За и Против училища/класове по пол

  • 12 128
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 563
По повод страстите в една друга тема, но и имайки в предвид масовото явление "ранен пубертет" (9-10-11г.),
Мислите ли,че децата ни биха били по-продуктивни, ако са разделени по пол?
Какви биха били плюсовете и минусите при едно евентуално разделение по пол?

# 1
  • Мнения: 5 259
Коя е другата тема?

# 2
  • Мнения: 563
В клюкарника, за учителката, "Добра или лоша реклама е това"
само, че както всички теми и тази се разклони в най-различни посоки  Grinning

# 3
  • out of space
  • Мнения: 8 573
По продуктивни?! На база какво- социален признак, пол или знания?
Що не ги разпределим по цвят на очите или килограми?  ooooh!

# 4
  • Мнения: 563
По продуктивни?! На база какво- социален признак, пол или знания?
Що не ги разпределим по цвят на очите или килограми?  ooooh!
Недей така с лошо сега, де  Grinning
Според теб с какво ще са ощетени децата, ако са само момичета и съответно само момчета?

# 5
  • Мнения: 2 265
Аз лично съм "за" или поне нямам нищо против да са разделени. Далеч съм от ориенталския манталитет, имам наблюдения върху деца били в такива училища и то в доста неориенталската Великобритания Mr. Green , та мога да кажа положителни неща за този вид образование.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 5 220
Цитат
Според теб с какво ще са ощетени децата, ако са само момичета и съответно само момчета?

Ще са ощетени с това, че няма да виреят в естествената си среда!!!  Crossing Arms И без това извън училище повечето момичета си играят/дружат с други момичета, момчетата - с момчета. Нормално. Поне в училище се учат как да се държат един с друг. Да не стане така - завършват 12 клас и в университета 2 варианта: или ги е срам и се притесняват, или налитат като невидяли и отвързани...

# 7
  • Мнения: 563
Цитат
Според теб с какво ще са ощетени децата, ако са само момичета и съответно само момчета?

Ще са ощетени с това, че няма да виреят в естествената си среда!!!  Crossing Arms И без това извън училище повечето момичета си играят/дружат с други момичета, момчетата - с момчета. Нормално. Поне в училище се учат как да се държат един с друг. Да не стане така - завършват 12 клас и в университета 2 варианта: или ги е срам и се притесняват, или налитат като невидяли и отвързани...
1. Направо са се утрепали да се учат как да се държат един с друг .
2. "или ги е срам и се притесняват, или налитат като невидяли и отвързани" -това го правят и сега,само че в 6-ти клас.
С разделението може поне малко да  отложат,няма да им се отрази зле  Peace
И от коя естествена среда ще ги лишим? А да,Гошко няма да може да бръкне в гащите на щерка ти? (не твоята щерка точно  Mr. Green )

# 8
  • Мнения: 7 171
Аз отговорих и в другата тема. Имам "първа ръка" информация. Дъщеря ми е в училище само за момичета. Понякога забравям.  Laughing Има много предимства, училището е над стогодишно, та има опит и се опитва да тушира евентуалните негативи.

# 9
  • Мнения: 46 526
Ранен пубертет е под 8 г. за момичета и под 9 за момчета. Нагоре не е ранен.

Против съм за делене в училищата. Сериозно ли питате или е някакъв бъзик от онази тема?
За всички сфери на живота, включително приятелски компании, повече положителни страни има смесеното общуване, в сравнение с разделното.
Поне за мен.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 5 220
Цитат
Според теб с какво ще са ощетени децата, ако са само момичета и съответно само момчета?

Ще са ощетени с това, че няма да виреят в естествената си среда!!!  Crossing Arms И без това извън училище повечето момичета си играят/дружат с други момичета, момчетата - с момчета. Нормално. Поне в училище се учат как да се държат един с друг. Да не стане така - завършват 12 клас и в университета 2 варианта: или ги е срам и се притесняват, или налитат като невидяли и отвързани...
1. Направо са се утрепали да се учат как да се държат един с друг .
2. "или ги е срам и се притесняват, или налитат като невидяли и отвързани" -това го правят и сега,само че в 6-ти клас.
С разделението може поне малко да  отложат,няма да им се отрази зле  Peace
И от коя естествена среда ще ги лишим? А да,Гошко няма да може да бръкне в гащите на щерка ти? (не твоята щерка точно  Mr. Green )

Офф като почнете с това раздробяване на цитатите и анализиране на всяка думичка...  Crazy Казах си мнението, обосновах го. .

# 11
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 791
За смесени училища-полово, расово и религиозно

# 12
  • Мнения: 6 964
Според мен, ако няма никакво разсейване, човекът става по-непродуктивен. Никой не може да кибичи като робот през цялото време. За мен не е много смислено да се лишават децата от първите им трепети. Сега пак ще изскочат разни крайни примери за малолетни к..ви, нахакани батковци и свирки в тоалетните, но в по-голямата си част става дума точно за невинни заигравки, погледи, свенливо заговаряне и тн.

От около 3ти клас нататък съм забелязала, че лично аз се разбирах повече с момчетата. Не да си бъркаме в гащите, а като приятели. Ако училищата бяха разделени, щях да съм доста по-самотно дете.

# 13
  • Мнения: X
Гласувах с против разделянето по пол. Иначе като в някое девическо училище, ще станат много плахи (да не кажа смотани) в общуването с противоположния пол.

# 14
  • Мнения: 563
Едва ли ще кибичат като роботи ако са разделени  Stop като че ли единствените им занимания в момента са закачки със срещуположния пол.
А и първите трепети пак могат да си ги имат,нали,не говорим за сиропиталища в които влизат в първи клас и излизат в 12-ти и презцялото време са като в аквариум и живеят в "собствен сос".
Контактите с другия пол ще си ги имат и така,просто няма да са в училище.

# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз не мисля, че би имало някакъв смислен отговор за такова разделение.
Едно време, малко преди да стана във възраст за гимназия, имаше определена бройка за момчета и толкова за момичета, за да са по равно. Така момичетата влизаха с над 5,50, а момчетата ги взимаха и с 3,00, поради намален интерес от тяхна страна. Когато аз кандидатствах, беше отпаднала тази мярка и се оказах в клас само от момичета. Силен клас бяхме, но не заради липсата на момчета, а заради интереса, който ни беше завел там.
Тема става много изсмукана, понеже липсват аргументите в полза на делението.

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Цитат
Според теб с какво ще са ощетени децата, ако са само момичета и съответно само момчета?

Ще са ощетени с това, че няма да виреят в естествената си среда!!!  Crossing Arms И без това извън училище повечето момичета си играят/дружат с други момичета, момчетата - с момчета. Нормално. Поне в училище се учат как да се държат един с друг. Да не стане така - завършват 12 клас и в университета 2 варианта: или ги е срам и се притесняват, или налитат като невидяли и отвързани...

Е, тогава ще има като във викторианските времена "представяне в обществото" на новото попълнение!

Интересно, че най-субективно ми прави впечатление, че майките на момчета са повече загрижени за това и им се искат разделени класове и училища. Сигурно заради това, че хич не им е кеф, че момците им малко поизостават в сравнение с момичетата.

не виждам никакъв смисъл да са разделени. Да, и при нас е имало мъжка и женска гимназия, но гимназия, а не от началното училище. Сега е безсмислено, щом веднъж са премахнати. Момичетата и момчетата са "осъдени" да живеят заедно, така че няма смисъл да се делят. На момчетата им трябва повече мъжко присъствие в живота, защото нещо бащите хич ги няма, няма и учители много-много, и момчетата имат негативният опит да живеят и учат сред твърде много авторитети-жени.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Ужас! Само минуси има според мен.
Надявам се, че подобно нещо е отживяно завинаги поне извън силно мюсюлманските държави в Африка и Азия и евентуално религиозните училища към манастирите. Wink

Няма по-естествено нещо от това, да живееш, работиш, учиш и пр. в среда и от двата пола, в училище най-малкото ще свикнеш да общуваш и с другия пол. Мегатъпо е зорлем да се правят изкуствени неща. Тва с бъркането в гащите няма да го коментирам, все едно на вас все по гащите са ви бъркали. И кво, утре в университета пак ли девически курсове, че да се пазите от младите разгонени, сексуално тормозещи ви, нали, мъже? А на работа?
На учебния процес също не пречи.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Написах го в темата за учителката по повод глупостите за тоалетните ,но ще го напиша и тук. като чета какви идиотщини пишат тук много потребители за бъркане, тоалетни и пр., започвам да разбирам, че не децата са виновни, а вулгаризираните умове на възрастните. Много възрастни толкова са затънали в собсвените си покварени умове и мисли, възприятия и очаквания, че дори им се иска децата и младежите да са гадни, цинични, вулгарни, разгонени ужасни същества, които на нищо хубаво не са способни, а само мислят за задоволяване на сексуалните нагони, дори когато все още тези нагони не са излезли на повърхността. Отвращават ме! И най-лошото е, че такива възрастни са родители и предават тази умствена проказа и на децата си. Не предполагах, че толкова много жени, които са и майки, са толкова покварени в мисленето си.

# 19
  • Мнения: 7 171
Никакъв ужас не е! И изобщо не е приоритет на мюсюлманските държави. Жалко, че не мога да ви срещна "на живо" с някои от "продуктите" на това образование. Изключително уверени в себе си млади жени със самочувствие и абсолютно нормално отношение към другия пол. Много филми са гледали някои!

Прочетете, разгледайте предимствата и недостатъците, пък тогава хвърляйте удивителни.

http://m.tickld.com/x/6-management-lessons-that-everyone-should-know

http://www.singlesexschools.org/research-forgirls.htm

http://privateschool.about.com/od/secondaryschools/qt/girlsschools.htm

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Андариел, да ти кажа, децата и особено пуберите, но и по-малките понякога, не са баш невинно асексуални. Не че това е довод за разделяне по полове - казах вече, че за мен е отживелица от 19 век - само отбелязвам. Не че са и близо даже до потенциални к**ви и изнасилвачи, но да се говори, че свързани със секса мисли хептен не им минават, също няма да е вярно. Особено важи за момчетата, но не само.
Съгласна съм иначе, че някои възрастни прекаляват с опасенията. И баща ми беше малко от тоя тип.

# 21
  • Мнения: 7 171
Какво общо има сексуалността с училище само за момичета? Съвсем други са причините за съществуването на тези училища. Повече няма да пиша в тази тема, защото няма смисъл.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Ами добре, недей да пишеш, твоя работа. Simple Smile
Общото очевидно е това, че се споменава обилно като довод "за". И не само в тази тема.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Бях в клас от момичета почти изцяло. Ссссссмиярник. Особено ако събереш амбициозни змийчета.

Слава Богу, децата не са асексуални, че тогава би било най-голямата човешка трагедия, и такива деца никога не биха получили шанса да станат възрастни в умовете си и да бъдат способни да са родители! Аз не говоря за сексуалността, а за вулгарността, и то вулгарността и поквареността на умовете на възрастните, което се предава и на децата. Зорлем се сексуализират децата, и то от възрастните. така да го нарека, възрастните подтикват децата да мислят и действат като активни сексуални агенти. Не става въпрос за нормалната, вродена сексуалност като  усещане за полова принадлежност и това, което хормоните определя още от раждането, а за надстройката, която идва с възпитанието и средата, в която живее детето. Невинността е в ума, а много възрастни сякаш нарочно искат да им я отнемат.

Последна редакция: сб, 20 сеп 2014, 09:11 от Andariel

# 24
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Трябва да има опции - който иска да запише детето си в "еднополово", който иска - в католическо, който иска  - в смесено. Аз дълбоко се съмнявам, че едното само разделение по пол ще реши какъвто и да е проблем с дисциплината, но избор е добре да има, дори и само за успокоение на родителите. Те си плащат - те решават.

Не се и съмнявам, че хората с опит от  "еднополовите" училища в чужбина са доволни, но аз бих се замислил доколко добрите резултати се дължат на "еднополовостта", а доколко на традиции, квалификация, опит, здрава общност, смислени правила и усилена работа.

Всеки вид разделение задълбочава пропастта между "добрите" и "обикновените" училища, което е беда. Но пък ето - у нас това е факт, хем без училищата да са разделени на принципа пола/панталон.

# 25
  • Мнения: 2 190
Покрай спора за квотите в гимназиите,  прочетох разни материали и за еднополовите класове.
ето някои от тях:
Америка се връща към еднополовото образование: http://www.factor-news.net/index_.php?ct=4&id=8907
В училище – един пол не е достатъчен? http://bgtatko.bg/8920/v-uchilishte-edin-pol-ne-e-dostatachen/

ето малко цитати:
За еднополовите класове
Застъпниците й са убедени, че начинът, по който учат момчетата и момичетата, е полово предопределен, т.е. напълно различен.

Още през 1989 година в списание „Емма” се появява заглавието „От разнополовото учене момичетата стават по-глупави”.
(малее, много сексуални тези германки. При нас общото мнение, че се разсейват момчетата  Laughing)
Обширен научен труд от Великобритания за повишения успех на момичетата, които учели в девически училища. Кеселс разказва и за експеримент, проведен от самата нея, в който при определени занятия момичетата били отделени от момчетата. Той показал, че, когато учели физика сами, момичетата харесвали дисциплината повече, отколкото в присъствието на момчета.


Против еднополовите класове
... научното списание „Наука” („Science“). В статия под заглавие „Псевдонауката на еднополовото образование” се казва: „Ние считаме, че разделното по пол възпитаване е грешно и често нуждата от него бива оправдавана чрез субективни или неправилно разбрани научни твърдения.”
Освен проблема за ефективността на двата типа училище, особено важен е и един друг въпрос: може ли ролята на училището да бъде сведена единствено до неговата образователна функция?

Един от най-важните контрааргументи срещу въвеждането на половата хомогенност в образователната система е тъкмо евентуалната десоциализация на децата, тъй като тя ще ги лиши от възможността да опознаят противоположния пол и да „съжителстват” с него още от ранна детска възраст.

# 26
  • Мнения: 7 171
Ами добре, недей да пишеш, твоя работа. Simple Smile
Общото очевидно е това, че се споменава обилно като довод "за". И не само в тази тема.

Споменава се от женички, които нямат и идея за какво става дума. Съжалявам. Не е това причината за съществуването на такива училища.

Най-после по-смислени мнения. Не казвам, че  пишещите тук трябва да са на моето мнение. Напротив. Но има смисъл да се "разговаря" с хора, които мислят.

# 27
  • Мнения: 25 647
И За, и Против съм. Ще обясня мотивите си за За:
Интелектуално момчетата и момичетата се развиват различно. Момичетата изпреварват много момчетата в това отношение и понеже в сферата на образованието у нас са заети предимно жени, съвсем неволно дават предимство на "женския" тип мислене - повече разказване, повече зубрене, с две думи - набляга се на нещата, които момичетата владеят по-добре. Оттам се получава доста осезателна разлика в нивото на момчетата и момичетата и това всеки учител може да го потвърди, ако се опита поне малко да е обективен и искрен. Освен това пикът на пубертета идва по различно време при момичетата и момчетата. Момичетата "издивяват" най-често около 6, 7, 8 клас и около 9 се кротват. При момчетата пък тогава настъпва "големият бяс" - 8, 9, 10 клас. И те после кротват, но понеже момичетата в това време не са бляли, а са зубрили яко, повеждат с доста гърди напред и се оформя разлика, която се заличава чак към последните курсове на университета и то не толкова защото момчетата чак тогава наваксват, а защото момичетата губят интерес и мотивация към ученето по семейни причини (женитба, раждане и пр.). И това дава възможност на момчетата да ги настигнат и дори задминат.
Ако има начин процесът на обучение на момчетата да е съобразен с тяхната психика и специфики, няма да се налага да се определят отделни квоти за момчета и момичета при кандидатстване където и да е.
А как ще общуват децата от двата пола ли? Много лесно. Могат да им се организират съвместни занимания и развлечения, както се прави обикновено с този тип училища. Общи екскурзии, дискотеки, спорт, всякакви празници и извънучилищни занимания.
Затова сякаш повече съм за вариант отделни паралелки от момчета и момичета, които да се обучават по различен начин, съобразно с половите им специфики, но като казвам пол, нямам предвид онова в гащите, а другото, което е в мозъка. Или поне разделяне по определени предмети. Но това едва ли е възможно по чисто обективни причини, затова може би е по-лесен вариантът отделни училища.
А най-добре би било да има избор. Да има и смесени училища, и диференцирани по пол, както е било навремето. И родителят да може да избира къде да си прати детето според собствените си разбирания.
И след това практиката и резултатите ще покажат кой тип училища са по-успешни. А защо не и двата типа?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Но има смисъл да се "разговаря" с хора, които мислят.
Щях да кажа "и аз мисля така", но нали се оказва, че аз всъщност не мисля изобщо... не го и казвам.  Wink

Како Сийке, твърдото ми мнение (ох, да, имането на мнение пак изисква акъл и мислене... но какво да правя, не намирам друга дума) е, че разликите "в мозъка" много, ама много се преувеличават. Дори да има някакви непреувеличени разлики между момичетата като цяло и момчетата като цяло, те, освен че са доста по-малки, отколкото някои твърдят, са именно "като цяло", не са граница между половете, не са като онова в гащите, което е строго характерно за единия пол и нехарактерно за другия, и едно зорлем профилирано по полове обучение само ще навреди на онези, които не са в двата края на разпределението, а те няма да са никак малка част. Отделно - надали е зле да се стимулира развиването на качества, нехарактерни уж за пола.
Твърдо против и от тази гледна точка.
И още нещо - стремежът към профилирано обучение уж с оглед вродени полови разлики като нищо може да стимулира и задълбочи "разликите" в поведението, мисленето, възпитанието, интересите, какво ли не..., даже понякога да ги развие от нищо. За някои хора такова нещо сигурно е желателно, щото, нали, мъжът да си е мъж, а жената - жена (каквото и да влагат в това), за мен е минус.

Последна редакция: сб, 20 сеп 2014, 09:56 от Магдена

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
А как се справят тогава семействата, които имат деца и от двата пола? Там все има някой издивял - я дъщеря, я син, я родителите по ред на номерата.

Доколкото имам някакви знания по въпроса, досега половоопределени специфики в ученето няма документирани като качествено значими разлики. Единствено при жените текато повече връзки между двете полукълба. До какво води това ообаче, не е много изяснено, освен хипотезите, че жените мъъъъъничко по-лесно интегрират продуктите от дейността на полукълбата. И другите статистически данни са, че при моммчетата проблемите с развитието са две към едно, за някои неща и три към едно, т.е. повече са момчетата с аутизъм и т.н., които водят и до обучителни трудности. Но при равни други условия и едните, и другите индивидуално си намират начин да си обработят информацията. А дори да има различия, аз съм твърдо за това да усвояват различни стратегии на учене, дори да са "неприсъщи" за пола.

Сийке, като във Война и мир стана работата - ще организираме срещи между мъжките и девическите училища, ако слушкат и папкат.

# 30
  • Мнения: 7 171
А как се справят тогава семействата, които имат деца и от двата пола? Там все има някой издивял - я дъщеря, я син, я родителите по ред на номерата.

Доколкото имам някакви знания по въпроса, досега половоопределени специфики в ученето няма документирани като качествено значими разлики. Единствено при жените текато повече връзки между двете полукълба. До какво води това ообаче, не е много изяснено, освен хипотезите, че жените мъъъъъничко по-лесно интегрират продуктите от дейността на полукълбата. И другите статистически данни са, че при моммчетата проблемите с развитието са две към едно, за някои неща и три към едно, т.е. повече са момчетата с аутизъм и т.н., които водят и до обучителни трудности. Но при равни други условия и едните, и другите индивидуално си намират начин да си обработят информацията. А дори да има различия, аз съм твърдо за това да усвояват различни стратегии на учене, дори да са "неприсъщи" за пола.

Сийке, като във Война и мир стана работата - ще организираме срещи между мъжките и девическите училища, ако слушкат и папкат.


Анди, хубаво е обаче да има "ниша" за всички. От тази гледна точка, да се отхвърля еднополовото образование е неправилно. Освен това, родителите, чиито деца учат в такива училища не са случайни хора. Обикновено са високо образовани и правят избори след като са проучили нещата из основи. Явно е, че такива училища са "малцинство", защото не са за всички. Има родители, които не биха дали детето си в "еднополово" училище, има деца, които не биха издържали в такова училище, но има и други, които "цъфтят". Но избор трябва да има.

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
В България тепърва да се правят такива училища най-малкото ще е дискриминация по пол. В чужбините вече е заварено положение, просто не смеят да го разбутат. Пишат ги католически училища, пансиони (а и с пансион е лесно да се обоснове), а при нас нито религиозната традиция предполага разделение, нито културната. Девически и мъжки гимназии е имало за сравнително кратък период.

Всъщност, за мен предимствата на еднополовите училища са доста неясни. Тоест, не се сещам за някакво толкова сериозно предимство, че да се изкуша да избера такова училище. Говоря при равни други условия - светско училище, учителите и на двете места са кадърни, имат сходна база и т.н.

# 32
  • Мнения: 7 171
В България тепърва да се правят такива училища най-малкото ще е дискриминация по пол. В чужбините вече е заварено положение, просто не смеят да го разбутат. Пишат ги католически училища, пансиони (а и с пансион е лесно да се обоснове), а при нас нито религиозната традиция предполага разделение, нито културната. Девически и мъжки гимназии е имало за сравнително кратък период.

Всъщност, за мен предимствата на еднополовите училища са доста неясни. Тоест, не се сещам за някакво толкова сериозно предимство, че да се изкуша да избера такова училище. Говоря при равни други условия - светско училище, учителите и на двете места са кадърни, имат сходна база и т.н.

Защо да са католически или пансиони? Съвсем цивилни или "граждански" са тези училища. Много лесно ще ги "разбутат", ако имат желание. Просто "отварят" училището за другия пол, и готово. Като се има предвид, че практически всички са частни, ако няма интерес веднага ще ги "отворят" за другия пол. Иначе не могат да издържат финансово.

# 33
  • Мнения: 25 647
Ох, да бе, къде ли се набутах и аз с остарелите си разбирания за полови разлики и т.н.
Нали сега се стремим към унисексуалност, метросексуалност и всички онези модерни думички, с които се налага стремежът за премахване на половете и създаването на новия вид - хомункулус безполовикус.
Бабите ни може да са от Венера и дядовците – от Марс, но децата на децата ни ще са само от епруветки – еднаквички като зрънца на броеница. Пази боже да имат някакви разлики, камо ли пък по пол и интелект.  Stop

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако имаше качествени разлики в ученето между момичетата и момчетата, досега да беше тръгнала и да се беше наложила поне отчасти "педагогика за момичета " и "педагогика за момчета".
Не знам откъде ти хрумват тези истории за униполовост и пр, Сийке. Мислех, че си говорим сериозно, а не като на предизборен цирк. Марс и Венера са от популярната психология.

Аз затова казвам, че са заварено положение, хората са свикнали, дори ако щеш, има им я и в религиозната и културна традиция. Включително откъм частни училища от всякакъв тип. Казвам, че в България такова нещо едва ли ще се получи.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Ахъм, да, права си - всяко съмнение в това, че мъжът и жената може и да не са точно различни биологични видове с произход от различни планети и със строго диференцирани според пола качества, предназначение и роли във всяка област, е стремеж към уеднаквяване на индивидите по пол, интелект и забравих кво.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Късопаметни сте. Едно от основните оправдания за дискриминацията на жените векове наред е било  вярването, а след това и появата на всякакви псевдонаучни теории за това, че жените не са като мъжете, че са изначално непълноценни същества и т.н. Между другото, никой не забравя да тества и хипотезите по фактор "пол", та ако имаше такива въпиющи раззличия, досега сто пъти да бяха излезли на бял свят и да се бяха утвърдили.

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Този път съм съгласна с Андариел. Не съм забелязала някакви съществени разлики в подготовката на момчетата и момичетата. Те самите вътре в половете си съзряват по различно време. Имаме момичета, които ужасно се излагат поради хормони и какво ли още не, имаме и такива, които изглеждат на живели и преживели и са все в една и съща възраст.

# 38
  • Мнения: 563
Какви католически,пансиони,манастири и не знам си още какви свети обители,бе хора?  Shocked

Пример 1 клас: Сатава сутрита дъщеря ви и в 8 отива на училище,учи 4 часа само с момиченца (да не дава Господ?),в 12 приключва,прибира се,обядва,пише домашни,излиза пред блока,играе с момиченца и момченца... и т.н.
Мислите ли че по този начин лишавате дъщеря си от "естествената" и среда? За тези 4 часа? Наистина ли?

# 39
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По нашите закони приемът в първи клас само по пол би бил дискриминация. И аз, ако съм майка на момченце ще бъда възпрепятствана да си запиша детето в това училище/клас.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Все пак, моля, някой да каже какви са предимствата на еднополовите класове/училища за децата. С какво ще ме привлечете да си запиша децата в еднополови класове или училища?

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Едно от основните оправдания за дискриминацията на жените векове наред е било  вярването, а след това и появата на всякакви псевдонаучни теории за това, че жените не са като мъжете, че са изначално непълноценни същества и т.н.
И това е вярно. И не е чак толкова трудно от едно съвсем невинно откриване и подчертаване на някакви вродени разлики между половете, съществуващи или не, полека-лека да се стигне и до оправдания за налагани ограничения. Рязка граница няма, позициите преливат плавно; без, естествено, ни най-малко да смятам, че повечето хора на Сийкиното мнение, или поне мъжете сред тях, са скрити дискриминатори, нищо такова не казвам. Wink Но това е една от причините да се отнасям с подозрение и лека неприязън към всякакви опити за подчертаване на разлики, разделяне по роли и дейности според пола, твърдения "мъжът трябва да е мъж, а жената - жена" и прочие.

# 42
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Процедурно предложение:

Моля авторката на темата да се обърне към модератор, за да премести темата в Клюкарник. В сравнително камерен подфорум, където е този, шансовете да се чуят мненията  на повече хора са значително по-малки.

# 43
  • Мнения: 14 654
Ужас, егати идеите в 21-ви век, не е за вярване  Tired Разбира се, че не искам синът ми да учи в училище само от момчета, после може би трябва да му намерим и работа, където жени няма да има, за да може единствената жена в живота му да бъда аз.
Какво е страшното на смесените класове? Че ще си хване някое гадже ли? Ами това е най-нормалното нещо и животът си тече много хубаво, стига да не му пречим. Ето, на летния лагер го виждам на снимка с някаква малка кокона, кото е прегърнал през рамото. Значи детето се развива съвсем добре, вече не мисли, че момичетата са тъпанарки, които нищо не разбират от футбол, а му е приятно да има момичета в компанията. Постепенно и пред блока компанията от момчешка и момичешка се превръща в смесена и се шушука кой кого харесва, това е хубаво, общуването с другия пол носи само ползи. Има и един тип момчета, които пък се чувстват ужасно в мъжка компания, но им е много добре с момичетата. Не знам след години какви мъже са, но е истина, че и в моя клас, и в класовете на сестрите ми, после в класа на сина ми има по едно момче, което движи само с девойките. В изцяло момчешки клас го виждам като жертва това дете.
Да не говорим, че ако няма момичета в класа, няма кой да му прави задачите по трудово и ще трябва сам да се мъчи да реже с ножица и да лепи, и въобще да прави всякакви нетипични за момчетата дейности. А така винаги се намира някоя влюбена до ушите принцеса, която на драго сърце му помага.

# 44
  • Мнения: 563
Не съм сигурна дали темата трябва да се мести  Peace ако някой прецени,да го направи.
******
"мъжът трябва да е мъж, а жената - жена"- а не трябва ли да е така и защо намирате нещо лошо в това?
Или да се стремим всички да сме всичко,и на края никой да не става за нищо? То големите мъже и големите жени дето се навъдиха от последните поколения-няма що...

# 45
  • Мнения: 14 654
Какво пречи всеки да бъде себе си в смесен клас? Не знам за нито един човек, който да е изгубил половата си идентичност заради това, че е учил в смесен клас. Иначе смятам, че не трябва момичетата да учат металообработване и дървообработване, както и да окопават дръвчетата по двора.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
"мъжът трябва да е мъж, а жената - жена"- а не трябва ли да е така и защо намирате нещо лошо в това?
Защото като знам какво се влага най-често в тези думи - лесно води до преувеличени и изкуствени ограничения. Защото не ми е приятно, меко казано, някой да ми натрапва роли и да ми определя подходящите интереси и занимания, затова. Няма нужда определянето да е насила, достатъчно е да се схващат от масата околни като неподходящи за жена, за да е гадно.
Впрочем не виждам нищо лошо момичетата да учат метало- и дървообработване и да прекопават дръвчета. Нито е казано, че насила ще ги правим стругари, нито смятам прекопаването на дръвчета за тежък физически труд, нито подходящото за жена градинарство се ограничава само до цветчета.

# 47
  • Мнения: 14 654
Лошо е, много при това. Най-ужасните ми спомени са от тези часове и от часовете по електротехника, наистина не се справях, до ден днешен съм типично момиченце и ако няма мъж, който да ми помага, съм изгубена. Но пък в смесения клас винаги се намира някое мило момче, което да ти изшкури салфетника и да ти свърже крушките последователно.

# 48
  • Мнения: 25 647
Аз спирам с участието си в тази тема. Има много писано по въпроса от сериозни хора - педагози, психолози и прочие -ози, за да се превръща такъв съществен въпрос в дъвка за скучаещи домакини.
Който се вълнува от въпроса - може да си намери литература и да чете. Или да се огледа около себе си.
Но после нека майките на момиченца да не реват: "Ама защо момчетата влизат с по-нисък бал?". Ами влизат - малка компенсация за това, че ги обучават и изпитват по същия начин, както и момичетата, без да се вземат предвид специфичните особености на пола. И то главно от учители - жени.
Затова ще си повторя мнението - съм "За" да има всякакъв тип училища, всеки да може да си запише детето там, където пожелае, пък ако се окаже, че няма интерес или резултати от училища/класове от еднополови деца - ще отпаднат от само себе си.
А най-вече съм "За" да има повече мъже - учители, ако трябва и да се наложат чрез определена квота. (Много моля, не скачайте да ми обяснявате как няма никаква разлика дали учителят е жена, или мъж и бла-бла, и как това няма никакво значение за възпитанието, та дори и обучението на децата...  Stop)
Но пък за да се върнат мъжете в образованието, ще трябва да се коригират заплащането и репутацията на учителския труд и стана тя една... Небъдна работа.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Янечек, хората са различни в това отношение и разликите не са обусловени строго от пола, а доколкото са, е само в неголяма степен и само за групите като цяло, не за всички индивиди поотделно.
Аз нямах проблем с металообработването и електротехниката - не че съм от сръчните или че ми останаха кой знае какви електротехнически знания, но за тогава съществени проблеми нямах, най-много да похабя някой чук при изпиляването, - обаче от литература се изприщвах, а за нея никой няма да каже, че е мъжки предмет. Wink

П.П. Ако разликите произтичаха основно от пола, решението на проблема с електротехниката е очевидно - разделни училища и обучение по предмети или критерии за усвояване, "подходящи" за пола. Wink За да няма нужда от помощ от другия пол.

Последна редакция: сб, 20 сеп 2014, 12:27 от Магдена

# 50
  • София
  • Мнения: 4 878
Против. Само негативи има половата сегрегация в училище, както и навсякъде другаде.

"мъжът трябва да е мъж, а жената - жена"- а не трябва ли да е така и защо намирате нещо лошо в това?

Нищо лошо няма в това, и точно присъствието на другия пол допринася за това, мъжът да мъж и жената жена.

# 51
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
... винаги се намира някое мило момче, което да ти изшкури салфетника ....
Joy
Това е лаф с възможна двойна употреба  Wink. Да се ползва предпазливо.

Говорим за право на избор на родителя, не за задължение към всички. Аз ще повторя, че не вярвам самото разделение по пол да даде някакви резултати само по себе си. Практиката ще покаже, де. Съмнявам се обаче, че извън София ще има достатъчно деца за оформяне на отделни училища. Отделни паралелки и сега на практика тук-там има.

Сетих се за една евентуална полза - много малцинства спират рано момичетата си от училище, защото намират за неприлично и направо опасно общуването с момчета от една възраст нататък. Не знам точно колко са, но допускам да са  няколко хиляди момиченца от набор. Наличието на девически паралелки може и да помогне на част от тези деца да имат все пак някакво образование, ако не за 21, то поне като за 20 век. Но пък като се има предвид, че те са главно в малките населени места - едва ли ще се получи.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
Измъкваш се, Сийке! Написа един нелеп пост и като видя зора, и бягаш с клишето "който иска да си чете"! На мен не ми минават такива! Хайде, като има много изписано от психолози и психолози, разкажи нещо, "продай" ми идеята да си запиша децата в девически или мъжки класове. Искам да зная каква е разликата между мозъците, ученето и изобщо всичко, засягащо академичната подготовка на децата.

Според мен е много полезно и дървообработването за момичетата, и готварството за момчетата.

# 53
  • Мнения: 563
А най-вече съм "За" да има повече мъже - учители, ако трябва и да се наложат чрез определена квота. (Много моля, не скачайте да ми обяснявате как няма никаква разлика дали учителят е жена, или мъж и бла-бла, и как това няма никакво значение за възпитанието, та дори и обучението на децата...  Stop)
Но пък за да се върнат мъжете в образованието, ще трябва да се коригират заплащането и репутацията на учителския труд и стана тя една... Небъдна работа.
+1

А момчетата за да станат мъже им трябват доста повече неща от контактите с момиченцата от класа. Едва ли само това им е достатъчно за да станат "истински мъже"...

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Предлагам да се върне казармата. нали казват, че там момчето става мъж, защото я няма майка му да му шие якичката и да му обува топли чорапи! Май наистина майките на момчета са по-хепи от идеята за полово разделение.  Wink

# 55
  • Мнения: 14 654
В хубавите училища си има и сега мъже учители, жените са повече, но мъже не липсват. Тази година в класа на сина ми поне 4 предмета ще бъдат водени от мъже - математика, история, английски и човек и природа, а не физическо и трудово. Класният ръководител също е мъж.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 878
А най-вече съм "За" да има повече мъже - учители, ако трябва и да се наложат чрез определена квота. (Много моля, не скачайте да ми обяснявате как няма никаква разлика дали учителят е жена, или мъж и бла-бла, и как това няма никакво значение за възпитанието, та дори и обучението на децата...  Stop)

Ето, че и ти си "за" квотите, за да има все пак някакъв баланс. Аз съм "за" квотите при прием в училище, ако ще момчетата да влизат с бал 2,50, а момичетата с 5,50. Факт е, че момичетата са много по-големи зубрачки и самостоятелното мислене не им се удава особено, но това не значи, че трябва да учат отделно.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445

Сетих се за една евентуална полза - много малцинства спират рано момичетата си от училище, защото намират за неприлично и направо опасно общуването с момчета от една възраст нататък. Не знам точно колко са, но допускам да са  няколко хиляди момиченца от набор. Наличието на девически паралелки може и да помогне на част от тези деца да имат все пак някакво образование, ако не за 21, то поне като за 20 век. Но пък като се има предвид, че те са главно в малките населени места - едва ли ще се получи.
Ако под много малцинства имаш предвид циганите, не вярвам точно това да е мотивът. При тях и момчетата не изкарват кой знае колко повече в училище. Дори и за други малцинства - хард мюсюлмани, например - ми е по-лесно да си представя като водещ мотив убеждението, че на жена много наука не и трябва, отколкото страха от допир до момчета и развращаване. Wink Макар че би могло да има и от второто.

# 58
  • София
  • Мнения: 4 878
Децата от малцинствата напускат училище не от страх от контакти с противоположния пол, а защото вече са ги задомили.

# 59
  • Мнения: 14 654
И сега някои училища нямат квоти за прием. В резултат на това братовчед ми е единственото момче в класа си, защото момчета с неговия успех на изпитите сега учат във френската и английската гимназия, но идиотчето като си е написало като първо желание това училище, учи само с момичета. Но му е много добре, той е момче, което прекрасно общува с момичета, а с момчета не толкова. На мястото си падна.
Като че ли тази разлика идва между пети и седми клас, после на кандидатстудентските момчетата са по-добри и те биха изместили момичетата ако няма квоти.
В математическите паралелки с прием след четвърти клас има малко повече момчета, няма квоти.

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
А най-вече съм "За" да има повече мъже - учители, ако трябва и да се наложат чрез определена квота. (Много моля, не скачайте да ми обяснявате как няма никаква разлика дали учителят е жена, или мъж и бла-бла, и как това няма никакво значение за възпитанието, та дори и обучението на децата...  Stop)

Ето, че и ти си "за" квотите, за да има все пак някакъв баланс. Аз съм "за" квотите при прием в училище, ако ще момчетата да влизат с бал 2,50, а момичетата с 5,50. Факт е, че момичетата са много по-големи зубрачки и самостоятелното мислене не им се удава особено, но това не значи, че трябва да учат отделно.

И ти пък, се изказа за мисленето и зубренето! Няма нужда мъжете да обиждат жените, защото жените сами се обиждат!

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Като че ли тази разлика идва между пети и седми клас, после на кандидатстудентските момчетата са по-добри и те биха изместили момичетата ако няма квоти.
Не - в повечето специалности пак жените влизат с по-висок бал (хуманитарни, медицина, дори математика и природни науки, струва ми се). Не съм сигурна само за техническите университети, там може би е обратно, но там и жените кандидатки би трябвало да са по-малко.
Жените учат по-старателно, струва ми се, че това е причината.

# 62
  • Мнения: 14 654
За математика и природни науки само ти се струва, момчетата са с по-висок бал там.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 878
За математика и природни науки само ти се струва, момчетата са с по-висок бал там.

Разбира се, там не можеш да разчиташ само на зубрене (старателно учене).

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 305
Против съм разделянето на децата на полове. Просто е ужасно, от опит казвам. В женските класове си става пълният кокошкарник, което аз много го мразя, има кудкудякане за щяло и нещяло, тая на оная какво казала  Crazy Абе общо взето пълно клюкарстване...Да не споменавам "женския" бой, който става все по-популярен сред момичетата (което за мен е пълната простотия). Повече ме е страх от агресивни момичета, не от момчета, честно казано  Laughing Опит за доминиране, при това доста лош!
 А пък в мъжките класове на дневен ред са побоища, но като цяло има една апатия, мързел, тестостерон. Сега, като се засмисля, би ми било по-приятно да съм в клас с повече момчета, отколкото с повече момичета  Flutter Поне при мъжкия пол отсъстват цялото това досадно кудкудякане, кифлеене и тем подобни (тука изключвам онези момчета, които са придобили изброените дразнещи не само мен навици)
Айде да не говорим, че така се губи очарованието от това, да седнеш до най-сладкото момче на първия учебен ден и после да си станете първата голяма детска любов  Whistling
Просто има училища при които единия пол е в повече. Аз съм в такова с повече момичета и дори малкото момчета, които имаме, придобиха доста женски маниери  Laughing За мен Ужас - за вас - не знам!  Crazy

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Поразгледах някакъв файл в интернет за второ класиране в СУ по специалности (гугъл: класиране бал физика су - отворих наслуки първия подходящ резултат). В природните науки, математиката и информатиката имаше както специалности, където балът на мъжете беше по-висок, така и такива, за които на жените беше по-висок. Сравнението се затруднява, разбира се, от различния брой места за едните и другите.



И ти пък, се изказа за мисленето и зубренето! Няма нужда мъжете да обиждат жените, защото жените сами се обиждат!
Както обичат да казват някои - "истината боли", или по-модерното: "реалността е неполиткоректна". Wink
Александрия, а ти лично умееш ли да мислиш самостоятелно?  Embarassed

# 66
  • София
  • Мнения: 4 878
Александрия, а ти лично умееш ли да мислиш самостоятелно?  Embarassed

Не съм казала, че жените не могат да мислят, а че самостоятелното (особено творческото) мислене трудно им се отдава. Аз лично съм силно повлияна от определени авторитети и цялото ми мислене и мироглед са моделирани от тях. И смея да твърдя, че това се отнася за всички жени - много по-силно податливи са на чуждо влияние и могат лесно да възприемат и възпроизвеждат информация (затова са и по-добри ученици), но не и да измислят нещо оригинално.
Не знам защо някои се чувстват обидени, това което казвам са всеизвестни неща. Между момчетата и момичетата има съществени разлики и точно затова трябва да учат заедно. За да има баланс и компенсация на липсващите или не достатъчно развити качества.

# 67
  • Мнения: 7 171
Все пак, моля, някой да каже какви са предимствата на еднополовите класове/училища за децата. С какво ще ме привлечете да си запиша децата в еднополови класове или училища?

Анди, от теб не съм очаквала "чукча писател".  Laughing погледни няколко страници напред, пуснах линкове.

Аз отдавна се бях отказала да пиша, но не се сдържах. Точно като в Клюкарника се обсъжда тази тема, някой зобнал инфо оттук оттам, друг не си направил труда, иначе се обсъжда.

Повечето от нещата, които обсъждате са абсолютно несвързани със смисъла на темата. Толкова са "оф" някои постове, че няма повече накъде.
Разбирам я Как Сийка, няма смисъл да се обсъжда по този начин.

Последна редакция: сб, 20 сеп 2014, 13:42 от sophiemmaspencer

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
Александрия, а ти лично умееш ли да мислиш самостоятелно?  Embarassed

Не съм казала, че жените не могат да мислят, а че самостоятелното (особено творческото) мислене трудно им се отдава. Аз лично съм силно повлияна от определени авторитети и цялото ми мислене и мироглед са моделирани от тях. И смея да твърдя, че това се отнася за всички жени - много по-силно податливи са на чуждо влияние и могат лесно да възприемат и възпроизвеждат информация (затова са и по-добри ученици), но не и да измислят нещо оригинално.
Не знам защо някои се чувстват обидени, това което казвам са всеизвестни неща. Между момчетата и момичетата има съществени разлики и точно затова трябва да учат заедно. За да има баланс и компенсация на липсващите или не достатъчно развити качества.

Моля те, не се излагай повече с писането на такива глупости, че ще взема наистина да повярвам, че на жените не им се удава мисленето. Ни творческото, ни нетворческото!

# 69
  • Мнения: 976
Ако имаше качествени разлики в ученето между момичетата и момчетата, досега да беше тръгнала и да се беше наложила поне отчасти "педагогика за момичета " и "педагогика за момчета".
Не знам откъде ти хрумват тези истории за униполовост и пр, Сийке. Мислех, че си говорим сериозно, а не като на предизборен цирк. Марс и Венера са от популярната психология.
   Аз съм за всякакво право на всякакъв избор. А в България нямаш избор да опазиш детето си от порнографията във всяка област, от чалгата във всичко. Повече не пиша за своето мнение, защото ще ме оглозгате като КакСийка.
    Относно психологията - и то не популярната - "Да отгледаш момчета" и "Да отгледаш момичета" на Джеймс Добсън, има ги преведени на български. Сериозно и отговорно по въпроса. Който има уши да слуша, нека слуша.

# 70
  • Мнения: 2 190
Аз съм "за" квотите при прием в училище, ако ще момчетата да влизат с бал 2,50, а момичетата с 5,50. Факт е, че момичетата са много по-големи зубрачки и самостоятелното мислене не им се удава особено, но това не значи, че трябва да учат отделно.

И ти пък, се изказа за мисленето и зубренето! Няма нужда мъжете да обиждат жените, защото жените сами се обиждат!
Анди, +1

Alexandria*,
Пробвах със (не)самостоятелно мислене да разбера тезата ти - значи момичетата не могат да мислят, но изкарват 5.50, (заради зубренето). А момчета много могат да мислят и изкарват 2.50 - не разбрах защо  newsm78.
То к'во излезе - на крива ракета, космосът й виновен.
 
Ако написаното от тебе е вярно*, проблемът е формата на изпита и точно тя трябва да се промени, така че да изисква мислене.
* за да се убедя, че има зависимост от ученето и пола в България очаквам да прочета статистики, научни изследвания и т.н. А не общоизвестен факт тип ЕЖК.
Скрит текст:
(аз съм чела такова изследване за грамотност по МАТ и четивна по БЕЛ в 6 клас, ако наистина те интересуват фактите, потърси го).

# 71
  • София
  • Мнения: 4 878
И без да го търся знам, че момичетата се представят много по-добре. Особено пък в 6 клас. Ако "МАТ" е математика, дори по МАТ.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако имаше качествени разлики в ученето между момичетата и момчетата, досега да беше тръгнала и да се беше наложила поне отчасти "педагогика за момичета " и "педагогика за момчета".
Не знам откъде ти хрумват тези истории за униполовост и пр, Сийке. Мислех, че си говорим сериозно, а не като на предизборен цирк. Марс и Венера са от популярната психология.
   Аз съм за всякакво право на всякакъв избор. А в България нямаш избор да опазиш детето си от порнографията във всяка област, от чалгата във всичко. Повече не пиша за своето мнение, защото ще ме оглозгате като КакСийка.
    Относно психологията - и то не популярната - "Да отгледаш момчета" и "Да отгледаш момичета" на Джеймс Добсън, има ги преведени на български. Сериозно и отговорно по въпроса. Който има уши да слуша, нека слуша.


И какво казва той за разликите в ученето и т.н.? Някой да знае той да се изучава в университетите? Кои са тези критични разлики между момчетата и момичетата?

Александрия, момичетата се представят по-добре винаги, защото са малко по-напред в пубертета. И по български, и по математика. Интересно, тая работа само със зубрене ли става? По математика  оценките са сходни, а по български момичетата са с поне половин единица нагоре.

# 73
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 549
Абсолютно съм против разделянето по пол!

# 74
  • Мнения: 4 892
Ако ми остане време, ще прочета за половото разделение на училищата, интересно е, но у нас не е на дневен ред. Мнението ми не е нито положително, нито отрицателно, не съм мислила по въпроса, но понеже в другата тема нямам никакво намерение да напиша и един ред, а мернах, че са зачекнати униформите, то искам да кажа, че съм категорично против тях, така както съществуват в клетата ни родина и това аз какви дрехи ще купувам на детето си, от мола ли, от къде ли никой не го интересува, а аз съм достатъчно съобразителна, за да ги купувам хубави, скъпи и красиви, а детето ми да не бъде запознато с това в негативен аспект. Нямам никакво желание да съм равна с когото и да било, а парите си съм ги изкарала с труд, не съм ги откраднала, че да се обяснявам колко давам за дрехи и от къде. А ако не съм способна да възпитам детето си да не изтъква възможностите си, толкова по-зле за мен. Но детето ми да ходи като прошляк, не съм съгласна. Да не говорим, че униформите не са никак евтини. Скъп и излишен масраф.
Единственият приемлив вариант за мен е да се кажат предпочитани цветове от училището, съответно за момчета и момичета, аз да си купя дрехите и единствено да се сложи някаква щампа с отличителен знак на училището.

# 75
  • Мнения: 14 654
Но детето ми да ходи като прошляк, не съм съгласна. Да не говорим, че униформите не са никак евтини. Скъп и излишен масраф.

Много точно описание. Племенницата ми е в училище с униформи, това хубаво момиченце с изписано личице и очички като езера заприлича на дрипава слугиня в сивата си пола и червения си елек, който изглежда като купен от някоя трета употреба. Ама иначе струват, колкото да ги напаразуваш от скъп магазин.

# 76
  • Мнения: 2 190
И без да го търся знам, че момичетата се представят много по-добре. Особено пък в 6 клас. Ако "МАТ" е математика, дори по МАТ.

Александрия,
пробвах те далите интересува нещо освен твоите необосновани твърдения. Например дали искаш да прочетеш факти.
Скрит текст:
Знам, че в това изследване има някои изводи, които са изгодни за тебе и с тях спокойно можеше да ми натриеш носа.  hahaha

Потвърди своята теория по отношение на себе си - нямаш желание да си губиш времето с никакъв вид мислене (а дали го можеш мисленето, все още не знам).
да, МАТ е математика (щом не знаеш съкращението, всъщност имаш ли деца ученици? Ако искаш сподели на каква база са твоите твърдения)

За тези, които се интересуват какво говорят числата:

ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЧЕТИВНАТА И МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГРАМОТНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ В VІ КЛАС АНАЛИЗ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

ЦЕНТЪР ЗА КОНТРОЛ И ОЦЕНКА НА КАЧЕСТВОТО НА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ и ФОНДАЦИЯ „ЗАЕДНО В ЧАС” http://www.ckoko.bg/upload/docs/2013-01/Analiz_CKOKUO_20.09.pdf

четивните умения
Стр. 24-25
Обикновено се смята, че момичетата като цяло имат по-високи постижения в областта на езиковите, а оттам и на четивните умения. Свидетелство за това са и резултатите от външното оценяване след VІІ клас, както и от измерването на четивната грамотност на 15-годишните ученици в изследването PISA 2009, където разликата между средния резултат на момичетата и момчетата е почти цяло познавателно равнище. Данните от настоящото изследването по четене обаче не потвърждават тази зависимост.

Оказва се, че в рамките на обособените нива на постижения делът на момичетата и момчетата във всяко от равнищата е почти еднакъв,
като разликите са в границите на грешката на измерване. Същото се отнася и за средните постижения от теста. При стандартна скала 500 средният резултат на момичетата е 500,66 т., а на момчетата – 500,39 т.
Как бихме могли да тълкуваме тези данни от извадката в настоящото изследване? Най-общо засега бихме могли да кажем единствено, че в рамките на масовото училище преди постъпването на учениците в профилирани и професионални гимназии след външното оценяване в VІІ клас липсва диференциация на постиженията им по четене според признака пол.

Стр. 49 Математика
В групата ученици, участвали в изследването, не са констатирани значими от статистическа гледна точка разлики. Средният бал на момичетата е 500,65, а на момчетата – 498, 85 точки. Това показва, че в тази възрастова група няма съществени разлики между двата пола по отношение на постиженията им по математиката. разкриват наличие на съществени разлики при постиженията на момичетата и момчетата в двете крайни поднива – с най-ниски и с най-високи резултати. Там преобладаващ дял имат момчетата.

Ето, в групата на математическите гении преобладават момчета. (но други момчета са най-зле, та средно се компенсира). По новините естествено говорят за успехите и да, там момчетата са повече. Затова лицата, които не задълбават във фактите и мисленето, си повтарят грешното клише - момчетата са по-добри по математика. Да, но са единици.

# 77
  • София
  • Мнения: 28 610
Силно "против" разделяне по пол.

# 78
  • Мнения: 442
Не съм чела цялата тема, след малко ще дочета.
Не мисля, че различията между момичетата и момчетата са причина да бъдат разделени по класове. Пак е в сила необходимостта от индивидуален подход, който може да се съобрази и с тези полови различия.

Не знам дали съм против разделянето - по-скоро да.
Не би трябвало ''смесената'' класна стая да се възприема като потенциално ''неуспешна'' среда за обучение на двата пола - има значение доколко качествен и динамичен е учебният процес, защото ако учениците са успешно въвлечени в него, няма защо да се притесняваме, че ще има разсейващи фактори, камо ли по полов признак.
Зависи и доколко сме запознати с тези различия, защото дори мненията на специалисти са разнопосочни. Което не пречи на родителя и учителя да се съобразят с информацията.



# 79
  • Мнения: 1 959
Аз съм за.
За началното няма да имам възможност, но за гимназията се надявам да мога да си позволя синът ми да учи в такова училище.

# 80
  • Мнения: 1 007
Не знам дали се дължи на смесените класове, по-скоро не мисля, че се дължи на това, но липсата на дисциплина е голям проблем. Липсата на елементарно наблюдение над децата - какво мислят, как живеят, какво четат, какво харесват. Учителите нямат представа с какъв "материал" работят, приемат лошата дисциплина за част от израстването, а не като пропуски във възпитанието. Не са виновни - правата им са сведени до минимум - и все пак... Мисля, че при строги санкции за лоша дисциплина, вкл. без домашни, ненаучени уроци и т.н., няма никакво значение дали класовете ще са смесени, или не. Безнаказаността върши лоша услуга на всички, не смесените класове.

# 81
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 421
Не знам за по-ранното образование, но синът ми завърши гимназия само за момчета и той и аз имаме много положителни впечатления. Девическото училище беше точно до тях и за някои класове ходеха там и обратното, девойките идваха "на гости". Организираха им танци и разни мероприятия заедно, така че не им липсваха контакти, да не говорим колко се прескачаше тази оградка между двете училища  Laughing Не мога да кажа, че му е липсвало нещо, напротив. И гадже завъди по едно време. А оттам има много близки и силни мъжки приятелства. Бяха като някакво тайно братство и до днес са много близки, макар че учат в различни градове. По-малко се разсейват и има много по-малко драма. Не знам при девойките как е, дъщеря ми категорично отказа да отиде в девическото училище, май брат й я наплаши с истории за монахините, ама той и бой яде от тях заради набезите през оградата  Mr. Green

Гледам, че и униформите обсъждате. Мога да кажа, че съм с 2 ръце "за" и учудващо, и девойката така мисли. Тя до 8-ми клас носеше униформа, сега в гимназията нямат и това й липсва. На тази възраст е от изключителна важност как си облечен и изобшо как изглеждаш, та тя става 2 часа преди да започне училище, за да може да се нагласи и гримира. Тя ми се оплака, че ако имаха униформи, сигурно щеше да спи по 1 час повече...

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно това ме държи нащрек - възникването на това, което казваш - сякаш са тайно общество. И се среща по-често именно в такива групи.постът ти ми напомни за това.  Peace
Засега това, което се дава като позитиви, за мен са откровени нагативи. Именно от теаи неща гледам да се дистанцирам заучилище.

# 83
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 421
Ама това не е лошо, като мускетари са  Simple Smile

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Хм, аз не се кефя на това, защото се иска твърде мого лоялност, индивидът трябва да отстъпва за много неща в името на групата. За мен това размива собствения компас.

# 85
  • София
  • Мнения: 38 534
Твърдо против. Училището е модел на обществото, в него децата не само се учат, те се учат да общуват, на социални умения и т.н., които понякога ще са им много по-потребни от знанията.

Идиотско е в някакъв момент да гледаш на другия пол като извънземни пришълци.

Що се отнася до дисциплината - в нашия клас има една групичка момичета /вкл отличнички/, които са цяло чудо! За съжаление и моята понякога се включва там.

# 86
  • Мнения: 1 959
Идиотско е в някакъв момент да гледаш на другия пол като извънземни пришълци.

Този извод пък от къде  Laughing

Колко от тези, които сте против, познавате хора, завършили мъжки/девически училища или имате наблюдения над деца, ходещи в такива?

# 87
  • София
  • Мнения: 38 534
Ами не знам, предполагам.
Но ако например, са преди гимназията, това прави 7 години по 9 месеца почти по цял ден да са с деца смо от своя пол. Естествено, че ще гледат на другия пол като извънземни в един момент.

# 88
  • София
  • Мнения: 62 595
И да чакаме да им организират сгледи веднъж на месеца?  Липсват само майките отстрани. Такива неща ми е разказвала баба ни като е била в девическата гимназия.

# 89
  • Мнения: 1 959
Не е така в наши дни. Децата си имат достъчно социални контакти извън училище.
Имам познати, завършили подобни училища, имам и в момента приятели, чиито деца ходят в мъжки/девически училища.
Ако не знаете, в какво училище ходят, по нищо няма да разберете, няма нищо липсващо в поведението им.
Дори бих казала, напротив. Социални и уверени деца са. При възрастните също не виждам някакви отклонения.
Допълвам, от мъжете, с най-широката обща култура и джентълмени, които познавам, са завършили мъжки училища.

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи не е от половата разделеност, а от училището като програма и качество на обучението. Дотук наистина не срещнах нещо, което са е свързано с пола. А да се твърди, че момчетата не се разсейват в мъжко училище е странно.

# 91
  • София
  • Мнения: 38 534
Не е така в наши дни. Децата си имат достъчно социални контакти извън училище.


Просто не виждам как ще стане това със социалните контакти при нашата система!
Половин ден са на училище, другата половина са на занимяалня или вкъщи и пишат 1 тон домашни. Просто по време на училище няма кога да общуват с други деца.
Освен ако родителите не се заемат специално да организират нещо.

# 92
  • Мнения: 1 959
А, то в България, едни униформи или близко до модела, не могат да се въведат.
Аз си мислех, че темата е по-принцип, по света по-скоро, а не у нас  Grinning

Andariel,
Да. Едни от най-добрите училища, освен всичко друго, са мъжки или женски.
Предполагам наред с всичко останало, положително влияние оказва и разделението по пол.
Но пък има и отлични смесени училища. Така че, може и наистина да няма значение.
Аз все пак си  мисля, че има.





# 93
  • София
  • Мнения: 28 610
...
Засега това, което се дава като позитиви, за мен са откровени нагативи. ...

Същото си мислех.

ПП Баща ми е завършил такъв колеж. Мисля, че и брат му, но не съм сигурна.

# 94
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 421
Защо да е странно, че не се разсейват?  Ако не си обръщат внимание има ли значение дали училището е смесено или не?  newsm78

# 95
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Колко от тези, които сте против, познавате хора, завършили мъжки/девически училища или имате наблюдения над деца, ходещи в такива?

Аз съм завършила такъв клас. Защо питаш?

# 96
  • София
  • Мнения: 38 534
Всъщност, повечето гимназии и техникуми бяха почти полово разделени.
Нашия клас бяхме само момичета последните години.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да е странно, че не се разсейват?  Ако не си обръщат внимание има ли значение дали училището е смесено или не?  newsm78

Да разбираме ли, че при смесен клас момчетата се разсейват заради момичетата? Или момичетата заради момчетата?

А има ли нещо качествено различно в набора от предмети? Примерно, за момичетата повечв "женски" като готварство, а за момчетата по-технически или по-твърди като състезателни спортове?

Само медицинските техникуми бяха девически. Иначе не беше проблем момиче да учи в механотехникум.по-скоро момчетата не искаха да стават шивачки.

# 98
  • Мнения: 1 959
...
Колко от тези, които сте против, познавате хора, завършили мъжки/девически училища или имате наблюдения над деца, ходещи в такива?

Аз съм завършила такъв клас. Защо питаш?

Мисля си, че гледната точка ще е по-обективна по отношение на твърдения като това, че ще гледат на другия пол като извънземни.

А има ли нещо качествено различно в набора от предмети? Примерно, за момичетата повечв "женски" като готварство, а за момчетата по-технически или по-твърди като състезателни спортове?

На готварството тук се гледа сериозно, включително и за момчетата. От тази година трябва не просто да се учат да готвят, но и да планират и пресмятат балансирано меню.


# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная, за това се сетих като пример. Може да има нещо друго.

# 100
  • София
  • Мнения: 2 952
Предпочитам смесени и нехомогенни училища в по-ранна възраст. Подбор по способности след 7-ми клас и запазване на квотите. Имам момче и момиче.
Децата ми са посещавали начални държавни училища, защото и двамата със съпруга ми сме на мнение, че трябва да могат да се справят във всякаква среда.
Аз съм завършила гимназия с преобладаващо мъжко присъствие и това може да ме прави предубедена, защото се чувствах комфортно. Живея с убеждението, че разделянето по полове е в ущърб на момичетата, въпреки, че показват по-добра успеваемост по доста предмети.

Синът ми е на 17 и учи в АК, сам е започвал разговор, че не може да разбере защо има еднополови училища в някои държави. Говорили са с учители, тъй като им е било интересно. Продължава да не може да проумее защо някой ще изпрати детето си в такова училище. Той не е много социален и смятам, че за него би било проблем, ако учеше в разделена среда. Ходил е за месец в САЩ, отново се върна със същите въпроси в главата и без яснота защо контактите им с момичета трябвало да се случват само в предварително одобрени "зони".

Ще ми бъде интересно, ако някой сподели подробности за избора си да изпрати детето си в такова училище. Знам, че обичайно това са частни и елитни училища, което в моята глава са фактори, които вдигат нивото. Но какво добавя разделянето по полове? Не е ли по-добре отрано да свикват на особеностите си и как да се допълват? Аз не смятам, че пребиваването на двата пола в една класна стая ги разсейва. Ако вярвах трябваше вероятно да гледам на всички около себе си и на тийновете в частност като на хипер-хипер-сексуални същества.

В Бг условия повече ме притеснява феминизирането на образованието и застаряването на кадрите.

# 101
  • София
  • Мнения: 38 534
Аз си мисля основно за децата от 1 до 7 клас.
Смятам,че едно разделяне на единия от другия пол би оказало доста голямо влияние върху цялотното им възпитание и живот в последствие.
От сега уча дъщеря ми да се отнася еднакво с децата от двата пола.
Но виждам, че след една определена възраст умишлено почват да се събират само момичета през ваканцията. Даже е добре че в класа има и момчета.
И като казвам "извънземни", много добре знам, че съм права. Ако сега примерно я пратя в женско училище, все повече и повече ще общува с момичета, защото е по-лесно, и в 11 клас няма да смее и острилка да си поиска от момче.

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
Да взема да щги разделя и вкъщи!

# 103
  • Мнения: 6 365
Ами и вкъщи се разделят момичета и момчета. Или поне аз така си спомням: аз с жените да се уча на женски неща, брат ми да се учи да цепи дърва, пали огън, строи, забива пирони и такива работи.

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
Но не и изкуствено - момичето при мама, а момчето при тати. А ако мама сменя крушките вкъщи? Аз съм косила. И какво? И на струг мога да работя. Пироните са слаба работа.

# 105
  • Мнения: 2 265
Ходил е за месец в САЩ, отново се върна със същите въпроси в главата и без яснота защо контактите им с момичета трябвало да се случват само в предварително одобрени "зони".

Ще ми бъде интересно, ако някой сподели подробности за избора си да изпрати детето си в такова училище. Знам, че обичайно това са частни и елитни училища, което в моята глава са фактори, които вдигат нивото. Но какво добавя разделянето по полове? Не е ли по-добре отрано да свикват на особеностите си и как да се допълват? Аз не смятам, че пребиваването на двата пола в една класна стая ги разсейва. Ако вярвах трябваше вероятно да гледам на всички около себе си и на тийновете в частност като на хипер-хипер-сексуални същества.

В Бг условия повече ме притеснява феминизирането на образованието и застаряването на кадрите.

Контактите не се случват в "предварително одобрени зони", а навсякъде извън училище.

Повечето отзиви които съм чувала за тези училища са много добри, а хората завършили там не ми изглеждат никак неадекватни. Не виждам причина да не си записват децата в такива училища, щом така са решили.

# 106
  • София
  • Мнения: 2 952
Контактите не се случват в "предварително одобрени зони", а навсякъде извън училище.
Щом съм го написала, значи съм имала предвид точно това  Simple Smile Все пак аз съм се подписвала за родител на милион бланки. Не говорим за училище. Говорим за университет. Летен курс за средношколци. Учат заедно  Simple Smile Не могат да си ходят по стаите. Дано е станало ясно.

# 107
  • Мнения: 7 171


Ще ми бъде интересно, ако някой сподели подробности за избора си да изпрати детето си в такова училище. Знам, че обичайно това са частни и елитни училища, което в моята глава са фактори, които вдигат нивото. Но какво добавя разделянето по полове?


Споделям: училището е елитно, има много силна арт програма, което е плюс за нас, тъй като детето е с такива наклонности, но и академичното ниво е изключително високо. Предлага се IB програма на всички нива,  децата в MYP (програмата от шести до десети клас, в която е дъщеря ми), са няколко нива над средното за тази програма, говорим за световен мащаб. Ще ви разочаровам,  Laughing не учат готварство, но пък учат информационни технологии. Имат безброй клубове, отбори, учат ги да мислят, да се справят с проблеми. Атмосферата е много приятна, няма bullying. Много важно за мен е, че изграждат самочувствието на момичетата, като индивиди, като бъдещи лидери. Точно на сто метра от училището е другото елитно училище, което на времето е било мъжки колеж, сега е смесено. Същите училищни такси, подобни академични условия. Избрахме първото заради изграждането на самочувствие по специфичен начин, заради атмосферата....

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Билингът не е заради това, че са само момичета. Дори ми се върти в ума спомен, че момичетата булват психически и подмолно, не с разбити носове. Но не булват по-малко.

# 109
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 421
bib.bib, това обикновено са католически училища, поне в Щатите, а в Англия е въпрос на традиции и мисля, че е останало от времето когато момичетата въобще не са ходили на училище. Аз го изпратих моя син там, защото е най-доброто училище в нашия град. Една от идеите ми беше да създаде контакти за цял живот. Струваше си. Освен това йезуитите се занимават с образование от 600 години и им личи. В началото на 9-ти клас им връчихме тълпа диви хлапета и след 4 години получихме обратно много свестни млади мъже. На религията се гледаше като на общообразователен предмет и имаше деца от всякаква религия и цвят. Не са се опитвали да ги промиват изобщо, но направиха от тях много добри и интересни хора. Девизът на училището е "Man for others" и ходеха да се занимават с какви ли не благотворителни проекти, да помагат по болници и училища в бедните квартали. А иначе контакти си имаще колкото щеш. Е, на официалните прояви монахините бдяха за приличието. Бяха им казали на някакво парти "да танцуват все едно Исус е между тях", та още се смеем, но това не е ли по-добре, отколкото да се натискат по ъглите?

# 110
  • Мнения: 7 171
bib.bib, това обикновено са католически училища, поне в Щатите

В Канада са "независими" училища, тоест, не са свързани с църквата. Принадлежат към това

http://www.cais.ca

Анди, като момичешка майка и като относително интелигентна жена, мислиш ли, че не зная какво е характерно за bullying при момичетата? Все пак, благодаря, че ме информира.  Mr. Green

Давам пример. Имат нова ученичка в класа, която е преместена от "другото" училище. Първият и коментар вкъщи след първия учебен ден "не мога да повярвам, че няма mean girls!".

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което казвам е, че това, че при вас няма булинг не е функция на момичешкия пол, а функция на ръководството и правилата в училището. Ако момичешкият булинг се решаваше с девически училища, досега половината случаи щяха да изчезнат, защото момичетата щяха да са отделени от момчетата. Мисля, че не  е до половото разделяне, а до управление, т.е. все неща извън характеристиките на пола.
 Какво означава последното в поста ти?



Туната, съзряването е от възрастта първо, не е от йезуитите. Повечето момчета накрая стават свестни мъже, ако имат свястно възпитание, особено вкъщи.

Мисля, че става едно размиване кои разлики са от пола и кои от други фактори като естественотто съзряване или доброто упправление, или високото качество на обучение. Самите вие казвате, че това са най-добрите училища в града. А дали са най-добрите, защото са девически или мъжки (т.е. е от качествени разлики в "умовете" на момичетата и момчетата), или просто защото имат добро управление, добри кадри и защото са частни или се поддържат от богаати институции?

# 112
  • Мнения: 31 212
Против съм, от личен опит.

# 113
  • Мнения: 7 171
Това, което казвам е, че това, че при вас няма булинг не е функция на момичешкия пол, а функция на ръководството и правилата в училището. Ако момичешкият булинг се решаваше с девически училища, досега половината случаи щяха да изчезнат, защото момичетата щяха да са отделени от момчетата. Мисля, че не  е до половото разделяне, а до управление, т.е. все неща извън характеристиките на пола.
 Какво означава последното в поста ти?



Туната, съзряването е от възрастта първо, не е от йезуитите. Повечето момчета накрая стават свестни мъже, ако имат свястно възпитание, особено вкъщи.

Мисля, че става едно размиване кои разлики са от пола и кои от други фактори като естественотто съзряване или доброто упправление, или високото качество на обучение. Самите вие казвате, че това са най-добрите училища в града. А дали са най-добрите, защото са девически или мъжки (т.е. е от качествени разлики в "умовете" на момичетата и момчетата), или просто защото имат добро управление, добри кадри и защото са частни или се поддържат от богаати институции?

Анди, слагаш ми думи в устата. Не съм казала изобщо, че е заради еднополовото обучение. Попитаха ме защо съм избрала това училище -  обясних. Не съм избирала еднополово училище. Избирах добро училище, което да е оптималния избор на конкретно дете. Фактът, че се оказа еднополово не ме спря обаче. Сега, след като имам опит, споделям кое конкретно ми допада. Не казвам, че няма и негативи, но еднополовото обучение категорично не е един от тях.

Има си предимства, както и недостатъци, но да се отричат предимствата наизуст, само защото ССФ има някаква неясна представа за този тип училище, придобита вероятно от литературата от викторианския период, е абсурдно.

# 114
  • Мнения: 563
... ССФ има някаква неясна представа за този тип училище, придобита вероятно от литературата от викторианския период...
Peace

# 115
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 421
Andariel, имам поглед и върху нейезуитското смесено училище, в което е дъщеря ми в момента и разликата е огромна. Децата са съвсем различни...
sophiemmaspencer, абсолютно съм съгласна с теб!

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
Дотук чета за училища с традиции и добро управление, високо качество на обучението, а не за предимства на еднополовото обучение. Значи правилно съм те разбрала, Софи. Peace

# 117
  • Sf
  • Мнения: 978
Мен би ме притеснявала евентуалната опасност от еднополови "влюбвания", особено ако имах момче в пубертет.

Ползи от еднополовото обучение не намирам. А като си го представя на местна почва, мога да се сетя само за вреди. Въобще съм на мнение, че точно в България при възпитаване на децата има двоен стандарт относно пола, който не ми харесва и не смятам, че трябва да се задълбочава.

# 118
  • София
  • Мнения: 4 878
Дотук чета за училища с традиции и добро управление, високо качество на обучението, а не за предимства на еднополовото обучение. Значи правилно съм те разбрала, Софи. Peace

Именно. Стана ясно, че еднополовите училища са добри, защото са елитни и скъпи, а не заради сексуалната сегрегация в тях.

# 119
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Дотук чета за училища с традиции и добро управление, високо качество на обучението, а не за предимства на еднополовото обучение. Значи правилно съм те разбрала, Софи. Peace

Именно. Стана ясно, че еднополовите училища са добри, защото са елитни и скъпи, а не заради сексуалната сегрегация в тях.
Абсолютно вярно е това. Иначе щяха да са най-добри всички онези СПТУ-та, сега наречени професионални гимназии, в които са основно момчета.

# 120
  • София
  • Мнения: 38 534
 Сега се сетих, че по някакво съвпадение в моя живот са попадали доста представители на Техникума "Попов", където са били 99% момчета. Ами всички бяха доста смутителни по отношение на жените. Е, после се отракаха де. Но все пак после.

# 121
  • Мнения: 563
Именно. Стана ясно, че еднополовите училища са добри, защото са елитни и скъпи, а не заради сексуалната сегрегация в тях.
Също така стана ясно, че никой не е умрял като е бил в такова училище. Нито, че от там излизат някакви ненормални индивиди.

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
кой е казал нещо за ненормални индивиди? Не мога да те разбера, все ги пишеш едни, от преувеличени до крайно неверни и фантасмагории!

# 123
  • София
  • Мнения: 2 952
The Mum, ако разчитах на "аргументация" и убедителност като твоята, бих избягвала дори да минавам край такова училище. Ако ще даваш доводи какво добавя разделянето по полове към качествата на отлично и частно училище, ще бъде интересно.

Въпреки интересните неща, които бяха споделени аз продължавам да не откривам какъв е смисълът на самото полово разделение. Разбрах, че това обичайно са отлични училища и хората ги избират именно заради това, а не защото са еднополови. И просто се чудя защо не са станали смесени. Трябва да има причини, дано някой ги сподели и дано нямат общо с религия.

# 124
  • София
  • Мнения: 4 878
Въпреки интересните неща, които бяха споделени аз продължавам да не откривам какъв е смисълът на самото полово разделение. Разбрах, че това обичайно са отлични училища и хората ги избират именно заради това, а не защото са еднополови. И просто се чудя защо не са станали смесени. Трябва да има причини, дано някой ги сподели и дано нямат общо с религия.

Причините са във верността към традицията.

# 125
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Традицията да - и освен това предлагат услуга, за която има търсене. Заемат ниша на пазара. И настоящата тема показа, че според някои родители еднополовите училища са добър избор, тоест интерес за такава услуга на пазара има.

У нас засега мисля, че на чак толкова, другаде  - повече.

Някои от поколенията родени преди 85-90 година имаха баби и дядовци завършили мъжка или девическа гимназия у нас. Разбира се, това са други времена и нрави.

# 126
  • Мнения: 2 190
Все още нямам мнение и не съм гласувала.
Ох, много ме запалихте да търся информация. Знам + и - на двуполовите класове (познати са ми, нали сме в БГ) и затова няма да цитирам за тях.

Ето какво ми направи впечатление в края на тази статия: http://www.theguardian.com/education/2009/mar/18/secondary-schoo … irls-gcse-results

It's a question of confidence in the way girls develop. It's cool to be very good at anything in a girls school - maths, sciences or physics. No one will ask why you're doing a boys' subject. Girls who lack confidence can thrive more in girls-only schools. We don't have boys competing and distracting, so girls can really go for it."

Мнението ми засега:
1. По принцип съм против всяко изкуствено ограничение - против квотите съм, а "задължителни" еднополови класове са 100% квота. Но ако се получават по естествен път - ОК. Проблемите (змиярник, не могат да общуват с другия пол и т.н.) могат да се решават по различни пътища - добро управление, дисциплина, подобряване на средата....

2. Обаче подкрепям многообразието и различията - затова ако има предлагане на еднополови класове и има търсене - ОК. После ще гледаме резултати. В началото това може да стане в големи училища - по 1 паралелка на пол със свободен избор (ако има желаещи, де) и частни училища (всъщност дали липсата на предлагане не означава ли липса на търсене  newsm78).

3. Живеем в БГ и чуждият + опит не може да се пренася механично.

Ще потърся инфо и за естествено възникналите (почти) еднополови класове у нас - невероятно, но факт има такива - в ТУЕС, НПМГ, техникумите и .... (но не знам с какво да сравнявам, пък и те не са чисто еднополови)

# 127
  • Мнения: 14 654
Някои от поколенията родени преди 85-90 година имаха баби и дядовци завършили мъжка или девическа гимназия у нас. Разбира се, това са други времена и нрави.

Баба ми дори е преподавала в мъжка гимназия, ама това е било по време на войната още, винаги ми е било интересно да ми разказва.

Също така стана ясно, че никой не е умрял като е бил в такова училище.

Чудесен довод наистина в полза на еднополовите гимназии. Щом никой не е умрял, значи е супер.
А после в университета ще искате ли пак отделни потоци за мъже и жени? Питам, защото оттам доста семейства произлизат. От моята група (16 човека) имаме 2 семейства с по две деца вече, едните бяха гаджета още от училище.

# 128
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, за да не се стресират колегите от мъжки пол!  Joy

# 129
  • Мнения: 377
Твърдо против! Връщане назад в мислене и манталитет. Живеем в 21 век, не в 18.

# 130
  • Лондон
  • Мнения: 449
Isoldа... много прибързано изказване. Peace  ще ти дойде до главата да записваш детето на училище и много май ще се учудиш когато прочетеш класации и видиш кои са най-добрите училища в страната, в която живееш Wink

Не знам колко от пишещите тук говорят от личен опит, струва ми се, че не са много Confused

Та от моя личен опит, вече трета година, си признавам, че съм страшно доволна от училището на дъщеря ми, което е само за момичета и е до края на обучението... Навремето сме имали известни притеснения дали ще успее да общува достатъчно с момчета, за да се чувства комфортно и в тези взаимоотношения, но за момента нямаме вече никакви негативи. Многото извънкласни занимания й позволяват да общува с доста момчета на нейната възраст, така, че нищо не пропуска Peace

Гледайки отстрани точно тези извънкласни занимания, ставам още по-голям привърженик на еднополовото обучение. За тази възраст, 6-7 години, момичетата са на светлинни години като развитие от момчетата, напред имам в предвид. Момчетата са толкова по-необуздани в тази възраст, че един тенис урок го провалят без проблем, камо ли за цял учебен процес...

Моля без нападки, казвам си личното мнение, не ангажирам никого с него... Да уточня, че нашето училище е и с подбор на момичетата, минават през нещо като изпит на 3.5 години...

# 131
  • Мнения: 377
Е въпроса е какво мислим за такива училища.

По принцип съм против разделянето по пол и въобще всякакви разделения. И придържането към някакви остарели традиции, създадени преди още жените да имат право да гласуват ми се струва глупаво. Аз не разбирам все още защо тези стари и с добри методи на преподаване училища толкова много се придържат към това полово разделение. Ако се смесят какво толкова ще стане?

Иначе ако сме в Англия и изборът е между добро училище само за момичета и друго не толкова добро, но смесено, ще избера това разделено по пол, но няма да съм щастлива. А пък ако има и нещо религиозно включено, честно казано ще се гътна от мъка  Rolling Eyes. Не си падам по консервативните възгледи и схващания за живота и ми се иска моето дете да расте в прогресивна и модерна среда, а разделянето на пол (което си е отживелица от едно време) не е прогресивно. Това са моите виждания, разбира се.

# 132
  • София
  • Мнения: 2 952
No one will ask why you're doing a boys' subject. Girls who lack confidence can thrive more in girls-only schools. We don't have boys competing and distracting, so girls can really go for it."
От моята камбанария, наистина моята, всеки има своята гледна точка, горното е повече от сексистко твърдение. Не бих си пратила нито момичето на такова място, нито момчето с алтернативни аргументи.

Аз съм учила в мъжко училище и никой не е поставял под въпрос защо го правя. Дори става дума за предишната Мъжка гимназия, станала по-късно математическа. Нито в семейството, нито в махалата, нито в самото училище. В допълнение реалността е, че не момичетата страдат (тук генерализирам  Embarassed) от самочувствие. Обикновено те са по-намаханата част поне в гимназиалния курс. А да няма момчета, с които да се конкурираш и които те разсейват (както е написано в цитата) не ми се струва здравословно. На 25 ли ще се учиш да се състезаваш с другия пол? И какво по-сладко от гимназиалните любовни вълнения. В нашия клас има две семейства. Чисто аритметично половината момичета са намерили половинката си в гимназията. Все още са заедно 25+ години след завършването. Всъщност съм единственото момиче, което не е в брак с някой от училището.

Единствената причина да държа на квотите за елитни училища след 7-ми клас е, за да се осигури смесено обучение. Личен интерес нямам, тъй като момчето ми отдавна мина тази възраст и нямаше проблем да учи, където пожелае. Но ще бъда ощетена за момичето си, което на всичкото отгоре е от големите набори и конкуренцията при нея ще бъде за хилядни.

# 133
  • София
  • Мнения: 62 595
Квотите май са заради момчетата, защото няма да има места за тях в елитните гимназии, особено в езиковите. За математическите повече май играе стереотипът и момичетата са колкото момчетата и без квоти.
Трудно ми е да повярвам, че в днешно време може да се амеква ил направо да се говори как момчетата не се разсейват само в мъжко училище и как момчетата могат да провалят час! Аистина, не мо го побира акълът.

# 134
  • София
  • Мнения: 2 952
Така е, Анди, квотите са заради момчетата и езиковите гимназии. В математическите няма. По мое време бяхме по 2 до 8 момичета в клас от 20-24 деца. Сега преобладават момчетата, но не чак в такава степен и явно се приема, че всички имат справедлив достъп. По странно е защо въпреки подгето годината в математическите гимназии там масово се излагат с езика и децата го учат извън училище, но това беше отклонение. Една излишна година, платена от джобовете ни и изтекла в пясъка... То всъщност и 12-ти клас е едно такова нищо.

# 135
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Само да се пусне някоя по-ограничителна или дискриминационна тема и кукумицините веднага наскачат.

Против съм разделянето на обикновените училища по полове. То почти не е останала чисто мъжка или чисто женска професия, за да има и необикновени училища.
Разделението по полове произтича най-вече от религията. Все още България е светска държава.

# 136
  • Мнения: 7 171
Само да се пусне някоя по-ограничителна или дискриминационна тема и кукумицините веднага наскачат.

Против съм разделянето на обикновените училища по полове. То почти не е останала чисто мъжка или чисто женска професия, за да има и необикновени училища.
Разделението по полове произтича най-вече от религията. Все още България е светска държава.


Извини ме, но не се смятам за кукумицин. Нито другите жени, които споделиха  моето мнение.
Не може ли вие, широкоскроените, да сте малко по-мислещи и по-малко лепящи етикети наизуст?

# 137
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ти защо си мислиш, че смятам за кукумицин само заради подкрепата за еднополово образование?

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, сега, кукумицини! Както се вижда, за Софи приоритете било академично какво предлага училището и това, че е девическо е вторично.
При равни други условия бих предпочела смесеното прес еднополовото.  И двете ми деца виреят добре в смесено. По-скоро си мисля, че еднополово би ги изнервило.

# 139
  • Мнения: 7 171
Е, сега, кукумицини! Както се вижда, за Софи приоритете било академично какво предлага училището и това, че е девическо е вторично.
При равни други условия бих предпочела смесеното прес еднополовото.  И двете ми деца виреят добре в смесено. По-скоро си мисля, че еднополово би ги изнервило.

Не само за мен. Също и за другите жени, които споделиха опит. Чела съм достатъчно техни постове, за да мога да кажа, че не са кукумицинки.  Laughing

Не зная, Цеца, така ми прозвуча. Като изключим няколко поста, които обявиха мнение без да се обосноват, в повечето случаи и "за" и "против", обясниха мотивите си.

Гарантирам, че ако няколко от съфорумките, които са против бяха на мое място и имаха възможност, нямаше да отхвърлят еднополово училище само по този признак.

# 140
  • Мнения: 7 837

Гледайки отстрани точно тези извънкласни занимания, ставам още по-голям привърженик на еднополовото обучение. За тази възраст, 6-7 години, момичетата са на светлинни години като развитие от момчетата, напред имам в предвид. Момчетата са толкова по-необуздани в тази възраст, че един тенис урок го провалят без проблем, камо ли за цял учебен процес...


В доста от книгите за момчета се срещат подобни доводи за разделение на момчета и момичета, защото това е една от причините за повечето диагностицирани момчета в началното училище. И не, защото момчетата изостават академично, а просто им се играе повече, имат нужда от повече движение.

# 141
  • София
  • Мнения: 62 595
Мочетата са по-често засегнати от проблеми б развитието. Дори да ги отделят това няма да промрни нещата- програмата е една и съща и едва ли специално заради момчетата часовете са по-къси или програмата по-олекотена, или имат повече физическо за сметка на другите предмети. По-скоро майките на момчета са по-притеснени. На момчетата повече им се играело! А ма момичетата не им ли се играе?  Що така към момчетата по-снизходително?

# 142
  • Мнения: 2 190

Гледайки отстрани точно тези извънкласни занимания, ставам още по-голям привърженик на еднополовото обучение. За тази възраст, 6-7 години, момичетата са на светлинни години като развитие от момчетата, напред имам в предвид. Момчетата са толкова по-необуздани в тази възраст, че един тенис урок го провалят без проблем, камо ли за цял учебен процес...


В доста от книгите за момчета се срещат подобни доводи за разделение на момчета и момичета, защото това е една от причините за повечето диагностицирани момчета в началното училище. И не, защото момчетата изостават академично, а просто им се играе повече, имат нужда от повече движение.

Май клоня към това мнение - еднополови класове (по избор) за малките от 1 до 3-4 клас.
Ето заради това:
Ужас, егати идеите в 21-ви век, не е за вярване  Tired
детето ….. вече не мисли, че момичетата са тъпанарки, които нищо не разбират от футбол, а му е приятно да има момичета в компанията. Постепенно и пред блока компанията от момчешка и момичешка се превръща в смесена

Наистина в началното училище общуването между половете (в нашия случай) имаше много негативи.
За двата пола - коренно различни интереси като цяло (винаги има и изключения). Това води  до "война на половете" - в шеговития смисъл, просто не се разбират.
Защо да искам детето ми да е в клас с момчета, които я намират за "тъпанарка" само, защото не коментира футбол. newsm78

За момичетата: по-малко физическа агресия.
Момчетата са по-агресивни в игрите. За някои от тях бутане, боричкане, хапане са нормални неща. Много от родителите им също ги намират за нормални. За мене и много от дамските мами не са. Първо трябваше да убедя мъжките родители, че момичета не се бият (имам остър език), а те да сведат това изискване до синовете.

За момчетата: по-справедливо оценяване на знанията.
По-често биваха нарочени. Най-общо не могат да станат "любимци на госпожата" и получават по-ниски оценки.

Написаното не е обобщение, а се отнася само за конкретно училище в конкретен период.

От 5-ти клас нагоре не бих записала дете в еднополов клас.
Изборът на училището/класа се определят от интересите, нивото на преподаване и т.н., а не от броя на половете в него.
Скрит текст:
Малко смях. Като разглеждах училищата след 7 клас, видях, че в ТУЕС (водещо училище за ИТ) на випуск има 5-10 момичета, т.е. до 2-3 в клас.  На девойка се падат по 10-15 младежи. И нали нашето гардже си е най-хубаво, ще се почне едно влюбване в нея, в повечето случаи несподелено. А това води до ядосани мами. И казвам "Мило, по-голям си, по-силен и повече носиш на бой (като момченце де). Родителските срещи ще минат в твоя ресор.  Joy
Да, ама не. Избра друга гимназия и РС пак са за мене.

# 143
  • София
  • Мнения: 62 595
Всичко това, което описваш е въпрос на домашно възпитание и стереотипи в обществото. Ако на момчетата им се позволява да бъдат простаци към момичетата, също и момичетата така да се отнасят към момчетата, то ако ще едните на Марс, а другите на Венера да ги пратим, все тая  - те пак като се срещнат, ще бъдат на същото ниво.
И за ученето е същото - изискванията са едни и същи към всички деца.

Тази тема все повече ме изумява. Виждам, че възрастните сами слагат прът в колелото на отношенията. Вкъщи не разделяме момичетата и момчетата, нищо че са на различна възраст.

# 144
  • Мнения: 2 190
Всичко това, което описваш е въпрос на домашно възпитание и стереотипи в обществото. Ако на момчетата им се позволява да бъдат простаци към момичетата, също и момичетата така да се отнасят към момчетата, то ако ще едните на Марс, а другите на Венера да ги пратим, все тая  - те пак като се срещнат, ще бъдат на същото ниво.
Това е така. Стереотипите са много разпространени. Няма отърване.

Знам, че е по-добре да разкараме Марс и Венера и да се върнем на планетата Земя, но не става.
Почвам да си мисля, че в някои случаи е по-добре да се избегнат стереотипите, вместо да се боря с тях и ефектът да е съмнителен/половинчат.
Скрит текст:
Пример от началото на 1 клас: стереотип - момчетата са буйни. Какво толкова - това, че ритат, хапят и скубят дадено момиче означава, че е е хубава и я харесват.  #Crazy (думи на горда мъжка майка, явно трябваше да изпадна в умиление). Разбира се взех думата и изказах мнение - някои се смееха, другите ме гледаха бясно. Резултат - на някои от буйните момчета е казано - "внимавай как се държиш  с Х, че майка й е луда и не искам разправии (самопризнание). Буйните прояви спрямо моето дете спряха, но стереотипът си остана. Още 4 години, мине не мине, обсъждахме нечии буйни прояви. Твърде много изхабено време за глупости.
Затова си мисля, че ако имах второ дете в началното училище, при равни други условия бих избрала еднополов клас, поне за момиче. По-лесно е от това да сменяш стереотипи на 20-30 възрастни родители. Ако се окаже, че съм сбъркала - признавам си и променям.

След 4 клас - твърдо не за еднополови класове и училища. При равни други условия бих избрала смесен клас.

Последна редакция: пн, 22 сеп 2014, 18:53 от biborana

# 145
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако си мислиш, че може да му се размине, защото всички момичета ще се харесват, няма как да стане. Винаги има групово разпадане на групи и групички и ще има група на розовите, група на нерозовите и каквото там се сетиш. Освен ако училището и класната не са въвели такива железни правила и контрол, че да не се позволяват прояви на тормоз. Но си признавам, че и тая работа нещо не я вярвам, защото винаги могат да се измислят много, много прикрити начини, най-честият от които е игнорирането. Никой не може да каже на Ани да не игнорира Мими.
Аз нямам проблем да ме мислят за луда майка. Не мога да превъзпитам или да възмитам нито чуждите деца, нито родителите им.

# 146
  • Мнения: 14 654
Момчетата обикновено се бият помежу си, не посягат на момичета, друг въпрос е ако някоя влюбена госпожица започне да нахалства прекалено, докато не получи удар по гърба. Искам да кажа, че ако някое момиче се оплаква, че някое момче го тормози, то или лъже, или само се е навряло в шамарите. Момчетата не обръщат внимание на момичетата, а когато започнат да им обръщат, тогава не е с бой Wink На моя син една хипопотамка му беше избила зъб, толкова не можа да го накара по друг начин да забалежи чувствата й.
пп: аз също съм казвала на детето си "не общувай с Х, че майка й е идиот" и не смятам, че е грешно, защото на някои им се привиждат ситуации, там където ги няма, защото децата им си измислят.

# 147
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Цитат
Искам да кажа, че ако някое момиче се оплаква, че някое момче го тормози, то или лъже, или само се е навряло в шамарите.
Сори, ама... пълни глупости.
Нямаш представа колко бой съм изяла като малка от по-големи момчета от квартала, а и от връстници, как съм бягала и ревала, мятала съм се по автобуси, крила съм се във входове, само за да избягам... кошмар беше. Защо ме биеха, така и не разбрах - явно съм мазохистка и съм си го търсела.  Shocked

Последна редакция: пн, 22 сеп 2014, 19:23 от Магдена

# 148
  • София
  • Мнения: 2 952
И аз съм казвала не общувай с Х. А и двете ми деца (момче и момиче) са буйни и не са божи кравички. Участвали са във физически сдърпвания с подобни на тях и с родителите не сме се карали. Ставало е дума за по-буйни игри, които някой може и да приеме за много лоша работа.

Истината е, че децата се събират с подобни. Дъщеря ми примерно няма проблем да буйства с момчетата, но избягва групичката на тарторките, които в първи клас полагаха много усилия да я привлекат. Същите момичета са във вечни разпри м/у себе си и околните, но кавгите им не прерастват във физически сблъсък. Синът ми до 4-ти клас се е прибирал няколко пъти със скъсана блуза или някоя драскотина. Не сме се карали с останалите родители, защото не е ставало дума за побой, а за буйна игра.

И въпреки описаната ситуация винаги са странели от проблемните деца и са се дракали само с близки деца, с които на другия ден продължават играта. Веднъж само преценихме, че съученик е зашлевил дъщеря ми (по двете бузи) и това не е приемливо в контекста на играта им. Баща й отиде да говори с родителите, хората се извиниха, увериха че ще направят каквото е необходимо. С детето продължават да са дружки, просто става дума за много буйно и физически силно момче, което не е лошо по характер и храни повече от добри чувства към дъщеря ми.

# 149
  • Мнения: 14 654
Магдена, това е било преди 100 години, днес децата не са такива и наистина момчетата не бият момичета. Поне аз не знам за нито един такъв случай, откакто имам деца. Винаги момчетата се бият с момчета, а момичетата са интригантки и тормозът им не е физически.

# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 14 445
Извини ме, но не се смятам за кукумицин. Нито другите жени, които споделиха  моето мнение.
Не може ли вие, широкоскроените, да сте малко по-мислещи и по-малко лепящи етикети наизуст?
Хехе, аз пък не се смятам за една от немислещите женички с безсмислени мнения (вж. по-горе), затова може ли смирено да отправя същата молба за лепенето на етикети наизуст, или няма смисъл да ни се обръща внимание на нас, глупавите, пардон - немислещите женички? Wink

Янечек, преди сто беше, но природата на хората не се променя за едно стотина години. Wink Има всякакви момчета и всякакви момичета. Simple Smile

Последна редакция: пн, 22 сеп 2014, 19:41 от Магдена

# 151
  • София
  • Мнения: 2 952
Винаги момчетата се бият с момчета, а момичетата са интригантки и тормозът им не е физически.
Сигурно има изключения, но и моят опит е такъв. И от моето детство и покрай децата ми до момента.
Синът ми може да се бие. Сигурно щеше да го прави по-често в еднополова среда.
Дъщеря ми се справя трудно с интриги. Директна и рационална е и не би била щастлива само сред момичета. Аз бях подобна. Карала съм се здраво с най-буйните побойници (няколко в началното училище с бащи, които лесно бият, тоест видели са модела), но никога не съм усещала заплаха, че може да ме цапардосат, а бих била лесна жертва предвид малкото си килограми по онова време.

Знам, че животът е по-сложен от моделите, които дискутираме тук, но все пак имам само опита си и то на родна почва.

# 152
  • Мнения: 14 654
Синът ми може да се бие.

Moят не, ама не бих го сложила само с момичета, за да не се сбие никога.

# 153
  • Мнения: 207
Крайно против - намирам го за дискриминативно, да не говорим, че е абсолютно ненужно, поне в моите очи - ако може някой, който не споделя моето мнение да аргументира своето, бих се радвал да го изслушам Simple Smile

# 154
  • Мнения: 7 171
Крайно против - намирам го за дискриминативно, да не говорим, че е абсолютно ненужно, поне в моите очи - ако може някой, който не споделя моето мнение да аргументира своето, бих се радвал да го изслушам Simple Smile

Ами прочети темата де, няма специално за теб да се повтаряме тук.

# 155
  • Мнения: 41 006
Какви биха били плюсовете и минусите при едно евентуално разделение по пол?

Един единствен, даже спорен и мижав плюс не виждам в такава сегрегация. Обществото ни функционира с коопериране и интегриране на мъже и жени и училището, като фаза на подготовка за живота, трябва да учи децата от двата пола да се разбират и да функционират заедно.

# 156
  • Мнения: 41 006
Какво общо има сексуалността с училище само за момичета? Съвсем други са причините за съществуването на тези училища. Повече няма да пиша в тази тема, защото няма смисъл.

Аз съм майка на момиче, учещо в МГ. И искам да те питам, ако я бяхме затворили в девическо училище с кого щеше да се сравнява и състезава, само с момичета ли? Ми я виж какъв процент от участниците в ИМО са момичета. Стигна се до там, че да им се направи самостоятелна олимпиада по математика без момчета, та и те малко да живнат. Толкова по отношение на образователните предимства.

Освен това обаче за мен има неща, които трябва да се научат и преживеят навреме ( в ученическа възраст) и ако едно момиче израсте в защитена женска среда ще развие вредни социални навици, а от друга страна няма да има опит с различията в мъжкото поведение и мислене. И после ще очаква мъжете в живота и да мислят и действат като жени. А това нали се сещаш, че няма как да стане?

Що се отнася до линковете с аргументи в полза на разделянето, то аз мога да ти дам една кофа линкове, че вселената е на 6000 години или че следите от самолетите ни тровят с някакви тайнствени химикали Grinning

# 157
  • София
  • Мнения: 62 595
да си кажа, аз не виждам нищо защитено в женската среда. Дори тръпки ме побиват като зная какъв змиярник е в клас от момичета и чат-пат някое момче, да не говоря за девическо училище. Брррр. Може би аз съм по-мъжки ориентирана като характеристики, та предпочитам да са смесени паралелки, освен ако естеството на специалността не прави естествен подбор по пол.

# 158
  • Мнения: 41 006
Предлага се IB програма на всички нива,  децата в MYP (програмата от шести до десети клас, в която е дъщеря ми), са няколко нива над средното за тази програма, говорим за световен мащаб.

Подобен булшит винаги ме кара да се усмихвам Grinning Как се мерят тези нива, че да се определи дали децата са няколко нива над другите? Може би по математика, физика и химия всичките съученички на дъщеря ти могат да спечелят медал от международна олимпиада? Или вече публикуват поезия и проза, ако става дума за литература? Подобни приказки за мен са някакво снобско самонадъхване и толкоз.

# 159
  • Мнения: 7 171
Предлага се IB програма на всички нива,  децата в MYP (програмата от шести до десети клас, в която е дъщеря ми), са няколко нива над средното за тази програма, говорим за световен мащаб.

Подобен булшит винаги ме кара да се усмихвам Grinning Как се мерят тези нива, че да се определи дали децата са няколко нива над другите? Може би по математика, физика и химия всичките съученички на дъщеря ти могат да спечелят медал от международна олимпиада? Или вече публикуват поезия и проза, ако става дума за литература? Подобни приказки за мен са някакво снобско самонадъхване и толкоз.

Държат изпити. Оценките са стандартизирани и са на "нива".
L1-2
L3-4
L5-6
L7-8

Ето:
http://www.ibo.org/en/programmes/middle-years-programme/assessment-and-exams/

Пък нека да е снобско.  Mr. Green Аз оттатък си казах, че съм сноб.

Общи условия

Активация на акаунт