МАШИНА ЗА ХЛЯБ-56-та

  • 38 591
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 841
Не съм пробвала още рецептата със зехтина, че пробвах ново брашно и исках да видя как е.

И аз имам проблем с последните два хляба. Надуват се перфектно, но после хлътват на вътре и изглеждат ужасно. Имам съмнение, че ми е много олиото. Макар че все на око слагам и не мисля да съм се оливала. Коричката на първия прецакан хляб ми стоеше като пържена, а вътре беше на едри шупли все едно пък маята е била в повече. А не беше. Едно кубче го режа на 4, така че маята си е все толкова.

Кекс правих по рецептата на ... а де  newsm78 Премесих два пъти както беше писано, но сложих баш на края и какао с надеждата да стане двуцветен, ама стана кекс негър. Нито бял, нито какаов. Но пък вкусен.

Тази вечер пуснах хляб с два вида бяло брашно на две различни фурни. Ще видим проблема къде е. Обаче ми заскърца машината и какво да видя?! Брашното малко кът. Сложих малко вода и пуснах на ново месене. Сега се пече вече, обаче гледам пак хлътва  #Cussing out Утре ще сложа 3 капки олио само  Crossing Arms

Пробвах да махна бъркалките след баш последното премЯсване, но не ми хареса как се получи хляба. Все още съм на момент "експеримент", но мисля да продължа да махам бъркалките веднага след като спре и второто премесване.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 1 063
Едно кубче го режа на 4, така че маята си е все толкова.
Маята е много. Аз с едно кубче правя 6-7 хляба. Слагам по 6-7 гр. на хляб. На 100 гр. брашно се слага 1 гр. прясна мая.

# 47
  • Мнения: 4 954
Агнесана, моят съвет е да пробваш поне в опознавателния период да мериш продуктите. Всяко едно отклонение в брашно:вода:сол:захар:мая може да доведе до провал. Ако ти е малко брашното, ще хлътне, ако ти е малко солта, маята няма да се контролира, ако е много захарта - ще пребухне и т.н. Когато правиш тесто на ръка имаш много повече контрол - можеш да започнеш печенето по-рано, оставяш да втаса точно колкото трябва, нито много, нито малко.
Друг вариант, защото виждам, че меренето не ви е по сърце, е да следиш тестото както би правила на ръчно месене и когато се удвои да спреш програмата и да пуснеш само печене, за да не превтаса и да се срути тестото.

Аника, аз на един хляб ползвам едно цяло кубче, така че не бих казала, че проблемът е маята. Следя тестото, защото с живата е винаги малко на късмет как ще се случат нещата. От сухата слагам (О, кощунство), цял пакет.

# 48
  • Мнения: 2 104
Едно кубче жива мая /42гр./ аз деля на 6 /за 6 хлаба/. Някъде четох  по 7гр., но не го деля на 7, че на 6 е по- лесно.
1/4 ми се струва много и на мен.

А суха има и по7гр. и по 11гр.


В рецептата за памук погача си пише, че поема повече брашно  Peace

# 49
  • Мнения: 338
И аз от няколко дена съм с такава машинка.Хляба става превъзходен,да си призная не вярвах в това.Последния ми хляб е с шарена сол и чубрица.

# 50
  • Русе
  • Мнения: 1 008
И аз от няколко дена съм с такава машинка.Хляба става превъзходен,да си призная не вярвах в това.Последния ми хляб е с шарена сол и чубрица.
А рецепта може ли?   bouquet

# 51
  • Мнения: 4 841
От как купих машината и меря само водата. До сега интуицията не ме е подвеждала. Проблемът е друг според мен. Купих брашно от русенската мелница и да си призная честно самият пакет ми се струва по тежък от останалите. За в момента ползвам еднокилограмови пакети, така че брашното, което слагам е половин пакет или малко повече. Снощният хляб и той хлътна ужасно, дори и моя мъж не си е правил сутринта сандвичи. Явно не му е естетичен за ядене  Joy
Сега пуснах друг хляб. Меси се точно като на ръка. Стана стегната питка, но все още е на първо месене. Ще видя какво ще се получи. Единственото ново и различно от как ми хлътва хляба е брашното  Crossing Arms Въпреки, че с това брашно хляба става наистина бял. За разлика от брашното на София мел  ooooh!

Следя тестото. Аз така се и ориентирам дали е добре оформена питката и ако е нужно да добавя брашно или вода. До сега не ми се е надигало тестото толкова много, че да опре в капака, но пък първите хлябове (пека от началото до сега само и единствено бял хляб) си бяха високи и снажни  Mr. Green и пухкави вътре. Като изключим разбира се експеримента с рецептата да добавя кисело мляко. Дори с яйцето като сложих хляба беше хубав и пуФкаФ.

# 52
  • Мнения: 338
И аз от няколко дена съм с такава машинка.Хляба става превъзходен,да си призная не вярвах в това.Последния ми хляб е с шарена сол и чубрица.
А рецепта може ли?   bouquet


Френси хляб за 900 г. 2-ра програма средно печене

1. вода-330 мл.
2. слънчогледово олио-3 с.л.
3. сол -1 1/2 ч.л.
4. захар -2 с.л.
5. бяло брашно -600 гр.
6. мая суха 1 ч.л.
чубрица и шарена сол на око
аз сложих по една с.л. препълнени и от двете ,но можеше и още

# 53
  • Мнения: 7 848
След два часа трябва да изляза, но вече заредих машината и настроих таймера за довечера да имаме топъл хляб и понеже не намерих никакво мляко, сложих две лъжици кондензирано, по- точно сгущенка. Съответно намалих захарта в рецептата. някой правил го е това, та питането ми е дали ще яде Асан баница, или на връщане да купя хляб сепак. Embarassed

Риски пИчели, риск губи...

# 54
  • София
  • Мнения: 2 930
И аз от няколко дена съм с такава машинка.Хляба става превъзходен,да си призная не вярвах в това.Последния ми хляб е с шарена сол и чубрица.
А рецепта може ли?   bouquet


Френси хляб за 900 г. 2-ра програма средно печене

1. вода-330 мл.
2. слънчогледово олио-3 с.л.
3. сол -1 1/2 ч.л.
4. захар -2 с.л.
5. бяло брашно -600 гр.
6. мая суха 1 ч.л.
чубрица и шарена сол на око
аз сложих по една с.л. препълнени и от двете ,но можеше и още

Не се увличайте със шарената сол защото увеличавате общото количество на солта в рецептата и може да забавите втасването Peace.

# 55
  • Мнения: 338
И аз от няколко дена съм с такава машинка.Хляба става превъзходен,да си призная не вярвах в това.Последния ми хляб е с шарена сол и чубрица.
А рецепта може ли?   bouquet


Френси хляб за 900 г. 2-ра програма средно печене

1. вода-330 мл.
2. слънчогледово олио-3 с.л.
3. сол -1 1/2 ч.л.
4. захар -2 с.л.
5. бяло брашно -600 гр.
6. мая суха 1 ч.л.
чубрица и шарена сол на око
аз сложих по една с.л. препълнени и от двете ,но можеше и още

Не се увличайте със шарената сол защото увеличавате общото количество на солта в рецептата и може да забавите втасването Peace.



Прав си ,не се бях сетила.Може сол изобщо да не се слага а само шарена,или и това ще попречи?
Експериментирах и ми се получи.

# 56
  • Мнения: 4 841
И Асан откри Хамериката  Mr. Green Забелязах днес нещо. Пуснах хлебопекарната и както обикновенно зачаках да махна бъркалките след второто месене. Обаче пък се наложи спешно да излезем преди месенето да е свършило и то за час. Реших да дам на пауза и после като се приберем да я пусна от там където е спряла. Направи ми впечатление, че времето беше намаляло прогресивно, нищо че е на пауза машината. Сега я пуснах на ново да меси на 2ра програма. Ще видя какъв хляб ще излезе.


Зори, моята рецепта е:

340мл вода, на мерителната чашка меря до 12оz че по лесно.
1ч.л.захар
1ч.л. (може и две, аз слагам солта на око) сол
2-3с.л. олио
500гр брашно (ако се наложи при месенето се слага още малко)
1п (7гр) суха мая или 1/4 жива

Пека на 2ра програма, на 1000гр хляб и на по изпечена коричка, че на средна коричка хляба излезе леко анемичен.

Пробвай различни рецепти докато си нацелиш твоята  Peace

ПП. На Симовата мелница брашното определено е по тежко  Crossing Arms но все пак кантар не е играл  Naughty

# 57
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Айде и аз да пиша. И аз купих лидл-ската машина. Още първият хляб стана супер. Правих вече 3-4 рецепти, всички станаха супер. Пропорциите на памук хляба е точен, два пъти мисля, че го правих, супер стана, но е труден за рязане. Турският хляб е по-лесен за рязане, също стана.много хубав. Досега невтасал нестанал хляб нямам. Спазвами меря точно рецептите, колкото и да не обичам точните мерки, но мисля, че е.по-добре. Не вадя и бъркалките, за какво съм я взела, ако ще я дебна.
И въпрос - когато се чуе звуковия сигнал, отварям и сипвам ядките или кашкаввл, добавки, нали?

И още един - много харесвам царевичните хлебчета и тези с гауда. Може ли изпитана и точна рецепта?

# 58
  • Русе
  • Мнения: 1 008
Аз за сега се справих успешно само с една рецепта,всички други водят до провал.
Опитах и Лидл-ската смес за Чабата,но и там не ми се получи добър резултат.Явно не нацелвам програмата за печене,защото си следя тестото оформя се идеална топка,втасва си,но крайния резултат е сбит хляб или леко лепкав отвътре.

# 59
  • Мнения: 3 020
mama  Barba, да, аз имах "тухла единичка"  Laughing както се иазказа мъжът ми за кекса. Оттогава не съм пробвала, но хляб пускам всеки ден. Но ще опитам пак, де.

agnesana, в книжката пише, че паузата всъщност е 10 мин., след това машината сама се включва, имай го предвид, затова ти е намаляло времето, тя си е работила.

На ръка винаги слагах по 12 гр. жива мая на 500 гр. брашно, сега с машината започнах да употребявам суха и от нея слагам почти по 1 гр. на 100 гр. брашно.
Вчерашният хляб е пак до капака, не е залепнал обаче Wink, с 3-4 гр. суха мая на 450 гр. брашно, перфектен.
Отново беше на Сладък хляб - и забелязах, че на тази програма стават най-пухкавите и въздушни хлябове.  Peace

Стружките ми стават още повече, особено на едната бъркалка, вчера пак леко поскърца и се чудя какво да правя, да звъня ли до сервиза да питам или да изчакам дали ще продължи това скърцане.  Rolling Eyes

Досега винаги меря и винаги следя. Включвам, изключвам и още не смея да я пусна да си работи самичка, ама че съм лоша  Laughing

Много апетитни снимки сте показали  Flutter

Моргана07, и според мен олиото е много и течностите, но не съм спец, де.

Общи условия

Активация на акаунт