Чужди езици

  • 12 396
  • 182
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 416

Защо да няма? Тези, които са завършили езикова гимназия, обикновено са на едно много добро ниво, просто им липсва опита в английска среда и по някога имат проблеми с разбирането, но и това лесно се преодолява, когато имаш една добра основа.

Защото е всеизвестен и неоспорим факт на какво ниво е образованието в България, дори в преувеличените езикови гимназии.
Любимци на учители, подмазване, родителско ходатайстване, попреписване оттук-оттам и си изкарваш петте години в езиковата гимназия с дипломката под мишничка. После мигаш на парцали, ако попаднеш в среда, където се иска действително владеене на език.
Университети завършват с твърде посредствени знания в дадената област и впоследствие се учат на място, ти за гимназия говориш Whistling

# 46
  • Мнения: 7 519
Странно, защото имам познати които са завършили английска гимназия и са на едно много високо ниво.  Повечето от тях се занимават професионално с превод на художествена и професионална литература, а моя близка дори издаде книга на английски. Peace

# 47
  • Мнения: 9 991
ЕГ добре, после идва бизнес английски, за медицина още специфични термини, за механици по корабите друг примерно и тн.

Една позната ми разправяше, как нейна позната/ като в сапунка инфо Mr. Green/   вземала завършили езикова на работа. Карала ги да превеждат меню и как се излагали. Питам аз, дали тя знае по-добре от тях и как, като не знае ги коригира и разбира, че те не знаят? Има безхаберници, които си мислят, че някой като е завършил езикова знае всичко, да ама не. Особено ако са завършили едва с 3, и там ги има такива.

# 48
  • Мнения: 2 674
Нуждата от руски за мен е една голяма заблуда.


Аз пък си мисля, че е много практично. В руския интернет са свалени всички книги, които излизат на пазара. Ако ти трябва някаква специализирана литература с два клика ти излиза книжката. В англоезичния интернет всичко е с авторски права. А знаеш как се случва понякога да ти трябва книга да си направиш справка за някакво твърдение.

Последна редакция: пн, 20 окт 2014, 02:06 от Цонна

# 49
  • Мнения: 4 418
Ако трябва да избирате сега, какви чужди езици бихте учили? Защо?

английски номер едно
втори - испански или китайски, по-скоро мандарин

руски се хваща лесно, близки сме

иначе в дългосрочен план няма да има нужда от знание на езици

# 50
  • Мнения: 2 472
иначе в дългосрочен план няма да има нужда от знание на езици

Защо така мислиш?

# 51
  • Мнения: 3 827
ангЛийският е езикът , другото е някакъв бонус ,
всички , които познавам работят с ангЛ. , някои от тях за завършиЛи немската иЛи испанската  и почти не изпоЛзват другия език ...

# 52
  • Мнения: 6 790
Завърших езикова с английски и руски. Имам късмета да си намеря хубава работа в сферата, в която исках да се реализирам - туризма. Ако можех да върна времето назад, бих учила немски в езиковата гимназия. За северното черноморие и Варна, немският е езика. Големите немски оператори търсят свои представители, най-голям е процента на немските туристи. 90% от позициите в сферата са с изискване перфектен немски. Да, завърших 2 нива немски в частни школи, но подготовката и нивото, което получаваш в езиковата е далеч по-добро. Успех на дъщеря ти, дано учи това, което ще й бъде най-полезно  Peace

Да, но ако те привлича сезонна работа и то не кой знае колко добре платена. Руския ще ти свърши същата работа. Не мога да се съглася, че немския е предимство, имайки и предвид че повечето германци знаят английски. Знам, че във Варна търсят с немски и руски, защото имат избор, по другите курорти не е така. С тези изисквания за квалификация по нашето черноморие, с това минимално и сезонно заплащане,за сметка на огромното работно време, на никой добре образовам млад човек не го препоръчвам.

Имам познати с прекрасен немски, живяли са и си учили там като деца, едната преподава за 450 лв. заплата, другата работи в салон за лазерна еписация.

А за японския който се спомена по горе, едва ли само тя е била във випуска, а едва ли са заминали всички в японското посолство.  Peace

Това, което си написала е доста наивно и не вярно. Уточнила съм, че говоря за северното черноморие и Варна. Без немски, наистина само работа за 450 лв може да се намери или с късмет и по-добра, но позициите са далееч по-малко. Също така, говоря за сериозни и добре платени позиции, които съществуват и ДА немския дава огромно предимство. Седем години работя в бранша и на изуст не говоря. Пък това, че немците говорят английски, искрено ме разсмя. Да говорят, но колкото да си кажат какво им се яде и пие, а аз не говоря за подобна работа.
Както и да е, всеки език е богатство, но има и един момент, който са споменали и други потребители, че е важно да го владееш на много високо ниво, ако искаш да си изкарваш хляба с тези си познания  Peace

# 53
  • Мнения: 1 298
Мисля че основните /официалните/ видове арабски са 3-4.
Американския и Британския английски все повече се различават.

Няма такова нещо. Литературният (официален) арабски е само един. Той е единственият, който може да се изучава в писмена форма. Всичко друго са диалекти, които съществуват само в устна форма.


Така е. Официалната кореспонденция, документи е на този писмен арабски (наричан "книжовен"), говорителите по телевизията във всички изброени държави обикновено се стремят само на него да говорят. Разводнявам и аз темата  Mr. Green, защото исках да кажа за любопитната причина, поради която има един писмен официален език при наличието на толкова много диалекти, които действително могат да се различават колкото испански от италиански, да речем. През незнамсикойси век, когато е записан Коранът, той е записан именно на този език и по религиозни причини (за да не се преиначи божието слово, мисля) и до днес е забранено арабският да се променя, т.е. да се развива към опростяване (което инак е норма при всички езици).

Иначе, абсолютен факт, че ако знаете книжовен арабски (а обикновено има условия да се учи именно той - няма как да учите език-диалект без писане, а ако пишете, то няма да е на диалекта), може да не разберете араби със специфичен диалект. Хубавото е, че поне те вас ще ви разберат...

Персийският е също много красив, поетично звучащ древен език (няма общо с арабския, само подобни букви), но с много по-ограничено приложение. Мисля, че освен в Иран, се говори само в Афганистан.

По темата сега, ако можех да се връщам в ученическите години, бих наблегнала все пак на немски (вместо красиви езици като френски и испански, примерно), защото германската икономика е силна и изключително солидна, с клонове на фирми навсякъде по света. Би ми бил много по-приложим професионално, в различни области.

Английският, уви, е задължителен и то на добро ниво, не го коментираме. Оттам нататък, бих се съобразила с влечението на детето при избора на по-особени или редки езици. Общо взето, никой не знае кое наистина ще му влезе в работа, пък и трябва да следва и влечението си, а не само...статистиките за ползваемост. Ако имам по-голямо дете, бих му дала възможност да чуе различни езици и да се запознае с различни страни (не непременно да ходи, но да чете, да присъства на национални събития), и така само да усети с коя култура иска повече близост. Така ще е и по-мотивирано да учи.

А ако имам съвсем малко дете, бих се постарала да му създам условия да учи езици още в несъзнателния период - примерно, английски и/или немски. По системата Хелън Дорон, например. А ако има родител или близък роднина, който е носител на чужд език, би било чудесно да го "предаде" (просто чрез говорене само на него) на малкото дете - независимо дали е английски или някакъв супер рядък и странен език. Това е едно богатство, което детето ще получи като "подарък", без учене, без трудности, а и многоезичието е от полза за развитието на мозъка в детска възраст.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 609
Унгарски. Но това е от чисто любопитство, харесвам езици с падежи. От практическа гледна точка не знам и аз кое е добре да се учи, освен английски. Вярно е, че с владеене на рядък език човек може да си намери високоплатена и хубава работа, но пък гаранции няма.

# 55
  • Мнения: 6 365
Бих научила английски плюс ценни неща, които мога да правя с този английски.

Иначе няма смисъл да се потиш със сто езика, само и само да си обслужващ персонал.

За академични цели евентуално бих добавила някой друг език.

Иначе владея английски за разнообразни цели, но мога да ползвам още немски, френски, руски и гръцки, ако много сериозно се наложи. Нови езици уча все по-лесно. Завърших Философия на езика, та си имам представа какво е отвътре един език.

Смешни са ми зубърите, които си мислят, че "владеят" английски, но всъщност са наизустили много постановки, без да разберат вътрешното правило на езика и сами да генерират адекватни фрази. И оттам се получават ония забавни грешки при превод на менюта, а хора с филология при това магистри гледат като теле в календар и не могат да разберат термин от някоя различна област, нито знаят как да потърсят инфо.

# 56
  • Мнения: 494
Английски по подразбиране. Ако отговарям за себе си, бих си "лъснала" френския и руския и бих се явила на сертификатни изпити. След това бих учила немски, датски и гръцки, според мен човек избира езиците според това с културата на коя страна се идентифицира, извън професионалния си избор, бих живяла в тези страни. Ако въпросът е за детенце, отговорът е само един - френски. Това избрах за децата си, от три случая успях само в един, в смисъл да отиде детенце да учи във Франция, най-после и моята мечта да се изпълни. В останалите случаи - ти го насочваш, ама то си има свои идеи за това как да се развият нещата. Много се гордея с голямата си дъщеря, която говори - в последователността на усвояване - немски, френски, английски и датски, скоро ще се явява на изпит за С1, доколкото знам, е условие за придобиване на гражданство. Не отиде във Франция, но вдигна много високо летвата, дори и аз не говоря толкова много езици. Но нали това е смисълът - децата да надминат родителите си.

# 57
  • Мнения: 11 573
Защо точно френски за дете? Интересно ми стана.
Аз учих френски в езикова, по мое желание, втори- англ. ез и помня руски от средното.
Отдават ми се езиците, сега бих учила корейски и немски. За немския се амбицирах и сама ще го почвам.

# 58
  • София
  • Мнения: 38 845
Между другото, много ме е яд, че не знам немски, защото немските вериги супермаркети са доста добри работодатели.

# 59
  • Мнения: 494
Защото гледам на нещата крайно прагматично - няма смисъл да се пилее енергия за някакви прищевки, лично мнение. Както вече стана ясно, защото смятам че Франция е отличен избор за университет. Иначе ако съм докрай изчерпателна, и тримата започнаха с немски, който учиха около 10 г. всеки, също с крайно прагматични намерения. Английският изобщо не се брои, то е ясно, че без него наникъде.

Общи условия

Активация на акаунт