Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте (бъдещи) мами,

Имам питане към тези от вас, които в определен момент от бременността си са имали повишени околоплодни води и им е било препоръчано да си слагат свещички Индометацин.

Не мога да намеря много информация по темата за приложението на това противовъзпалително средство в подобен случай. Майка ми е лекар (не гинеколог), и когато за първи път преди няколко седмици чу, че може да се наложи да го взимам, доста се стресна. Каза, че едно време е било често използвано, но вече почти не се изписва. Българско е, на Софарма, много евтино, няма чужд, по-качествен аналог на пазара и в листовките му изрично пише да не се използва по време на бременност и особено през последните триместър.

На 37 години съм, това ми е втора бременност. Т.е. матката и коремните стени са по-разтегнати и може би и затова (плюс големия ми апетит от началото) имам голям корем още от 3ти месец.

В момента съм в 25 седмица, до 21-22 седмица водите бяха в норма (според лекарите във Фемина). Това, което се прави задължително в такива случаи е  двукратно обременяване с глюкоза за проверка за гестационен диабет. Първото, в 23 седмица беше с добри резултати и засега се изключи като причина, но се прави и повторно в 28 седмица. Минах на диета без вредни въглехидрати (с които преди прекалявах) и поне престанах да качвам килограми (в 5 месец, както и в момента - 10 кг отгоре). Резултатите от феталните морфологии и БХС са добри.

Вчера бях на преглед в Майчин Дом, където един от най-добрите лекари каза, че водите все още са завишени (понякога намалявали от само себе си), което може да разтегне матката  до степен, в която да се индуцира преждевременно раждане. И точно това трябва да бъде избегнато чрез Индометацин-а.

Шокирах се, когато каза освен това, че бебето вече е над 1000 гр, понеже само преди 3 седмици, т.е. в 22-ра беше по-малко  от 500 гр. Каза, че върви 2 седмици напред. От това, което съм чела, очаквах да е около 600, максимум 700 грама. Надявам, че тези разлики се дължат на различните апарати и на различните доктори (а специално ултразвука в този кабинет в Майчин Дом е много по-стар от този във Фемина), а и лекаря е известен и има толкова пациентки, че едва ли има време да отделя много внимание на всяка.

Колкото и да ми е притеснено, от снощи започнах със свещичките. И затова ми се иска да видя какво ще кажат по въпроса и други мами, които са се сблъсквали с тези притеснения.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И двата пъти бях с леко завишени води и бебетата вървяха 2 седмици напред.За завишените води нищо не са ми изписвали.Първата я родих в 40 та г.с.,втората в 38 ма г.с /планирано секцио/.Въпреки повечето води не съм имала проблеми с предварително разкритие,шийката си беше супер до последно.Хубаво е,че са ти правили и ще ти правят обременяване с глюкоза,за да се изключи гестационен диабет.И други момичета бяха със завишени води,но не са им изписване тези свещички.С друг АГ коментирала ли си използването на тези свещички?Поне още един лекар потвърди ли да ги ползваш?
Не се връзвай на мерките според ехограф.Знаеш,че варират,а и всеки ехограф мери различно.

Последна редакция: ср, 20 авг 2014, 09:57 от ♥Elfita♥

# 2
  • Мнения: 781
Аз бях със завишени околоплодни води и бебо вървеше две седмици напред. Установиха го, както при теб в 20/21 г.с Минах обременяването с глюкоза, но нямаше нищо. До 28 г.с нямах подобрение на нивото на водите и за съжаление от тежестта на бебето и тях шийката се скъси и до 29 г.с бях с разкритие 1,5 см. В 30 г.с родих.

Едно от момичетата в темата за юнските мами имаше предписан индометацин. С него й намаля нивото на водите и устиска до края.

Желая ти лека бременност и лек финал Hug

# 3
  • Мнения: 47
Благодаря ви много за бързите отговори, момичета! 

Съдейки по тях, явно е въпрос на късмет какво ще се случи при наличие на много околоплодна вода и всеки трябва да си реши кой риск да поеме ;-(

Чудя се дали да не отида за още мнения в Щерев и Токуда, но може би няма смисъл - и двамата, които препоръчаха Индометацина са от добрите лекари, с голям опит - доц. Димитрова (в 22 седмица във Фемина) и др. Дяволов (в 25 седмица в Майчин Дом).  Колкото и да не харесвам тази болница (след първото раждане и други интервенции там), все пак тя е университетска и оттам излизат повечето лекари ...

Не разбрах и след като повечето вода тежи на матката непропорциаонално много за съответната гестационна седмица, трябва ли да се намали ходенето до минумим ...

# 4
  • Мнения: 781
Аз се следих в Щерев и не бих ти препоръчала да ходиш там. Дяволов е ненадминат в тази област. Не харесвам МД, но там спасиха мен и малкия.

В моя случай ми казаха почивка на макс, за да не натежава още повече надолу. Аз обаче имах и контракции, та беше все тая. Забраниха ми всичко, без ставане за тоалетна и хранене. Чистене, ходене, пътуване с кола и т.н бяха табу.

За да не те плаша излишно просто питай наблюдаващия си. Много момичета от юнската тема си изкараха до финала без забрани  Peace

# 5
  • Мнения: 47
Благодаря ти, Bellisima.

Да, засега ще се въздържа от други болници – вероятно ще са по-разговорливи, но едва ли по-компетентни. Ще направя направя един курс с Индометацина, както явно се налага и другата седмица ще отида да се види дали има редуциране на водите.

За всеки случай ще гледам да намаля излизанията, а на следващия преглед изрично ще питам дали да пазя леглото.

Ти откога имаше контракции? След като се роди бебчето трябваше ли да стои в болница по-дълго от обикновеното?

# 6
  • Мнения: 781
От 6 месец започнах с контракциите.Бях на високи дози магнезий и уж почивка. 29 г.с влезнах да лежа за няколко дни в Щерев на системи. На втория двн след изписването ми изтекоха водите и ме пратиха да раждам в Майчин дом. Аз бях 7 дни, детенце 42 дни.

Не ги мисли тези работи. Бъди спокойна и позитивна. Сигурна съм, че ще изкараш до финала. Просто си почивай повече и избягвай излишно и психическо и физическо натоварване  Peace

Няма по-добри от тези в МД. Повечето са идиоти, като отношение, но като специалисти са ненадминати.

# 7
  • Мнения: 4
Много странно..., при мен случаят беше идентичен, същите г.с., същите изследвания и също предписан Индометацин от лекаря, който ми водеше женската консултация, а когато отидох при Дяволов за второ мнение точните му думи бяха "Ако имаш стара баба, тоя Индометацин дето са ти го предписали можеш да й го дадеш за коленaтa"  Rolling Eyes  Laughing Така и не ги ползвах тези свещички, макар че си ги купих... Но явно и други някакви фактори са от значение, щом на теб ти го е препоръчал. За повече почивка нищо не е казвал, аз до последно бях на крак и в движение и може би заради това в ненавършена 37 седмица се установи че имам 2,5 см разкритие, при което Дяволов отсече: "Ти си готова да раждаш!" и ме извика с багажа на по-следващия ден  -  за раждане, макар че аз исках бебето самО да си избере кога да се роди, ноооо......

Последна редакция: чт, 04 сеп 2014, 01:01 от inblue

# 8
  • Мнения: 47
След като написах предишните постове четох из английски и немски сайтове за възможните странични действия на Индометацина при приложение по време на бременност (след 30 седмица обаче) и се ужасих. 2 дни използвах свещичките и явно наистина не са безобидни, след като веднага започна да ми се гади и да ми е замаяно.

2-3 дни след посещението при Дяволов трябваше да отида при лекарката от женската консултация, за да си получа болничния. Тя по принцип работи в Шейново и за разлика от него е много по-обяснителна. Казах й какво ме притеснява, че не са ми измерени водите в сантиметри, както се очаква, както и шийката на матката за започнало евентуално разкритие, нямам оттоци и контракции и я попитах за нейното мнение. Жената каза, че не й е удобно да се конфронтира с мнението на светила като Дяволов и доц. Димитрова, но че наистина водите не са измерени както трябва и че ако нещата са както е казал той, трябва да ме приемат в болница, да ми кажат да лежа и др. Измери ги внимателно и бяха в норма, както и шийката, каза, че ако са били повишени вероятно и тя е щяла да забележи по време на редовните ми посещения при нея (понеже този процес не се случвал от днес за утре) и сподели, че според нея не е нужно да продължавам с лекраството, но каза ние (бях с майка ми) да си преценим.

Спрях го веднага и макар че ми е притеснено непрекъснато, опитвам се да съм позитивна. А за следващата ФМ мисля да отида на съвсем друго място, в Токуда например, с други лекари и други апарати,  да не обяснявам нищо предварително и да видя какво ще ми кажат без да са предубедени от известни имена на техни колеги.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
с други лекари и други апарати,  да не обяснявам нищо предварително и да видя какво ще ми кажат без да са предубедени от известни имена на техни колеги.

Да,добро решение.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 735
За ФМ добри са д-р Марков,доц.Томова,д-р Мария Янкова.Вече веднъж си попаднала явно на неподходящи лекар/лечение.Пожелавам ти лека бременност и всичко ще е наред.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
Сигурно си много объркана, но рискуваш с още прегледи - рискуваш да чуеш още различни мнения. Тогава на кое ще повярваш. Мисля, че в твоята ситуация няма да продължа с прегледите на други места. Направила си достатъчно вече и на този етап едва ли ще чуеш нещо ново. Ако все пак решиш бих препоръчала д-р Сигридов. Не мисля, че в Токуда и Щерев има кой знае какви специалисти. Аз също ходих в Щерев за второ мнение. Ами докторката направо ми заяви, че няма идея за какво й говоря, не била срещала подобен случай и не знаела какво да ми каже като прогноза. Абсолютно излишно разкарване. Иначе бях впечатлена от организация и отношение.

# 12
  • Мнения: 2 660
Използвала съм индометацин по време на бременност. Да, не е позволен, но има състояния, които го изискват. Избягвам да правя препоръки, но на теб бих ти казала да отидеш при Сигридов в Малинов за диагностика. Бих бягала далеч от "светилата" в Майчин дом.

Общи условия

Активация на акаунт