За рекета в Училище

  • 4 803
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 811
Аз в подобна ситуация изобщо няма да отстъпя  Naughty
Напротив, ще покажа на щерката, че го правя, защото уважавам избора й.
През целия й живот ще има хора, които няма да одобряват поведението й по някакви причини. Да я уча да бъде леке ли? Това ли е по-щадящо за детето?

# 31
  • Мнения: 99
Тъй като много задълбахте темата за книгата, а случят е за рекета по принцип, аз малко да разчупя темата с един пример от преди месец. Не ставаше въпрос за книга а за пари за лекър.Моят син е в предучилишна и от първият ден започнаха със събирането на пари, без бележка,разбира се:)))
Първо беше по 10лв да им купела госпожата някакви "игри" конструктори и тем подобни. Ние все пак сме родители на "ученици" за първи път и макар и да не виждах много смисъл да се купуват играчки, все пак те там ще учат,няма да играят, се съгласих без коментар. ( Предложих аз да отида да ги купя защото съм с кола и свободна, но тя отказа) Веше купила неща на стойност не повече от 30лв,без фактура разбира се.Но както и да е.
След два дни беше по 10лв за подарък, ако някое дете има рожден ден,да се купи нещо, ОК и тук се съгласих.
Следваше по 10лв за театър,организирал се за цялото училище веднъж месечно, моето дете от 2 годишно сигурно няма пропуск на излезнал нов театър,да не е посетен, но както и да е.
После по 5лв за матеряли, че нямало за украса и тн. При положение,че за първият ден искаха детето да носи:
папка с ластик от големите, несесер за моливи,химикалки и т.н, комплект пастели,фулмастери,моливи, лепило, ножица,пластелин,гланцово блокче, абе знаете ги ....всичко. На стойност около 50лв. До тук горе долу се примирявах, само руптаех е къщи, не пред детето.
Но върхът беше когато госпожата ми поиска 10лв за лекър, мислели да наемат лекър на хкогото да плащат заплата, е направо побеснях #Cussing out #Cussing out
Казах и,че направо прекалиха, моето дете си има лекър и е здравно усигурено, а и доколкото знам на тази възраст са освободени от такси. Тя така ме изгледа,че все едно престъпление съм извиршила, ама как така, то трябвало лекър, независимо,че си има м.сестра там на заплата от бюджета. Казх и "нямада плащаме" А тя с цяллата си наглост, ми каза,че трябвало да и напиша декларация,че се отказвам от лекър,аконещо се случело с моето дете,нямало кой да го погледне защото не съм искалада платя.Е такава наглост не бях виждала!!!Много ясно,че никаква декларация не съм и давала.Но майка ми отишла и дала пари,откачих!!! Не трябвало детето да се чувства различно.Е  то по тази логика могат да ни накарат да им купим Поршета,защото някой си има познат в Порше и  иска да му направи услуга.Много се карах с майка ми, казах на въпросната госпожа,че съм против и да забрави за каквито и да е пари.Нищо,че после давахме за Коледа и каволи още не.Сега за новият срок не смее да ми иска за доктор, само ме погледна и каза: а, вие не искахте ,нали??
Но не пропуска да натяква наляво и надясно,как една майка не искала да плати 10лв за лекър за детето си.
После бяха снимки от коледа, някакъв познат имала фотограф,много хубави снимки правел на децата...
Ох,думи нямам, какво да му обяснявам на детето ми, не искам да е единственият чиято майка не иска да дава пари, но и не искам някоя си госпожа да ме правина маймуна и да живее на мой гръб. #2gunfire

# 32
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ама чакайте малко! Какво значение има дали става дума за финансова невъзможност да се купи въпросната книжка или просто не е допаднала на детето? Няма значение и не е работа на никой друг, освен на родителите, да прецени защо детето не си е купило книжката. Дори и да е поради липса на пари - да не е унизително, осъдително или срамно??? Затова трябва да го порицаят публично ли? Тогава дори е още по-долно да се издевателства над детето. А да се купи скъпа и цветна книжка, за да се демонстрира, че видите ли не става дума за пари... Изобщо не ми се струва добра идея.

Колкото до това кой е писателят - обикновено са разни световно неизвестни и книжките им не се разпространяват и по книжарниците май. Нямат претенции за висока художествена стойност. Всъщност, става дума за час по български, в който е поканен писателя, коментира се книжката, става нещо като дискусия с децата, те проявяват или не проявяват интерес и преценяват да я купят или не. Идеята е добра и като начин да се стимулират децата да четат е хитро. И авторите не са виновни, че учителката е патка и по този начин опорочава всичко.



Точно това мисля и аз няма значение защо не иска да купи книгата, дали защото не достигат пари или защото просто не иска......Изглежда , обаче че второто се вижда неоснователно на учителката, та затова..........И много се чудя защо по дяволите ги канят тези писатели, ми не поканят някой наистина признат български писател, когото изучават или са изучавали.... не съм запозната с учебната програма в 4 ти клас......

# 33
  • София
  • Мнения: 488
danpan,

недей да мислиш, че вече си минала през всичко възможно- я се замисли-зелени училища, ски на стадиона, модерни танци, незнам каква си тетрадка  на звездички, редовни посещения от различни издателства, които предлагат годишни??? абонаменти за списания........
В първи клас учебниците са безплатни, нали? Но дотук съм платила 4 и все още не съм ги видяла даже...........

А за лекаря- доста прилична месечна заплата се получава, но какви задължения би имал при евентуално произшествие.....

# 34
  • Мнения: 99
danpan,

А за лекаря- доста прилична месечна заплата се получава, но какви задължения би имал при евентуално произшествие.....
Да и аз това се замислих, ако всяко дете даде тези пари, в един клас са по около 20 деца, по минимум 3  паралелки, абе горе долу могата да си озволят един доцент да седи там:))))
А за задължения, тях не ги търси, те само събират пари и после, всеки да се оправя, нали се сещаш,че недай си боже нещо да стане, никоя майка няма да разчита на лекаря в училище.

# 35
  • София
  • Мнения: 488
Аз миналата седмица тичах с бебе до у-ще.........

# 36
  • Мнения: 88
Само искам да уточня, че книгата струваше 3лв. а не 35, но въпросът не е в парите. Аз не се опитвам да си градя принципи а да изградя такива в дъщеря си. А и ми писна. 4год давам пари за чинове а детето ми все още седи на старите. пак толкова давам пари за компютри до които също няма достъп. Отделно почти всяка седмица има задължително масово мероприятие на което реалната стойност е доста по-различна от тази която плащаме. Например за Коледа щяха да имат екскурзия с Дядо Коледа срещу 17лв. Но той се разболял и така срещу тези пари ги заведоха до зоологическата градина.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 663
muki, стана ми интересно, кое е това училище, и защо така ви "изтръскват"?

# 38
  • Мнения: 88
12СОУ Цар Иван Асен 2

# 39
  • Мнения: 142
Човек трябва да е принципен. Не е заради парите, а заради принципа.

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Чувала съм за тези пишман писатели, които напишат някоя безумна римувана глупост и хукват по училищата. Къде ги гонят, къде ги приемат учителките, но СРЕЩУ ПРОЦЕНТ! Shocked
В Южния парк имаше един такъв социалистически хрантутник, който си продаваше книжките с табела  "Най-добрата детсак книга на годината". Хем ми беше жал, хем не ми беше, като знам как добре си живееха някога...
А за рекета в училище научих много от сестра ми - събират им пари за какво ли не. Обикновено сумата не е уточнена, а колкото и да дадаш, ти казват: "Да, ама таткото на Борко, примерно, даде тройно повече!".  #Crazy

# 41
  • Мнения: 3 740
Добре бе, момичета, що не вдигате гюрултия?
Точно в 12-то преди няколко години изгониха една учителка именно за такива събирани и неотчитани суми.
Кой очаквате да ви реши проблема, ако вие си траете?

# 42
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Добре бе, момичета, що не вдигате гюрултия?
Точно в 12-то преди няколко години изгониха една учителка именно за такива събирани и неотчитани суми.
Кой очаквате да ви реши проблема, ако вие си траете?
Така трябва, но се оказва, че това ще е една тежка и дълга битка, защото и директорите на училищата са замесени.  Shocked

# 43
  • Мнения: 88
[ ]
Добре бе, момичета, що не вдигате гюрултия?
Точно в 12-то преди няколко години изгониха една учителка именно за такива събирани и неотчитани суми.
 
За коя учителка говориш. Гледам,че едното ти дете е колкото мойто. В 12 ли учите

# 44
  • Мнения: 3 740
Там учеше синът на моя приятелка, но тя го премести още в средата на първи клас заради въпросната учителка. Другите родители я траяха до 4 клас, когато вече изреваха и нещата излязоха наяве. Сега тези деца са в 8 клас. Името на учителката не си спомням, защото все пак бях страничен наблюдател. Но и двете с приятелката ми се чудехме защо тези родители чакаха 4 години, преди да съберат смелост. Но всъщност то си е в реда на нещата - човек докато набере опит и се убеди, че с изчакване няма да се оправят нещата, минава време.
Аз наскоро изчислих, че към днешна дата децата ми са ходили на училище общо почти 33 години! newsm44 Та от тази позиция ви съветвам: не си трайте!
Винаги съм била взискателна към децата си и съм ги учила да уважат учителите си, но при такива откровени простотии изревавам. Всъщност, като се замисля, рядко го правя пред децата, за да не подронвам авторитета на учителя, но родителски срещи не премълчавам.

Общи условия

Активация на акаунт