Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 331
  • 313
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 519
благодаря

# 211
  • Мнения: 20
Здравейте,
Имам въпрос относно ползване на неплатен отпуск - бащата на детето ми е чужденец, не сме женени, не живеем заедно, в този случай имам ли право на 12- месечен неплатен отпуск? И ако имам се подава едно заявление или е необходимо друго?

# 212
  • Мнения: 2 850
Здравейте, моля да ми кажете като родител, грижещ се сам за детето си (бащата сме разделени) имам ли право на допълнителни 6 месеца неплатен отпуска за гледане на дете до 8 години по чл.167а ? От работата не са сигурни дали мога да ги ползвам, защото не са имали такъв случай и даже ми казаха че било за самотни майки, с непризнати деца, а аз четох друго.

# 213
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, моля да ми кажете като родител, грижещ се сам за детето си (бащата сме разделени) имам ли право на допълнителни 6 месеца неплатен отпуска за гледане на дете до 8 години по чл.167а ? От работата не са сигурни дали мога да ги ползвам, защото не са имали такъв случай и даже ми казаха че било за самотни майки, с непризнати деца, а аз четох друго.

Детето е припознато,нали?Ако е така нямаш право на допълнителни 6 месеца.Бащата може да ти прехвърли 5 месеца

# 214
  • Мнения: 2 850
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет


Т.е. това "не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него" е отпаднало като основание да можеш да ползваш допълнително 6месеца, така ли?

# 215
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Светлина,не е променено.Както си цитирала е.Попълни декларация свободен текст,че нямате брак и не живеете в едно домакинство.Прикрепи я към молбата за 12 м неплатен.Ако от работата се колебаят,да препрочетат чл 167а.Като цяло вече се залага бащата също да има права,независимо дали в брак или не.Но този член все още е останал незасегнат

# 216
  • Мнения: 2 850
Благодаря, Елфита! Те ми казаха, че трябва да поискам от неговите 5месеца, но това няма как да стане. Казах им, че и пред социалните за детските си попълвам такава декларация, че не живея с бащата. Не може веднъж да твърдя, че съм разделена с него и гледам детето сама, пък после да му искам от неговия отпуск Crazy От работата още не знаят явно какво да ми отговорят.

# 217
  • Мнения: 1 519
Ако забременея повторно преди да съм си изразходила натрупания ми се платен годишен отпуск губя ли го , или мога бременна да си го изкарам целия ?

# 218
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Не губиш отпуска.Може да си го изкараш и бременна или след майчинството.

# 219
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Здравейте!

Стигнах до 8 страница и не успях да видя отговра на моя въпрос,моите бандите не ми дават #Crazy

На 15 август малкия ще навърши 2 години.Вече обсъдихме с работодателя ,че ще си взема платения отпуск за тези 2 години.На 15 август подавам молба за отпуската и си я ползвам.
На 12 септември давам детето на ясла ,трябва ли да уведомявам работодателя в 3-дневен срок, че е тръгнал ? Понеже днес разбрах ,че не е нужно щом е навършил 2 годинки..? newsm78

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
трябва ли да уведомявам работодателя в 3-дневен срок, че е тръгнал ?

Не

# 221
  • Мнения: 68
Здравейте!Имам следният въпрос. Не съм си ползвала целият отпуск след майчинството.Има ли право работодателя да ми откаже ползването му? От тогава е минала почти една година.И за да не го загубя - колко време  е давността?

# 222
  • Мнения: 6
Здравейте!Детето ми е на 2.3г,приета е в ясла.Интересува ме,колко време мога да остана в неплатения отпуск,след като тя тръгне?В смисъл,че искам да съм вкъщи,докато свикне:)?И трябва ли да уведомявам работодателя за яслата?

# 223
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!Детето ми е на 2.3г,приета е в ясла.Интересува ме,колко време мога да остана в неплатения отпуск,след като тя тръгне?11 месеца неплатен имаш.6 м са твой и 5 м може да ти прехвърли бащата В смисъл,че искам да съм вкъщи,докато свикне:)?И трябва ли да уведомявам работодателя за яслата?не

# 224
  • Мнения: 6
Elfita,благодаря за бързия отговор:)Не смеех да питам НR-а,понеже те само ми звънят да се връщам и не ми бяха казали за месеците от таткото.А пък майките по площадката изтъкват,че този отпуск бил за гледане на дете и щом ти е в яслата,се прекъсвал...Аз пък не мислех,че е проблем,понеже първо,че не взимаш пари,второ е нормално първите седмици в яслата да са по-трудни и да е хубаво да съм на разположение.Но ми казаха,че трябвало да се уведоми работодателя,а и всеки месец от градината пращали справка кой ходи...

Общи условия

Активация на акаунт