За рекета в Училище

  • 4 805
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Натрий и носа пред целия клас, да види какво е унижение и да си помисли дали би повторила постъпката си....Освен това така ще оправдаеш дъщеря си пред класа....да знаят децата, че става въпрос за принципи, а не за пари........
Аз така бих се заинатила.......Никога не бих купила книгата, а като се знам ще откажа и всякакво друго спонсорство.........

Анда......заедно сме писали постингите....щастие!

# 16
  • Мнения: 5 877
Secret  Grinning cheers
Доста жалък е писател, чиито книги трябва да се продават с рекет.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ха-хааа..така е наистина Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 5 828
И нас ни рекетират, вече четири години, колкото и да сме били затруднени, винаги давам пари, не искам детето ми да получи комплекси, понеже е изключително чувствителна - една такава ситуация направо ще я побърка. Да дам един пример - сигурно поне 5 пъти съм давала пари за бяла дъска и все за нещо друго отиват парите, тази година малко преди Нова година вече имаме такава дъска, трябва да черпя Simple Smile
Госпожата ви наистина е постъпила неправилно, но като гледам и вие сте 4-ти клас, значи догодина ще имате друга, така че по-добре не се конфронтирай с нея, за да си завърши нормално детето годината, пък накрая за довиждане може да й спретнеш едно скандалче.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Ама чакайте малко! Какво значение има дали става дума за финансова невъзможност да се купи въпросната книжка или просто не е допаднала на детето? Няма значение и не е работа на никой друг, освен на родителите, да прецени защо детето не си е купило книжката. Дори и да е поради липса на пари - да не е унизително, осъдително или срамно??? Затова трябва да го порицаят публично ли? Тогава дори е още по-долно да се издевателства над детето. А да се купи скъпа и цветна книжка, за да се демонстрира, че видите ли не става дума за пари... Изобщо не ми се струва добра идея.

Колкото до това кой е писателят - обикновено са разни световно неизвестни и книжките им не се разпространяват и по книжарниците май. Нямат претенции за висока художествена стойност. Всъщност, става дума за час по български, в който е поканен писателя, коментира се книжката, става нещо като дискусия с децата, те проявяват или не проявяват интерес и преценяват да я купят или не. Идеята е добра и като начин да се стимулират децата да четат е хитро. И авторите не са виновни, че учителката е патка и по този начин опорочава всичко.

# 20
  • Мнения: 5 877
ОК, Дара - и какво предлагаш? Все пак се опитвам да погледна въпроса от гледната точка на детето, което вече е било публично унижено; а освен това е четвърти клас и има да се доказва на четвъртокласници. Просто така най-бързо би си възвърнало самочувствието.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз мислех, че е първокласник. Съжалявам, не съм догледала. Ами като се разфръцка с книга какво - ще демонстрира, че не е поради крайна бедност незакупило книгата? А ако наистина нямат пари да си я позволят? Така го учим, че е по-долу от тези с лъскавите книжки ли?

Не знам, нямам решение честно казано. То да се градят принципи е лесно, но да не е за сметка на децата ни. Може би от гледна точка на самочувствието на детето ти си по-права, не знам.

Аз ще разпърдушиня госпожата и няма да се постарая да съм деликатна. Това е. Но няма да създавам на детето комплекси, свързани с пари и възможности.

# 22
  • Мнения: 5 877
Абе и ти си права, обаче аз съм дете на принципни родители  ooooh!
Ако наистина нямаме пари да си позволим дадена книжка, вероятно бих демонстрирала какво значи "устата майка"   tantrum
за да усети все пак някаква защита детенцето. Иначе бих избрала по-лесния вариант, признавам - някак не мисля, че след като й изчета едно "словесно", учителката ще си седне на задника и ще се извини.
А лъскавите книжки сами по себе си "с мед да ги намажеш" - вероятно ако ставаше въпрос за ски оборудване или телефони, щях да реагирам другояче. Но книжките специално никога не са ми се виждали предмет на социално сравнение  newsm78

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 15:00 от Anda

# 23
  • София
  • Мнения: 7 242
То да се градят принципи е лесно, но да не е за сметка на децата ни.
Точно, кратко и ясно newsm10
А идеята на Анда е добра, но не би трябвало да се стига до такава ситуация /и то за една книга... има далеч по-важни неща за които си струва да се отстояват позиции/

# 24
  • София
  • Мнения: 488
 Значи детето, че не си е купило заветната книжка трябва да го сочим с пръст и да го избягваме / според поведението на г-жата/, а другите които са дали пари  са умните и интелигентни деца........?!? Не съм съгласна категорично.....

Щом с едно дете г-жата може да коментира финансовите възможности на родителите му и то пред другите, значи по пътя на логиката родителите биха могли да изкоментират финансовите възможности и на учителката..... А определено това би я поставило в доста неловка ситуация.....

# 25
  • Мнения: 945
Аz май бих иzбрала лесния вариант и бих платила. Имам много горчив опит от гимнаzията, където 3ма учители ни унижаваха кой както свари. И да се оплакваш и да не се оплаква8, няма файда, само тормоzа ставаше по силен. Единият от тях ни беше класен, другата учителка по литература, третата по биология. Класния ни е наричал курви, говеда и т.н.

Според мен ако ти почнеш да се караш с даскалицата, тя ще почне да си гоиzкарва на детето ти. И то така финно ще настройва останалите срещу него, че ти нищо няма да раzбираш.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Абе и ти си права, обаче аз съм дете на принципни родители  ooooh!
Ако наистина нямаме пари да си позволим дадена книжка, вероятно бих демонстрирала какво значи "устата майка"   tantrum
за да усети все пак някаква защита детенцето. Иначе бих избрала по-лесния вариант, признавам - някак не мисля, че след като й изчета едно "словесно", учителката ще си седне на задника и ще се извини.
А лъскавите книжки сами по себе си "с мед да ги намажеш" - вероятно ако ставаше въпрос за ски оборудване или телефони, щях да реагирам другояче. Но книжките специално никога не са ми се виждали предмет на социално сравнение  newsm78

То и аз съм дете на принципни родители и дори само заради принципа не бих купила лъскавата книжка. Но за мен никак не би бил притснителен факта, че някой може да си помисли, че не мога да си позволя да купя хубава книжка на детето си. Нито детето ми би се притеснило от подобен факт. Тя нама притеснения в тази посока и затова не е чувствителна на тази тема. Но ако не е така, ако семейството наистина е притеснено финансово и детето го усеща, то заиграването на тази струна е много трудно поносимо. Това имах предвид като казах, че не е никак приятно да си доказваме принципи и демонстрираме ценности  за сметка на децата.

А книгите може и да не са били навремето предмет за социално сравнение, но вече /за съжаление/ децата ни живеят в убийствено материален свят, където една лъскава книжка може и да струва 35 лв. и където хората си правят сметка този месец да си платят сметка от режийните или да си позволят книга. Знаеш какви са цените. Книгите се превръщат в лукс. Пак казавам - за съжаление. Едно време като деца влизахме в руската книжарница и излизахме с наръч карти и поне 3 книжки. А сега? Колко могат да си го позволят. А и никога няма да забравя въпрос от анкетата в последното преброяване "Колко БРОЯ книги имате вкъщи?". За какво говорим тогава?

Пак казвам, не споря с теб, просто темата е необятна и мисля, че няма еднозначно решение. Повече няма да я разводнявам и  се извинявам на авторката, че така задълбавам.

# 27
  • Мнения: 5 877
Да, и аз не точно споря с теб  Simple Smile
Все пак едно е книга от 35 лева, друго е телефон от 350.

# 28
  • София
  • Мнения: 488
Само един въпрос - при средна заплата напр. 350лв., сметка за ток/парно/вода/телефон/интернет/кабелна/моб.тел- 500 лв. Значи остават на семейство с двама на средна заплата и 1 дете около 200 лв. за храна. Как точно да се отделят тези 35,00 лв. и то за поредната книжка, защото това е месечно мероприятие. Ако не е книжка, то ще е нещо друго.........

# 29
  • София
  • Мнения: 3 663
За книжки не правя изобщо проблем, дори след като известния писател си беше разпродал произведенията в училище. А те бяха просто под всякаква критика. Книжките, разбирайте лист формат А4, разпечатан и ксерокопиран, разрязан на четири - струваше 1 лев. Накакви карти пак от лисчета, които сигурно трябва да учат децата как се римува, струваха 1,50 лв. Ако искате мога да ви снимам произведенията, за да видите за какво изобщо става дума и че направо това си е търгашка история. При нас в училището не са задължавали да се купува, но детето като иска... Сам си е купил.

Иначе за календари, картички за 8 март отказвам. И изобщо не ми е неудобно.

Общи условия

Активация на акаунт