Работа, CV-та, HR-и, съвети - 39-та тема

  • 99 520
  • 740
  •   1
Отговори
# 45
  • Плевен
  • Мнения: 339
На моето интервю за работа, на въпроса за свободното време отговорих, че го посвещавам на дъщеря ми и го прекарваме така, както тя пожелае - в разходки, игри, пазаруване, ходене на кино, пътуване на близки дестинации и . До този момент, интервюиращите нито веднъж не ме попитаха имам ли дете. Но бяха коректни и интервюто започна с разяснението, че работата ми понякога ще изисква оставане след края на работното време, и събота и неделя, което ще бъде заплащано, като извънреден труд.

# 46
  • Мнения: 9 050
Глупости на търкалета. И защо да не означава точно обратното - че си авантюристична натура, която не се страхува от проблеми (особено пък ако обича да пътува до непознати места)?  newsm78

На мен пък точно човек, който обича да си стои вкъщи би ми се сторил бягащ от проблемите. Изолиран в "крепостта" си, вероятно с книжка, за да се пренесе в един съвсем друг свят, където да е страничен наблюдател на чужди проблеми... Но пък повечето биха казали, че тези които обичат да четат са любознателни хора със стремеж към самоусъвършенстване. Само че на мен самоусъвършенстването минава през залата за фитнес, а не само през дивана.

Та извода е - подобни интерпретации са плод на вътрешното устройство на правещия ги. Т.е. човекът, който ти го е казал, бяга от проблемите си пътувайки.  Wink

# 47
  • Сф
  • Мнения: 4 782
Явно всичко е въпрос на гледната точка на интервюиращия- дали неговите разбирания за пътуване са опознаване и срещане на нови предизвикателства, или точно обратното- бягство. Обикновено като кажа, че обичам да пътувам и следва въпросът кое ми е любимото място или къде искам да отида. Напълно искрена съм в отговорите си, защото наистина това е моят предпочитан начин за почивка, просто ми беше интересно мнението на специалистите по подбор, как те пречупват моя отговор през тяхната призма. Peace Благодаря  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 2 485
Чудя се защо има затишие, а съвсем изключих, че има нова тема  Laughing

Отговорът е, че зависи каква работа търсиш  Peace
Има специалисти, които се търсят много, имаш много конкуренция, те са малко - появява ти се майка, която съвпада с търсения профил, ами няма да я отрежеш, защото е майка, понеже скоро я ти се появи друг с профила, я не.
Ако е неособено квалифициран труд, за който имаш много кандидати, можеш да си позволиш да дискриминираш по този критерии. Казвам дискриминираш, защото всъщност, въобще не ти е работа да си вреш носа в личния живот на хората, питайки ги дали имат деца.

Не е съвсем коректно да се интерпретира като дискриминация. В зависимост от възрастта на децата, има определени ограничения за работата, която може да се върши. Така че, за определени позиции подобен въпрос може да е повече от необходим.



Можеш ли да споделиш кои според теб са тези ограничения или такива професии. На прима виста не се сещам какво значение има на колко години са децата ми. По-скоро има професии, предполагащи определена възраст на служителя.

# 49
  • Мнения: X
Мен също на не малко интервюта са ме питали, за мой хобита и интереси а някой бяха много учудени когато им казвам с пълното си откровение че обичам фотографията и снимам всичко както и обичам готвенето. На едно интервю преди много време дори ме попитаха за любима рецепта  Laughing

# 50
  • Мнения: 306
Говорейки за интерпретации м подсетихте за шефа на компанията, в която последно работех. Тя е огромна и аз имах честта само два пъти да го видя на живо, но във фирмата се носеха какви ли не легенди за него. Доста екстравагантна личност. .. Та имал навик да кани на неофициалти вечери част от ръководния екип и да наблюдава внимателно поведението им в извънработна обстановка. Не се сещам за всичко, но едно от нещата, които наблюдавал е дали някой подправял със сол или пипер ястието си, преди дори да го е опитал - за него това означавало, че ще се мъчи да прокара собствините си идеи, виждания, начин на работа, смятайки ги за по - добри, без дори да се запознае с наложения и въведен до момента начин, дали също не е достатъчно ако не и по - ефективен. А сега де, от едната сол  .... Grinning

# 51
  • Мнения: 1 339
Говорейки за интерпретации м подсетихте за шефа на компанията, в която последно работех. Тя е огромна и аз имах честта само два пъти да го видя на живо, но във фирмата се носеха какви ли не легенди за него. Доста екстравагантна личност. .. Та имал навик да кани на неофициалти вечери част от ръководния екип и да наблюдава внимателно поведението им в извънработна обстановка. Не се сещам за всичко, но едно от нещата, които наблюдавал е дали някой подправял със сол или пипер ястието си, преди дори да го е опитал - за него това означавало, че ще се мъчи да прокара собствините си идеи, виждания, начин на работа, смятайки ги за по - добри, без дори да се запознае с наложения и въведен до момента начин, дали също не е достатъчно ако не и по - ефективен. А сега де, от едната сол  .... Grinning

Хм, че аз салатите, примерно, веднага ги соля, без да опитвам...

# 52
  • Мнения: 9 050
Чудя се защо има затишие, а съвсем изключих, че има нова тема  Laughing


Можеш ли да споделиш кои според теб са тези ограничения или такива професии. На прима виста не се сещам какво значение има на колко години са децата ми. По-скоро има професии, предполагащи определена възраст на служителя.

Има ограничения например за командироване на майки с деца или полагане на нощен труд от майки с деца до определена възраст на децата. Изисква се писмено съгласие на майката за такива случаи, които някои работодатели приемат като риск. Защото ако работата изисква например полагане на нощен труд, а майката след изпитателния срок откаже да полага такъв, какво прави работодателя? (имала съм такъв случай. Бяхме наели служителката точно за нощна смяна. Тя си работи 6 месеца и като подписа безсрочния договор каза, че не иска повече да работи нощен труд. А на нас дневните ни смени бяха запълнени.).

Да не говорим, че за повечето работодатели не е толкова плашеща перспективата служителката да отсъства, колкото е плашеща защитата на майки с деца до 3 години.

# 53
  • Мнения: 2 485
Zina, благодаря!  Hug Не съм запозната със законовата страна на тези неща и ми е интересно. Сега мога да се поразровя, за да съм информирана.

# 54
  • Мнения: 356
Някой да знае нещо за тази фирма ДРОКСИК ООД

# 55
  • Мнения: 6 999
Никога няма да ми хрумне, че свободното време си го прекарвам с детето. Това ми е заето време. Свободно време е след като съм го приспала  Laughing

# 56
  • Мнения: 3 364
Днес ми беше деня за подпис в Бюрото по труда. Докато чаках, четох свободните позиции, обявени от бюрото. Видях една с доста изисквания, на които отговарях / определена специалност висше образование, стаж по специалността, стаж по обявената позиция, език, шофьорска книжка/ и попитах дамата за допълнителна информация. Тя ми каза името на фирмата и адреса й и ме посъветва първо да попитам на място и, ако ме устройва, да се върна за документ за кандидатстване. Фирмата е доста голяма и с голям опит на пазара в региона / 20 години поне/. Отидох в офиса, секретарката / във видимо пенсионна възраст/ изключително любезна ми каза, че мястото е обявено заради "едно момиченце, което е учило в чужбина и иска да се върне в България." И за да я назначат по някаква си програма, трябвало да обявят мястото в БТ. Остана учудена, че отговарям на изискванията им, защото "те били толкова много, че едва ли имало човек, който да ги покрие". Не се мисля за някаква велика, но поне жената беше честна.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 5 569
От месец чета темата и се опитвам да вляза в крак с трудовият пазар, в който не съм се включвала от години. Много сте ми полезни с нещата, които обсъждате.  bouquet
Преглеждам обяви  и си търся нещо, на което поне малко да отговарям.
Искам да ви попитам, особено дамите, които работят като ЧР, какво разбирате пред представителна външност и когато се пише млад колектив до колко години е това?

beba2, когато бях записана в Бюрото по труда и аз така бях попадала на подходящи за мен обяви, но след обсъждане с консултанта ми разбрах, че повечето се пускат проформа и си имат предварително определени хора за тях. На някой места дори се прави конкурс и се заблуждават хората, за да се спазят някакви процедури, а си имат човек, който даже вече си е при тях на работа.

# 58
  • Плевен
  • Мнения: 339
Никога няма да ми хрумне, че свободното време си го прекарвам с детето. Това ми е заето време. Свободно време е след като съм го приспала  Laughing

Joy

Моето дете вече е на 12 години, и това, че от време на време ме включва в нейната програма, си е направо подарък  Grinning

# 59
  • Мнения: 1 446
Аз под млад екип разбирам средната възраст да е до 35 години

Представителна външност--зависи от позицията. Хубав външен вид, добре облечен, с добри обноски човек.

Общи условия

Активация на акаунт