За и Против училища/класове по пол

  • 12 150
  • 159
  •   1
Отговори
# 135
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Само да се пусне някоя по-ограничителна или дискриминационна тема и кукумицините веднага наскачат.

Против съм разделянето на обикновените училища по полове. То почти не е останала чисто мъжка или чисто женска професия, за да има и необикновени училища.
Разделението по полове произтича най-вече от религията. Все още България е светска държава.

# 136
  • Мнения: 7 171
Само да се пусне някоя по-ограничителна или дискриминационна тема и кукумицините веднага наскачат.

Против съм разделянето на обикновените училища по полове. То почти не е останала чисто мъжка или чисто женска професия, за да има и необикновени училища.
Разделението по полове произтича най-вече от религията. Все още България е светска държава.


Извини ме, но не се смятам за кукумицин. Нито другите жени, които споделиха  моето мнение.
Не може ли вие, широкоскроените, да сте малко по-мислещи и по-малко лепящи етикети наизуст?

# 137
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ти защо си мислиш, че смятам за кукумицин само заради подкрепата за еднополово образование?

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, сега, кукумицини! Както се вижда, за Софи приоритете било академично какво предлага училището и това, че е девическо е вторично.
При равни други условия бих предпочела смесеното прес еднополовото.  И двете ми деца виреят добре в смесено. По-скоро си мисля, че еднополово би ги изнервило.

# 139
  • Мнения: 7 171
Е, сега, кукумицини! Както се вижда, за Софи приоритете било академично какво предлага училището и това, че е девическо е вторично.
При равни други условия бих предпочела смесеното прес еднополовото.  И двете ми деца виреят добре в смесено. По-скоро си мисля, че еднополово би ги изнервило.

Не само за мен. Също и за другите жени, които споделиха опит. Чела съм достатъчно техни постове, за да мога да кажа, че не са кукумицинки.  Laughing

Не зная, Цеца, така ми прозвуча. Като изключим няколко поста, които обявиха мнение без да се обосноват, в повечето случаи и "за" и "против", обясниха мотивите си.

Гарантирам, че ако няколко от съфорумките, които са против бяха на мое място и имаха възможност, нямаше да отхвърлят еднополово училище само по този признак.

# 140
  • Мнения: 7 837

Гледайки отстрани точно тези извънкласни занимания, ставам още по-голям привърженик на еднополовото обучение. За тази възраст, 6-7 години, момичетата са на светлинни години като развитие от момчетата, напред имам в предвид. Момчетата са толкова по-необуздани в тази възраст, че един тенис урок го провалят без проблем, камо ли за цял учебен процес...


В доста от книгите за момчета се срещат подобни доводи за разделение на момчета и момичета, защото това е една от причините за повечето диагностицирани момчета в началното училище. И не, защото момчетата изостават академично, а просто им се играе повече, имат нужда от повече движение.

# 141
  • София
  • Мнения: 62 595
Мочетата са по-често засегнати от проблеми б развитието. Дори да ги отделят това няма да промрни нещата- програмата е една и съща и едва ли специално заради момчетата часовете са по-къси или програмата по-олекотена, или имат повече физическо за сметка на другите предмети. По-скоро майките на момчета са по-притеснени. На момчетата повече им се играело! А ма момичетата не им ли се играе?  Що така към момчетата по-снизходително?

# 142
  • Мнения: 2 190

Гледайки отстрани точно тези извънкласни занимания, ставам още по-голям привърженик на еднополовото обучение. За тази възраст, 6-7 години, момичетата са на светлинни години като развитие от момчетата, напред имам в предвид. Момчетата са толкова по-необуздани в тази възраст, че един тенис урок го провалят без проблем, камо ли за цял учебен процес...


В доста от книгите за момчета се срещат подобни доводи за разделение на момчета и момичета, защото това е една от причините за повечето диагностицирани момчета в началното училище. И не, защото момчетата изостават академично, а просто им се играе повече, имат нужда от повече движение.

Май клоня към това мнение - еднополови класове (по избор) за малките от 1 до 3-4 клас.
Ето заради това:
Ужас, егати идеите в 21-ви век, не е за вярване  Tired
детето ….. вече не мисли, че момичетата са тъпанарки, които нищо не разбират от футбол, а му е приятно да има момичета в компанията. Постепенно и пред блока компанията от момчешка и момичешка се превръща в смесена

Наистина в началното училище общуването между половете (в нашия случай) имаше много негативи.
За двата пола - коренно различни интереси като цяло (винаги има и изключения). Това води  до "война на половете" - в шеговития смисъл, просто не се разбират.
Защо да искам детето ми да е в клас с момчета, които я намират за "тъпанарка" само, защото не коментира футбол. newsm78

За момичетата: по-малко физическа агресия.
Момчетата са по-агресивни в игрите. За някои от тях бутане, боричкане, хапане са нормални неща. Много от родителите им също ги намират за нормални. За мене и много от дамските мами не са. Първо трябваше да убедя мъжките родители, че момичета не се бият (имам остър език), а те да сведат това изискване до синовете.

За момчетата: по-справедливо оценяване на знанията.
По-често биваха нарочени. Най-общо не могат да станат "любимци на госпожата" и получават по-ниски оценки.

Написаното не е обобщение, а се отнася само за конкретно училище в конкретен период.

От 5-ти клас нагоре не бих записала дете в еднополов клас.
Изборът на училището/класа се определят от интересите, нивото на преподаване и т.н., а не от броя на половете в него.
Скрит текст:
Малко смях. Като разглеждах училищата след 7 клас, видях, че в ТУЕС (водещо училище за ИТ) на випуск има 5-10 момичета, т.е. до 2-3 в клас.  На девойка се падат по 10-15 младежи. И нали нашето гардже си е най-хубаво, ще се почне едно влюбване в нея, в повечето случаи несподелено. А това води до ядосани мами. И казвам "Мило, по-голям си, по-силен и повече носиш на бой (като момченце де). Родителските срещи ще минат в твоя ресор.  Joy
Да, ама не. Избра друга гимназия и РС пак са за мене.

# 143
  • София
  • Мнения: 62 595
Всичко това, което описваш е въпрос на домашно възпитание и стереотипи в обществото. Ако на момчетата им се позволява да бъдат простаци към момичетата, също и момичетата така да се отнасят към момчетата, то ако ще едните на Марс, а другите на Венера да ги пратим, все тая  - те пак като се срещнат, ще бъдат на същото ниво.
И за ученето е същото - изискванията са едни и същи към всички деца.

Тази тема все повече ме изумява. Виждам, че възрастните сами слагат прът в колелото на отношенията. Вкъщи не разделяме момичетата и момчетата, нищо че са на различна възраст.

# 144
  • Мнения: 2 190
Всичко това, което описваш е въпрос на домашно възпитание и стереотипи в обществото. Ако на момчетата им се позволява да бъдат простаци към момичетата, също и момичетата така да се отнасят към момчетата, то ако ще едните на Марс, а другите на Венера да ги пратим, все тая  - те пак като се срещнат, ще бъдат на същото ниво.
Това е така. Стереотипите са много разпространени. Няма отърване.

Знам, че е по-добре да разкараме Марс и Венера и да се върнем на планетата Земя, но не става.
Почвам да си мисля, че в някои случаи е по-добре да се избегнат стереотипите, вместо да се боря с тях и ефектът да е съмнителен/половинчат.
Скрит текст:
Пример от началото на 1 клас: стереотип - момчетата са буйни. Какво толкова - това, че ритат, хапят и скубят дадено момиче означава, че е е хубава и я харесват.  #Crazy (думи на горда мъжка майка, явно трябваше да изпадна в умиление). Разбира се взех думата и изказах мнение - някои се смееха, другите ме гледаха бясно. Резултат - на някои от буйните момчета е казано - "внимавай как се държиш  с Х, че майка й е луда и не искам разправии (самопризнание). Буйните прояви спрямо моето дете спряха, но стереотипът си остана. Още 4 години, мине не мине, обсъждахме нечии буйни прояви. Твърде много изхабено време за глупости.
Затова си мисля, че ако имах второ дете в началното училище, при равни други условия бих избрала еднополов клас, поне за момиче. По-лесно е от това да сменяш стереотипи на 20-30 възрастни родители. Ако се окаже, че съм сбъркала - признавам си и променям.

След 4 клас - твърдо не за еднополови класове и училища. При равни други условия бих избрала смесен клас.

Последна редакция: пн, 22 сеп 2014, 18:53 от biborana

# 145
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако си мислиш, че може да му се размине, защото всички момичета ще се харесват, няма как да стане. Винаги има групово разпадане на групи и групички и ще има група на розовите, група на нерозовите и каквото там се сетиш. Освен ако училището и класната не са въвели такива железни правила и контрол, че да не се позволяват прояви на тормоз. Но си признавам, че и тая работа нещо не я вярвам, защото винаги могат да се измислят много, много прикрити начини, най-честият от които е игнорирането. Никой не може да каже на Ани да не игнорира Мими.
Аз нямам проблем да ме мислят за луда майка. Не мога да превъзпитам или да възмитам нито чуждите деца, нито родителите им.

# 146
  • Мнения: 14 654
Момчетата обикновено се бият помежу си, не посягат на момичета, друг въпрос е ако някоя влюбена госпожица започне да нахалства прекалено, докато не получи удар по гърба. Искам да кажа, че ако някое момиче се оплаква, че някое момче го тормози, то или лъже, или само се е навряло в шамарите. Момчетата не обръщат внимание на момичетата, а когато започнат да им обръщат, тогава не е с бой Wink На моя син една хипопотамка му беше избила зъб, толкова не можа да го накара по друг начин да забалежи чувствата й.
пп: аз също съм казвала на детето си "не общувай с Х, че майка й е идиот" и не смятам, че е грешно, защото на някои им се привиждат ситуации, там където ги няма, защото децата им си измислят.

# 147
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
Цитат
Искам да кажа, че ако някое момиче се оплаква, че някое момче го тормози, то или лъже, или само се е навряло в шамарите.
Сори, ама... пълни глупости.
Нямаш представа колко бой съм изяла като малка от по-големи момчета от квартала, а и от връстници, как съм бягала и ревала, мятала съм се по автобуси, крила съм се във входове, само за да избягам... кошмар беше. Защо ме биеха, така и не разбрах - явно съм мазохистка и съм си го търсела.  Shocked

Последна редакция: пн, 22 сеп 2014, 19:23 от Магдена

# 148
  • София
  • Мнения: 2 952
И аз съм казвала не общувай с Х. А и двете ми деца (момче и момиче) са буйни и не са божи кравички. Участвали са във физически сдърпвания с подобни на тях и с родителите не сме се карали. Ставало е дума за по-буйни игри, които някой може и да приеме за много лоша работа.

Истината е, че децата се събират с подобни. Дъщеря ми примерно няма проблем да буйства с момчетата, но избягва групичката на тарторките, които в първи клас полагаха много усилия да я привлекат. Същите момичета са във вечни разпри м/у себе си и околните, но кавгите им не прерастват във физически сблъсък. Синът ми до 4-ти клас се е прибирал няколко пъти със скъсана блуза или някоя драскотина. Не сме се карали с останалите родители, защото не е ставало дума за побой, а за буйна игра.

И въпреки описаната ситуация винаги са странели от проблемните деца и са се дракали само с близки деца, с които на другия ден продължават играта. Веднъж само преценихме, че съученик е зашлевил дъщеря ми (по двете бузи) и това не е приемливо в контекста на играта им. Баща й отиде да говори с родителите, хората се извиниха, увериха че ще направят каквото е необходимо. С детето продължават да са дружки, просто става дума за много буйно и физически силно момче, което не е лошо по характер и храни повече от добри чувства към дъщеря ми.

# 149
  • Мнения: 14 654
Магдена, това е било преди 100 години, днес децата не са такива и наистина момчетата не бият момичета. Поне аз не знам за нито един такъв случай, откакто имам деца. Винаги момчетата се бият с момчета, а момичетата са интригантки и тормозът им не е физически.

Общи условия

Активация на акаунт