Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 474
  • 313
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 877
Аз мога да ти кажа от моя опит, че човекът, който е на твое място, трябва да бъде освободен при пускането на платена отпуска или връщане за 1 ден на работа. Ако си в частния сектор обаче, може и да го задържи работодателя до реалното ти завръщане.

Този 1 ден е да ти актуализират заплата, в/ху която ще се изплаща и отпуската после. Защо не искаш да отидеш за 1 ден?

# 136
  • Мнения: 114
Ами защото мислех, по този начин ще махнат човекът, който ме замества и после ще ми откажат отпуска, но щом така трябва.....И междувременно възниква въпросът ще получавам ли 50% от майчинството, ако се върна на работа и детето ходи на ясла? Детската ясла детско заведение на пълна държавна издръжка ли е?

# 137
  • София
  • Мнения: 877
Още докато си в платена отпуска, ще получаваш +50 от заплатата. Не може да си в нормална втора година майчинство (за 340 лв.) и да посещава ясла. Когато си я прекратиш с платена отпуска може. Не знам от кога се брои това-напр. ако е прието за септември, но напр. реално постъпи ноември с мед. изследвания, мисля, че е възможно чак ноември да си прекратиш втората година и да излезеш в платена.

Аз съм в държавния сектор и мен можеха да ме заместват само в 2 г. или неплатен. При платен се брои, че си на работа и щатната бройка си остава една.

# 138
  • Мнения: 114
Много благодаря baltazara за включването!😄

# 139
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Привет!Моите въпроси са много:
Първо искам да си пусна полагаемия отпуск за изминалите 2г.,през които съм била по майчинство,след което да ползвам и неплатения отпуск!От тук идва и
въпрос 1,Колко ми се полага 6м или 12м след като с бащата нямаме брак и не живеем заедно,но той не работи в БГ и не е по ТД (за да ми прехвърли неговите 5м ако моите са6м) - на неплатен отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст има право само лице, което е на трудов договор в България, т.е. според КТ; означава, че ще ползваш само 6 месеца неплатен отпуск
,въпрос 2-след като ми се полага и платен отпуск за времето през което съм била в неплатен (6м-10дни,12м-20дни) тях кога трябва да си ги получа-тоест реда какъв трябва да ми е -платен,неплатен,пак платен или греша - разглеждайте платения отпуск за календарна година, а не за някакъв период, в който се ползва друг вид отпуск. Следователно горе-долу за 6 месеца неплатен ще имаш право на 10 дни платен
въпрос 3-искам след това да отида на трудовата борса за периода който ми се полага-дали няма да си прецакам нещата(тоест да не ми плащат) с това ,че  съм била в неплатен отпуск преди напускането? - времето на неплатен отпуск се зачита за осигурителен стаж, така че няма да ти попречи за борсата, но ще повлияе на размера на обезщетението
Благодаря много за отделеното време!

# 140
  • Мнения: 454
Здравейте, момичета ! Имам следното питане и се надявам да ми помогнете:
След изтичането на втората година в майчинство си пуснах натрупаният платен годишен отпудк около 75 дни. Счетоводителката ми обясни, че ца тези три месеце платен тодишен отпуск не ми се полагат около 3-4 дни платен отпудк. Незнам дали се разбира какво питам! Т.е. за месеците в платен отпуск около 3 месеца полагат ли ми се допълнштелно още дни платен отпуск?
Предварително благодаря!

# 141
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
За времето, в което си в платен отпуск ти се полага отпуск за текущата година.
Поискай счетито да ти посочо точен член и параграф от закона, според нея.

# 142
  • Мнения: 1 248
Здравейте
след майчинството си ползвах цялата натрупана отпуска за предходни години. Сега ми остана тази за 2015г. Прочетох членовете от К, които сте цитирали, но не ми стана ясно откъде идва изискването да ползвам поне 10 дни от тазгодишната отпуска и освен това да разбирам ли, че работодателят задължително трябва да ми я даде?!
За останалите разбрах, че трябва да ги ползвам до 6 месеца догодина, или ако не ми разрешат до 2 години.

# 143
  • Мнения: 182
Здравейте!Дали мога след като ми изтече 2-та г.майчинство да си пусна първо неплатения отпуск,че платения трябва да си го плащам аз.А не искам и да напускам веднага,т.к ще ми трябва бележка за детската градина ,че съм на ТД.

# 144
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте!Дали мога след като ми изтече 2-та г.майчинство да си пусна първо неплатения отпуск,че платения трябва да си го плащам аз.А не искам и да напускам веднага,т.к ще ми трябва бележка за детската градина ,че съм на ТД.

Може.

# 145
  • Мнения: 182
Здравейте!Дали мога след като ми изтече 2-та г.майчинство да си пусна първо неплатения отпуск,че платения трябва да си го плащам аз.А не искам и да напускам веднага,т.к ще ми трябва бележка за детската градина ,че съм на ТД.

Може.

 
Благодаря!И мога ли по всяко време да прекратя неплатения отпуск и колко време преди това трябва да уведомя?

А и по какъв член е по-добре да ме съкратят за да ползвам повече мес. обезщетение в БТ.?

# 146
  • Мнения: 218
Здравейте момичета,
бих искала да ви помоля за консултация. Ситуацията е следната Възползвах се от 2 годишнот ми майчинство, след което исках да изразходя целия натрупан отпуск през това време. Фирмата ме извика по-рано, тъй като нямаше достатъчно персонал и така се получи, че към тази дата имам 20 дни платен отпуск, който е от годините, в които съм била в майчинство.

Имам ли право да го прехвърля за следващата година и докога?
Работодателят ми има ли право да ми откаже да прехвърля  отпуската си и да ме задължи да я ползвам в настоящата година? Ако ме задължи да я ползвам до края на 2015 попадам в Параграф 22, тъй като ми възложиха голям обем работа и е буквално немислимо да отстъствам по какъвто и да е било повод. В същото време, при връщането ми на работа, HR-ите ме задължиха да попълня формуляр за годишната си отпуска и да отбележа кога да си използвам цялата натрупана отпуска. Така според формуляра целият декември аз трябва да съм в отпсук,като така има опасност аз да се водя в отпуск, а реално да идвам на работа.

Моля да ме посъветвате какви са ми правата и къде мога д анаправя справка?

Благодаря ви много и се извинявам ако този казус вече е бил обсъждан

# 147
  • Мнения: 1 380
Здравейте, дами! Аз пак имам нужда от помощ  Blush
На 23.02.2016 трябва да се върна на работа. По закон е необходимо да работя 10 дни от месеца, предхождащ месеца, от който ще започне платеният ми отпуск, за да ми бъде актуализирана заплатата. За да изпълня това условие, трябва или да започна работа на 15.02. или да работя целия март месец. От службата казаха, че това не е необходимо. Да се върна на 23-ти, да работя до 10-ти март и ще изляза в отпуск. Въпросът ми е това възможно и допустимо ли е, след като законът казва друго? Не искам да стане така, че да се върна на 23-ти, а да ме принудят да работя целия март месец.

# 148
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте, дами! Аз пак имам нужда от помощ  Blush
На 23.02.2016 трябва да се върна на работа. По закон е необходимо да работя 10 дни от месеца, предхождащ месеца, от който ще започне платеният ми отпуск, за да ми бъде актуализирана заплатата. За да изпълня това условие, трябва или да започна работа на 15.02. или да работя целия март месец. От службата казаха, че това не е необходимо. Да се върна на 23-ти, да работя до 10-ти март и ще изляза в отпуск. Въпросът ми е това възможно и допустимо ли е, след като законът казва друго? Не искам да стане така, че да се върна на 23-ти, а да ме принудят да работя целия март месец.

От 23.02.2016 до края на месеца няма 10 работни, за да стане този месец база за изчисление.

# 149
  • Мнения: 1 380
Именно. И аз това им казах. А ако се върна на 23-ти и работя до 10-ти март, мога ли от 11-ти да изляза в отпуск или чак от 1-ви април?

Общи условия

Активация на акаунт