За рекета в Училище

  • 4 782
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 88
Цвета питам защото и ние имахме една учителка до 2кл. /Маджарова/ която махнаха по подобни причини и мислех, че вече сме случили на учителка но то всъщност всичко си зависи от директора а в нащо училище него хич го няма

# 46
  • Мнения: 3 740
Ако директорът не реагира при подобни откровени кражби /17 лв. за зоологическа градина  newsm78/, имаш пълно основание да се обърнеш към Регионалния инспекторат по образование. Намира се на пл. "Възраждане", но да не те подведа, била съм там само при инспекторите по отделни предмети, не съм съвсем сигурна дали и за начален курс инспекторите са там. Но не е проблем да провериш.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 033
Знаете ли, всички сте прави, но аз си мисля, че и родителите имат вина. Защото не смеят да отказват, това е. Аз лично съм учителка и винаги съм се възмущавала от подобни рекети - може би това, че съм по музика и не ми се е налагало да рекетирам има някакво значение. Но почти никога не съм давала за моите деца, а ако някога съм давала е било тайно от мъжа ми, който особено държи на този принцип - не се дават пари. И още веднъж ще го кажа - докато се разсъждава по този начин - ами да дадем, че да нямаме неприятности това няма да престане, така че трябва да престане да се дава и да се прекрати от ВСИЧКИ! Но знаете какво е мисленето на българина и затова сме на тоя хал.

# 48
  • Мнения: 822
Хайде и аз да се включа като една бивша учителница... LaughingНе ме  линчувайте,моля ви...
Както вече други момичета споменаха ,в училище почти всичко се случва със знанието на директорите.В някои случаи директорите просто си затварят очите,а в други-учителите са тези,които обират негативите.Не мога да преценя,вашият случай от кои е,но по поведението на учителката мога само да предполагам,че е от първите...
Аз също съм имала подобни проблеми,но те не бяха с родителите или децата,а най-често с някои колеги...В училище има примерно 7 до 10 преподавателя,които "работят" с определени издателства.Един учител събира сумите от всички паралелки от даден клас по даден предмет.Най-често за него си остава и процента от печалбата.По-съвестните предоставят средства или помагала  за училището,но не всички са такива.Аз имах спор с една колежка,казах и ,че за моя клас  средствата ще събера аз и ще откажа процента ,който ми дава издателството-за него ще искам или допълнително помагала за децата или по преценка на класа ще бъдат похарчени за тяхната класна стая.Няма да описвам,каква буря се разрази и как бях охарактеризирана от колежката. Благодарна съм,че повечето ми колеги ме познаваха добре и знаеха ,че за моя клас съм готова на всичко....Но не във всички колективи е така.Много често учителите са притискани от ръководството или от определена каста в учителското съсловие...
За парите ,които се дават за класните стаи...Учителите са посредници,те не могат да разполагат с тях.Ръководството на училището или местният инспекторат наемат фирма примерно за ремонт или пряко боравят със средствата.
Подобно е положението и с парите за охрана.
И според мен учителката не е права...Ако иска обяснение,то това трябва да стане на 4-ри очи с детето,а при толкова малки деца-с родителите...Говорете с нея,но аз съм против "натриването на носове"....Това може да се отрази и на по-нататъшното отношение  към детето и няма да бъде в негова полза.Интелигентно и спокойно...
А такъв рекет ще продължава да съществува,докато не се намери разумен начин за спонсориране на училищата...Повярвайте,има го навсякъде по света,само че под различна форма... Peace

# 49
  • Мнения: 822
И още нещо момичетата...Когато се съмнявате,че парите не се използват по предназначение,говорете и с директорите...Възможно е,те дори да не знаят,какво се върши зад гърбовете им...Малко вероятно,но възможно.Когато се обади един родител,те се замислят,но когато се обадят трима,вече са принудени да вземат мерки...

# 50
  • Мнения: 226
За голямо съжаление мисля , че почти във всяко училище се срещат подобни рекетни историй за най безумни неща. Незнам просто как може да се реши този проблем.Аз също съм давала пари .

# 51
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Нямала съм такова "щастие" до сега. Но ако ми дойде до главата, ще се справя де.
Не могат да ми насилват детето за каквото и да е...

Обаче като цяло не съм забелязала отявлен рекет в школото на дъщеря ми. Освен едни екскурзии в месеца по веднъж на Витоша за 10лв. Което е транспорт и застраховки и вх. билет за посещение в някой музей.
Тръгват в 10.00ч. и се връщат в 15.00ч.

10лв. за 5 часа...това е Crossing Arms

# 52
  • Мнения: 3 356
Secret  Grinning cheers
Доста жалък е писател, чиито книги трябва да се продават с рекет.
Така е,но това се появява и на едно по-високо ниво по-късно -университета.(сори за оффа).
Так един преподавател направи с нас (казвам един,не че беше само той,ама книгата му беше  Sick Sick Sick Sick Sick Sick Sick).Издал човека книга.Просто не можете да си представите какво боза,просто нечитаема.И за да се продава все пак,от 56 въпроса от конспекта -15 върху нея.И идва и ни я дава с автограф срещу еди колко си лева.Няма проблем,и другия път може да дадеш. И този преподавател преподава на бъдещи учители.Ми ето къде е коренът на злото.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 14 033
Между другото в моето училище всичко става по настояване на директора най вече. Учителките не искат да вземат пари за глупости, но той ги задължава.И много рядко срещано явление е да става без негово знание където и да е - визирам всички училища. Така че оплакванията трябва да са в по -горна инстанция. Но никой не смее да отиде. Поне аз не знам такъв случай.

# 54
Тази учителка е постъпила много грозно! И ако няма реакция, тя ще постъпи така и с други деца! Мисля, че един разговор с нея е наложителен Close
Аз съм и от двете страни на бариерата - учителка съм, а големият ми син е второкласник. Като класна съм задължена да събирам пари за какво ли не, но тъй като учениците ми са по-големи, реших проблема, като ги накарах да си изберат касиер Mr. Green Момичето събира парите и после с някоя приятелка ги носи на нужното място, аз се занимавам само със сумите за бодигард Wink А като майка давам пари, когато ми поискат. Обикновено една от майките ги събира и после представят квитанциите за изразходваните суми - това за неща като ремонти, нови маси и столчета, тържества и т.н. Уточнявам, че инициативните майки намират майстори и материали за тези неща. (Не че ремонтите и материалната база са работа на родителите /директорът пуска мухата/, ама като зная колко средства се отпускат на училищата Close По едно време в моето училище отпускаха на учител определена бройка тебешири, защото нямало пари за закупуването им!) А когато класната събира пари, те са добре обосновани - сборници (които се ползват постоянно!), бодигард, екскурзии (обяснява колко за път, колко за музеи...). Не мога да кажа, че учителката има някаква изгода, даже й е неудобно на жената когато повдига отново въпроса за събиране на пари. В нашия случай не учителката, а директорът има повече вина за рекета, както казва Зла Вещица (синът ми учи в нейното училище Wink ). Но пък и рядко искат пари за щуротии - като куклен театър например (все пак са второкласници, а не в детската градина...).

# 55
  • София
  • Мнения: 6 743
но аз съм против "натриването на носове"....Това може да се отрази и на по-нататъшното отношение  към детето и няма да бъде в негова полза.
Съгласна съм с това и то от собствен опит.Когато бях във 2-ри курс, майка ми така "натри носа" на една моя учителка по електротехника и тя за да си го върне от 35 човека паралелка ме остави на поправителен по елктротехника.На самия поправителен знаех ВСИЧКО мо-та-мо, но тя категорично, без дори да погледне какво съм писла или да ме изпита ми каза, че повече от 3 няма да ми напише  Shocked #Crazy Shocked
Аз лично при един проблем със сина ми подадох жалба до директорката на училището.(една госпожа от друг клас го беше зашлевила в междучасието)

Общи условия

Активация на акаунт