Рецепти за кисели краставички с аспирин /без варене/, моля....

  • 34 718
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 103
Здравейте,

моля, дайте изпитани рецепти за хрупкави кисели краставички без варене.
Смятам да ги правя в буркани с винт, така, че ако има пропорции за такъв тип буркан ще се радвам.
Мисля,че той е 720гр, а обикновените ОМНИЯ са 800гр.

Мерси Grinning

# 1
  • Мнения: 345
Имам изпитана рецепта, която правя, но дозата е  за трилитров буркан. Ако те интересува, ще я споделя.

# 2
  • Мнения: 1 780
Напиши я, даже и да не е за краставици, а за някакъв вид хрупкава трушия    chef .

# 3
  • Мнения: 10 874
От години правя туршия и кисели краставички по тези изпитани рецепти. Споделям, ако някой има интерес. Само че пропорциите не са такива, каквито иска авторката. Sad

Кисели краставички (бурканите са от тези стандартни компотени)
от 5 кг корнишони стават около 11-12 буркана. Peace
за един буркан:
оцет (до резката на буркана)
1 с. л. сол
1 с. л. захар
2 аспирина
половин глава лук
чер пипер на зърна (5-6 зърна)

Туршия (за 3-литров буркан)
моркови, карфиол, зелени домати, чушлета, камби (общо взето каквото решите, това слагате)
целина (слагам по малко от главата и от стъблото)
5-6 вишневи листа
6 аспирина
4 с. л. сол
4 с. л. захар
1 ч. ч. оцет

# 4
  • София
  • Мнения: 634
добавям към рецептата за корнишони на Лале в дъжда :
- вместо лук, слагам 2 скилидки чесън на буркан
-- доливам бурканите с вряла вода
--- обръщам върху капачката

а моята основна туршия е :
корнишони - 4 кг ; карфиол - 4 кг ; моркови - 2 кг ; зелени домати - 3 кг ; целина - 2 глави с листата ; разни видове репи - 2 кг и 1 кг ябълки --- всичко режа на парчета , заливам със студена вода , слагам сол на вкус , претакам я 2 седмици всеки ден и е готова за хапване ----- без варене и марината ;; 
--- а понякога , за да не е в бидонче, след нарязването на зеленчуците и смесването им , ги набутвам в буркани от 700 гр и тогава доливам с вода и сол ;; така ми е по-лесно - отварям буркана - изяжда се туршията и готово

Последна редакция: пн, 29 сеп 2014, 15:58 от mamamia52

# 5
  • Мнения: 10 874
Да, забравих да кажа, че след като ги направя, обръщам бурканите. И след това всеки ден ги обръщам по 3-4 пъти когато се сетя. Peace Ползвам студена чешмяна вода, не съм се сещала за вряла, но може да опитам. Това със скилидките чесън ми допадна много и определено ще пробвам (много обичам чесън). Досега не смеех да променям нищо по рецептата, защото е първата сполучлива, на която попадам. Откакто ги правя така, краставичките стават хубави и хрупкави, а преди това все нещо не беше като хората и ставаха меки. Confused

# 6
  • Мнения: 25 600
С тези фиксове на Йоткер не става ли?
Пеп-чо май беше писала, че прави кисели краставички с тях. Аз с аспирин не бих рискувала.

ПП Видях на сайта им - може, даже имат рецепта:
http://www.oetker.bg/bg-bg/rezepte/r/kiseli-krastavichki.html

# 7
  • Мнения: 345
Моята рецепта за 3 литров буркан е почти като на Лале в дъжда :
 Слагам краставичките в буркана, добавям
 300 гр.оцет
 6 супени лъжици захар
 6 супени лъжици сол
 дафинов лист, черен пипер, скилидки чесън, копър...
 6 аспирина
 Доливам с чешмяна вода, затварям, и обръщам буркана с капачката на долу. Няколко дни после обръщам буркана по няколко пъти, да се разтворят добре съставките.
За около 20-25 дена, зависи от времето е готова.
 Всяка година ги правя така, нямат грешка, стоят хрупкави. Само миналата година, взех корнишони от "Пени", видимо идеални бяха, малки и твърди, но ми пожълтяха, омекнаха и ги изхвърлих. Явно са били лош сорт, ще си взимам само от обикновени зеленчукови магазини

# 8
  • Мнения: 345
С тези фиксове на Йоткер не става ли?
Пеп-чо май беше писала, че прави кисели краставички с тях. Аз с аспирин не бих рискувала.


Може и с Йоткер, сестра ми ги прави само така, казва, че стават хубави.
 Нищо му няма на аспирина, не се усеща въобще, виж за хора с гастрит или язва, не знам как е, но по принцип те  трябва  да избягват туршии.

# 9
  • София
  • Мнения: 634
миналата година пробвах с Йоткер ;; не ми хареса - много силно се усеща салицила ;; а и на втория месец беше за хвърляне - трябва да правиш за 2 седмици - едва ли не - или да ядеш само от тази туршия нон-стоп

# 10
  • Мнения: 9 107
нещо не си спазила, как за 2 месеца? Издържат си до следващото лято  Peace а салицила се пада не повече от хапче аспирин  на буркан.

С тези фиксове на Йоткер не става ли?
Пеп-чо май беше писала, че прави кисели краставички с тях. Аз с аспирин не бих рискувала.

ПП Видях на сайта им - може, даже имат рецепта:
http://www.oetker.bg/bg-bg/rezepte/r/kiseli-krastavichki.html

може да, много хубави, хрупкави  стават краставичките с фикса - ползвам сладко киселия фикс за трушии. Но захарта може да се намали.  Вече 3-4 години правя смесено краставички с  моркови за руската салата и имам до лятото от тях.

# 11
  • Мнения: 26
И аз правя краставичките с фикс, слагам не само морковчета, но и 1-2 скилидки чесън, набодени с черен пипер (като таралежчета)  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 28
В нашата къща 18 години се правеха само кисели краставички- като солената туршия.
Корнишони, смокинови листа по един на дъното на буркана и по един за покриване (може вишневи или от дюля), малко синап и по 3 с.л. сол ситна съвсем леко заоблени на буркан от 1.7 л. , чешмяна вода студена. Никакви оцети, захар и аспирин и натриеви бензоати. За всички които не искат да варят и не обичат вкуса на оцет.
Може да опитате и с компотен буркан, там солта е 1 с.л. леко заоблена. За 10 дни е готова!

За зимната туршия със зелени домати (набучкани с игла) , моркови (не ги беля че омекват), пиперки за вкус, много карфиол и каквото още се сетите, ползвам същата рецепта- просто без никакви листа! 3 с.л. сол на буркан 1.7л. и вода!

Обръщат се няколко дни, не се затварят плътно докато ферментират напълно (кипят), после стягате и ядете до април - хрупкава туршия.

За дъщеря ми приготвям от 2 години стерилизираните краставички - с лук, копър, оцет (тази година ползвах винен и малко е по наситен вкуса, мисля че ябълков ще е по- добрия избор) до резката на малкия буркан, сол, захар и синапено семе. 5 мин завират за капачката.

# 13
  • Мнения: 3
Чудесни рецепти Hug Обожавам киселите краставички. Нямам търпение да пробвам  Sunglasses

# 14
  • Мнения: 4 097
Запис за темата.

Общи условия

Активация на акаунт