За и Против училища/класове по пол

  • 12 163
  • 159
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 265
Ходил е за месец в САЩ, отново се върна със същите въпроси в главата и без яснота защо контактите им с момичета трябвало да се случват само в предварително одобрени "зони".

Ще ми бъде интересно, ако някой сподели подробности за избора си да изпрати детето си в такова училище. Знам, че обичайно това са частни и елитни училища, което в моята глава са фактори, които вдигат нивото. Но какво добавя разделянето по полове? Не е ли по-добре отрано да свикват на особеностите си и как да се допълват? Аз не смятам, че пребиваването на двата пола в една класна стая ги разсейва. Ако вярвах трябваше вероятно да гледам на всички около себе си и на тийновете в частност като на хипер-хипер-сексуални същества.

В Бг условия повече ме притеснява феминизирането на образованието и застаряването на кадрите.

Контактите не се случват в "предварително одобрени зони", а навсякъде извън училище.

Повечето отзиви които съм чувала за тези училища са много добри, а хората завършили там не ми изглеждат никак неадекватни. Не виждам причина да не си записват децата в такива училища, щом така са решили.

# 106
  • София
  • Мнения: 2 952
Контактите не се случват в "предварително одобрени зони", а навсякъде извън училище.
Щом съм го написала, значи съм имала предвид точно това  Simple Smile Все пак аз съм се подписвала за родител на милион бланки. Не говорим за училище. Говорим за университет. Летен курс за средношколци. Учат заедно  Simple Smile Не могат да си ходят по стаите. Дано е станало ясно.

# 107
  • Мнения: 7 171


Ще ми бъде интересно, ако някой сподели подробности за избора си да изпрати детето си в такова училище. Знам, че обичайно това са частни и елитни училища, което в моята глава са фактори, които вдигат нивото. Но какво добавя разделянето по полове?


Споделям: училището е елитно, има много силна арт програма, което е плюс за нас, тъй като детето е с такива наклонности, но и академичното ниво е изключително високо. Предлага се IB програма на всички нива,  децата в MYP (програмата от шести до десети клас, в която е дъщеря ми), са няколко нива над средното за тази програма, говорим за световен мащаб. Ще ви разочаровам,  Laughing не учат готварство, но пък учат информационни технологии. Имат безброй клубове, отбори, учат ги да мислят, да се справят с проблеми. Атмосферата е много приятна, няма bullying. Много важно за мен е, че изграждат самочувствието на момичетата, като индивиди, като бъдещи лидери. Точно на сто метра от училището е другото елитно училище, което на времето е било мъжки колеж, сега е смесено. Същите училищни такси, подобни академични условия. Избрахме първото заради изграждането на самочувствие по специфичен начин, заради атмосферата....

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Билингът не е заради това, че са само момичета. Дори ми се върти в ума спомен, че момичетата булват психически и подмолно, не с разбити носове. Но не булват по-малко.

# 109
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 437
bib.bib, това обикновено са католически училища, поне в Щатите, а в Англия е въпрос на традиции и мисля, че е останало от времето когато момичетата въобще не са ходили на училище. Аз го изпратих моя син там, защото е най-доброто училище в нашия град. Една от идеите ми беше да създаде контакти за цял живот. Струваше си. Освен това йезуитите се занимават с образование от 600 години и им личи. В началото на 9-ти клас им връчихме тълпа диви хлапета и след 4 години получихме обратно много свестни млади мъже. На религията се гледаше като на общообразователен предмет и имаше деца от всякаква религия и цвят. Не са се опитвали да ги промиват изобщо, но направиха от тях много добри и интересни хора. Девизът на училището е "Man for others" и ходеха да се занимават с какви ли не благотворителни проекти, да помагат по болници и училища в бедните квартали. А иначе контакти си имаще колкото щеш. Е, на официалните прояви монахините бдяха за приличието. Бяха им казали на някакво парти "да танцуват все едно Исус е между тях", та още се смеем, но това не е ли по-добре, отколкото да се натискат по ъглите?

# 110
  • Мнения: 7 171
bib.bib, това обикновено са католически училища, поне в Щатите

В Канада са "независими" училища, тоест, не са свързани с църквата. Принадлежат към това

http://www.cais.ca

Анди, като момичешка майка и като относително интелигентна жена, мислиш ли, че не зная какво е характерно за bullying при момичетата? Все пак, благодаря, че ме информира.  Mr. Green

Давам пример. Имат нова ученичка в класа, която е преместена от "другото" училище. Първият и коментар вкъщи след първия учебен ден "не мога да повярвам, че няма mean girls!".

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което казвам е, че това, че при вас няма булинг не е функция на момичешкия пол, а функция на ръководството и правилата в училището. Ако момичешкият булинг се решаваше с девически училища, досега половината случаи щяха да изчезнат, защото момичетата щяха да са отделени от момчетата. Мисля, че не  е до половото разделяне, а до управление, т.е. все неща извън характеристиките на пола.
 Какво означава последното в поста ти?



Туната, съзряването е от възрастта първо, не е от йезуитите. Повечето момчета накрая стават свестни мъже, ако имат свястно възпитание, особено вкъщи.

Мисля, че става едно размиване кои разлики са от пола и кои от други фактори като естественотто съзряване или доброто упправление, или високото качество на обучение. Самите вие казвате, че това са най-добрите училища в града. А дали са най-добрите, защото са девически или мъжки (т.е. е от качествени разлики в "умовете" на момичетата и момчетата), или просто защото имат добро управление, добри кадри и защото са частни или се поддържат от богаати институции?

# 112
  • Мнения: 31 335
Против съм, от личен опит.

# 113
  • Мнения: 7 171
Това, което казвам е, че това, че при вас няма булинг не е функция на момичешкия пол, а функция на ръководството и правилата в училището. Ако момичешкият булинг се решаваше с девически училища, досега половината случаи щяха да изчезнат, защото момичетата щяха да са отделени от момчетата. Мисля, че не  е до половото разделяне, а до управление, т.е. все неща извън характеристиките на пола.
 Какво означава последното в поста ти?



Туната, съзряването е от възрастта първо, не е от йезуитите. Повечето момчета накрая стават свестни мъже, ако имат свястно възпитание, особено вкъщи.

Мисля, че става едно размиване кои разлики са от пола и кои от други фактори като естественотто съзряване или доброто упправление, или високото качество на обучение. Самите вие казвате, че това са най-добрите училища в града. А дали са най-добрите, защото са девически или мъжки (т.е. е от качествени разлики в "умовете" на момичетата и момчетата), или просто защото имат добро управление, добри кадри и защото са частни или се поддържат от богаати институции?

Анди, слагаш ми думи в устата. Не съм казала изобщо, че е заради еднополовото обучение. Попитаха ме защо съм избрала това училище -  обясних. Не съм избирала еднополово училище. Избирах добро училище, което да е оптималния избор на конкретно дете. Фактът, че се оказа еднополово не ме спря обаче. Сега, след като имам опит, споделям кое конкретно ми допада. Не казвам, че няма и негативи, но еднополовото обучение категорично не е един от тях.

Има си предимства, както и недостатъци, но да се отричат предимствата наизуст, само защото ССФ има някаква неясна представа за този тип училище, придобита вероятно от литературата от викторианския период, е абсурдно.

# 114
  • Мнения: 563
... ССФ има някаква неясна представа за този тип училище, придобита вероятно от литературата от викторианския период...
Peace

# 115
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 437
Andariel, имам поглед и върху нейезуитското смесено училище, в което е дъщеря ми в момента и разликата е огромна. Децата са съвсем различни...
sophiemmaspencer, абсолютно съм съгласна с теб!

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
Дотук чета за училища с традиции и добро управление, високо качество на обучението, а не за предимства на еднополовото обучение. Значи правилно съм те разбрала, Софи. Peace

# 117
  • Sf
  • Мнения: 978
Мен би ме притеснявала евентуалната опасност от еднополови "влюбвания", особено ако имах момче в пубертет.

Ползи от еднополовото обучение не намирам. А като си го представя на местна почва, мога да се сетя само за вреди. Въобще съм на мнение, че точно в България при възпитаване на децата има двоен стандарт относно пола, който не ми харесва и не смятам, че трябва да се задълбочава.

# 118
  • София
  • Мнения: 4 878
Дотук чета за училища с традиции и добро управление, високо качество на обучението, а не за предимства на еднополовото обучение. Значи правилно съм те разбрала, Софи. Peace

Именно. Стана ясно, че еднополовите училища са добри, защото са елитни и скъпи, а не заради сексуалната сегрегация в тях.

# 119
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Дотук чета за училища с традиции и добро управление, високо качество на обучението, а не за предимства на еднополовото обучение. Значи правилно съм те разбрала, Софи. Peace

Именно. Стана ясно, че еднополовите училища са добри, защото са елитни и скъпи, а не заради сексуалната сегрегация в тях.
Абсолютно вярно е това. Иначе щяха да са най-добри всички онези СПТУ-та, сега наречени професионални гимназии, в които са основно момчета.

Общи условия

Активация на акаунт