Чужди езици

  • 12 408
  • 182
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 4 418

батерии, така малко по-тарикатско написано  Mr. Green

ако почетеш по-назад ще разбереш, защо батерии

айс айс бейбиии  Smile

# 151
  • Мнения: 9 991
Leaves, има учители по английски, не са стъпвали в Англия, или коя да е англоговоряща държава. Защо реши, че на китайците им преподава българин живеещ в Китай ?  newsm78 Познавам чужденци, владеещи повече от чудесно български, без да го преподават, без да имат икономически интерес, просто живеят тук. За писмено ниво не знам, но нашият език не е сложен за писане.   Whistling Crossing Arms

# 152
  • София
  • Мнения: 18 199
Нямам търпение да се запозная с чужденец, който владее до съвършенство писмен български от страст към езика. Което е нашата основна мотивация и смятам, че се справяме добре.

Веданага ти давам пример Simple Smile. Във форума пишеше, не знам дали още пише Heart Eyes, потребителка с никнейм Хадил. Нищо българско няма в нея. Момичето е родом от Ирак. Завършило е тук медицина, но от постовете й в нито един момент не може да се разбере, че не е българка - няма правописни, няма лексикални, няма граматични грешки.  Значи успоредно с другото е търсила, стремяла се е към максимума в овладяването на езика като език, а не  само  ползването му като средство за учене и работа след това.Тъжното е, че пише по-добре и се изказва по-грамотно от значителна  част потребителки на форума, за които иначе езикът е матерен.

# 153
  • Мнения: 10 547
Пенсионирана русалка, не ми се търси информация сега, но в нета, убедена съм, циркулира свободно такава, за наши, родни ученици, които бяха спечелили престижно състезание по английски език в частта му граматически познания.

# 154
  • София
  • Мнения: 18 199
Аз да съм оспорила това, Касита? Казах на потребителката само, че има и немалко такива чужденци. Иначе няма какво да търся в нета. Преди 3-4 години българче спечели международната олимпиада по немски в надпревара с деца от 150 страни с максимален брой точки... Но онова, което имах предвид, беше друго. Не става дума само за граматика. Има доста хора, които владеят на ниво граматика даден език доста добре, даже отлично, но откъм лексика  не могат да се похвалят с много богат речник. Докато в конкретния пример ставаше дума за ползването, съвсем уместно и правилно при това, на  сложна лексика на бг, за отлично изразяване, не само за граматически правилно структурирани изречения. И не знам защо реши, че съм казала, че няма българи, правещи това на друг език...Разбира се, че има .Simple Smile

# 155
  • Мнения: 10 547
Гледай я, сега! Че аз да не твърдя подобно нещо?! Напротив. Направих опит да похваля група родни ученици.

# 156
  • Мнения: 429
На въпроса на авторката- китайски. Света ще проговаря все повече на китайски.

Ето за хората, които наистина биха желали да инвестират време, средства и усилия в изучаването на китайски!  Simple Smile

Изучаването на Китайския език в България

Основните неща са добре описани и човек получава чудесна представа какво да очаква.
Всеки сам да си прецени дали да влага, а според мен по-подходящата дума е "пилее" енергия по подобна просто модерна идея.  Grinning

Занимавам се с езиково развитие в детска възраст и боравя с чужд език като свой, но за това полагам ежедневни усилия години наред. Детето ми се развива като двуезично от самото си раждане поради средата, в която е родена. На 4 години и 9 месеца започна училище на трети за нея език и за един месец, освен че ми носи всеки ден по 3 нови изречения, вече може да проведе кратък разговор.

Важното е с езиците да се започне от съвсем ранна възраст и да се положат усилия, когато средата е едноезична, вторият и третият език да се поддържат упорито и чрез различни канали. Колкото повече, толкова повече но само по посока качество, а не количество!

И един да е чуждият език, ако е подбран разумно, то той да се научи качествено!  Peace

# 157
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Гледай я, сега! Че аз да не твърдя подобно нещо?! Напротив. Направих опит да похваля група родни ученици.
Да се присъединя към хваленето.
Има дечица, никога нестъпвали в Англия, които отвяват местните със знанията си. И граматиката им е по-добра, и лексиката - по-богата, а за правописа - да не говорим. Въпрос на мотивация - а нашите са от най-мотивираните.

И на мен ми е ужасно абсурдно, когато на някой нейтив трябва да се разяснява разликата между affect и effect, но... факт.

Иначе по темата - гласувам за английски (без него човек все едно е функционално неграмотен), испански (просто защото е готин, пък е и вървежен) и руски (няма как Wink).

Но да поразсея една-две заблуди относно перфекционизма.
Хора, основната функция на езика е комуникативната. Тоест, трябва ти да разбираш и да бъдеш разбран. А това става и с багаж от 1000 думи и едно граматично време. Имам ученик. който говори само с инфинитиви (за испански става дума) - и пак се разбираме чудесно. Много важно, че не владее подчинително наклонение Mr. Green Не ти е нужно ниво С2, освен ако не работиш с езика.

# 158
  • Мнения: 2 674
И сега е моментът да кажем, че ни заболяха ръцете от говорене. Mr. Green

# 159
  • София
  • Мнения: 2 952
Английски, немски, френски - в този ред за българската реалност за хора, които няма професионално да се занимават с езици.
Английски плюс немски или френски е повече от ОК, ако човек ще пребивава в Европа и има добро образование.

Начинът, по който един език се говори/пише има значение за цялостния облик на човека. Варианти и частни случаи има много, но генерално - да, езиковата култура на роден или чужд език има значение. Подробностите са много и спорни според гледната точка.

# 160
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
И сега е моментът да кажем, че ни заболяха ръцете от говорене. Mr. Green
При положение, че поне 2/3 от комуникацията протича невербално - защо не? Laughing

# 161
  • Мнения: 14 478


Иначе по темата - гласувам за английски (без него човек все едно е функционално неграмотен), испански (просто защото е готин, пък е и вървежен) и руски (няма как Wink).


Владея руски перфектно. Налага ми се да комуникирам с руснаци по служебни въпроси и комуникацията ми е на... Laughing.....английски.
Немски ми се наложи да донауча, защото германците с които комуникирах също служебно на английски в един момент спряха да го говорят или просто си комуникираха помежду си на немски, при което аз побеснявах, че не им знам "кодовете".

Та твойто "няма как... Wink" вече е аут ъф дейт.

# 162
  • Мнения: 5 710
Ако трябва да избирате сега, какви чужди езици бихте учили? Защо?

английски и немски
френски не харесвам, испански също, а и не виждам особено глобално приложение, за да ги уча.

# 163
  • Мнения: 7 171


Иначе по темата - гласувам за английски (без него човек все едно е функционално неграмотен), испански (просто защото е готин, пък е и вървежен) и руски (няма как Wink).


Владея руски перфектно. Налага ми се да комуникирам с руснаци по служебни въпроси и комуникацията ми е на... Laughing.....английски.
Немски ми се наложи да донауча, защото германците с които комуникирах също служебно на английски в един момент спряха да го говорят или просто си комуникираха помежду си на немски, при което аз побеснявах, че не им знам "кодовете".

Та твойто "няма как... Wink" вече е аут ъф дейт.


Виж сега, зависи по какъв повод е комуникацията. Ако е с цел да "обслужиш" рускоговорящия, защо да не му говориш на руски? Обаче, ако става въпрос за равностойни партньори, аз също бих говорила на език, в който се чувствам по-сигурна и няма да се чувствам неравностойна.

# 164
  • Costa Rica
  • Мнения: 551

Та твойто "няма как... Wink" вече е аут ъф дейт.

Тцъ, направо си е стейт-ъф-ди-арт. При скоростта, с която братушките окупират света, скоро ще се наложи да си поизтупаме знанията от нафталина Wink

Общи условия

Активация на акаунт