За и Против училища/класове по пол

  • 12 147
  • 159
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 171
А как се справят тогава семействата, които имат деца и от двата пола? Там все има някой издивял - я дъщеря, я син, я родителите по ред на номерата.

Доколкото имам някакви знания по въпроса, досега половоопределени специфики в ученето няма документирани като качествено значими разлики. Единствено при жените текато повече връзки между двете полукълба. До какво води това ообаче, не е много изяснено, освен хипотезите, че жените мъъъъъничко по-лесно интегрират продуктите от дейността на полукълбата. И другите статистически данни са, че при моммчетата проблемите с развитието са две към едно, за някои неща и три към едно, т.е. повече са момчетата с аутизъм и т.н., които водят и до обучителни трудности. Но при равни други условия и едните, и другите индивидуално си намират начин да си обработят информацията. А дори да има различия, аз съм твърдо за това да усвояват различни стратегии на учене, дори да са "неприсъщи" за пола.

Сийке, като във Война и мир стана работата - ще организираме срещи между мъжките и девическите училища, ако слушкат и папкат.


Анди, хубаво е обаче да има "ниша" за всички. От тази гледна точка, да се отхвърля еднополовото образование е неправилно. Освен това, родителите, чиито деца учат в такива училища не са случайни хора. Обикновено са високо образовани и правят избори след като са проучили нещата из основи. Явно е, че такива училища са "малцинство", защото не са за всички. Има родители, които не биха дали детето си в "еднополово" училище, има деца, които не биха издържали в такова училище, но има и други, които "цъфтят". Но избор трябва да има.

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
В България тепърва да се правят такива училища най-малкото ще е дискриминация по пол. В чужбините вече е заварено положение, просто не смеят да го разбутат. Пишат ги католически училища, пансиони (а и с пансион е лесно да се обоснове), а при нас нито религиозната традиция предполага разделение, нито културната. Девически и мъжки гимназии е имало за сравнително кратък период.

Всъщност, за мен предимствата на еднополовите училища са доста неясни. Тоест, не се сещам за някакво толкова сериозно предимство, че да се изкуша да избера такова училище. Говоря при равни други условия - светско училище, учителите и на двете места са кадърни, имат сходна база и т.н.

# 32
  • Мнения: 7 171
В България тепърва да се правят такива училища най-малкото ще е дискриминация по пол. В чужбините вече е заварено положение, просто не смеят да го разбутат. Пишат ги католически училища, пансиони (а и с пансион е лесно да се обоснове), а при нас нито религиозната традиция предполага разделение, нито културната. Девически и мъжки гимназии е имало за сравнително кратък период.

Всъщност, за мен предимствата на еднополовите училища са доста неясни. Тоест, не се сещам за някакво толкова сериозно предимство, че да се изкуша да избера такова училище. Говоря при равни други условия - светско училище, учителите и на двете места са кадърни, имат сходна база и т.н.

Защо да са католически или пансиони? Съвсем цивилни или "граждански" са тези училища. Много лесно ще ги "разбутат", ако имат желание. Просто "отварят" училището за другия пол, и готово. Като се има предвид, че практически всички са частни, ако няма интерес веднага ще ги "отворят" за другия пол. Иначе не могат да издържат финансово.

# 33
  • Мнения: 25 753
Ох, да бе, къде ли се набутах и аз с остарелите си разбирания за полови разлики и т.н.
Нали сега се стремим към унисексуалност, метросексуалност и всички онези модерни думички, с които се налага стремежът за премахване на половете и създаването на новия вид - хомункулус безполовикус.
Бабите ни може да са от Венера и дядовците – от Марс, но децата на децата ни ще са само от епруветки – еднаквички като зрънца на броеница. Пази боже да имат някакви разлики, камо ли пък по пол и интелект.  Stop

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако имаше качествени разлики в ученето между момичетата и момчетата, досега да беше тръгнала и да се беше наложила поне отчасти "педагогика за момичета " и "педагогика за момчета".
Не знам откъде ти хрумват тези истории за униполовост и пр, Сийке. Мислех, че си говорим сериозно, а не като на предизборен цирк. Марс и Венера са от популярната психология.

Аз затова казвам, че са заварено положение, хората са свикнали, дори ако щеш, има им я и в религиозната и културна традиция. Включително откъм частни училища от всякакъв тип. Казвам, че в България такова нещо едва ли ще се получи.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
Ахъм, да, права си - всяко съмнение в това, че мъжът и жената може и да не са точно различни биологични видове с произход от различни планети и със строго диференцирани според пола качества, предназначение и роли във всяка област, е стремеж към уеднаквяване на индивидите по пол, интелект и забравих кво.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Късопаметни сте. Едно от основните оправдания за дискриминацията на жените векове наред е било  вярването, а след това и появата на всякакви псевдонаучни теории за това, че жените не са като мъжете, че са изначално непълноценни същества и т.н. Между другото, никой не забравя да тества и хипотезите по фактор "пол", та ако имаше такива въпиющи раззличия, досега сто пъти да бяха излезли на бял свят и да се бяха утвърдили.

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Този път съм съгласна с Андариел. Не съм забелязала някакви съществени разлики в подготовката на момчетата и момичетата. Те самите вътре в половете си съзряват по различно време. Имаме момичета, които ужасно се излагат поради хормони и какво ли още не, имаме и такива, които изглеждат на живели и преживели и са все в една и съща възраст.

# 38
  • Мнения: 563
Какви католически,пансиони,манастири и не знам си още какви свети обители,бе хора?  Shocked

Пример 1 клас: Сатава сутрита дъщеря ви и в 8 отива на училище,учи 4 часа само с момиченца (да не дава Господ?),в 12 приключва,прибира се,обядва,пише домашни,излиза пред блока,играе с момиченца и момченца... и т.н.
Мислите ли че по този начин лишавате дъщеря си от "естествената" и среда? За тези 4 часа? Наистина ли?

# 39
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По нашите закони приемът в първи клас само по пол би бил дискриминация. И аз, ако съм майка на момченце ще бъда възпрепятствана да си запиша детето в това училище/клас.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Все пак, моля, някой да каже какви са предимствата на еднополовите класове/училища за децата. С какво ще ме привлечете да си запиша децата в еднополови класове или училища?

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
Едно от основните оправдания за дискриминацията на жените векове наред е било  вярването, а след това и появата на всякакви псевдонаучни теории за това, че жените не са като мъжете, че са изначално непълноценни същества и т.н.
И това е вярно. И не е чак толкова трудно от едно съвсем невинно откриване и подчертаване на някакви вродени разлики между половете, съществуващи или не, полека-лека да се стигне и до оправдания за налагани ограничения. Рязка граница няма, позициите преливат плавно; без, естествено, ни най-малко да смятам, че повечето хора на Сийкиното мнение, или поне мъжете сред тях, са скрити дискриминатори, нищо такова не казвам. Wink Но това е една от причините да се отнасям с подозрение и лека неприязън към всякакви опити за подчертаване на разлики, разделяне по роли и дейности според пола, твърдения "мъжът трябва да е мъж, а жената - жена" и прочие.

# 42
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Процедурно предложение:

Моля авторката на темата да се обърне към модератор, за да премести темата в Клюкарник. В сравнително камерен подфорум, където е този, шансовете да се чуят мненията  на повече хора са значително по-малки.

# 43
  • Мнения: 14 654
Ужас, егати идеите в 21-ви век, не е за вярване  Tired Разбира се, че не искам синът ми да учи в училище само от момчета, после може би трябва да му намерим и работа, където жени няма да има, за да може единствената жена в живота му да бъда аз.
Какво е страшното на смесените класове? Че ще си хване някое гадже ли? Ами това е най-нормалното нещо и животът си тече много хубаво, стига да не му пречим. Ето, на летния лагер го виждам на снимка с някаква малка кокона, кото е прегърнал през рамото. Значи детето се развива съвсем добре, вече не мисли, че момичетата са тъпанарки, които нищо не разбират от футбол, а му е приятно да има момичета в компанията. Постепенно и пред блока компанията от момчешка и момичешка се превръща в смесена и се шушука кой кого харесва, това е хубаво, общуването с другия пол носи само ползи. Има и един тип момчета, които пък се чувстват ужасно в мъжка компания, но им е много добре с момичетата. Не знам след години какви мъже са, но е истина, че и в моя клас, и в класовете на сестрите ми, после в класа на сина ми има по едно момче, което движи само с девойките. В изцяло момчешки клас го виждам като жертва това дете.
Да не говорим, че ако няма момичета в класа, няма кой да му прави задачите по трудово и ще трябва сам да се мъчи да реже с ножица и да лепи, и въобще да прави всякакви нетипични за момчетата дейности. А така винаги се намира някоя влюбена до ушите принцеса, която на драго сърце му помага.

# 44
  • Мнения: 563
Не съм сигурна дали темата трябва да се мести  Peace ако някой прецени,да го направи.
******
"мъжът трябва да е мъж, а жената - жена"- а не трябва ли да е така и защо намирате нещо лошо в това?
Или да се стремим всички да сме всичко,и на края никой да не става за нищо? То големите мъже и големите жени дето се навъдиха от последните поколения-няма що...

Общи условия

Активация на акаунт