Детето ми си гризе ноктите/пръстите!

  • 6 467
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 964
Искам да попитам някой друг дали има този проблем с детето си-моето е на 5г.3м.
Не знам точно кога се случва,но вчера като му видях ръцете и направо изпаднах в потрес.Няма кожа на пръстите отгоре,отстрани..ноктите изядени до живец.Възглавничките на пръстите целите..направо до месо.Преди съм го виждала да си слага пръстите в устата и да си яде ноктите и веднага му правя забележка и му обяснявам,че така не се прави,но това което е сега направо е неописуемо.Чудя се на какво може да се дължи,може би трябва да се консултирам с джи пи то  newsm78 Казах му,че ще му ги намажа с люти чушки,даже извадих буркана,обеща че няма повече да прави така,но силно се съмнявам.Най-вероятно няма да го прави пред мен  Rolling Eyes Та ако някой е стигнал до някакво решение с този проблем-да сподели!

Последна редакция: пт, 18 юли 2014, 09:07 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 11 864
Това е психологически проблем, обикновено детето го прави когато е притеснено/тревожно или пък му е скучно. Аз самата съм си гризяла ноктите от както се помня и спрях да го правя на 23г  Crazy. Майка ми твърди, че съм започнала при тръгване на детска градина т.е. когато съм имала стрес от ходенето там. Единственото което можеш да направиш е да приказваш много, да правиш забележка всеки път като го видиш и има едни горчиви лакове с които се мажат ноктите, някои казват че помагат, но други казват че нямат нужния ефект.
Успех пожелавам  Peace

http://krasota.rozali.com/race/p10427.html

# 2
  • Мнения: 17
Аз и до ден днешен си чопля пръстите (23г), като малка не помня майка  ми да ми е казвала,че съм го правила чак до месото... но смея да твърдя ,че наистина е от нерви,но неосъзнати!Има и друг вариант,просто това е нормална детска реакция,повечето деца си чоплят,дъвчат пръстите и ноктите....Щом детето си е добре ,физически,играе си,спи си спокойно,значи всичко си е в ред. Simple Smile Понякога става като навик....просто си ги чоплиш неосъзнато,аз съм се забелязала,така ,че спокойно!

# 3
  • София
  • Мнения: 964
И аз съм си гризяла ноктите като малка и попринцип знам,че е възможно и при децата често се случва,но определено се притесних като го видях,защото не е обикновено ядене и чоплене на нокти..не знам дали е от стрес-възможно е.Иначе посещава детска градина вече трета година и мисля,че не е от нея,но знам ли  newsm78

# 4
  • Мнения: 96
И моята дъщеря /на 9г/ я забелязах по едно време, че си яде ноктите и кожичките. И аз също знам, че е на психическа основа това доста говорих с нея дали няма проблем нещо- каза, че по- скоро като навик го прави и при мои наблюдения също- загледа се в телевизия, чете и оп лапне някой пръст. С говорене и забележки не стана, и аз взех от този лак- с нейно съгласие и уверение че и тя иска да престане го ползвахме около 3 седмици и сега всичко е ок. Беше започнала пак в един момент, когато и бяха изходните нива в училище и видимо беше притеснена...

# 5
  • Мнения: 8 951
Дъщеря ми си гризеше ноктите и си чоплеше кожата до преди година, около две години. ЧЕтох много, разбрах че това е психологически проблем. Започнах да работя с детето и да се справям с нещата, които я тревожат, без да я заплашвам и да говоря че трябва да спре да си гризе ноктите. Когато детето се успокои, от раз спря да го прави.
Намери причината и обърни внимание по-сериозно на детето. Ако не можеш сама, се обърни към психолог.
Успех!

# 6
  • Мнения: 15
Забелязах,че синът ми,който е на 5 год.започна да си гризе ноктите.Обяснявам си го със стрес и тревожност поради предстоящата ни раздяла с баща му.Явно хванах този гаден навик навреме и непрекъснато започнах да поставям разни условия:ако видя отхапан нокът ,ще направя това..ако ти пораснат ноктите,ще ти купя нещо и т.н.Постепенно отвикна.Не знам дали от санкциите или просто се успокои.Това с гризането на ноктите е гаден навик.Аз самата го правих да почти 25 годишна възраст.Гаджето ми ми каза:Ако не спреш,ще те оставя.Затова си числя,че трябва мотивация някаква да има .Гледай все пак да вземеш мерки и да бъдеш упорита.

# 7
  • Мнения: 5 513
Дъщеря ми си гризеше ноктите и си чоплеше кожата до преди година, около две години. ЧЕтох много, разбрах че това е психологически проблем. Започнах да работя с детето и да се справям с нещата, които я тревожат, без да я заплашвам и да говоря че трябва да спре да си гризе ноктите. Когато детето се успокои, от раз спря да го прави.
Намери причината и обърни внимание по-сериозно на детето. Ако не можеш сама, се обърни към психолог.
Успех!

+1

# 8
  • София
  • Мнения: 9 517
Дъщеря ми си гризеше ноктите в детската по време на следобедния сън - от скука, защото тя не спи от доста време. Няколко пъти говорих с нея и спря, но тя е разбрано дете  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 12 374
Дъщеря ми започна да си гризе ноктите когато тръгна на градина, беше на три и малко.
Оказа се, че в тази градина са кукувици, хванах едната кифла да и крещи, че ако плаче, майка и никога няма да я вземе. Да не задълбавам в подробности, беше грозна история, описала съм случката в темата за частните детски градини (градината беше частна).

След като я отписахме, детето продължи с гризането. Беше и се появил и тик, от стреса. Постепенно тикът мина, за гризането говорих с педиатъра. Каза да пробваме с лак. Мазах около 2 седмици, имаше резултат. Сега напоследък пак е започнала, но спорадично, когато е под напрежение.  Според педиатъра, навикът веднъж вече създаден, трудно се пресича изцяло и завинаги.

Иначе е весело, буйно, чувствително дете  Simple Smile

Аз самата започнах да си гриза ноктите в първи клас, а някъде към 9-10-ти клас спрях. Около мен в началните класове почти всички деца ги гризяха. Доста масово беше.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Здравейте,

Мнение от първа ръка:
Аз имам този навик вече 38год. Забелязала съм, че го правя винаги когато съм притеснена и когато ми е нервно, включително ако гледам напрегнат филм или чета интересна книга. Мисля, че няма смисъл от забележки. При мен не оказваха никакво влияние. Сега вече мога да си налагам да се въздържам от гризането, защото знам колко грозно е от страни, но човъркането на кожите не мога да спра.
Мислила съм да пробвам с хомеопатия, но не съм (не ми е дошъл реда Wink).
Струва ми се, че това е генетично заложено. И единствено може да се ограничат дразнителите, за да не се задълбочи проблема.

Няма нищо страшно, стресът все отнякъде трябва да избие: кой потропва с крак, кой си човърка ноктите, кой си върти косата..... Simple Smile

Поздрави

# 11
  • Мнения: 9 887

Ако имате момиченце  - му кажете да дойде с вас да ви придружи до маникюристката някой ден. и нека и на нея да й направят някой красив нокът с лепенки, както и на вас самата - сама ще се убеди, че с красиви нокти е по-добре, отколкото с нагризани.

ако имате момченце, незнам, може да помогне също но е по-малко вероятно
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт