За и Против училища/класове по пол

  • 12 140
  • 159
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 38 652
 Сега се сетих, че по някакво съвпадение в моя живот са попадали доста представители на Техникума "Попов", където са били 99% момчета. Ами всички бяха доста смутителни по отношение на жените. Е, после се отракаха де. Но все пак после.

# 121
  • Мнения: 563
Именно. Стана ясно, че еднополовите училища са добри, защото са елитни и скъпи, а не заради сексуалната сегрегация в тях.
Също така стана ясно, че никой не е умрял като е бил в такова училище. Нито, че от там излизат някакви ненормални индивиди.

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
кой е казал нещо за ненормални индивиди? Не мога да те разбера, все ги пишеш едни, от преувеличени до крайно неверни и фантасмагории!

# 123
  • София
  • Мнения: 2 952
The Mum, ако разчитах на "аргументация" и убедителност като твоята, бих избягвала дори да минавам край такова училище. Ако ще даваш доводи какво добавя разделянето по полове към качествата на отлично и частно училище, ще бъде интересно.

Въпреки интересните неща, които бяха споделени аз продължавам да не откривам какъв е смисълът на самото полово разделение. Разбрах, че това обичайно са отлични училища и хората ги избират именно заради това, а не защото са еднополови. И просто се чудя защо не са станали смесени. Трябва да има причини, дано някой ги сподели и дано нямат общо с религия.

# 124
  • София
  • Мнения: 4 878
Въпреки интересните неща, които бяха споделени аз продължавам да не откривам какъв е смисълът на самото полово разделение. Разбрах, че това обичайно са отлични училища и хората ги избират именно заради това, а не защото са еднополови. И просто се чудя защо не са станали смесени. Трябва да има причини, дано някой ги сподели и дано нямат общо с религия.

Причините са във верността към традицията.

# 125
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Традицията да - и освен това предлагат услуга, за която има търсене. Заемат ниша на пазара. И настоящата тема показа, че според някои родители еднополовите училища са добър избор, тоест интерес за такава услуга на пазара има.

У нас засега мисля, че на чак толкова, другаде  - повече.

Някои от поколенията родени преди 85-90 година имаха баби и дядовци завършили мъжка или девическа гимназия у нас. Разбира се, това са други времена и нрави.

# 126
  • Мнения: 2 190
Все още нямам мнение и не съм гласувала.
Ох, много ме запалихте да търся информация. Знам + и - на двуполовите класове (познати са ми, нали сме в БГ) и затова няма да цитирам за тях.

Ето какво ми направи впечатление в края на тази статия: http://www.theguardian.com/education/2009/mar/18/secondary-schoo … irls-gcse-results

It's a question of confidence in the way girls develop. It's cool to be very good at anything in a girls school - maths, sciences or physics. No one will ask why you're doing a boys' subject. Girls who lack confidence can thrive more in girls-only schools. We don't have boys competing and distracting, so girls can really go for it."

Мнението ми засега:
1. По принцип съм против всяко изкуствено ограничение - против квотите съм, а "задължителни" еднополови класове са 100% квота. Но ако се получават по естествен път - ОК. Проблемите (змиярник, не могат да общуват с другия пол и т.н.) могат да се решават по различни пътища - добро управление, дисциплина, подобряване на средата....

2. Обаче подкрепям многообразието и различията - затова ако има предлагане на еднополови класове и има търсене - ОК. После ще гледаме резултати. В началото това може да стане в големи училища - по 1 паралелка на пол със свободен избор (ако има желаещи, де) и частни училища (всъщност дали липсата на предлагане не означава ли липса на търсене  newsm78).

3. Живеем в БГ и чуждият + опит не може да се пренася механично.

Ще потърся инфо и за естествено възникналите (почти) еднополови класове у нас - невероятно, но факт има такива - в ТУЕС, НПМГ, техникумите и .... (но не знам с какво да сравнявам, пък и те не са чисто еднополови)

# 127
  • Мнения: 14 654
Някои от поколенията родени преди 85-90 година имаха баби и дядовци завършили мъжка или девическа гимназия у нас. Разбира се, това са други времена и нрави.

Баба ми дори е преподавала в мъжка гимназия, ама това е било по време на войната още, винаги ми е било интересно да ми разказва.

Също така стана ясно, че никой не е умрял като е бил в такова училище.

Чудесен довод наистина в полза на еднополовите гимназии. Щом никой не е умрял, значи е супер.
А после в университета ще искате ли пак отделни потоци за мъже и жени? Питам, защото оттам доста семейства произлизат. От моята група (16 човека) имаме 2 семейства с по две деца вече, едните бяха гаджета още от училище.

# 128
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, за да не се стресират колегите от мъжки пол!  Joy

# 129
  • Мнения: 377
Твърдо против! Връщане назад в мислене и манталитет. Живеем в 21 век, не в 18.

# 130
  • Лондон
  • Мнения: 449
Isoldа... много прибързано изказване. Peace  ще ти дойде до главата да записваш детето на училище и много май ще се учудиш когато прочетеш класации и видиш кои са най-добрите училища в страната, в която живееш Wink

Не знам колко от пишещите тук говорят от личен опит, струва ми се, че не са много Confused

Та от моя личен опит, вече трета година, си признавам, че съм страшно доволна от училището на дъщеря ми, което е само за момичета и е до края на обучението... Навремето сме имали известни притеснения дали ще успее да общува достатъчно с момчета, за да се чувства комфортно и в тези взаимоотношения, но за момента нямаме вече никакви негативи. Многото извънкласни занимания й позволяват да общува с доста момчета на нейната възраст, така, че нищо не пропуска Peace

Гледайки отстрани точно тези извънкласни занимания, ставам още по-голям привърженик на еднополовото обучение. За тази възраст, 6-7 години, момичетата са на светлинни години като развитие от момчетата, напред имам в предвид. Момчетата са толкова по-необуздани в тази възраст, че един тенис урок го провалят без проблем, камо ли за цял учебен процес...

Моля без нападки, казвам си личното мнение, не ангажирам никого с него... Да уточня, че нашето училище е и с подбор на момичетата, минават през нещо като изпит на 3.5 години...

# 131
  • Мнения: 377
Е въпроса е какво мислим за такива училища.

По принцип съм против разделянето по пол и въобще всякакви разделения. И придържането към някакви остарели традиции, създадени преди още жените да имат право да гласуват ми се струва глупаво. Аз не разбирам все още защо тези стари и с добри методи на преподаване училища толкова много се придържат към това полово разделение. Ако се смесят какво толкова ще стане?

Иначе ако сме в Англия и изборът е между добро училище само за момичета и друго не толкова добро, но смесено, ще избера това разделено по пол, но няма да съм щастлива. А пък ако има и нещо религиозно включено, честно казано ще се гътна от мъка  Rolling Eyes. Не си падам по консервативните възгледи и схващания за живота и ми се иска моето дете да расте в прогресивна и модерна среда, а разделянето на пол (което си е отживелица от едно време) не е прогресивно. Това са моите виждания, разбира се.

# 132
  • София
  • Мнения: 2 952
No one will ask why you're doing a boys' subject. Girls who lack confidence can thrive more in girls-only schools. We don't have boys competing and distracting, so girls can really go for it."
От моята камбанария, наистина моята, всеки има своята гледна точка, горното е повече от сексистко твърдение. Не бих си пратила нито момичето на такова място, нито момчето с алтернативни аргументи.

Аз съм учила в мъжко училище и никой не е поставял под въпрос защо го правя. Дори става дума за предишната Мъжка гимназия, станала по-късно математическа. Нито в семейството, нито в махалата, нито в самото училище. В допълнение реалността е, че не момичетата страдат (тук генерализирам  Embarassed) от самочувствие. Обикновено те са по-намаханата част поне в гимназиалния курс. А да няма момчета, с които да се конкурираш и които те разсейват (както е написано в цитата) не ми се струва здравословно. На 25 ли ще се учиш да се състезаваш с другия пол? И какво по-сладко от гимназиалните любовни вълнения. В нашия клас има две семейства. Чисто аритметично половината момичета са намерили половинката си в гимназията. Все още са заедно 25+ години след завършването. Всъщност съм единственото момиче, което не е в брак с някой от училището.

Единствената причина да държа на квотите за елитни училища след 7-ми клас е, за да се осигури смесено обучение. Личен интерес нямам, тъй като момчето ми отдавна мина тази възраст и нямаше проблем да учи, където пожелае. Но ще бъда ощетена за момичето си, което на всичкото отгоре е от големите набори и конкуренцията при нея ще бъде за хилядни.

# 133
  • София
  • Мнения: 62 595
Квотите май са заради момчетата, защото няма да има места за тях в елитните гимназии, особено в езиковите. За математическите повече май играе стереотипът и момичетата са колкото момчетата и без квоти.
Трудно ми е да повярвам, че в днешно време може да се амеква ил направо да се говори как момчетата не се разсейват само в мъжко училище и как момчетата могат да провалят час! Аистина, не мо го побира акълът.

# 134
  • София
  • Мнения: 2 952
Така е, Анди, квотите са заради момчетата и езиковите гимназии. В математическите няма. По мое време бяхме по 2 до 8 момичета в клас от 20-24 деца. Сега преобладават момчетата, но не чак в такава степен и явно се приема, че всички имат справедлив достъп. По странно е защо въпреки подгето годината в математическите гимназии там масово се излагат с езика и децата го учат извън училище, но това беше отклонение. Една излишна година, платена от джобовете ни и изтекла в пясъка... То всъщност и 12-ти клас е едно такова нищо.

Общи условия

Активация на акаунт