Малки сме родени , но ще станем силни и големи :)

  • 112 633
  • 753
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 54 928
За 27 седмица не знам, но дъщеря ми е в 28 и не е била изобщо на апаратно дишане, само 3 дни на кислородна палатка.

# 511
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 433
За 27 седмица не знам, но дъщеря ми е в 28 и не е била изобщо на апаратно дишане, само 3 дни на кислородна палатка.
Да, защото не зависи от седмиците, а от това, дали на майката е правена кортикостероидна подготовка по време на бременността (за разгръщане на белите дробове на бебето, или там както се води). Естествено децата, които нямат нужда от апарат, за да дишат, ще се развиват по-добре. Това по правило. Но винаги има и изключения.

Нашият син се роди изневиделица и нямаше време даже за клизма и другите подробности, да не говорим за това, че трябваше да ми направят секцио след първите 2, но родих нормално (за което съм много щастлива). Така че нямах и кортикостероидна подготовка, вследствие на което Нико, който е роден в 27 г.с. + 6 дни, беше на апаратно дишане 4 дни, което е средното за деца, родени в тези седмици. Взехме си го месец и нещо преди термин (на 25 март при термин 5 май) - развиваше се отлично, затова ни изстреляха у дома толкова рано за ужас на ОПЛ.

Относно блуждаещия поглед, не помня и не съм обърнала внимание. Не бих го отнесла обаче към умственото развитие в никой случай.

Последна редакция: вт, 19 юли 2016, 09:15 от Мяуче

# 512
  • Мнения: 1 406
За 27 седмица не знам, но дъщеря ми е в 28 и не е била изобщо на апаратно дишане, само 3 дни на кислородна палатка.
Да, защото не зависи от седмиците, а от това, дали на майката е правена кортикостероидна подготовка по време на бременността (за разгръщане на белите дробове на бебето, или там както се води).
И от това май не зависи. Дъщеря ми се роди в 31 г.с., направиха ми пълния курс с кортикостероиди и въпреки това не задиша сама.

# 513
  • Мнения: 54 928
Да, има значение кортикостероидната терапия.
Аз бях 6 дни с отворен мехур, през това време ми направиха стероидната терапия.

Не казвам, че има връзка блуждаещия поглед с умственото развитие, просто тези деца са незрели и го има този етап.

# 514
  • Мнения: 39 656
Дева, сигурно го има, но пак казвам, не три месеца след термин.

# 515
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 433
Ох, коригирам се, защото се изразих непълно и неточно. Исках да кажа, че не зависи само от седмиците, но естествено зависи и от тях.

Смятам, че едно дете, родено в 24 г.с. (ако въобще е възможно да оцелее при нашите условия), дори и след кортикостероидна терапия, едва ли ще може да диша само. То даже по смътни спомени, терапията се прави след определен срок на бременността/възраст на плода, ама не помня каква точно беше.

ice_sparky, при определени инфекции, които засягат белите дробове, може и в по-късни седмици, и след терапии, бебето да не започне веднага да диша самостоятелно. Това е само мое предположение обаче.

# 516
  • Мнения: 54 928
Дева, сигурно го има, но пак казвам, не три месеца след термин.

О, не. Peace
Аз имах предвид преди термин.

# 517
  • Мнения: 153
Shu Walrus, да е жива и здрава малката принцеса
Сори,но това изказване за "светлините години напред" и " гледат тъпо " ми идват в повече и то от майка на недоносено ( не че майките на другите ще го поздравя). И моята не е гледала "тъпо". И моята дъщеря се развива перфектно ( Слава Богу) за коригиранара си възраст,но да давам такива определения. ...наистина ми идва малко в повече. Аз лично се засегнах! Кое дете как се развива не влизат в рамки.мога и пример да дам - в момента на 6к.м (8 релни) дъщеря ми седи сама и  се изправя. На 6 месеца ,доносения ми син не седеше,а за изправяне да не говорим.
Оффф много объркано стана.... Идеята ми беше ,че изказването Ви за "тъпия поглед" мен лично ме засегна и обиди. Останете със здраве

# 518
  • Мнения: 135
Ох, коригирам се, защото се изразих непълно и неточно. Исках да кажа, че не зависи само от седмиците, но естествено зависи и от тях.

Смятам, че едно дете, родено в 24 г.с. (ако въобще е възможно да оцелее при нашите условия), дори и след кортикостероидна терапия, едва ли ще може да диша само. То даже по смътни спомени, терапията се прави след определен срок на бременността/възраст на плода, ама не помня каква точно беше.

ice_sparky, при определени инфекции, които засягат белите дробове, може и в по-късни седмици, и след терапии, бебето да не започне веднага да диша самостоятелно. Това е само мое предположение обаче.
След 28 г.с. се прави кортикостероидната терапия, аз сега съм бременна с второ и да се презастарховаме ако тръгне да излиза пак по рано ми я правиха между 28-29гс. , но слава богу с много лежане и пазене вече съм в 37 г.с. и чакаме всеки момент да се роди новия член на семейството.

# 519
  • Мнения: 925
Ох, коригирам се, защото се изразих непълно и неточно. Исках да кажа, че не зависи само от седмиците, но естествено зависи и от тях.

Смятам, че едно дете, родено в 24 г.с. (ако въобще е възможно да оцелее при нашите условия), дори и след кортикостероидна терапия, едва ли ще може да диша само. То даже по смътни спомени, терапията се прави след определен срок на бременността/възраст на плода, ама не помня каква точно беше.

ice_sparky, при определени инфекции, които засягат белите дробове, може и в по-късни седмици, и след терапии, бебето да не започне веднага да диша самостоятелно. Това е само мое предположение обаче.
След 28 г.с. се прави кортикостероидната терапия, аз сега съм бременна с второ и да се презастарховаме ако тръгне да излиза пак по рано ми я правиха между 28-29гс. , но слава богу с много лежане и пазене вече съм в 37 г.с. и чакаме всеки момент да се роди новия член на семейството.
Без да се заяждам, но ще те опровергая. отностно кортикостероидната терапия. В 25 г.с. с пукнат мехур ми я приложиха. И мисля, че това спаси детето ми. Роди се в пърия ден на 26 г.с. изплака, но беше месес след това на АВ.

# 520
  • Мнения: 135

Без да се заяждам, но ще те опровергая. отностно кортикостероидната терапия. В 25 г.с. с пукнат мехур ми я приложиха. И мисля, че това спаси детето ми. Роди се в пърия ден на 26 г.с. изплака, но беше месес след това на АВ.

Тук никой няма място за заяждане, споделяме опит за да сме полезни едни на други  Wink При вас са я направили по спешност , а при мен превантивно и ако беше тръгнало да излиза преди 34г.с. щяха да ми направят втори курс. При първото ми раждане я направиха в 30г.с. и в 31г.с. родих, дъщеря ми също изплака, но след това лекарката каза ,че се е задъхвлал и се е наложило да я интубират.

# 521
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 433
По спешност се прави профилактиката, ама ако има време. При мен с малката щерка направиха 3 курса след 32 г.с., а тя си се роди в 37. Лежах на с-ми цял месец, но я устисках до относителна зрялост. Laughing

Изплакването май-май няма връзка с интубирането и самостоятелното дишане. Много малко оцелели деца не са изплакали. Нашият герой също изплака и съм горда, че го чух, защото с каките все се стигаше до обща анестезия и първата ми среща с тях беше на втори етап.

Изплака си човека, но на другия ден вечерта (при първа възможност) го зърнах в цялата му прелест с двете тръби в носа и в устата - наистина беше разкошен, на мама гарджето. И така стоя 4 дни.

# 522
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Да се включа и аз Simple Smile Моите терапии с КК също започнаха в 26г.с. Минах 4-тири курса с по 3 инжекции Дексаметазон, при мен се очакваше да родя много рано, но някак устисках до 35г.с. + 1д.

# 523
  • Мнения: 355
По спешност се прави профилактиката, ама ако има време. При мен с малката щерка направиха 3 курса след 32 г.с., а тя си се роди в 37. Лежах на с-ми цял месец, но я устисках до относителна зрялост. Laughing

Изплакването май-май няма връзка с интубирането и самостоятелното дишане. Много малко оцелели деца не са изплакали. Нашият герой също изплака и съм горда, че го чух, защото с каките все се стигаше до обща анестезия и първата ми среща с тях беше на втори етап.

Изплака си човека, но на другия ден вечерта (при първа възможност) го зърнах в цялата му прелест с двете тръби в носа и в устата - наистина беше разкошен, на мама гарджето. И така стоя 4 дни.
Не че нещо, но изплакването е от курса кортикостероиди, много често като е по спешност няма кога да ги сложат, моя син не е изплакал, не само че оцеля ами и си е съвсем норнално дете на 2г и половина почти. Недейте така шашкайте мамите, чиито деца не са изплакали.

# 524
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 433
Чакай, не искам никого да шашкам! Може би се изразих погрешно, ще се коригирам. Peace

Просто, както вече неколкократно споменах, на мен не ми е правен такъв курс, а пък момчето ми изплака.

Имах предвид, че дори деца, на чиито майки не са правени такива курсове по време на бременността, могат да изплачат. И дефакто, според моята информация, повечето деца, дори много недоносените, без подготовка, изплакват.

Вероятно има и процент, които не изплакват, но това като че ли в дългосрочен план няма голямо значение.

П.П. Не мога да си редактирам поста, но мисля, че стана ясно какво имах предвид.

Последна редакция: нд, 24 юли 2016, 16:19 от Мяуче

Общи условия

Активация на акаунт