Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 680
  • 313
  •   1
Отговори
# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

 Peace


Да,ако искаш актуализация,трябва отпускът да ти започне на 1 ви април

# 151
  • Мнения: 1 380
Благодаря за отговора, Елфита!
Ще се върна на 15.02., за да мога от 1-ви март да изляза в отпуск. За по-ранното връщане трябва да уведомя НОИ и работодателя, нали така?

# 152
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Здравейте, дами!
Имам няколко въпроса  Embarassed Малката ми щерка тръгва на ясла от 16.10 ... Аз съм записала задочна магистратура и съм говорила с шефката да си пусна 6 месеца неплатен отпуск за средната щерка и после още 1 и 1/2  от този на таткото и да се върна на работа от началото на юли като тогава ще изляза платен отпуск до септември ... Цялата галимация е, защото в училище няма бюджет да ми се пусне на мен натрупаните 120 дни пл. отпуск, а да се плаща и на заместника ми ... Ще загубя пл. си отпуск, то е ясно ... Но питането ми е: мога ли да пускам неплатен за средната по чл. 167а и в същото време средната да си посещава ОДЗ, където е последна предучилищна група? Какви док. трябва да подам в работата си? Молба за връщане на работа - с каква дата?, молба за отпуск по чл.167а - с каква дата, каква декларация за пред НОИ за спиране на майчинството? Много ще съм ви благодарна за отговорите!

# 153
  • Мнения: 1 380
Прекрасни, отзивчиви, мили дами!  Blush
Последен въпрос - има ли право работодателят да ми откаже ползването  на платения ми отпуск веднага след майчинството, без да се връщам за актуализация на заплатата? Т.е. майчинството ми приключва на 23.02., а от 24.02. да изляза в отпуск?  Преди да изляза в 45-дневния болничен за раждане, имам 10 отработени дни, които ще послужат за база на отпуска, нали? П.п. преди тези 10 дни, бях в болничен за месец, ако има значение...

# 154
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте, дами!
Имам няколко въпроса  Embarassed Малката ми щерка тръгва на ясла от 16.10 ... Аз съм записала задочна магистратура и съм говорила с шефката да си пусна 6 месеца неплатен отпуск за средната щерка и после още 1 и 1/2  от този на таткото и да се върна на работа от началото на юли като тогава ще изляза платен отпуск до септември ... Цялата галимация е, защото в училище няма бюджет да ми се пусне на мен натрупаните 120 дни пл. отпуск, а да се плаща и на заместника ми ... Ще загубя пл. си отпуск, то е ясно ... Но питането ми е: мога ли да пускам неплатен за средната по чл. 167а и в същото време средната да си посещава ОДЗ, където е последна предучилищна група? Какви док. трябва да подам в работата си? Молба за връщане на работа - с каква дата?, молба за отпуск по чл.167а - с каква дата, каква декларация за пред НОИ за спиране на майчинството? Много ще съм ви благодарна за отговорите!

За декларациите и молбите отговорих в другата тема, в която си пуснала подобен въпрос. Платеният отпуск няма как да го загубиш, щом си ползвала друг вид отпуск, т.е. не си имала възможност да излезеш в платен. Ако неплатения е за другото дете, а не това, което още не е на 2 години - няма проблем да ползваш, а след като най-малкото стане на 2 - и за него.

# 155
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Прекрасни, отзивчиви, мили дами!  Blush
Последен въпрос - има ли право работодателят да ми откаже ползването  на платения ми отпуск веднага след майчинството, без да се връщам за актуализация на заплатата? Т.е. майчинството ми приключва на 23.02., а от 24.02. да изляза в отпуск?  Преди да изляза в 45-дневния болничен за раждане, имам 10 отработени дни, които ще послужат за база на отпуска, нали? П.п. преди тези 10 дни, бях в болничен за месец, ако има значение...

Не, няма такова право, щом подадеш молба и става дума за платен отпуск за стар период, т.е. преди - 2015 година.

# 156
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Lady Brinnebouquet благодаря тук Simple Smile и там  Wink

# 157
  • Мнения: 1 380
Благодаря ти, лейди Брин!  bouquet

# 158
  • Мнения: 24
Здравейте, искам и аз да задам в тази група въпрос, свързан с ползването на отпуска, натрупан по време на майчинството. При мен има застъпено майчинство - 2 години за първо дете и сега съм в края на първата година за отглеждане на второ дете. Това означава ли, че ако се върна на работа след общо 4 години по майчинство (2 год. за първо дете и 2 год. за второ дете), ще мога да ползвам 80 дни платен отпуск, натрупан от 2013 до 2017 година? Има ли право работодателя да ми откаже да ползвам този отпуск наведнъж, преди да се върна на работа?

# 159
  • Мнения: 2 850
Здравейте, искам да попитам неплатеният отпуск за гледане на дете може ли да се вземе на части т.е. мога ли да ползвам един месец а не всички 6 месеца непрекъснато?

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, искам да попитам неплатеният отпуск за гледане на дете може ли да се вземе на части

Да,може на части,но не по-малко от 5 дни наведнъж

# 161
  • Мнения: 99
Здравейте! Имам един въпрос, ще съм благодарна, ако някой може да ми отговори. През юли тази година ми изтече отпуска за отглеждане на дете до 2год., ползвах 2мес. платен годишен отпуск, а след това и неплатен за отглеждане на дете до 7год. за период от 3мес. Сега, поради разместване в службата(служител съм в държ.администрация), за да заема място в друг филиал се налага да си прекратя отпуска, колежката, която е била на моето място по заместване вече е назначена на постоянно такова.
Очаква се увеличение в нашата сфера от 01.01., аз планувах да си прекратя от януари отпуска, но ме уведомиха, че за да увеличат и моята заплата може би ще се наложи да се върна през този месец покрай празниците, което доста ме затруднява, в предвид, че децата не са записани на сборни групи и имаме планове. Дали има значение, ако си прекратя отпуска от 30.12 примерно само за ден през тази година и дали въобще имат основание да не ми увеличат заплатата наравно с другите колеги, ако се върна от началото на новата година.

# 162
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ще ти увеличат заплатата след като ти приключи отпуска.Във вашата сфера увеличенията важат за всички,а не както е по частните фирми

# 163
  • Мнения: 99
Elfita, благодаря!

# 164
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Извинявайте, Embarassed аз до сега живях в заблуда, че имам и трета година право на отпуск, а като чета се оказва,че са само 6 месеца, т.е. след изтичане на 2 те години майчинство имам право само на още 6 месеца newsm78

Общи условия

Активация на акаунт