Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 497
  • 136
  •   1
Отговори
# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не, няма къде. И да имаше, циганите се грижат да разхвърлят и да смесват всичко. Вадят и търсят пластмасови шишета, после не връщат. И така мизерията е тотална. Голям бизнес станаха тези пластмаси, поне оставиха кабелите временно.
До магазина ни има една двойка цигани, които са направо на щат до казана. Не пускат други да ровят, а градинката зад казана е с килим от пластмасови капачки, понеже явно не им ги изкупуват. Пазаруват стабилно всеки ден и се издържат само от това - от три казана.

# 46
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Лилянa,типична картинка за съжаление  Tired

# 47
  • Мнения: 34
до 1000лв доход на месец си докарвали някой. Но на никого не пожелавам такъв доход, да ровят по кофите.....

# 48
  • София
  • Мнения: 3 293
razdelno_subirane, това с малките дупки ще откаже много хора. Ако ще затруднява ромите и мен, то предпочитам да не се затруднявам и да улеснявам ромите като слагам разделния боклук до общия.

Сигурна съм, че много семейства ще се откажат съвсем скоро като мен.

# 49
  • Мнения: 2 300
Аз само искам да кажа, че баща ми работеше като шофьор на камион за боклук и го питах тате, различни камиони ли събират различните контейнери и той ми вика не, аз минавам събирам всичките и ги нося на едно и също място. Питах го защо тогава има различни контейнери като така или иначе се изсипват на едно място. И той ми вика ами мойто дете Европа го изисква, отпуска пари, но до къде стигат само за контейнери явно, а другите по джобовете на някой... Това е за моя град, незнам другите как са.

# 50
  • Мнения: 3 031
Ясно. Значи са били прави хората, че по една програма са усвоени едни пари и толкоз. Рециклиране дръжки.

# 51
  • Мнения: 1 196
до 1000лв доход на месец си докарвали някой. Но на никого не пожелавам такъв доход, да ровят по кофите.....
ООО докарват си и дори и повече, като пуснат и 10-те нахални и нагли ,,чаавета,, да просят, те изкарват м-у 20 и 50лв на ден, а какво ровене е това в боклука, реално всичко им е сортирано, минават и си го взимат... А българите мизерстват на минимална заплата има няма 300лв. и ток плащат и вода...

Малко извън темата, 2-а пъти съм пазарувала в Пени маркет \верига магазини, които се намират до цигански махали\ и какво беше учудването ми... всичките цигани пазаруват - пържоли, луканки, кашкавали все скъпи неща и пълни колички... А ,,мизерните,, българи  - някакъв евтин колбас и лимонада... И после ще им събирам разделно на циганите - е няма да стане...

# 52
  • София
  • Мнения: 8 672
Ние изхвърляме. Имаме си няколко торби-за стъкло, за пластмаса, за хартия. И в една кофа си хвърлям другите неща.
Има от цветните кофи до блока, знам, че може и на едно и също място да ги изсипват, но поне от наша страна ми е по-спокойно да си правим, каквото трябва.

# 53
  • Мнения: 8 939
Е, хайде сега, пазарували циганите пържоли - ми, ще пазаруват, що не. Та държавата си е тяхна  Wink

# 54
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Важното и смисленото в разделното събиране е да се раздели органичният отпадък от рециклируемия. Не е чак толкова важно дали ще се сложи в отделни контейнери по вид. Дори и в общата кофа да се пусне, пак е добре да е отделен, щото инак сума полезна суровина отива на депото  - да гние и трови.

Сега, ако някой предпочита да трови почвите, водите и поколенията си, да загробва сума ценна земя за депа, да хаби на вятъра ресурси - само защото от отпадъците някой можело да направи печеливш бизнес - оставям това мислене на специалистите.

Да не говорим колко е скудоумна идеята, че нещо може да се случи без да е бизнес с печалба за някого. Трябва да бъде, инак нищо не става, никога не е ставало в човешката история и няма и да стане. И никак не е лошо.

# 55
  • Мнения: X
Важното и смисленото в разделното събиране е да се раздели органичният отпадък от рециклируемия.
Когато започнахме да го правим това разделяне бях много изненадана колко намаляха органичните ми отпадъци.
Оказа се, че огромна част от изхвърляното е пластмаса, найлон и хартия.

# 56
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Всъщност разбираш, че не са намалели - все толкова са си , но става ясно какво голямо количество суровина са опропастявали.

В името на експеримента съм събирал всички изкупваеми отпадъци от семейството ни за две седмици. Сортирах по типове и предадох на пункт - 1,20 лв беше сумата, която струваха. Всеки, който завижда за приходите на хората, които ровят по боклуците и предават, може да си направи количка и да почне и той да богатее.

Не мога да повярвам, че е толкова трудно да се схване как и кому е от полза изполването на "вторичните суровини".

# 57
  • Мнения: X
Всъщност разбираш, че не са намалели - все толкова са си , но става ясно какво голямо количество суровина са опропастявали.
Ами не, не са все толкова. Това, което преди влизаше в общия контейнер намаля около четири пъти.
Ясно е, че общото количество отпадъци е едно и също като абсолютна стойност. За друго идеше реч. Както и да е.
Иначе съм съгласна за завистта. Наистина, който иска може да си направи количка и да трупа богатства в нея.

# 58
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Нека уточним, Дидева, да изясним термините - съвсем логично намалял е общия ви битов отпадък, който отива в общата кофа. Не това се нарича органичен отпадък, органичният отпадък е част от битовия. Органични са отпадъците от храна, листа, дърво, някои тъкани. Органичните ви отпадъци предполагам и преди, и след разделното събиране са си все толкова, намалял е общият ви.

Органичният отпадък е енергийно ценен и има добри технологии за добив на енергия от него - било през метана, отделян при гиевнето, било чрез непосредственото му изгаряне. У нас засега се прилага компостиране, по -точно предвижда се да се приложи в София, не знам доколко се случва в Шишманци.

Рано или късно ще настъпи глад за суровини всички стари сметища по света ще бъдат преровени, не както това става сега сега, но буквално ще се отворят мини - с технологии и размах Прогнозирам отговорно това.

# 59
  • Мнения: 24
истината е че трябва да се случи едно нещо.
Всичко което не е суровина за рециклиране, да се облага с данък.

Аз не изхвърлям нищо, практически.
Имам компост в двора - всичкото хранителен, хартиен и тревен отпадък заминава там.

Изхвърлям пластмаса и стъкло, защото няма рециклиране, а не защото са реален отпадък.
Реалните боклуци които изхвърлям, и които не стават за рециклиране, са по малко от една торба - годишно.

Нооо въпреки  всичко никой не ме облекчава от такса смет например.......

Общи условия

Активация на акаунт