"Песен за огън и лед" - 11: В очакване на Ветровете

  • 35 897
  • 739
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 18 054
 Почвам бавно и полека, че има много да се каже, а ме обвиниха че пиша дълги постове - явно малко хора могат да следят мисълта ми.
Първо - в отговор  на репликата " Тивин да не би да отписа Джейми".  - според квалификацията на Тирион, Тивин отписа Джейми щом прати него за Ръка .  За Тивин,  Тирион е последният боклук, а той му даде власт - значи не е вярвал, че ще върне Джейми жив, но е искал да смаже Роб Старк. ooooh!
Второ Роб Старк трябваше да направи същото - Джейми бе отличен пълководец, и освен това бе причината за войната - човекът който осакати Бран, и който създаде децата на Церсей и непряко стана причина за смъртта на Нед. Смъртта му щеше да помогне много на Роб Старк - щеше да нарани Цересй, да остави войските на Ланистърите без морал и да отмъсти за Бран. да не говорим че Карстарките никога няамше да се вдигнат на бунт срещу него и половината му войска нямаше да го напусне, поради убийството на Р .карстарк. Това по въпроса какво печели Роб от убийство или отсичане на крайник на Джейми

Трето -на 31 години съм, навършени, карам 32 ти на колко години си, щом такива въпроси си задаваме?

Четвърто сравнението със Станис в тази тема не го започнах аз, само ведънж го - веднъж-дваж  го дадох за пример, питайки защо хората не  харесват Станис и оттам се почна една дълга тема. Да - направих сравнение с  Нед като принципен човек (за какъквот смятам Станис) или с Тивин като способен стратег, но  не стана дискусия, пък и не съм го сравнял с някой като Церсей например, нали.   не ми се връща как точно стигнахме до Роб Старк, но някой ми каза че съм непоследователен  че съм  че  съм харесвал нещо в Станис, а не съм го харесвал в  Роб - е, не съм.

пето войната, е война на Петимата крале само защото още не е е доказано че децата на Церсей са незаконни иначе щеше да е война на Станис и четиримата претенденти. Пък и кралете са много повече от Петима - Джофри, Станис, Ренли,Бейлон,  Роб Старк,Теон (принц на зимен Хребет),Манс Райдър и Денерис.  това е поетично сравнение.

шесто По въпроса за Роб - Станис щеше да се навие, на практика той предложи абсолютно същите условия по-късно на Джон - титла гранлорд (лорд на ЗХ, Гарант на Севера) срещу служба  (на едно копеле) и спасяване на сестра му. не виждам какъв беше проблемът да се договори със законния син на Нед СТарк (който му обяви поддръжка),ако този син бе отишъл при него да му се закълне във вярност? Освен това Станис мрази ланистърите също като Роб Старк - главата на Церсей щеше да се търкулне.

Станис се ядоса на Роб че вдигна бунт, иначе призна куража му.

седмо ако е за наивност - и на мен някои постове ми изглеждат наивни и недобре обосновани (за тона да не говорим), но чета всичко. засега най-смислени,добре аргументирани  и културни ми изглеждат постовете на Коронис и Хексе.
 
и накрая осмо Лично аз бих предпочел да приключим темата Станис, тя се поизчерпа цяла седмица го дъвчем вече, но както вие кажете. дайте да говорим за нещо друго - за Роб старк ли ще е, за Джон ли ще е,за Тирион ли ще е, за каквото и да е само да не е за Станис. Sad

Последна редакция: ср, 17 сеп 2014, 11:17 от Джон Сняг

# 16
  • Русе
  • Мнения: 652
Да се запиша за известията Simple Smile

И понеже дотам, докъдето прочетох, се отнасяше за Роб и че никой не се наемал да го защити: Роб не тръгна да става крал, а поведе войската си, за да спаси баща си и сестрите си. Когато обезглавиха Нед, собствените му хора го обявиха спонтанно за свой крал, сам никога не би го направил. И никога не е искал да става крал на Вестерос, нито пък да воюва с цел отмъщение. Това последното го подчертавам в негова защита, тъй като с огромно усилие на волята правеше всичко възможно именно да не се поддава на жаждата за отмъщение.

Падението му се дължеше на 1/4 незрялата му наивност и недосетливост, 1/4 глупостите на майка му и 1/2 бруталните, ала гениални стратегически умения на Тивин.

ПС: никога не е имал отношение към щерката на Фрей, тъй като нямаше такава посочена. Можеше да си избере коя да е от 800-те. Бе направо мечтата на всеки мъж Laughing

# 17
  • HH
  • Мнения: 3 257
Така де, мисълта ти се следи трудно, не защото постовете ти са дълги. Понякога се изказваш неясно, което води до факта, че не те разбирам.

Пак ще те попитам, как разбра, че Роб не е харесал дъщерята на Фрей, като той даже не я беше виждал. Нямам спомен Роб да е искал да реже парчета от Джейми.

Коронис, аз също споменах, че Роб искаше да отмъсти за баща си Wink

# 18
  • Мнения: 18 054
 то пък все едно Роб Старк има чак толкоз много битки. Има една по-значителна битка и това е битката му срещу Джайм, и една-две по малки. Изобщо не може да се сравнява с Станис или Тивин. Много бих искал да го видя как ще се прояви при една обсада на Близнаците или Скалата на Кастърли. видяхме го колко струва като пълководец, като падна ЗХ - не успя да организира войските отново. За справка добрият пълководец (няма да споменавам имена) се изправя след поражение и подхваща нова битка

# 19
  • Мнения: 35 958
офф: Коронис, за мен е радост да те чета!  Hug
прочетох преди малко и зимния ти разказ, много ми хареса  Grinning

в дискусията с ДжС ми е много трудно да се включа  Crazy

# 20
  • Мнения: 18 054
 Първо за Роб Старк никога не съм спорял, че е иска да отмъсти за баща си, напротив това беше водещото.
Мисълта ми беше ,че можеше да откаже короната, щом само отмъщението го водеше. и да се присъедини към някой от двамата Баратеон. Нека  да не е към Станис - Ренли например бе готов да преговаря и с Нед и с Кейтлин, особено ако Роб Старк превиеше коляно. Ако бе хитър щеше да изпревари Тирелите и да му обещае подкрепата си.

Второ Относно Фрей - Кейтлин уговори сватба, нали така?
Добре,де  може да не е имало конкретна дъщеря, може да се е отвращавал от самата идея да се сгоди за една Фрей (дъщерите на когото всичките да са били малолетни или много грозни) или да не е харесвал дъртия и свадлив Уолдър за тъст.....ама не може така наивно да постъпваш, само защото си си харесал някаква шматка  #Cussing out.(извинявайте заради сравнението - б.а.), все пак си крал и си дал дума, така настройваш лорда срещу себе си, а зависиш от него.
Трето
поне тази шматка (Дж.Уестърлинг) да носеше нещо със себе си - армия или земи, или пари, а то - една гола хубост.

П.С. за сетен път се убеждавам Коронис, че твоите постове се четат с голямо удоволствие - много добра аргументация и спокоен тон.

# 21
  • Мнения: 9 144
Не само на теб Simple Smile

Джони дискутирам книгата с 16-годишния син на моя приятелка, логиката и умозаключенията ви са доста сходни, особено за Станис и Серсей. Simple Smile

Прочети, моля те, отново книгите, защото постовете ти преливат от неточности, едно е да не си запомнил някой друг засега несъществен детайл, като например плановете на триарха за покушение над Бенеро, но е несериозно да не си спомняш, че както Роб така и Кейтлин си мислят, че не само Санса, но и Аря е в ръцете на Ланистърите в КЧ.
А що се отнася до това да се прежалят заложниците... разбирам, че си само дете Simple Smile

Пп Роб имаше опция да си избере, която Фрей иска, Едмур го ожениха на сляпо, за прекрасно момиче и красиво, и чувствително, и определено не глупаво.

# 22
  • Русе
  • Мнения: 652
Коронис, аз също споменах, че Роб искаше да отмъсти за баща си Wink

Искаше и още как, но никога не се поддаде това желание да направя действията му. Може и да съм пропуснал/забравил нещо, естествено. Но доколкото помня, в мига, в който научиха за смъртта на Нед, прати мирни пратеници с условия общо-взето да му върнат сестрите и да оставят него и неговите на мира. Ако условията бяха приети, то щеше да признае Джофри за крал на Юга или каквото щеше да се води там и нямаше да търси отмъщение за баща си. Това имах предвид - искаше отмъщение, но с усилие на волята така и се овладя да не го търси, доколкото това би било във вреда на неговите хора.

офф: Коронис, за мен е радост да те чета!  Hug
прочетох преди малко и зимния ти разказ, много ми хареса  Grinning

Хей, благодаря  bouquet Радвам се, че разказът ми ти е харесвал, и се надявам да имаш възможност да се включваш по-често в дискусиите тук. Джон доста раздвижи темата в последно време, за което благодаря и на него, а и скоро ще имаме нови неща за обсъждане от Мартин.

ама не може така наивно да постъпваш, все пак си крал и си дал дума, така настройваш лорда срещу себе си, а зависиш от него.

Напълно съгласен. Бих казал - дете е, простено му е, но в свят като Вестерос прошката е тази на смъртта, а покрай него изгарят и разчитащите на него хора. Спал с нея и избрал нейната чест пред своята? Чудесно, живи и здрави да са, никога не бих застанал между тях аз... ако ставаше дума само за това. Не е като да са сами за себе си, да отидат да живеят някъде спокойно в Свободните градове, далеч от неодобряващите родители или нещо подобно, действията на Роб рефлектират и върху всички онези, които са поставили живота си в неговите ръце. И личното му решение доведе не само до неговата смърт, а и до тази на хилядите му войници.

Още се чудя как Тивин успя така ловко да щракне този капан около него. Без никога да го е срещал и без да знае доколко точно прилича на баща си. Това ме беше потресло повече, отколкото самата Червена сватба. Там улових подсказките в началото на главата и до края ѝ вече удрях дебелата книга в стената, представяйки си, че я дъня по лицето на дъртия Фрей.

Едмур го ожениха на сляпо, за прекрасно момиче и красиво, и чувствително, и определено не глупаво.

Остави се, някои четяхме и мечтахме, четяхме и мечтахме, пък после четяхме и бесняхме Laughing

# 23
  • Мнения: 39
Не мога да се сдържа и да не се включа в тази тема, защото обожавам да нищя тази книга и героите й.  #Crazy
По въпроса за Роб ще трябва да се съглася, че той постъпи изключително неразумно, поддавайки се единствено на страстта си (предполагам тук всички сме съгласни, че за любов и дума не може да става), от гледна точка на това, че като крал той е длъжен да мисли първо за това, което е най - добре за народа, за битката и тн. Трябва обаче и да му призная това, че много други на негово място биха се възползвали от Джейни, а след това биха я изоставили. Роб обаче прилича достатъчно на Нед, за да не постъпи по този начин и точно това уби и него. А и нека не забравяме, че той все пак е на 15 години? Не съм сигурна за точната му възраст, но смятам, че и това трябва да се вземе под внимание. Да не би Денерис да не се дъни постоянно в решенията си? Тя специално е точно един от героите, който прави грешка след грешка, но е нормално по - младите и неопитни да правят най - големите грешки.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Не мога да се сдържа и да не се включа в тази тема, защото обожавам да нищя тази книга и героите й.  #Crazy
По въпроса за Роб ще трябва да се съглася, че той постъпи изключително неразумно, поддавайки се единствено на страстта си (предполагам тук всички сме съгласни, че за любов и дума не може да става), от гледна точка на това, че като крал той е длъжен да мисли първо за това, което е най - добре за народа, за битката и тн.

Тук в защита на Роб искам да кажа, че вероятно е бил подпомогнат от майката на Джейни (набутали са му някой афродизиак Mr. Green) В семейството на Джейни по майчина линия има майги, та затова си мисля, че не е съвсем спонтанно това "влюбване".

# 25
  • Мнения: 39
Не мога да се сдържа и да не се включа в тази тема, защото обожавам да нищя тази книга и героите й.  #Crazy
По въпроса за Роб ще трябва да се съглася, че той постъпи изключително неразумно, поддавайки се единствено на страстта си (предполагам тук всички сме съгласни, че за любов и дума не може да става), от гледна точка на това, че като крал той е длъжен да мисли първо за това, което е най - добре за народа, за битката и тн.

Тук в защита на Роб искам да кажа, че вероятно е бил подпомогнат от майката на Джейни (набутали са му някой афродизиак Mr. Green) В семейството на Джейни по майчина линия има майги, та затова си мисля, че не е съвсем спонтанно това "влюбване".

Хахахх, защита без доказателства, но пък крайно вероятна Grinning Не, аз просто си мисля, че Роб, като неопитен и любопитен младеж се е поддал прекалено лесно, а и да не забравяме, че тя му е предложила "УТЕХА". Кой тинейджър би се сдържал на негово място? Въпросът тук е, че той не е трябвало да се поддава на тези пъвични инстинкти (ама го казах), защото заради това прецака цялата работа.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Мда, но защо благородната дъщеря на плененото семейство ще се грижи лично за техния нападател и ще му предлага "утеха"?
План е имало. Thinking

# 27
  • Мнения: 39
Според мен не би имало локига да е план, защото (поправете ме ако греша) семейството й беше подчинено на Ланистър. Следователно за тях не би било никак изгодно дъщеря им да се залюби с предводителя на противниците им, нали?

# 28
  • Русе
  • Мнения: 652
Дългата ръка на Тивин е имало.

Това, че са спали, не ми е толкова чудно. Че Роб горещо си я е заплюл веднага след това - още по-малко.

Най-странното ми е, че нейде между щурма на замъка и връщането им в Речен пад свариха да се оженят официално. Аджеба, ако не друго, това е кралска сватба все пак, не се прави в потрошените руини на щурмувания замък или сред калните бурени по пътя в компанията на пребити войници и дрискащи коне. Дори самото приличие изисква церемония в Речен пад, ако не и в Зимен хребет, или поне... някъде.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Според мен не би имало локига да е план, защото (поправете ме ако греша) семейството й беше подчинено на Ланистър. Следователно за тях не би било никак изгодно дъщеря им да се залюби с предводителя на противниците им, нали?

И да прецака съюза с обидчивия лорд Фрей, който все пак не е васал на Старк. Wink

Общи условия

Активация на акаунт