Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 625
  • 313
  •   2
Отговори
# 90
  • Мнения: 398
Здравейте! Съпругът ми скоро планира да напусне работа, където е на ТД. На 11.09.2015 година ми свършва втората година майчинство. Мога ли първо да ползвам неговите 5 месеца неплатена отпуска(преди да е напуснал работа) и вече след това моите 6 месеца?
Благодаря ви! Темата ви е страхотна и научих много полезни неща от нея!

# 91
  • Мнения: 1 380
Трябва да ползваш отпуска му преди да е напуснал работа.

# 92
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте,

Моля да ми помогнете, като се извинявам предварително, ако вече е обсъждан същият казус!

В отпуск по майчинство съм до средата на м Юни. Имам насъбрани 55 дни. Искам да си позлвам по-голямата част и да се върна през м Август, но работодателят ме иска Юли.

Възможно ли е да ми откаже платен отпуск. - За стари години по принцип няма право да ти го отказва
Възможно ли е да ми окаже неплатен отпуск изобщо и полага ли ми се такъв, след като детето ми е прието на ясли. - Ако става дума за неплатен по чл.167а - за гледане на дете до 8 годишна възраст - да полага се, независимо, че детето е на ясла; трябва да е навършило 2 години

Кога трябва да подам отпуск за неплатен, ако ми откаже платен? - Поне 10 дни предварително

Има ли опасност да загубя платеният си отпуск и при какви обсоятелства? - Не, няма такава опасност, освен ако не се прекрати договора, но тогава имаш право на обезщетение за неизползван платен отпуск

Благодаря предварително!

# 93
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Но детето трябва да навърши 2 години, за да ползваш този тип отпуск  Peace

# 94
  • Мнения: 17
Здравейте, На 05,07,2015 сина ми става на 2 годинки и аз мисля че тогава приключва майчинството ми втората година и от тази дата  трябва да излезна отпуск. От счетоводството обаче твърдят че счетоводно  ми приключва майчинството на 16,07,2015. Имам следните въпроси:
1) Възможно ли е това да е така както твърдят от счетоводстово?
2)Искам да излезна отпуск 3 месеца след приключване на майчинството за да свикне детето с градината.
Как е по удачно да излезна за мен - първо платен и после малко неплатен отпуск до връщане на работа или обратното - първо неплатен и после платен отпуск?

Благодаря!

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, На 05,07,2015 сина ми става на 2 годинки и аз мисля че тогава приключва майчинството ми втората година да,тогава приключва и от тази дата  трябва да излезна отпуск. От счетоводството обаче твърдят че счетоводно  ми приключва майчинството на 16,07,2015. Имам следните въпроси:
1) Възможно ли е това да е така както твърдят от счетоводстово? не
2)Искам да излезна отпуск 3 месеца след приключване на майчинството за да свикне детето с градината.
Как е по удачно да излезна за мен - първо платен и после малко неплатен отпуск до връщане на работа или обратното - първо неплатен и после платен отпуск? няма значение кой отпуск ще ползваш първо

Благодаря!

# 96
  • Мнения: 68
Здравейте!Каква давност има натрупаният отпуск по време на майчинство?Задължително ли е да го ползвам целия?Благодаря Ви!

# 97
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Давността е 2 години от завръщането ти на работа.Не е задължително да го ползваш накуп.

# 98
  • Мнения: 1 380
Да задам и аз въпрос. След 2-рата година "майчинство" имам право на трета-неплатена, която е различна от 6-те месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст? И мога ли след като се върна на работа и използвам платения си годишен отпуск да използвам няколко месеца от "3-тата година" или трябва да е от "6-те месеца"?

# 99
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Да задам и аз въпрос. След 2-рата година "майчинство" имам право на трета-неплатена, която е различна от 6-те месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст? И мога ли след като се върна на работа и използвам платения си годишен отпуск да използвам няколко месеца от "3-тата година" или трябва да е от "6-те месеца"?

"Трета" година чак нЕма.
Хора, които не са наясно наричат така времето, когато ползват неплатения отпуск за дете до 8 години непосредствено след изтичане на 2-те години.
6-месеца неплатен отпуск + 5 от бащата (ако може да се ползва) + натрупания платен отпуск = "трета" година

# 100
  • Мнения: 1 380
Благодаря за отговора! Не го знаех! Мислех, че са две различни неща.   bouquet

# 101
  • Мнения: 103
Здравейте! Съпругът ми  напуска работа след 3 месеца, където е на ТД. Мога ли първо да ползвам неговите 5 месеца неплатена отпуска, въпреки че той ще работи само още 3 месеца и вече след това моите 6 месеца? Детето е на 3,8 години и аз също съм на работа на ТД.
Благодаря ви! Малко се доближава с по-горен пост, на е различен казус!

# 102
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Можеш да ползваш неговите докато е на работа т.е. 3 месеца.После не.

# 103
  • Мнения: 103
А какви документи ми трябват при подаване на молбата?

Доколкото разбрах:
1. Молба от мен за ползване на неплатен отпуск на бащата въз основа на чл. 167а, ал. 1 КТ и чл. 49, ал. 5 НРВПО;
2. Заявление за прехвърляне на неплатен отпуск от бащата съгласно чл. 49, ал. 5 НРВПО;
3. Декларация от бащата, че досега не е ползвал такава отпуска;
4.  Декларация от мен, че досега не съм ползвала такава отпуска;
5. Декларация, че детето не е настанено в държавно заведение на пълна издръжка.

И двамата работим в едно и също предприятие.
 
Така ли са?

А след това за моите 6 месеца:
1. Молба от мен за ползване на неплатен отпуск  съгласно чл. 167а, ал. 1 КТ;
2. Заявление за съгласие от бащата да ползвам аз неплатен отпуск;
3.  Декларация от мен, че досега не съм ползвала такава отпуска;
4. Декларация, че детето не е настанено в държавно заведение на пълна издръжка.

Голяма каша! Благодаря Ви!

Последна редакция: пт, 12 юни 2015, 12:50 от dovolna

# 104
  • Мнения: 32
Здравейте!
Казвам се Мария Василева от град София. Бих искала да попитам следното:
-На 17 юли 2015 г. ми изтичат 11-те (6 мои и 5 от таткото) неплатени месеци от 3-тата година майчинство(ако изобщо така се води).От ТРЗ искат на 18-ти юли да изработя 10 дни,за да ми дадат да използвам натрупаният платен отпуск през четирите години.Това така ли е ?
-На каква база ще ми се заплати платеният отпуск,който смятам да взема накуп.На база тези 10 дни или въз основа на минимална работна заплата?
-Защо в счетоводството натрупаният отпуск ми бе изчислен  по 22 дни годишно, при положение,че преди забременяването съм ползвала по 43 дни годишен платен отпуск,който ми се е полагал?
Благодаря предварително и желая хубав ден!

Общи условия

Активация на акаунт