За и Против училища/класове по пол

  • 12 162
  • 159
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи не е от половата разделеност, а от училището като програма и качество на обучението. Дотук наистина не срещнах нещо, което са е свързано с пола. А да се твърди, че момчетата не се разсейват в мъжко училище е странно.

# 91
  • София
  • Мнения: 38 781
Не е така в наши дни. Децата си имат достъчно социални контакти извън училище.


Просто не виждам как ще стане това със социалните контакти при нашата система!
Половин ден са на училище, другата половина са на занимяалня или вкъщи и пишат 1 тон домашни. Просто по време на училище няма кога да общуват с други деца.
Освен ако родителите не се заемат специално да организират нещо.

# 92
  • Мнения: 1 959
А, то в България, едни униформи или близко до модела, не могат да се въведат.
Аз си мислех, че темата е по-принцип, по света по-скоро, а не у нас  Grinning

Andariel,
Да. Едни от най-добрите училища, освен всичко друго, са мъжки или женски.
Предполагам наред с всичко останало, положително влияние оказва и разделението по пол.
Но пък има и отлични смесени училища. Така че, може и наистина да няма значение.
Аз все пак си  мисля, че има.





# 93
  • София
  • Мнения: 28 812
...
Засега това, което се дава като позитиви, за мен са откровени нагативи. ...

Същото си мислех.

ПП Баща ми е завършил такъв колеж. Мисля, че и брат му, но не съм сигурна.

# 94
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 437
Защо да е странно, че не се разсейват?  Ако не си обръщат внимание има ли значение дали училището е смесено или не?  newsm78

# 95
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Колко от тези, които сте против, познавате хора, завършили мъжки/девически училища или имате наблюдения над деца, ходещи в такива?

Аз съм завършила такъв клас. Защо питаш?

# 96
  • София
  • Мнения: 38 781
Всъщност, повечето гимназии и техникуми бяха почти полово разделени.
Нашия клас бяхме само момичета последните години.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да е странно, че не се разсейват?  Ако не си обръщат внимание има ли значение дали училището е смесено или не?  newsm78

Да разбираме ли, че при смесен клас момчетата се разсейват заради момичетата? Или момичетата заради момчетата?

А има ли нещо качествено различно в набора от предмети? Примерно, за момичетата повечв "женски" като готварство, а за момчетата по-технически или по-твърди като състезателни спортове?

Само медицинските техникуми бяха девически. Иначе не беше проблем момиче да учи в механотехникум.по-скоро момчетата не искаха да стават шивачки.

# 98
  • Мнения: 1 959
...
Колко от тези, които сте против, познавате хора, завършили мъжки/девически училища или имате наблюдения над деца, ходещи в такива?

Аз съм завършила такъв клас. Защо питаш?

Мисля си, че гледната точка ще е по-обективна по отношение на твърдения като това, че ще гледат на другия пол като извънземни.

А има ли нещо качествено различно в набора от предмети? Примерно, за момичетата повечв "женски" като готварство, а за момчетата по-технически или по-твърди като състезателни спортове?

На готварството тук се гледа сериозно, включително и за момчетата. От тази година трябва не просто да се учат да готвят, но и да планират и пресмятат балансирано меню.


# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная, за това се сетих като пример. Може да има нещо друго.

# 100
  • София
  • Мнения: 2 952
Предпочитам смесени и нехомогенни училища в по-ранна възраст. Подбор по способности след 7-ми клас и запазване на квотите. Имам момче и момиче.
Децата ми са посещавали начални държавни училища, защото и двамата със съпруга ми сме на мнение, че трябва да могат да се справят във всякаква среда.
Аз съм завършила гимназия с преобладаващо мъжко присъствие и това може да ме прави предубедена, защото се чувствах комфортно. Живея с убеждението, че разделянето по полове е в ущърб на момичетата, въпреки, че показват по-добра успеваемост по доста предмети.

Синът ми е на 17 и учи в АК, сам е започвал разговор, че не може да разбере защо има еднополови училища в някои държави. Говорили са с учители, тъй като им е било интересно. Продължава да не може да проумее защо някой ще изпрати детето си в такова училище. Той не е много социален и смятам, че за него би било проблем, ако учеше в разделена среда. Ходил е за месец в САЩ, отново се върна със същите въпроси в главата и без яснота защо контактите им с момичета трябвало да се случват само в предварително одобрени "зони".

Ще ми бъде интересно, ако някой сподели подробности за избора си да изпрати детето си в такова училище. Знам, че обичайно това са частни и елитни училища, което в моята глава са фактори, които вдигат нивото. Но какво добавя разделянето по полове? Не е ли по-добре отрано да свикват на особеностите си и как да се допълват? Аз не смятам, че пребиваването на двата пола в една класна стая ги разсейва. Ако вярвах трябваше вероятно да гледам на всички около себе си и на тийновете в частност като на хипер-хипер-сексуални същества.

В Бг условия повече ме притеснява феминизирането на образованието и застаряването на кадрите.

# 101
  • София
  • Мнения: 38 781
Аз си мисля основно за децата от 1 до 7 клас.
Смятам,че едно разделяне на единия от другия пол би оказало доста голямо влияние върху цялотното им възпитание и живот в последствие.
От сега уча дъщеря ми да се отнася еднакво с децата от двата пола.
Но виждам, че след една определена възраст умишлено почват да се събират само момичета през ваканцията. Даже е добре че в класа има и момчета.
И като казвам "извънземни", много добре знам, че съм права. Ако сега примерно я пратя в женско училище, все повече и повече ще общува с момичета, защото е по-лесно, и в 11 клас няма да смее и острилка да си поиска от момче.

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
Да взема да щги разделя и вкъщи!

# 103
  • Мнения: 6 365
Ами и вкъщи се разделят момичета и момчета. Или поне аз така си спомням: аз с жените да се уча на женски неща, брат ми да се учи да цепи дърва, пали огън, строи, забива пирони и такива работи.

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
Но не и изкуствено - момичето при мама, а момчето при тати. А ако мама сменя крушките вкъщи? Аз съм косила. И какво? И на струг мога да работя. Пироните са слаба работа.

Общи условия

Активация на акаунт