Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен е добре две години предучилищна, но от 5-годишна възраст. Не съм ок да са задължително от 4-годишни, както се спрягаше преди време. Пет-годишните спокойно могат да се справят половин ден на предучилищна, а и е добре децата да усвоят по-добре български език и да натрупат знания за света, така да го кажем, обща култура. Имаме доста добра програма за предучилищно обучение на децата.
Моите не ходиха много на градина, по-точно ходиха малко. Но си накупих всички учебни книжки и тетрадки, по които се работи по програмата на МОН и си минахме материала съвсем съвестно вкъщи. Караха предучилищна в училище.

# 31
  • Мнения: 25 651
Може ли снимка на "класната стая" с "чиновете", че ми стана интересно?
Благодаря предварително.

# 32
  • София
  • Мнения: 4 025
 pipi1 , децата са различни. И ако за твоето дете стоенето вкъщи е неприемливо, то има деца , за които стоенето в училище/градина на тази възраст е също такова. Имаше преди време тема за майки, споделящи колко неприятни спомени имат от ходенето си на детска градина. Затова според мен до 1 клас не трябва да има задължителен елемент при децата. Нека общителните ходя на градина, ако има твърде любопитни - на предучилищна, ако са интровертни - вкъщи, или в малки групи и т.н.

# 33
  • Мнения: 109
Права си, EliG, децата са различни. Аз също съм гледана от баби и дядовци до 1 клас. И аз имам ужасни спомени от ДГ, но имах и ужасна адаптация в училище, заради не ходенето ми на ДГ. И сега си мисля, че едно дете на 2-3-4 г. може да се адаптира към живота извън дома по- лесно, отколкото вече на 7г.
   

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Права си, EliG, децата са различни. Аз също съм гледана от баби и дядовци до 1 клас. И аз имам ужасни спомени от ДГ, но имах и ужасна адаптация в училище, заради не ходенето ми на ДГ. И сега си мисля, че едно дете на 2-3-4 г. може да се адаптира към живота извън дома по- лесно, отколкото вече на 7г.
   

това не е вярно. Децата съвсем спокойно могат да не са ходили на ДГ от 3-годишни, и на 6 спокойно да се справят с предучилищната и да се впишат и справят с всички правила и другите деца. Не знам откъде ги четете тези работи за адаптирането, но не са верни. Предучилищната е измислена точно за адаптиране към училището. В ДГ няма такова адаптиране, , защото децата продължават да живеят така, както и ако са постъпили на 3 -- спят, ядат, учат и играят. В училищните групи има училищна стая - чинове, дъска и пр., само дето има добавено и едно килимче и доста играчки. Децата чуват звънеца, знаят какво е час и междучасие, нищо че са поотделени от другите ученици. Освен ако детето не е расло като Маугли в махалата или гледано като домашен любимец на ниво храна и дрехи, и с някоя изкуфяла нискоинтелигентна и пр. баба и родители, то ще се адаптира съвсем добре на 6. И не са един и два случаите, в които за децата от ДГ първи клас и изобщо стъпването в училище е невероятен стрес и това, че са ходили на ДГ от 3-годишни не им помага хич, ама хич! Могат да си редат всяка сутрин като новобранци.

# 35
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз съм пример, че ходило на градина дете може и трудно да се адаптира в училище.
Много обичах ДГ, нямам някакви лоши спомени. Но в училище ми беше трудно заради средата, в която попаднах - съучениците ми.

# 36
  • Мнения: 1 298
Аз съм от тези с лошите спомени от градина - не от друго, а от авторитарната (не авторитетна) обстановка. Мразех градината, мразех и училище  - по същите причини. Иначе съм много ученолюбива. Става дума наистина за "рамката", в която те карат да осъществяваш ученето - налагано отвън, без ентусиазъм от учители и ученици, абе, разбирате за какво става въпрос.

Поради описаните от Пипи причини не съм си помисляла да държа дете до 6-годишна (че и до 2-3-годишна Simple Smile ) възраст в къщи - нито нервите, нито времето имам да му дам нужното. Но ако смятах, че детето ми изживява травма, ходейки на градина, не мисля, че има сила, която би ме накарала да го пращам. Смятам, че хората трябва да имат този избор, говоря специално за образованите и интелигентни хора, които си наблюдават детето и знаят какво се случва с него. Децата са различни, не може законът да не се съобразява с това, което е очевиден психологически факт.

Не знам дали това е начинът да се помогне и на ромските деца, времето ще покаже.

# 37
  • Мнения: 1 347
Категорично съм против това вмешателство на държавата. Образованието на децата е и трябва да бъде преди всичко отговорност и избор на семейството. Държавата трябва да дава ПРАВО на образование на всички, не задължение за това. Така или иначе огромното мнозинство одобряват ходенето на ДГ/училище; елементарно е тези, които  имат желание и възможност да образоват децата си по друг начин, да имат това право,  и то независимо от възрастта. Да набуташ насила малки деца в институция против желанието на родителите им граничи с престъпление. Също като идеята да задължаваш и отнемаш свободния избор на всички, барем закачат малко и тези, които пък нямат никакво желание да си образоват децата.

# 38
  • Мнения: 1 298
ibm, не забравяй, че за "държавата" има добавената полза всички деца да се "формират" от малки като добри консуматори с пречупени духчета, без собствено мислене. Моя позната, чието второ дете е за градинска възраст, ми каза, че за разлика от първото не си и помисля за държавна градина - след като е видяла какво е направила институцията с първото й дете - от любознателно и отворено дете се е превърнал в ... нещо съвсем друго, с което се борят и до днес. Тя беше голяма защитничка да системата на държавните градини преди. Сега го обяснява с: "Ами тогава не знаехме много работи..."

Та така.

# 39
  • Мнения: 1 347
Именно.

# 40
  • Мнения: 1 727
Ранната детска възраст е 1-3 години, след това е предучилищна възраст. След като явно има деца, които на 6г.  тръгват в предучилищна къде е проблемът?

Категорично съм против това вмешателство на държавата. Образованието на децата е и трябва да бъде преди всичко отговорност и избор на семейството. Държавата трябва да дава ПРАВО на образование на всички, не задължение за това. Така или иначе огромното мнозинство одобряват ходенето на ДГ/училище; елементарно е тези, които  имат желание и възможност да образоват децата си по друг начин, да имат това право,  и то независимо от възрастта. Да набуташ насила малки деца в институция против желанието на родителите им граничи с престъпление. Също като идеята да задължаваш и отнемаш свободния избор на всички, барем закачат малко и тези, които пък нямат никакво желание да си образоват децата.

И към настоящия момент познавам дете, което не се ползва от правото си на обучение, никъде не е набутано и възпитанието и образованието му са грижа единствено на родителите му и евентуално школа за чужд език.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
За 5-годишните си е ок да сии карат предучилищна. Но доколкото чувам, на някои места дъвчат едно и също две години. Ако с детето вкъщи има кой да се зинимава, то може и да пропусне едната година. Но колко са тези, които го правят? Не ги претоварват с учене в предучилищната, а ако учителите там са детски учители, а не начални нучители, нещата си вървят добре. Има много ценни неща, които се учат с предучилищната, но ние като възрастни ги подценяваме. Най вече свързаното с езика.

# 42
  • Мнения: X
Здравейте като майка на дете на 4 г. което вероятно няма да посещава  повече градина бихте ли ме насочили къде да получа повече информация за това, кога и как трябва да запиша детето на предучилищна. От това което съм чувала децата са задължени  да посещават предучилищна от 5 г. възраст. В Закона за народната просвета : Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 90 от 2002 г., в сила от 2003/2004 учебна година, изм. - ДВ, бр. 78 от 2010 г., в сила от 05.10.2010 г.) (1) Предучилищната подготовка на децата две години преди постъпването им в първи клас е задължителна, но не по-рано от годината, в която детето навършва 5-годишна възраст. Това ли е положението в момента?

# 43
  • Мнения: 11 846
Да, това е положението  Peace . В годината в която детето навършва 5г трябва да го запишете някъде да кара предучилищна - детска градина или училище, което има предучилищна подготовка защото не всички училища имат.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
В РИО трябва да имат списък с училищата, които предлагат предучилищна подготовка. Иначе разпитай познати или в най-близкото до вас училище. Ако попаднеш на отзивчив човек от персонала там, ще ти кажат във вашия район къде записват. Не зная дали в Двореца на децата все още имат предучилищна, но и това е вариант.

Общи условия

Активация на акаунт