,поне нашите  Peace

ПП Дежурната учителка е длъжна да стои до 19 ч- - без значение дали има или няма деца, може и затова да не правят проблем  Peace

# 425
  • София
  • Мнения: 4 596
ПП Дежурната учителка е длъжна да стои до 19 ч- - без значение дали има или няма деца, може и затова да не правят проблем  Peace
При нас не се стои до 19, ако няма деца. Затварят градината обикновено към 18.15-18.30, стига всички да са взети. Но обикновено са взети децата де.

В градината поне не ми се мръщят, че в 17.30-17.40 (о, боже) съм там да прибера децата. И учителка ме е упокоявала - не се притеснявайте, това ми е работата, никой няма да остави Л. сама, дори и да закъснеете. Щото и това ми се случва 1-2 пъти на година.
Но в яслата ... Още потръпвам като се сетя за намеците за по-ранно прибиране. Като пак съм взимала децата в този диапазон, не е ставало дума за час след 18.

# 426
  • Мнения: 69 282
Днес сутринта като заведох малкия в сборната група, очите ми се събраха - имаше много деца, пълна беше стаята, не можах да ги преброя, но стояха по две на столчетата, имаше и прави.. Rolling Eyes Това в 9 часа...

Между другото това го очаквах, тъй като е последна седмица на август, вярно, че е отпускарски сезон, но едва ли всички родители са си пуснали плътно да края на месеца отпуската..

Направо съжалих госпожата, незнам как ще се справи...то ще се справи де, ама ще е зор работа...

За медицинската бележката нищо не ми казаха, очаквам довечера  включване евентуално, ако се усетят...

Казаха ми, че сборните групи са до края на месеца...Дано... После да си влезем в руслото, в нашата си група с нашите си госпожи-ще ми е по-спокойно.

# 427
  • Мнения: 113
Здравейте, момичета!
Дали знаете - след лятна ваканция, траябва ли да водим детето с някакви изследвания на градина или просто така си ги пускаме (при положение, че си е бил предишната група).

# 428
  • Мнения: 3 993
Пипилота, виж на предните страници, обсъждаха се изследванията. Дали ще правите такива, зависи от това колко време е отсъствало детето от градината. Например моето момиче ще има официално 1 месец отсъствие, затова когато отиде през септември трябва да занеса само профилактичната карта, която се прави нова всяка учебна година. (това важи и за училище, както обича да напомня Дзвер  Laughing)

# 429
  • Мнения: 11 580
А като е бил в друга градина носи ли се пак бележка в неговата си като тръгне?
Тия пусти бележки и отсъствия не мога да ги запомня! То за всяко нещо е различно.

# 430
  • София
  • Мнения: 23 130
Пипилота, също така трябва да занесеш контактна бележка от личната лекарка на детето.

# 431
  • Мнения: 113
Благодаря ви момичета! Хм, май ще ми се наложат всичките изследвания явно, че повече от два месеца не съм го пускала на градина! Sad

# 432
  • Мнения: 3 993
А като е бил в друга градина носи ли се пак бележка в неговата си като тръгне?
Тия пусти бележки и отсъствия не мога да ги запомня! То за всяко нещо е различно.
Мисля, че да, защото градините нямат връзка помежду си, не си обменят информация за децата кое, кога и къде е посещавало. А документите, които ще занесеш във вашата градина, остават там в архив.

# 433
  • София
  • Мнения: 9 517
А като е бил в друга градина носи ли се пак бележка в неговата си като тръгне?
Тия пусти бележки и отсъствия не мога да ги запомня! То за всяко нещо е различно.
Мисля, че да, защото градините нямат връзка помежду си, не си обменят информация за децата кое, кога и къде е посещавало. А документите, които ще занесеш във вашата градина, остават там в архив.
Не знам, дали е така - когато отписвах големия от градина ми върнаха всички документи, но според мен Дари П. е най-добре да пита в новата градина  Peace

# 434
  • Мнения: 5 513
Дари П и аз съм в същата ситуация.Обаче при нас задължително искат контактна бележка.И още първата
седмица искат да носим ако в градината.Та ходил не ходил паразити пак минава.
Ако имаш възможност ги пусни и занеси.Да не се разправяш.

Общи условия

Активация на акаунт