Отговори
  • Мнения: 44
Здравейте, първо се извинявам ако вече е коментиран въпросът ми.
в момента съм в майчинство, бебето ми е на 10 м. Бих искала след изтичане на първата година от майчинството да се върна на работа. В разговор с работодателя ми беше обяснено, че поради намаляване на работата в момента нямат възможност да ме върнат и да си стоя в майчинство още 1 г. Това не ме устройва, тъй като с 340 лв. няма как да се справим финансово. Реално няма и да ме върнат след изтичане и на втората година. Работодателят предлага съкращение по инициатива на работодателя /забравих кой член беше/ със съответните заплати обезщетение. Въпросът ми е ако аз не се съглася какво следва. Може ли да ме съкрати без мое съгласие? Как се процедира, молба ли се подава за връщане на работа. Трябва ли да имам писмен отговор на молбата? До момента водим само устни разговори и нищо документално.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 615
Ако работите на безсрочен трудов договор и сте майка с дете до 3 годишна възраст Вие се ползвате от закрила при уволнение (чл. 333, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда). Тази закрила се прилага  в случаите когато уволнението е поради закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, при намаляване на обема на работата, при липса на качества и при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността и дисциплинарно уволнение.  (чл. 328, ал. 1, точки 2, 3,5,11 и последното основание е по чл. 330, ал. 2, т. 6).

# 2
  • Мнения: 44
Благодаря за отговора. На постоянен трудов договор съм, работя повече от 10 г. във фирмата. Наясно съм с правата си, но не знам какви действия да предприема. Ще му кажа, че не съм съгласна с това, което ми предлага и после? Пускам молба за връщане на еди си коя дата и отивам на работа ли? Или той ме съкращава без мое съгласие и следва да отида в Инспекцията по труда ли и от там нататък?

Последна редакция: пт, 15 авг 2014, 18:15 от Бадемов цвят

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 3 615
Няма право да Ви откаже да Ви върне на работа. При съкращение/отказ заведете жалба към Инспекцията по труда.

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
По принцип, след изтичане на 410 дни отпуск за бременност и раждане, ако не подадете заявление за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст, трябва да се върнете на работа. Официално работодателят няма право да откаже подобно "връщане". За да ви освободи по чл. 328 е нужно да ви връчи предизвестие, което е поне 30 календарни дни. Може и да поиска да ви освободи срещу уговорено обезщетение, което не може да е по-малко от 4 БТВ, но Вие може и да не се съгласите на подобно нещо. Ако договорът Ви се прекрати все пак имате право на регистрация в Агенция по заетостта / Бюро по труда / и на обезщетение за безработица от НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт