Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 320
  • 313
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 23
Lady Brinne благодаря ти, че ми отговаряш. Нямам предизвестие. Все още не съм подала заявление за неплатен отпуск за гледане на дете. Притеснявам се, че ако подам такова заявление, могат да решат шефовете, че не им е изгодно да имат работник в неплатен отпуск и да реагират  с прекратяване на договора с мен по някакъв начин. Затова питам дали в тези дни могат да го направят по закон?

# 121
  • Мнения: 398
Здравейте, какви документи са необходими за използването на неплатения 5 месечен отпуск на бащата? Четох, че са нужни молба от мен и декларация от него. Нещо друго?

# 122
  • Мнения: 700
А може ли да се прекрати майчинство между 1та и 2та година за 8 месеца . Да започна работа за 8 месеца , а след тези месеци пак да се върна на майчиството, защото няма кой да гледа малкия .

# 123
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
А може ли да се прекрати майчинство между 1та и 2та година за 8 месеца . Да започна работа за 8 месеца , а след тези месеци пак да се върна на майчиството, защото няма кой да гледа малкия .

Да, може.

Здравейте, какви документи са необходими за използването на неплатения 5 месечен отпуск на бащата? Четох, че са нужни молба от мен и декларация от него. Нещо друго?

И от неговия работодател, че не ползвал този вид отпуск.

# 124
  • Мнения: 67
Неплатената отпуска за 3-та година в размер на 6 месеца наведнъж ли трябва за се ползва?

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Неплатената отпуска за 3-та година в размер на 6 месеца наведнъж ли трябва за се ползва?

Не,може и на части,но не по-малко от 5 работни дни наведнъж.Подаваш молбата 10 работни дни по-рано от датата на ползване.Може бащата да ти прехвърли 5 м неплатен

# 126
  • Мнения: 67
Неплатената отпуска за 3-та година в размер на 6 месеца наведнъж ли трябва за се ползва?

Не,може и на части,но не по-малко от 5 работни дни наведнъж.Подаваш молбата 10 работни дни по-рано от датата на ползване.Може бащата да ти прехвърли 5 м неплатен

Благодаря, от голяма помощ сте за родителите

# 127
  • Мнения: 33
Аз имам следното питане.Върнах се на работа преди 26.09.2015 тогава ми изтича 2 год. майчинство. Сега ми се налага да си гледам сама детето и искам да си пусна платения отпуск,а след това да си взема неплатен за гледане на дете до 8 год. възраст.Проблема ми е ,че прекия ми ръководител отказва да ми разпише.Та въпроса ми е има ли това право?

# 128
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Аз имам следното питане.Върнах се на работа преди 26.09.2015 тогава ми изтича 2 год. майчинство. Сега ми се налага да си гледам сама детето и искам да си пусна платения отпуск,а след това да си взема неплатен за гледане на дете до 8 год. възраст.Проблема ми е ,че прекия ми ръководител отказва да ми разпише.Та въпроса ми е има ли това право?

За натрупан стар платен отпуск ли става дума?

# 129
  • Мнения: 33
Да,аз ползвах част от него сега ми остана само за 2015 год

# 130
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Да,аз ползвах част от него сега ми остана само за 2015 год


За 2015 не е стар натрупан отпуск, а такъв за текущата година. По принцип трябва да ползваш поне 10 дни, а другите 10 може и да прехвърлиш за следващата година, но по производствени причини могат да ти откажат ползване в конкретния момент. Има ли те в графика за отпуски от тази година?

Неплатеният за гледане на дете до 8 годишна възраст обаче не може да бъде отказан, но детето вече трябва да е навършило 2 години, за да го ползваш, а също трябва да уведомиш работодателя поне 10 дни по-рано.

# 131
  • Мнения: 33
Аз затова искам първо да си взема платения отпуск,до навършване на 2 год. и след това да пусна неплатен.Може ли да си взема само 8 дни платена ,другата да ми остане?А графиците за отпуск вече отпаднаха доколкото ми е известно.

# 132
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Аз затова искам първо да си взема платения отпуск,до навършване на 2 год. и след това да пусна неплатен.Може ли да си взема само 8 дни платена ,другата да ми остане?А графиците за отпуск вече отпаднаха доколкото ми е известно.

За тази все пак е правен такъв. Всичко може, ако работодателят подпише заповедта за отпуск - 8 и 20 дни, може.

# 133
  • Мнения: 5
Привет!Моите въпроси са много:
Първо искам да си пусна полагаемия отпуск за изминалите 2г.,през които съм била по майчинство,след което да ползвам и неплатения отпуск!От тук идва и
въпрос 1,Колко ми се полага 6м или 12м след като с бащата нямаме брак и не живеем заедно,но той не работи в БГ и не е по ТД (за да ми прехвърли неговите 5м ако моите са6м)
,въпрос 2-след като ми се полага и платен отпуск за времето през което съм била в неплатен (6м-10дни,12м-20дни) тях кога трябва да си ги получа-тоест реда какъв трябва да ми е -платен,неплатен,пак платен или греша
въпрос 3-искам след това да отида на трудовата борса за периода който ми се полага-дали няма да си прецакам нещата(тоест да не ми плащат) с това ,че  съм била в неплатен отпуск преди напускането?
Благодаря много за отделеното време!

# 134
  • Мнения: 114
Здравейте! Много сте полезни! Бих искала да попитам: предстои ми връщане на работа, детето е на 1, 6 г., но искам първо да използвам платената си отпуската. Роботодателят ми казва, че трябва да се върна за един ден и тогава да си пусна отпуска. Аз обаче не искам и прочетох, че на други майки сте отговорили, че не е проблем, но бих искала да знам къде в нормативната уредба е упоменато, за да мога да се аргументирам? И другият ми въпрос: какво се случва с човекът, който е на моето място? Кога трябва да бъде освободен- в деня, в който пусна отпуската, или при фактическото ми завръщане? Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт