7-те рилски езера

  • 19 442
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 1 655
Стига де, преливащо от боклуци кошче баш до езерото  Sick
Ще духне вятър, а там духа нон стоп, и ще разнесе боклуците.
Убедена съм, че кошовете за боклук нямат място високо в
планината по пътеките.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Кармела ме изпревари.

Категорично против съм да има места за изхвърляне на отпадъци в планината. И заради вятъра, и заради това, че не сме в парка, колкото и да е населено в момента там.
При толкова посетители трябва да има поне 20 тоалетни, пръснати из планината, както и поне 100 кошчета. Кой ще ги поддържа и как ще изглежда района с тях. Това е немислимо.
Всъщност, онзи ден по телевизията даваха репортаж за липсата на тоалетни около езерата. Несъмнено това се явява проблем, защото повечето намират "храсти, зад които да се скрият" Sick, но не мога да си представя как ще изглежда мястото за облекчаване край Бъбрека, примерно. Ужас!
Да, в хижата трябва да има повече тоалетни, но нагоре... Може би наличната при горните езера (която, поне доколкото видях, е доста добре маскирана) да се стегне, но... дотам. Честно казано, предвид впечатленията от група от над 40 човека, мисля, че на никого не му се е наложило да търси тоалетна. Пие се умерено вода, която се изхвърля по друг начин и повечето минават спокойно, като на връщане се отбиват в хижата. Възрастните би трябвало да могат да контролират физиологията си. Децата са друго нещо, но не мисля, че за тях наличието на тоалетни ще е полезно.

Колкото до опаковките по пътеката и край нея - ако ще и на всеки 5 метра да има кошчета, бай Ганьо пак ще хвърля по земята.

При положение, че преходът е от 4 до 6 часа, спокоен ход със спиране за почивки, някои считат за жизненоважно да ядат там... Едно е да се подкрепиш, друго - да отидеш да се наядеш горе. Това не го разбирам. Ама който - както, просто да си прибират боклуците.

# 92
  • Мнения: 1 289
Сега , като се замисля докато ви четох, май сте прави, съгласна съм напълно с вас!! Peace

# 93
  • Мнения: 401
Момичета не знам какво сте очаквали аз съм доста зле така да се каже като планинар Simple Smile . На такива преходи ходя макс веднъж годишно. На отиване минахме покрай бъбрека, на връщане покрай дановистите Simple Smile и езерата. Беше тежко в началото. Да пътя не е много хубав, но видях всичко, имам около 500 снимки. Сприрахме на всяко езеро, ядохме, почивахме. Изпила съм около 2литра вода (да имах нужда от тоалетна но издържах, малко по кофти е за децата). Тоалетната в хижата има хартия ако си платиш. Отивах на регистратура, плащаш 0,50лв и ти дават топче с хартия. (колкото и да е смешно). На мен страшно ми хареса и ми беше много забавно (като се има в предвид, че последно бях ходила преди повече от 10г).

# 94
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Хубаво е, че сте изкарали добре. Трудности горе не може да няма за лаици като нас.
Скрит текст:
Другия път пийвай по глътка-две вода, ако трябва - по-начесто, и ще ти е по-добре. Не знам как е правилно според планинарите, но за мен е по-добре така при липса на тоалетна, а и регулираш потенето, пък и не ти тежи. Децата са друга група - те имат право да не издържат.
Нормално е при този наплив в тоалетните да се плаща. Ако не си клиент на хижата. Само че в другите страни това ти гарантира чиста тоалетна, а тук... Но и това ще стане... някой ден.

Дай две-три снимки, де! Praynig Laughing

# 95
  • Мнения: 4 445
.... "пътеката"е в това състояние поради природните катаклизми.

Това не е точно така. Във високата планина почвата е много тънка и се крепи основно от корените на тревата. Непрекъснатият трафик "като манифестация" унищожава тревата и след това и сравнително лек дъжд изравя всичко така, както абсолютен порой долу в ниското.

Общо взето, докато едно място е сравнително трудно достъпно, то е относително запазено. След това може да стане като един красив и изкуствен парк при добра поддръжка и култура (каквато у българите явно липсва) или пустиня. Така че отидете да видите езерата, докато още има какво да се гледа. Часовникът цъка, и то не откогато построиха лифта, а откогато почнаха съборите на дъновистите.

Ходенето по нужда в храстите, освен че не е много естетично, увеличава замърсяването на езерата с биологична материя и способства за заблатяването и изчезването им не след дълго. Обаче като имаме няколко хиляди души качили се там с лифта или бивакуващи сума време на палатки дъновисти, няма начин да се въведе контрол. Да не говорим, че силно се съмнявам тоалетните в хижата да имат нужния капацитет и правилно заустване, дори и да бяха безплатни.

# 96
  • Мнения: 896
Когато ходите на планина се интересувайте. Особенно за 7-те рилски езера има толкова изписано че човек може да си направи преценка за всеки метър от маршрута. Това че е национален парк не значи че трябва да има на всяко езеро заслон и тоалетна. Върволицата е наистина неприятна и когато съм ходила постоянно се оплакват защо лифта не е направен до бъбрека, а за монетите които хвърлят в Окото просто нямам думи. Ако искате истински да се насладите на езерате отидете септември месец (поне преди да построят лифта тогава бяха най-красиви).

ПП: Ако мислите че маршрута до езерата е лошо маркиран по-добре не ходете на други места из Рила

# 97
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Не прочетох някой да очаква около езерата да има заслони и тоалетни, понеже е национален парк. Ако някой го е очаквал, то е било заради огромния наплив от хора и вредите, които облекчаването на естествените им нужди нанасят на същите тези езера. Съгласиха се с доводите, че поставянето на такива съоръжения е немислимо.
И, да, тъй като е национален парк, със сигурност подлежи на поддръжка, макар и от друг тип. И, да, липсата на табели прави лошо впечатление и свидетелства за безотговорност.
След като на определени хора/организации им е позволено да печелят (доста) пари от експлоатирането на лифта и хижата, на тях трябва да им бъде вменено и задължение да подпомагат, от една страна, безопасното и ползотворно за туристите посещение, а от друга, и това е по-важно, да съблюдават поведението на същите тези екземпляри да бъде максимално щадящо за природата. Толкова ли е трудно да има по един-двама служители край всяко езеро, поне в най-натоварените месеци?!
Не видях някой да се е оплакал от качеството на маркировката.

# 98
  • Мнения: 15
Успяхме да обиколим езерата, въпреки лошото време. Качихме се с лифта, след това по съвети от вас тръгнахме от едната страна и се върнахме от другата. Беше страхотно макар облачно.
Нощувахме в Паничище, след което плаж в Сапарева баня.
Ще качим Мусала и други върхове.

# 99
  • Мнения: 940
Преди 2 год.и аз бях на езерата,а мин.год бях на вр.Мусала,касота голяма,тази год.ще ходя и на вр.Вихрен,сякаш е най-опасния и стръмния от всички др. Simple Smile

# 100
  • София
  • Мнения: 3 845
Не знам дали знаете обаче защо няма тоалетни, медицински пунктове и други такива доста важни неща по пътя за езерата. Аз съвсем наскоро научих и направо ми бях меко казано шокирана Shocked
Имало план за управление на Рила, която е национален парк и в този план се забранява абсолютно всякакво строителство, за което говорят всички запалени природозащитници, а това включва и тоалетни и медицински пунктове и други такива. Така че проблемът не бил в това, че някой не иска да направи тоалетна, а че просто не може да се направи.
По принцип съм За запазване на природата и съм доста екологично настроена, но ми се струват някои неща доста абсурдни.

# 101
  • Мнения: 4 445
То ако беше така, тоя лифт как го дигнаха там? Освен това в хижите тоалетни със сигурност има, а там има цели две хижи. Вие да не искате на 20 метра тоалетна? То и в София няма толкова тоалетни.
В планината никъде няма тоалетни. Това е положението. Това не е Южния парк (и там няма тоалетни).

Последна редакция: пт, 06 мар 2015, 21:31 от neuromancer

# 102
  • Мнения: 638
Аз бях възмутена, когато ми се наложи да си свърша малката нужда. Избирам едно храстче, решавайки, че никой няма да се е сетил да се изпикае точно там. Нося си пликче, в което ще си прибера използваната салфетчица (и ще изхвърля като сляза от планината, заедно с опаковките от кроасани и т.н.). Стигам храстчето и о, чудо. Там се мъдри второ храстче - от салфетки. Скъпи дами, като пикаете, не си хвърляйте опиканите кърпички, защото няма кой да ви ги чисти! Не бъдете мърли! И честит 8-ми март Wink

# 103
  • София
  • Мнения: 3 845
То ако беше така, тоя лифт как го дигнаха там? Освен това в хижите тоалетни със сигурност има, а там има цели две хижи. Вие да не искате на 20 метра тоалетна? То и в София няма толкова тоалетни.
В планината никъде няма тоалетни. Това е положението. Това не е Южния парк (и там няма тоалетни).

Планът за управление е от преди 5-6 години или нещо такова, а хижите са на по 20 години, така че логично е в тях да има тоалетни, нали?

Не искам на 20 м. тоалетна,но не може да няма елементарни условия, да не говорим за пункт на БЧК.
 Confused

# 104
  • Мнения: 4 445
Имам предвид, че лифта носи много пари и за него може да се извиват законите и регулациите както си искат, а тоалетната не носи, затова няма. Освен това това не е градски парк та да има толкова тоалетни, тия в хижите би трябвало да стигат. Никъде по планините няма тоалетни и пункт на БЧК (освен ПСС).
Проблема е, че направиха лифта и вече до езерата отиват хора, които смятат, че са на разходка по Витошка, а не в планината.

Общи условия

Активация на акаунт