Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 495
  • 136
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте. Аз изхвърлям боклукът си разделно, а Вие?
Интересува ме по скоро тези които НЕ събират разделно. Защо не го правите? Кажете какви са причините/проблемите. Защото от както събирам разделно боклука ми е много по-лесно и по-рядко се изхвърля. Пускам анкетата и се надявам да има голям интерес и коментари, защото се оказва че от целият Европейски Съюз ние сме предпоследни по рециклиране с 4 % рециклиране на отпадъците, само съседна Гърция е с по-нисък процент от нас. За сравнение Швеция рециклира 99% и заводите плачат за още, та внасят боклук от други държави за да си изпълнят КПД-то.

# 1
  • Мнения: 1 196
Не го събирам разделно, защото няма нужните контейнери за разделно събиране...

# 2
  • София
  • Мнения: 28 782
Не. Кофите ни за боклук не са за разделно събиране, а дори и да бяха още нямаме завод за боклука.

ПП Почти съм сигурна, че в Клюкарника имаше голяма тема по въпроса.

Да, ето я - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=779816.-1;topicrefid=20;all

Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 16:01 от milenaka

# 3
  • Мнения: 1 196
За какъв завод говорим въобще.., дори на редките места където ги има контейнерите/и то само в големите градове/, разделно събрания боклук въобще няма да стигне до завода с изключение на стъклото. Причината за това са циганите, които минават и взимат наготово прилежно събраните картони и пластмаси, и метал... Да не говорим, че самите контейнери са малки, например за хартията събира само 3-4 средно-големи кашона, това е крайно недостатъчно, за стъклото е пригоден само за стъклени бутилки, не може да се хвърли по-голямо стъкло...за пластмасата и метала по същия начин... А самите контейнери са направени от пластмаса, и биват често палени и чупени....

# 4
  • Мнения: 34
Бях видял темата, преди да пусна моята. Основна разлика е че аз искам разделното събиране да стане практика в повечето домакинства, а не табу. Питам не защото се чудя дали да го правя. А защото го правя и има голям смисъл в това. Просто на този етап нямам възможност(финансова) да правя нещо друго освен писане по форуми.
Поздрави

# 5
  • Мнения: 34
За какъв завод говорим въобще.., дори на редките места където ги има контейнерите/и то само в големите градове/, разделно събрания боклук въобще няма да стигне до завода с изключение на стъклото. Причината за това са циганите, които минават и взимат наготово прилежно събраните картони и пластмаси, и метал... Да не говорим, че самите контейнери са малки, например за хартията събира само 3-4 средно-големи кашона, това е крайно недостатъчно, за стъклото е пригоден само за стъклени бутилки, не може да се хвърли по-голямо стъкло...за пластмасата и метала по същия начин... А самите контейнери са направени от пластмаса, и биват често палени и чупени....

Стигат, стигат. Ромите и бездомниците предават суровината(тя вече не е боклук, щом е годна за рециклиране) към пунктовете за вторични суровини. От там пунктовете ги предават към преработвателните станции. За стъклото са с малки отвори именно защото само бутилки трябва да се слагат вътре. Различна е технологията при производството на стъклото за бутилки и това за право стъкло(прозорци,огледала,чинии и други плоски стъкла). Да факт е , че посегателства над контейнерите има и това доста пречи на и без това трудната в нашата страна система за преработка на отпадъците.

# 6
  • Мнения: 34
Тук също искам да популяризирам метода на компостиране и чрез него да се намали още повече боклукът който отива на сметището.

# 7
  • Мнения: 3 031
В София само стъклото хвърлям отделно, други разделни контейнери нямаме на улицата. Така че не виждам смисъл да разделям хартията например.
В Германия хвърлям всичко разделно - стъкло, хартия, био и всичко останало.

# 8
  • Мнения: X
Не. Кофите ни за боклук не са за разделно събиране, а дори и да бяха още нямаме завод за боклука.

ПП Почти съм сигурна, че в Клюкарника имаше голяма тема по въпроса.

Да, ето я - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=779816.-1;topicrefid=20;all
И преди нея е имало подобни теми.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=324550.240;topicrefid=20

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=482036.0;topicrefid=20

Изглежда не се радват на голям интерес.

# 9
  • Мнения: 8 962
Съвестно ми е, че не изхвърлям боклука разделно, но няма никакви условия за това при нас. Специалните кофи се задържаха по улиците твърде кратко, а към момента се срещат само на отделни места в града /Добрич/.

# 10
  • Мнения: 34
Да така е интерес няма. Доста трудна задачка си поставих. То това се и опитвам да направя, да събудя интереса. Защото това си зависи от нас, не от държавата или от съседа. Въпроса е че на този етап държавата не ни стимулира да го правим. Въпреки че има закон, който ни задължава да не изхвърляме отпадъци със знак за рециклиране в контейнера за общ боклук. Даже има и глоби в размер от 150 до 500лв, но контролен орган няма. За сега всичко е на принципа на ''добрата воля''

# 11
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Да, но не живея в България.

Лекарства с изтекъл срок или част от опаковки от такива, които не се използват, нося в контейнерите на аптеките.

Очила, които не ползвам, нося в оптиките, защото от там ги изпращат в страни от третия свят.

Стара и непотребна техника оставяме в специални /за тази цел/ пунктове.

Батериите изхвърляме в определените за това контейнери.

Използвано олио/зехтин - също.

Пластмасовите капачки - в пунктове за събиране на такива.

# 12
  • Мнения: 34
Съвестно ми е, че не изхвърлям боклука разделно, но няма никакви условия за това при нас. Специалните кофи се задържаха по улиците твърде кратко, а към момента се срещат само на отделни места в града /Добрич/.



Лошо, да искаш а да нямаш условията. По-принцип ги слагат и после ги махат когато в района няма интерес към тях, или се изхвърлят твърде много отпадъци не отговарящи на изискванията на съответната кофа/контейнер. При палежи и вандалски прояви също ги махат.

# 13
  • Мнения: 3 031
Глоби има, а контейнери няма. Интересно.

# 14
  • Мнения: X
Ами вкъщи събираме и изхвърляме разделно вече седма или осма година. В началото ни беше доста трудно - най-близките контейнери за рециклируеми отпадъци бяха на около километър от дома ни, но пък близо до детската градина на детето.  Simple Smile
Вече такива почти навсякъде, но пък се появи друг проблем. Хората ги пълнят с какво ли не.

# 15
  • Мнения: 34
Глоби има, а контейнери няма. Интересно.


Да. Поредният парадокс

# 16
  • Мнения: 34
Ами вкъщи събираме и изхвърляме разделно вече седма или осма година. В началото ни беше доста трудно - най-близките контейнери за рециклируеми отпадъци бяха на около километър от дома ни, но пък близо до детската градина на детето.  Simple Smile
Вече такива почти навсякъде, но пък се появи друг проблем. Хората ги пълнят с какво ли не.

Да, вчера погледнах в в един контейнер за хартия и вътре само хартията ЛИПСВАШЕ(имаше и умряла котка!!!!!!) .Ще помоля ако някой си изхвърля всичките отпадъци , или неподходящи отпадъци в цветните контейнери ДА НЕ ГО ПРАВИ. До всички цветни контейнери в София има и поставени метални за общия битов отпадък(ако не са до тях са на не повече от 20 метра), предполагам че е така и в другите населени места. Щом някой не иска и не вижда смисъл да го прави, поне да не пречи и да не усложнява и без това трудната работа на депата за сепариране на отпадъците.

# 17
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Най-интересното е,че има кошове за разделно изхвърляне,но най-странното е че минава едно камионче,което изсипва всичко старателно разделно изхвърлени боклуци...заедно.Реформата ни стигна до там..до трите контейнера различни по цвят.Оттам нататък идеята е изчерпана на Европейските изсиквания и стандарти,естествено побългарена.То няма депа за рециклиране,няма нормални "бунища" за смет...какво остава за специален превоз на тези разделни контейнери,какво остава да има заводи които да рециклират и използват рециклираните отпадъци  отново:whistle:.Но иначе съм за идеята и спазването на подобни правила  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 15 379
Аз тъпо и упорито от няколко години изхвърлям разделно.

# 19
  • Мнения: 3 031
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...

# 20
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
Най-интересното е,че има кошове за разделно изхвърляне,но най-странното е че минава едно камионче,което изсипва всичко старателно разделно изхвърлени боклуци...заедно.Реформата ни стигна до там..до трите контейнера различни по цвят.Оттам нататък идеята е изчерпана на Европейските изсиквания и стандарти,естествено побългарена.То няма депа за рециклиране,няма нормални "бунища" за смет...какво остава за специален превоз на тези разделни контейнери,какво остава да има заводи които да рециклират и използват рециклираните отпадъци  отново:whistle:.Но иначе съм за идеята и спазването на подобни правила  Simple Smile

+1

Имах голям интерес, разделях , изхвърлях (даже и кош за разделно изхвърляне взех за вкъщи) . До момента, в който установих,че минава един брой камион за боклук, който след металната кофа , събира поред и тези за разделно събиране на едно и също място. И .. смисъл ?  newsm78

# 21
  • Мнения: X
При нас един до друг са наредени:
- жълт контейнер за хартия, пластмаса и метал ( няма отделен син за хартия);
- зелен контейнер за стъкло;
- тъмнозелен  контейнер за други битови отпадъци;
- сребрист метален контейнер за отпадъци от отопление ( пепел от печки на дърва) с идеята да не се запали нещо;
 Въпреки това има хора, които изхвърлят каквото и където им попадне.
При нас сметосъбиращите камиони са отделни.

# 22
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...

По този повод се сетих,защо ядем и пием разделно ...като всичко отива на едно място  Tired.

# 23
  • Мнения: 34
Най-интересното е,че има кошове за разделно изхвърляне,но най-странното е че минава едно камионче,което изсипва всичко старателно разделно изхвърлени боклуци...заедно.Реформата ни стигна до там..до трите контейнера различни по цвят.Оттам нататък идеята е изчерпана на Европейските изсиквания и стандарти,естествено побългарена.То няма депа за рециклиране,няма нормални "бунища" за смет...какво остава за специален превоз на тези разделни контейнери,какво остава да има заводи които да рециклират и използват рециклираните отпадъци  отново:whistle:.Но иначе съм за идеята и спазването на подобни правила  Simple Smile


За София зная че вече не е така. Имало е практика да се събират различни по цвят/съдържание контейнери в 1 камион и столична община е прекратила договорите с тези фирми. В момента от началото на годината в София се събират контейнерите по график и се вдигат само 1 цвят контейнер в определен ден. Но в други форуми чух доста коментари, че се вдига всичко на едно.

# 24
  • Мнения: 34
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...


Не отиват на едно. Има сепариращи инсталации и от там отиват в различни градове/фирми за преработка. Най-важното е че не отиват на общото сметище

# 25
  • В мечтите
  • Мнения: 639
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

# 26
  • Мнения: 34

Имах голям интерес, разделях , изхвърлях (даже и кош за разделно изхвърляне взех за вкъщи) . До момента, в който установих,че минава един брой камион за боклук, който след металната кофа , събира поред и тези за разделно събиране на едно и също място. И .. смисъл ?  newsm78
[/quote]



Като видите такова нещо, не се колебайте да подадете сигнал. Върху всяка цветна кофа има контакти и телефон за сигнали(в повечето случай безплатен) и можете да подадете сигнал. Защото такова нещо не трябва да се случва. Лично съм виждал как минават и вдигат само 1 цвят.

# 27
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace

# 28
  • Мнения: 3 031
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...
Не отиват на едно. Има сепариращи инсталации и от там отиват в различни градове/фирми за преработка. Най-важното е че не отиват на общото сметище
В смисъл, че всички кофи се изсипват в един и същ камион.

# 29
  • София
  • Мнения: 28 782
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace

Предават се в някоя аптека, аз съм го правила. Те са длъжни да ги вземат. Наредбата е от няколко години, в момента не мога да се сетя как се казваше.

# 30
  • Мнения: 34
За извън София не зная. Но в София не се изсипват в 1 камион. Другото което е, тези които живеят в къщи и имат двор могат пре спокойно да си сложат компостер. С него ще намалеят значително отпадъците. И дори да не виждат смисъл, или нямат къде да изхвърлят разделно събрания отпадък, това да си сложат компостер е добра крачка в правилната посока.

# 31
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace

Предават се в някоя аптека, аз съм го правила. Те са длъжни да ги вземат. Наредбата е от няколко години, в момента не мога да се сетя как се казваше.

Тъкмо това беше идеята на репортажа, че по принцип и аптеките не могат да ги приемат, но не съм обърнала внимание на конкретната причина.  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 28 782
Скрит текст:
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace

Предават се в някоя аптека, аз съм го правила. Те са длъжни да ги вземат. Наредбата е от няколко години, в момента не мога да се сетя как се казваше.

Тъкмо това беше идеята на репортажа, че по принцип и аптеките не могат да ги приемат, но не съм обърнала внимание на конкретната причина.  Peace



Странно. А те къде изхвърлят техните лекарства?  Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 34
това за лекарствата не го знаех. Ето и днес научих нещо. Peace

# 34
  • Мнения: X
Скрит текст:
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace
Предават се в някоя аптека, аз съм го правила. Те са длъжни да ги вземат. Наредбата е от няколко години, в момента не мога да се сетя как се казваше.
Май вече не са длъжни.

# 35
  • Мнения: 3 031
Абе то има доста българи и не дотам българи, които още не са се научили да си хвърлят боклука в кофите, а вие искате да разделят. На бай Ганьо докато не му бръкнеш в джоба, нищо не става.

# 36
  • Мнения: 34
Абе то има доста българи и не дотам българи, които още не са се научили да си хвърлят боклука в кофите, а вие искате да разделят. На бай Ганьо докато не му бръкнеш в джоба, нищо не става.

Така е. Германия, Швеция и Австрия са лидери в рециклирането именно заради бъркането в джоба на данъкоплатеца дръзнал да наруши правилата по изхвърляне на отпадъците.

# 37
  • София
  • Мнения: 28 782
Скрит текст:
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace
Предават се в някоя аптека, аз съм го правила. Те са длъжни да ги вземат. Наредбата е от няколко години, в момента не мога да се сетя как се казваше.
Май вече не са длъжни.

Явно в аптеката са ми ги приели от добра воля.  Simple Smile

# 38
  • София
  • Мнения: 3 293
Изхвърлях разделно от години, дори и да знаех, че камиончето е едно. Кеф ми беше.

Сега вече минават различни камиончета, но съвсем наскоро смениха контейнерите с някакви нови с малки дупки. Как пък сутрин като бързам ще почна да вадя боклуче след боклуче, за да го натикам в малката дупка. Та едно средностатистическо семейство генерира доста пластмасов и хартиен боклук, а те ми сложили по едно процепче, колкото да мине смачкано шише от вода.

Много им се ядосах. Пак сортирам боклука, защото съм свикнала, но торбата с разделния я слагам до контейнера за общия и ромите я отнасят.

# 39
  • Мнения: 2 931
     Не. Няма смисъл - липсват контейнери (изцяло, не само покрай дома ми) и машини за разделно събиране на отпадъците. Сметището също е общо.
    Изключение правя за батерии, тях ги изхвърлям в предназначените за целта места в търговските вериги или в офисите на мобилните оператори.   

# 40
  • Мнения: 15 379
Аз пък се радвам на новите контейнери с малките процепи, просто защото не може да се изхвърля всичко в тях и се ползват по предназначение.
Вярно, че е малко по-трудно набутването на боклука, но...

Истина е, ние изхвърляме доста пластмасов боклук, хартиен, за 2-3 дни събирам една голяма торба. Стъклото е най-малко, но пак има.

# 41
  • Мнения: 34
Изхвърлях разделно от години, дори и да знаех, че камиончето е едно. Кеф ми беше.

Сега вече минават различни камиончета, но съвсем наскоро смениха контейнерите с някакви нови с малки дупки. Как пък сутрин като бързам ще почна да вадя боклуче след боклуче, за да го натикам в малката дупка. Та едно средностатистическо семейство генерира доста пластмасов и хартиен боклук, а те ми сложили по едно процепче, колкото да мине смачкано шише от вода.

Много им се ядосах. Пак сортирам боклука, защото съм свикнала, но торбата с разделния я слагам до контейнера за общия и ромите я отнасят.

Да малки са отворите, но това се прави с цел. Едната е да не могат лесно роми, бездомници да ровят в кофата и да вадят това което вече е вътре. Четох в едно интервю, че боклукът попаднал в цветните контейнери вече е суровина и е собственост на фирмата собственик на контейнера. Другото е заради стъклените отпадъци, да не изхвърля плоско стъкло, затова са кръгли и малки отворите. За другите контейнери, мисля че е за да не се изхвърлят строително отпадъци примерно.

# 42
  • Мнения: 1 196
Не виждам смисъл от разделното събиране, докато циганите масово се възползват от това ... Все пак трябва тези пари от отпадъците да отиват в държавата , а не при циганите....

# 43
  • Мнения: 8 933
Не, не изхвърлям вече разделно. Преди, да, но вече не. Всички кофи в района са или запалени и стопени, за да им се извади съдържанието или на километър по булеварда нагоре-надолу. Е, съжалявам, нямам цял ден на разположение, за да ходя километър до жълтата кофа, после още толкова до зелената и т.н.
Мисля, че щом общината има желание да насърчава гражданите да събират разделно, то е редно да им осигури и условия.

# 44
  • Мнения: 34
Лошо е това че няма в близост цветни контейнери. Още по-лошо е , че по този начин са отказали домакинство което е събирало разделно. То не стига че сме малко...... Днес пратих допитване до електронното деловодство на столична община как мога да използвам компостер, при положение че сме в апартамент. Ще пиша какъв е отговора, че това е наболял въпрос при мен.

# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не, няма къде. И да имаше, циганите се грижат да разхвърлят и да смесват всичко. Вадят и търсят пластмасови шишета, после не връщат. И така мизерията е тотална. Голям бизнес станаха тези пластмаси, поне оставиха кабелите временно.
До магазина ни има една двойка цигани, които са направо на щат до казана. Не пускат други да ровят, а градинката зад казана е с килим от пластмасови капачки, понеже явно не им ги изкупуват. Пазаруват стабилно всеки ден и се издържат само от това - от три казана.

# 46
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Лилянa,типична картинка за съжаление  Tired

# 47
  • Мнения: 34
до 1000лв доход на месец си докарвали някой. Но на никого не пожелавам такъв доход, да ровят по кофите.....

# 48
  • София
  • Мнения: 3 293
razdelno_subirane, това с малките дупки ще откаже много хора. Ако ще затруднява ромите и мен, то предпочитам да не се затруднявам и да улеснявам ромите като слагам разделния боклук до общия.

Сигурна съм, че много семейства ще се откажат съвсем скоро като мен.

# 49
  • Мнения: 2 299
Аз само искам да кажа, че баща ми работеше като шофьор на камион за боклук и го питах тате, различни камиони ли събират различните контейнери и той ми вика не, аз минавам събирам всичките и ги нося на едно и също място. Питах го защо тогава има различни контейнери като така или иначе се изсипват на едно място. И той ми вика ами мойто дете Европа го изисква, отпуска пари, но до къде стигат само за контейнери явно, а другите по джобовете на някой... Това е за моя град, незнам другите как са.

# 50
  • Мнения: 3 031
Ясно. Значи са били прави хората, че по една програма са усвоени едни пари и толкоз. Рециклиране дръжки.

# 51
  • Мнения: 1 196
до 1000лв доход на месец си докарвали някой. Но на никого не пожелавам такъв доход, да ровят по кофите.....
ООО докарват си и дори и повече, като пуснат и 10-те нахални и нагли ,,чаавета,, да просят, те изкарват м-у 20 и 50лв на ден, а какво ровене е това в боклука, реално всичко им е сортирано, минават и си го взимат... А българите мизерстват на минимална заплата има няма 300лв. и ток плащат и вода...

Малко извън темата, 2-а пъти съм пазарувала в Пени маркет \верига магазини, които се намират до цигански махали\ и какво беше учудването ми... всичките цигани пазаруват - пържоли, луканки, кашкавали все скъпи неща и пълни колички... А ,,мизерните,, българи  - някакъв евтин колбас и лимонада... И после ще им събирам разделно на циганите - е няма да стане...

# 52
  • София
  • Мнения: 8 671
Ние изхвърляме. Имаме си няколко торби-за стъкло, за пластмаса, за хартия. И в една кофа си хвърлям другите неща.
Има от цветните кофи до блока, знам, че може и на едно и също място да ги изсипват, но поне от наша страна ми е по-спокойно да си правим, каквото трябва.

# 53
  • Мнения: 8 933
Е, хайде сега, пазарували циганите пържоли - ми, ще пазаруват, що не. Та държавата си е тяхна  Wink

# 54
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Важното и смисленото в разделното събиране е да се раздели органичният отпадък от рециклируемия. Не е чак толкова важно дали ще се сложи в отделни контейнери по вид. Дори и в общата кофа да се пусне, пак е добре да е отделен, щото инак сума полезна суровина отива на депото  - да гние и трови.

Сега, ако някой предпочита да трови почвите, водите и поколенията си, да загробва сума ценна земя за депа, да хаби на вятъра ресурси - само защото от отпадъците някой можело да направи печеливш бизнес - оставям това мислене на специалистите.

Да не говорим колко е скудоумна идеята, че нещо може да се случи без да е бизнес с печалба за някого. Трябва да бъде, инак нищо не става, никога не е ставало в човешката история и няма и да стане. И никак не е лошо.

# 55
  • Мнения: X
Важното и смисленото в разделното събиране е да се раздели органичният отпадък от рециклируемия.
Когато започнахме да го правим това разделяне бях много изненадана колко намаляха органичните ми отпадъци.
Оказа се, че огромна част от изхвърляното е пластмаса, найлон и хартия.

# 56
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Всъщност разбираш, че не са намалели - все толкова са си , но става ясно какво голямо количество суровина са опропастявали.

В името на експеримента съм събирал всички изкупваеми отпадъци от семейството ни за две седмици. Сортирах по типове и предадох на пункт - 1,20 лв беше сумата, която струваха. Всеки, който завижда за приходите на хората, които ровят по боклуците и предават, може да си направи количка и да почне и той да богатее.

Не мога да повярвам, че е толкова трудно да се схване как и кому е от полза изполването на "вторичните суровини".

# 57
  • Мнения: X
Всъщност разбираш, че не са намалели - все толкова са си , но става ясно какво голямо количество суровина са опропастявали.
Ами не, не са все толкова. Това, което преди влизаше в общия контейнер намаля около четири пъти.
Ясно е, че общото количество отпадъци е едно и също като абсолютна стойност. За друго идеше реч. Както и да е.
Иначе съм съгласна за завистта. Наистина, който иска може да си направи количка и да трупа богатства в нея.

# 58
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Нека уточним, Дидева, да изясним термините - съвсем логично намалял е общия ви битов отпадък, който отива в общата кофа. Не това се нарича органичен отпадък, органичният отпадък е част от битовия. Органични са отпадъците от храна, листа, дърво, някои тъкани. Органичните ви отпадъци предполагам и преди, и след разделното събиране са си все толкова, намалял е общият ви.

Органичният отпадък е енергийно ценен и има добри технологии за добив на енергия от него - било през метана, отделян при гиевнето, било чрез непосредственото му изгаряне. У нас засега се прилага компостиране, по -точно предвижда се да се приложи в София, не знам доколко се случва в Шишманци.

Рано или късно ще настъпи глад за суровини всички стари сметища по света ще бъдат преровени, не както това става сега сега, но буквално ще се отворят мини - с технологии и размах Прогнозирам отговорно това.

# 59
  • Мнения: 24
истината е че трябва да се случи едно нещо.
Всичко което не е суровина за рециклиране, да се облага с данък.

Аз не изхвърлям нищо, практически.
Имам компост в двора - всичкото хранителен, хартиен и тревен отпадък заминава там.

Изхвърлям пластмаса и стъкло, защото няма рециклиране, а не защото са реален отпадък.
Реалните боклуци които изхвърлям, и които не стават за рециклиране, са по малко от една торба - годишно.

Нооо въпреки  всичко никой не ме облекчава от такса смет например.......

# 60
  • Мнения: 34
Радвам се че има хора сред вас които имат компостер. Днес получих входящ номер от общината и чакам до 2 дни отговор на запитването ми за компостер. Живея в блок, но искам компостер....  та изпратих запитване до Столична Община  дали е възможно битов отпадък от домакинство да бъде транспортирано до завода ''Хан Богров'' ( над 1000 заведения предават към този завод органичните отпадъците които генерират от началото на годината). Ако това не е възможно, дали е законно да се сложи компостер зад блока в тревните площи. Ще пиша за отговора на общината, дано се намери решение, че не ми се купува диспозер (между 300 и 500лв), а за него трябва и мивката да сменям да е с по-голям отвор.......

# 61
  • Мнения: 755
Бях видял темата, преди да пусна моята. Основна разлика е че аз искам разделното събиране да стане практика в повечето домакинства, а не табу. Питам не защото се чудя дали да го правя. А защото го правя и има голям смисъл в това. Просто на този етап нямам възможност(финансова) да правя нещо друго освен писане по форуми.
Поздрави

Тя темата не е табу. Хахаха, табу. Знаем що е то разделно събиране. Обаче нито има мотивация, нито кофи за целта. Или където има кофи, ги събират отново на едно.
Докато не се разделя боклука извън къщата ми, няма смисъл аз да слагам три кофи у нас и аз да деля. А те после да ми ги смесват. Всяка вечер гледам камиона като минава, как изсипва всичко наред, не ми казвайте, че не е така и не ме карайте филмче да ви заснемам.

# 62
  • Мнения: 1 364
Нямаме кофи за разделно събиране пред нас. Събирам стъклото и го нося 500м до една от кофите в квартала. Обаче се чувствам много неудобно. Не заради разстоянието, а заради това, че трябва да хвърлям едно по едно всяка бутилка и бурканче. Кофите за стъкло са високи и предизвиквам такъв шум, че целият квартал научава, че изхвърлям разделно. Кофата за хартиени отпадъци пък има толкова малък отвор, че я опипвам хубаво докато изхвърля всичко и това ме отказва да я използвам. Общо взето си е приключение.

И аз искам компостер до блока. Ще следя темата, защото не съм подозирала, че има такава възможност. Мислех да изкопая една дупка и да събирам листата там за тор за градинката, но после се замислих, че може да не е безопасно решение.

Иначе пластмасите ги събирам понякога в една торба и ги оставям до кофите. Минават клошари и ги отнасят. Това пак е разделно Wink

# 63
  • Мнения: 34
Сигурен съм, че щом казвате значи е така. Но пък при мен и при други съ-форумници минават и вдигат само 1 вид/цвят. На всякъде е различно.....В друг форум беше дадено мнение на човек който работи по изграждане на депата и каза че има места където се минава с 1 камион и се вдига всичко, защото нямали камиони. Но това нас не ни вълнува, това си е техен проблем. Та човека каза че е по-добре да се изхвърля разделно, защото дори и да мине 1 камион и да обере всичко, той разтоварва в сепариращите инсталации и там ги разделят и преглеждат кое е годно за рециклиране и кое не е. Ако не се изхвърля в цветните контейнери, а си хвърлим едно чувалче в общия метален контейнер, то съдържанието отива на сметището. За това е важно да се прави, а при мен даже не са 3 кофи, а 2. Ще кача снимки, защото знам че мястото за кофи във всяка кухня е малко и направих 2 кофи с 4 отделния в тях. Но както каза КУРКУМА много е важно да отпаднат органичните отпадъци и салфетките(примерно чрез компостер), ако успея да ги пренасоча от общия битов отпадък ще ми намалее ходенето до общия контейнер от 7 на 1 път месечно.
Ами ТАБУ е, щом сме с 4% положението е трагично. Но както казвате, няма достатъчно кофи,камиони, няма облекчения от данъците и кой да глобява нарушителите. Няма как процента да е по-голям без тези неща, така е. Но годинките си минават, сметищата се запълват( и то със суровина, която може да бъде използвана многократно, та ако не и безкрайно) И като настъпи поредната криза с боклука и тръгнат с камиони да разнасят из страната вонящи бали с отпадъци никой няма да ги иска, нито общините нито хората. И всеки ще е прав. #Crazy

# 64
  • Мнения: 3 031
Нямаме кофи за разделно събиране пред нас. Събирам стъклото и го нося 500м до една от кофите в квартала. Обаче се чувствам много неудобно. Не заради разстоянието, а заради това, че трябва да хвърлям едно по едно всяка бутилка и бурканче.
В Германия са същите. Дори по-рядко се срещат, така че има хора, които си ги събират вкъщи и ги карат когато могат до кофите /които пък са разделени на бяло, зелено и кафяво стъкло/. Ние уикенда товарим в багажника и отиваме да хвърляме Peace

# 65
  • Мнения: 539
Не събирам разделно, а и не виждам смисъл след като минава камиона и всичко събира на едно.

# 66
  • Мнения: 34
Нямаме кофи за разделно събиране пред нас. Събирам стъклото и го нося 500м до една от кофите в квартала. Обаче се чувствам много неудобно. Не заради разстоянието, а заради това, че трябва да хвърлям едно по едно всяка бутилка и бурканче. Кофите за стъкло са високи и предизвиквам такъв шум, че целият квартал научава, че изхвърлям разделно. Кофата за хартиени отпадъци пък има толкова малък отвор, че я опипвам хубаво докато изхвърля всичко и това ме отказва да я използвам. Общо взето си е приключение.

И аз искам компостер до блока. Ще следя темата, защото не съм подозирала, че има такава възможност. Мислех да изкопая една дупка и да събирам листата там за тор за градинката, но после се замислих, че може да не е безопасно решение.

Иначе пластмасите ги събирам понякога в една торба и ги оставям до кофите. Минават клошари и ги отнасят. Това пак е разделно Wink


Да те минават и патрулират покрай кофите, ще им се зарадват. По-принцип може да звъннете, или пратите имейл до фирмата собственик на цветните контейнери(на всеки контейнер има разлепени контакти за сигнали и мнения) и да попитате дали е възможно да пренасочат, или сложат нови кофи, по-близо до вас, има райони без интерес към разделно събиране и без това ги местят от такива места. Не са приятни новите отвори, но явно са принудени заради ровещите в тях и заради неподходящите отпадъци които се изхвърлят вътре. Аз ползвам ръкавици за еднократна употреба( прозрачните, към 1,50лв за 100бр.)

# 67
  • Мнения: 34
Не събирам разделно, а и не виждам смисъл след като минава камиона и всичко събира на едно.


За София от тази година това е недопустимо, според новите договори с новите фирми.  За други населени места, явно няма достатъчно камиони. Пак казвам СМИСЪЛ ИМА, защото дори да изтропа всичко на 1 , отиват към сепариращи инсталации, а не към общото сметище.

# 68
  • Мнения: 34
Ето снимките, но не мога да ги кача от компютъра, някой ако зная да ми каже.... Взех URL адрес от един друг форум където съм ги качвал. Има воден знак върху тях от форума им, но НЕ Е РЕКЛАМА  Peace.

# 69
  • Мнения: 539
Не събирам разделно, а и не виждам смисъл след като минава камиона и всичко събира на едно.


За София от тази година това е недопустимо, според новите договори с новите фирми.  За други населени места, явно няма достатъчно камиони. Пак казвам СМИСЪЛ ИМА, защото дори да изтропа всичко на 1 , отиват към сепариращи инсталации, а не към общото сметище.

би ли обяснил?

# 70
  • София
  • Мнения: 12 374
Гласувах с не. Причината е прозаична: мързел. Иначе имаме кофи, съвсем близо са. Просто не сме се организирали. Отчитам го като пропуск, при това голям.

# 71
  • Мнения: 755

Ами ТАБУ е, щом сме с 4% положението е трагично.

Не е табу. Табу значи друго.
За проблема се говори много, има много програми, има агитация, има обучения (което е добре, приветствам, на децата им сложиха кофи в училище, раздават се брошури, книжки) Това е много далеч от ТАБУ.
Простата истина е, че няма условия. Има агитация, има информация, но няма условия, за да започне да се прилага по-обширно, след което да се задължи някак да стане масово.

На този етап ние имаме мелачка за отпадъци, монтирана на мивката. По този начин изхвърлям поне чиста хартия, стъкло или найлон, а не омазани с остатъци от храна.

# 72
  • Мнения: 22
Само стъклото. Но почистваме амбалажа от хранителните остатъци. Вижда ми се достатъчно адекватно спрямо реалностите при събирането на боклука.

Скрит текст:
Как ще оставяте пластмасите до кофите. Те кучетата ги надушват преди циганите и ги развличат навсякъде. Все се чудех откъде са тези боклуци, около кофите, сега ми се изясни. Моля ви, не го правете.

# 73
  • Мнения: 14 654
Вече не, когато преди години сложиха кофи за разделно събиране, с голям ентусиазъм започнах да разделям боклука, докато една сутрин не видях как един и същи камион обръща всички кофи заедно. Почувствах се като най-голямата глупачка, а сигурно и всички други, които са видели това нещо, са се почувствли по същия начин. После нелепите обяснения, че хората трябвало да свикнат! Идиоти такива, направете нещо, което да работи като хората и после въвеждайте! Когато се вижда ефект от дейността, хората сами и без подканяне се включват, да не ми разправят за родния манталитет, защото тези приказки са само глупави оправдания да не се върши работа. Така какво ще стане - няколко фалстарта, докато накрая никой вече не вярва, че е възможно нещо хубаво да се случи.

# 74
  • Мнения: 663
Изхвърлям го разделно от една година. При нас минават различни камиони за боклука. Контейнерите се пълнят, което ще рече че и съседите си изхвърлят разделно боклука.

# 75
  • Мнения: 1 308
Използвано олио/зехтин - също.

Това ми стана интересно, би ли обяснила?

Изхвърляме разделно боклука, но не живеем в България.
Лекарствата с изтекъл срок на годност, носим в аптеките. Батериите ги изхвърляме в контейнери из супермаркети или офиси на мобилни оператори. Хартия, пластмаса, стъкло в определените контейнери.

А отскоро има контейнери за дрехи, обувки и аксесоари, в които, разбира се, не се изхвърлят мръсни, скъсани боклуци, а неща, годни за употреба. В тях аз лично съм хвърляла дамски чанти и якета.
 

# 76
  • В мечтите
  • Мнения: 639
♥Nimfea къде е това?Информативно питам  Peace

# 77
  • Мнения: 1 308
Крит, Гърция Simple Smile

# 78
  • Мнения: 2 352
Да, преди няколко месеца започнахме. Лесно свикнахме. И детето няма проблем да си селектира изхвърлянето по вид.
Обаче преди 2 седмици ни подмениха контейнерите и сега са с едни малки отвори за пълнене, което е доста досадно. Веднъж разделен боклук да минава още веднъж през ръцете.  Tired

# 79
  • София
  • Мнения: 3 293
Как ще оставяте пластмасите до кофите. Те кучетата ги надушват преди циганите и ги развличат навсякъде. Все се чудех откъде са тези боклуци, около кофите, сега ми се изясни. Моля ви, не го правете.

Моля, моля.
В квартала няма кучета, които да се интересуват от хартия.
И не, не правя аз боклука около кофите. Оставам само пластмаса и хартия, и веднага биват прибирани. Прибирани от тия същите, заради които подмениха хубавите контейнери с такива без капаци.

# 80
  • Мнения: 34
Те кучетата разкъсват като има органични отпадъци, я кокалче, я остатъци от храна. Даже и в кофите влизат.......

# 81
  • София
  • Мнения: 3 293
Ми освен да запушите и малките отворчета, друг вариант не виждам. Така и кучетата , и ромите, няма да припарват до контейнерите. Тъй и тъй ние вече сме затруднени.

# 82
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Някой в друга тема беше показал някакви къщички за боклук в чужбина. Всеки от квартала има ключ и си отключва. Явно и при тях е имало такова разпиляване и са се принудили да си ги затворят и да са недосегаеми. А аз бих им сложила и аларма.

# 83
  • Мнения: 3 031
Има разпиляване, затова или са заключени в метални заграждения или са във вътрешните дворове/мазетата на кооперациите. Вадят се в определения ден за събиране на боклука и после пак обратно. В Холандия пък са под земята, но този вариант мисля беше доста скъп.

# 84
  • Мнения: 22
Как ще оставяте пластмасите до кофите. Те кучетата ги надушват преди циганите и ги развличат навсякъде. Все се чудех откъде са тези боклуци, около кофите, сега ми се изясни. Моля ви, не го правете.

Моля, моля.
В квартала няма кучета, които да се интересуват от хартия.
И не, не правя аз боклука около кофите. Оставам само пластмаса и хартия, и веднага биват прибирани. Прибирани от тия същите, заради които подмениха хубавите контейнери с такива без капаци.

Ами аз съм виждала около нашите контейнери кучета да си играят с празни бутилки. Дъвчат ги, гонят ги. И дрехи и обувки съм виждала да развличат. Но наистина основно търсят храна. В нашия квартал е застроено основно с къщи за по 2-3 фамилии. Всяка къща си има гюм, от тези малките, който плътно се затваря с капак. Дори някъде си го държат вътре в двора и го изкарват, когато минава камиона. Но на няколко места по улицата има и от големите контейнери и там става ужас.

# 85
  • Мнения: 34
Варианта с подземните контейнери е най-добрия,най-екологичния и най-красивия. Проблема е че наистина излиза най-скъпо и само държави с много висок стандарт и много пари могат да си го позволят. Тук е неприложим, те кучетата и стълба да имат не могат да влезнат в новите контейнери (тип иглу май се водят) те влизат в металните и покрай тях правят мизерия, при разделните нямат работа, за съжаление не ядът хартия, стъкло  и пластмаса. Ако го правеха щяхме да имаме 100% рециклиран отпадък и щяхме да внасяме за да храним кучетата  Joy
Вчера трябваше да получа отговор от общината, но имам само входящ номер. Ще чакам до сряда и ще звънна.

# 86
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Някой в друга тема беше показал някакви къщички за боклук в чужбина. Всеки от квартала има ключ и си отключва. Явно и при тях е имало такова разпиляване и са се принудили да си ги затворят и да са недосегаеми.

по друга причина се заключват - идва някой и си слага неразделения боклук в твоята кофа. идват да вдигат боклука и при сканирането се установява, че боклука не е разделен и ти оставят кофата пълна, т.е. не я изпразват!
и затова - ключ, само ти си хвърляш боклука и ти е мирна главата.

# 87
  • in Wonderland
  • Мнения: 6 054
Аз спрях да събирам разделно след ето тази случка ( писах я и в друга тема и ще я копна оттам ) :
От няколко месеца си хвърлям боклука разделно . ММ ми се подиграва и ми вика , вс отива на едно място , ако ли пък не- циганите го разделят вече в кошовете . Обаче аз викам не ,ще имаме 2 коша - един за биологичен отпадък и един за рециклиране . И той какво да прави и той хвърля с мен разделно . На всичкото отгоре въпросните кошове за рециклиране са на ок 200 м. от блока ни , т.е. полагам и някакво усилие да отида до там , въпреки ,че имаме нормални кошове пред нас . И така днес , отивам аз с двете торби към кошовете и виждам боклукчийската кола до тях. Когато се разминавам с нея , шофьора ми вика , момиче дай си боклука на момчетата направо. .Отзад на камиона 4 мангала се нанизали , подавам си аз едната торба и им викам : " Това е за рециклиране " . И оня ми ти мангал ме погледна с един поглед , все едно съм чисто луда , обърна се към др цигани и им вика : " Тая каза ,чи туй било за рициклиранИ " и се започна един луд смях , хвърли си чувала в камиона и си заминаха сред смях и подигравки за моя сметка . Направо ми прикипя ! Защо по дяволите се харчат неимоверно много пари за различни кошове , за кампании по тв-то , за насърчаване на гражданите да хвърлят разделно , а всичко това да е напразно ? И напразно ли е ? В смисъл , дали тия мангали не правят квото си знаят , и така да нарушават задълженията си ? Някой има ли представа какво се случва с отпадъка от кошовете за рециклиране ???

# 88
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Сортира се. Предимството му пред този от общите кофи е, че не е замърсен и че общината не плаща за извозването му до сметището.

Това, което разбирам от темата е, че липсва най-базово разбиране защо се събира разделно, налага ли се наистина това, кой печели ако се прави, кой губи ако не се.

# 89
  • Мнения: 34
Да, също така след сортирането годната за рециклиране суровина се подава към фирми и заводи и СЕ РЕЦИКЛИРА. Лично съм виждал пластмасов сив съд ( като кова) направен от рециклирана пластмаса в България. Ще кача копиран текст от едно интервю на фирма Екопак, става на въпрос за гр. Плевен. В интервюто са написани имена на фирми към които се подават сортираните и годни за рециклиране суровини:

''Написано от Кремена СЛАВКОВА   
Петък, 06 Юни 2014 08:16
Темата за разделното събиране на отпадъци не е само изискване към България като член на ЕС. Тя е жизнено важна за всички нас, за всеки човек като жител на улицата, квартала, града, държавата, Земята. Всеки ден всяко домакинство „произвежда” солидно количество „боклук”, по-голямата част от който би могъл да се превърне в суровина и да се оползотвори, вместо да замърсява околната среда. Специално по отношение отпадъците от опаковки, статистиките на ЕС сочат, че на един жител се падат средно по 168 кг годишно. За България тази цифра е далеч по-висока - в зависимост от големината на населеното място тя достига до над 300 кг годишно!
Какво се случва с разделното събиране на отпадъци от опаковки - както конкретно в община Плевен, така и в по-голям мащаб, попитахме специалистите от “Екопак” - Борислав Йорданов, експерт по разделно събиране, който отговаря за община Плевен, и неговите колеги от пресцентъра на дружеството.


- Подобрило ли се е разделното събиране в Плевен? Какво сравнение може да се направи спрямо началото на въвеждането на практиката?
- “Екопак България“ АД постоянно работи в посока създаване и развитие на екологична култура и трайни навици в гражданите, отнасящи се до разделното събиране на отпадъци от опаковки. Неминуемо това е довело до подобрение, но все още има какво да се желае за постигане на очаквания ефект.
 - Обяснете какво точно се случва с отпадъците, които се събират в цветните контейнери, защото много хора смятат за безсмислено да разделят отпадъците, като посочват, че са виждали как съдържанието на трите контейнера се смесва в камионите. Ако действително човек стане свидетел на подобно нарушение, какво може да направи?
- Контейнерите от трите цвята се обслужват по определен график, който се изготвя предварително, утвърждава се и се упражнява контрол относно стриктното му изпълнение. Графикът, разбира се, е по цветове и е недопустимо смесването съдържанието на контейнери от различни цветове. Разделно събраните отпадъци от опаковки от контейнерите се транспортират до площадка за сортиране, която се експлоатира от „Астон сервиз - РСО”, на територията на град Плевен. Събраните отпадъци се сортират на отпадъци от опаковки и отпадъци, които не са опаковки. Следва сортиране на годни и негодни за рециклиране. Годните за рециклиране се сортират по вид материал. Отпадъците от пластмасови и хартиени опаковки се балират преди транспортирането им до преработвателните предприятия.
Ако човек стане свидетел на некоректно обслужване или каквато и да била нередност винаги
може да сигнализира на зелената линия
на “Екопак България“ АД, която е изписана на стикера на всеки един контейнер - 0 800 1 5253, безплатен за цялата страна. Всеки постъпил сигнал се обработва своевременно, предприемат се адекватни за всяка ситуация действия, след което се осъществява обратно комуникация с лицето подало сигнала - за предоставяне на информация относно взетите мерки за разрешаване на проблема.
- По какъв начин може да се подобри разделното събиране? Има ли сериозен напредък в други общини и ако да - на какво се дължи това?
- Ако всеки спазва стриктно задълженията си, а именно: Общината да определи правилно адресите за разполагане на контейнерите за разделно събиране, като до тях е задължително да има съдове за битова смет; Гражданите да използват системата за разделно събиране на отпадъци по предназначение; “Екопак България“ АД да извършва задълженията си качествено и в срок; осъществяване от страна на Общината на контрол относно спазване на приетите наредби и нормативни актове, касаещи разделното събиране. Проблемите в Плевен не са изолирани, те стоят пред всички общини.
- Какви механизми могат да бъдат използвани, за да усетят реално хората ползата от разделното събиран, по-конкретно, с какви мерки може гражданите да бъдат стимулирани да събират разделно? Предлагали ли сте ги и на кого?
- Основният механизъм, който е проработил в страни като Германия и Австрия, е финансови стимули и глоби.
Този механизъм е работил близо 20 години, за да станат тези страни за пример в сферата на управление на отпадъците
В България, както знаете, подобни механизми липсват. До момента разчитаме на добрата воля на хората, като основният инструмент са образователните и информационни кампании. Считаме, че е голям успех промяната на Закона за местните данъци и такси, чрез която
начинът за изчисляване на такса смет се променя след 2015 г.
и тя вече няма да се определя в зависимост от площта на жилището. Ангажимент на държавата и общините е да предложат справедлив начин на изчисление, който максимално да отразява реално генерираните отпадъци. Ние, разбира се, сме на разположение за участие в експертни работни групи - с нашата експертиза и практически опит.
- Одобрявате ли санкциите за “кражба на боклук” и какво мислите за ролята на клошарите и ромите, които опразват контейнерите, но също така изпълняват ролята на сепаратор за другите съдове за смет?
- Въпросът е във възприятието на отпадъка като „боклук“ или „суровина“ и третирането на деянието на изземване на материали от цветните контейнери (собственост на “Екопак България“ АД) като кражба. Тук своята работа трябва да вършат и органите на реда, които да не допускат подобни посегателства, както и нерегламентирания превоз на отпадък от контейнерите за разделно събиране чрез ППС /каруци, МПС и др./, чрез пригодени за целта ръчни колички и транспортиране без документ за произход на отпадъка и разрешително за дейности с отпадъци на транспортиращия съгласно Закона за управление на отпадъците /ЗУО/.
- Какви проблеми среща “Екопак” при работата си конкретно в Плевен? Как могат те да бъдат разрешени?
- Има един особено тревожен факт, наложил се за съжаление като тенденция през годините, в които работим в партньорство с Община Плевен в сферата на разделното събиране на отпадъци от опаковки, а именно -
палежите на контейнери за разделно събиране - само за няколко години над 130 контейнера тип “иглу” са унищожени чрез палеж
Тук става въпрос за понасяне на огромни загуби на финансов ресурс за “Екопак”, но също и невъзможност за нормално провеждане на работния процес, както и подронване авторитета на отговорните институции, съблюдаващи опазването на обществения ред на територията на община Плевен. В дух на коректно отношение и водени от стремежа си да вършим работата си по най-добрия начин, защитавайки името и реномето си на водеща организация в бранша, “Екопак” възстановява според възможностите си унищожените контейнери в интерес на гражданите, които имат желание да използват системата за разделно събиране по предназначение.
Друг въпрос, върху който искам да обърна внимание, е
посегателството върху годния за рециклиране отпадък
в контейнерите, който системно, ежедневно дори, бива ограбван с цел облагодетелстване от страна на недобросъвестни граждани. При неспиращите набези над контейнерите те биват обръщани, като съдържанието им се изважда навън, годните отпадъци се обират, докато негодните се оставят, което води до замърсяване на околната среда. Това е още един компонент, по който организацията търпи загуби в голям размер - от една страна откраднатата суровина и, от друга страна, извънредно почистване и обслужване извън графика на фирмата изпълнител.
В тази връзка, на 26 април тази година беше проведена работна среща в общинска администрация Плевен, относно
вземане на мерки, касаещи посегателства върху контейнери
за разделно събиране собственост на “Екопак България“ АД с участието на всички страни, имащи отношение по поставените проблеми - Община Плевен, ОД МВР, пожарна и аварийна безопасност и др. След провеждането на задълбочен разговор, обхванал детайлно всички наболели проблеми, всяка от страните изрази ясна позиция относно вземането на спешни и адекватни мерки за силно ограничаване и преустановяване на посегателствата върху контейнери за разделно събиране собственост на “Екопак България“ АД. В хода на разговорите бяха взети важни решения, изпълнението на които се надявам да доведе до нужния ефект, за да бъде системата за разделно събиране в град Плевен работеща и ефективна. Те са: промяна във вътрешните наредби, третиращи незаконното изземване и нерегламентирания превоз на отпадък от контейнерите за разделно събиране като кражба и посегателство върху имущество собственост на “Екопак”; при констатиране на нарушения и транспортиране без документ за произход на отпадъка и разрешително за дейности с отпадъци на транспортиращия съгласно Закона за управление на отпадъците (ЗУО), да се пристъпва към конфискация и изземване на суровината в полза на общината до предаването й на площадка за предварително третиране, посочена от “Екопак”; изпълнение от органите на ОД МВР на мерките, които ще бъдат заложени в нормативните актове в изпълнение на решенията на Общински съвет Плевен.
Така поставени нещата мисля, че ако успеем да обединим усилията си и всеки спазва стриктно задълженията си, ще успеем да направим системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки наистина действаща.
- Къде отиват годните за рециклиране отпадъци? А негодните?
- “Екопак България” АД
запазва собствеността си над сортираните отпадъци и възможността да избира преработвателите, към които да бъдат насочени
Основно отпадъците от хартия и картон се предават в завод “Дуропак“, Пазарджик, пластмасовите отпадъци се транспортират в Горна Оряховица, София и Пазарджик, а стъклените отпадъци от опаковки търпят предварителна подготовка на инсталация в с. Равно Поле и се предават на „Дружба Стъкларски заводи“ АД.
Негодните за оползотворяване отпадъци или тези, чието оползотворяване или рециклиране е свързано със значителни затруднения, се транспортират за сметка на “Екопак България” от фирмата подизпълнител и се депонират на депо за неопасни отпадъци, посочено от общината и за сметка на Община Плевен.
- Предвижда ли се и кога и в Плевен да бъдат въведени новостите, които “Екопак” стартира в други големи градове, като най-новата ви кампания „Празната опаковка е пълна с ресурси“ и други? А също така инициативите „Книги за смет” и „Стара хартия за нова книга”, в които сте съорганизатори. Предвижда ли се отново да се проведе в Плевен кампанията „Архитекти на бъдещето”?
- Тази година за пръв път планираме провеждането на кампанията „Книги за смет” извън София - във Варна и Бургас. Ако тези инициативи са успешни, ще помислим и за разширяване на обхвата им. Специално за Плевен през месец октомври тази година
планираме провеждане на много интересна кампания - “Моята зелена мечта за България”
В девет общини: София, Варна, Добрич, Бургас, Русе, Велико Търново, Перник, Плевен и Враца ще се организира детски конкурс за рисунка, стихотворение или есе със задание към учениците да изобразят своята мечта за зелена България. На подходящо централно място в общинския център, на малък подиум ще бъде разположена инсталация. Децата ще могат да изберат с какво да се включат в конкурса, като ще могат да закачат своето произведение на едно от трите дървета на “Екопак” в специални пликове. Жури от няколко експерти ще разгледа творбите на децата. Най-добрите ще получат награда, а избраните произведения ще бъдат затворени в капсула на тържествена церемония. Капсулата ще бъде отворена след 10 години, за да се види реализираната визия на днешните деца.
- Подкрепя ли компанията ви частни граждански инициативи и по какъв начин? Например съседи/ученици желаят да почистят - като при това събират отпадъците разделно - междублоково пространство, парк, детска площадка и т.н. По какъв начин “Екопак” може да съдейства в такива и други случаи?
- “Екопак България” АД е основен партньор на кампанията „Да изчистим България“ и предоставя на общините-партньори чували и ръкавици - само за тази година предоставихме над 40000 чувала и още толкова чифта ръкавици. Когато е възможно, съдействаме за подобни инициативи, но все пак трябва да се има предвид, че работим в 70 общини с население над 2.8 млн. жители.
- Има ли ефект разделното събиране на отпадъци по време на кампаниите „Да изчистим за ден”? Намалява ли с годините обемът на изхвърляния нерегламентирано боклук?
- Подобни кампании, освен че намаляват нерегламентираните сметища, имат и възпитателна цел.
Този, който е почиствал градинката до блока или парка в близост, трудно ще ги замърси пак и ще следи и други да не го правят
Така се привлича вниманието на хората към факта, че да живеем в чиста и приятна среда зависи от самите нас, не от Общината или държавата. Неслучайно мотото се промени и вече включва и „Да пазим България чиста!“
Още въпроси и отговори по темата за разделното събиране - в следващ петъчен брой на „Посредник"

# 90
  • Мнения: 24
Каквото и да си говорим, на държавата хич не и пука дали се рециклира.
Единственото стъкло, което се ползва многократно са бирените бутилки.
Не знам защо, бурканите които се продават, не се връщат.
Какъв е смисъла, нови здрави буркани, да се чупят за да се произвежда втори път стъкло от тях, като могат производителите да си ги изкупуват обратно.... Но това е явно държавна политика.

Някъде по нагоре, четох, някой се възмущаваше по точно, че циганите ровещи в кофите си изкарвали по 1000 лева, и ядяли видиш ли пържоли, пък горките българи - евтино саламче Grinning, ами господине или госпожо, събирайте и вие Simple Smile В нашата страна, честно казано добре че са ровещите по кофите цигани, та малко от малко, да се връща боклук за преработка. Видно ние българите, няма да се научим да пазим природата и ресурсите.

За справка килограм стъкло се изкупува на 0.04 лв. така че манго за да си купи 1 кило пържоли, трябва да върне 250 килограма ... да не му завиждаме на пържолките купени с такъв труд Simple Smile
Пластмасата върви между 0.10 - 0.40 лв. за килограм, и в предвид че една бутилка надали тежи повече от 50 грама и за заветното кило пържолки е нужна купчина от около 200 бутилки.... Вие виждали ли сте 200 бутилки каква камара са Simple Smile

Тъжно ми е, че някои хора, намират оправдание на собствения си мързел, и липсата на желание за поне малко опазване на околната среда, с прословутите цигани, които видиш ли щели да забогатеят от техния боклук.

# 91
  • Мнения: 24
Радвам се че има хора сред вас които имат компостер. Днес получих входящ номер от общината и чакам до 2 дни отговор на запитването ми за компостер. Живея в блок, но искам компостер....  та изпратих запитване до Столична Община  дали е възможно битов отпадък от домакинство да бъде транспортирано до завода ''Хан Богров'' ( над 1000 заведения предават към този завод органичните отпадъците които генерират от началото на годината). Ако това не е възможно, дали е законно да се сложи компостер зад блока в тревните площи. Ще пиша за отговора на общината, дано се намери решение, че не ми се купува диспозер (между 300 и 500лв), а за него трябва и мивката да сменям да е с по-голям отвор.......

Дано да ви отпуснат!
Не знам доколко е законно, но си мисля, че дори бихте могли съвместно с разни съседи, да изхвърляте органичните отпадъци /тамън после ще си имате тор за цветята Simple Smile/

Нещата които мен биха ме били притеснили са от една страна да не го откраднат /щом се чуха истории за откраднати "пълни" химически тоалетни, нищо не може да  ме учуди/, и другото нещо, да не се намерят "доброжелатели" които да изхвърлят всякакви боклуци вътре.

# 92
  • Мнения: 34
Да въртят ми се разни притеснения в главата. Дали няма да го откраднат, ако е от общината. Те дават пластмасови и са тежки. И нали ще изкарат лев/ два от него, ако го замъкнат в някой пункт, вместо 100 шишета да мъкнат..... Но ако е дървен( от 2 или 3 евро палета) няма да го закачат, то един палет е 5 лв втора ръка. Мислих го и съседи да хвърлят, ам да се изпокараме защо някой си е хвърлил отпадъците вътре заедно с найлоновата торбичка.... не ми се разправя на този етап. Мисля и кучетата да не се въртят много много около него, че нали си е хранителен отпадък, ще ги привлича особено зимата. Но без да се пробва си е само теория. Дано да е законно, че те обичат да има закон за вредни неща, а полезното да е забранено....

# 93
  • Мнения: 1 788
Събирам разделно, когато мога и не винаги.
Най-вече наблягам на пластмасата и стъклото.
Моето мнение е, че и разделното събиране у нас е на същия "принцип" като "Да изчистим България за ден!", "Българската Коледа", платените найлонови торбички и прочие опорочени инициативи и кампании.
Дупка в морето.

# 94
  • Мнения: 334
 Не, не събирам разделно и нямам намерение да го правя. Една кофа за боклук ми стига в жилището, за повече нямам място. Нито пък желание да трупам боклуци в 2-3 различни кофи.

# 95
  • Мнения: 82
Не събирам раздлено, нямаме на близо контейнери за раздлено изхвърляне. И също не ми се събира в три кофи поради липса на място за три кофи.

# 96
  • Мнения: 34
Това че нямате цветни контейнери на близо е лошо.
Но относно броя кофи и мястото което заемат, по горе съм качил снимки на моите кофи вкъщи. Преди беше 1 по-голяма, сега са 2 малко по-малки от предната. На широчина двете взети заедно са с 1 педя по-големи, в дълбочина е същото като преди. За да ги сложа една до друга трябваше да захвана за стената една етажерка, която беше на пода. Сега е по-просторно, колкото и странно да ми звучи на мен самия..... Wink  . Но не винаги е възможно да се измисли място. Имаше едни в ИКЕА , на етажи, 3 разделения едно върху друго, но бяха изчерпани наличностите, та взех обикновени и ги преправих.

# 97
  • Мнения: 82
Това е добра идея, благодаря Simple Smile

# 98
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
На много от сметищата има сортиращи линии и е достатъчнп просто рециклируемите нрща да не са омаьани с манджа,пък нека фа са в общия боклук, щом система за разделно събиране няма.
Разделно събиране и разделно изхвърляне-има разлика.

# 99
  • София
  • Мнения: 3 293
Разделното събиране, обясни как като събереш пласмасата в тия сладки кофи у дома, я изхвърляш после.

# 100
  • Мнения: 34
Хаха, точно днес изхвърлях пластмасата bowuu, е това ако не е съвпадение. Благодаря за високата оценка на кофите ми  Grinning. Ето какво направих, сложих си 2 ръкавици за еднократна употреба от прозрачните, свалих капака на кофата за пластмаса и хартия, издърпах пълния чувал с пластмаса и метал, завързах го, сложих нов чувал и върнах обратно капака. Отидох до най-близките ми цветни контейнери( на 200 метра) и в жълтия контейнер натиках всичко заедно с чувала. Контейнера бе пълен(за радост САМО С ПЛАСТМАСОВИ ШИШЕТА И ДР.) едвам си вкарах боклука, видях номера за сигнали. Звъннах и казах, че контейнера се е напълнил и да минат по-рано от предвиденото и да го опразнят. Вежливо ме попитаха къде се намира с точност и ми казаха че регистрират сигнала и в най-кратки срокове ще минат да го вдигнат. Ще го наблюдавам утре и други ден дали ще го направят. До контейнера за пластмаса се разхождам 1 път месечно, но сме двама в домакинството.

# 101
  • София
  • Мнения: 15
Ние го събираме разделно и изхвърляме в съответните контейнери. Дразни ме това обаче, че около контейнерите е супер мизерия, а и май само помагаме на клошарите, които отарашват съответните кофи. Примерно около нас периодично минава една каруца, явно специализирана за пластмаса и събират бутилки и каквото има от съответния контейнер.

# 102
  • Мнения: 34
Днес явно е минал камиона и е опразнил жълтия контейнер. Много са бързи  Rolling Eyes

# 103
  • София
  • Мнения: 3 293
Хаха, точно днес изхвърлях пластмасата bowuu, е това ако не е съвпадение. ...

Ама тук ли натика чувала?
Защото аз не се справям, само торбчика от половин литър мога да пъхна.

# 104
  • Мнения: 34
Не, при мен са същите контейнери, но само стъклото е с такъв отвор. Пластмасата ми е като на хартията, правоъгълен отвор.

# 105
  • София
  • Мнения: 3 293
За това си толкова ербап. Я да ти сложат от новите, да те видя тогава.

Най-много ме е яд, че години сепарирахме боклука и децата са свикнали.

# 106
  • София
  • Мнения: 166
Най-близките до моя блок контейнери за разделно изхвърляне  на боклука са на 7-8 мин. пеша. По едно време все пак си правех тази разходка, но след като видях с очите си как събират всичко заедно в камиона, вече не го правя... 

# 107
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
От много време събирам боклука разделно и съответно що изхвърлях разделно..... докато не замериха контейнерите.  Новите контейнери ме затрудняват изключително. За да изхвърля в тях събрания боклук трябва да отделя поне 10 минути за да се опитам да набутам през малките процепи боклук , по боклук.....

Смятам промяната за изключително неуместна!!!

# 108
  • Мнения: 8 298
Отговорих с НЕ.
След слагането на контейнери на нашата улица се опитвах около месец да изхвърлям разделно. За този месец установих следното:
1. Контейнерите са единствени  на цялата улица. За разлика от неразделните които за същата улица са 10 на брои.
2. Това че аз разделям незначи че така разделно ги прибират/ всичко заедно изсипват.
3. Дупките на тези контейнери са безумие. Бутилките трябва да ги слагам една по една. Та носейки сутрин- чанта . раница , 2 торби боклук и мрънкащо дете - тази мисия е провалена.

Колкото до лекарстава с изтекъл срок на годност или пък батерии...и те в общият гюм.
Една торбичка с използвани батерии носих 2 седмици в дамската чанта докато намеря къде да ги изхвърля.

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 23 780
Не мога да вкарам трилитров буркан в дупката на контейнера за стъкло.

# 110
  • Мнения: 31
Аз не изхвърлям разделно, защото при нас няма кофи. Вкъщи струпвам хартия и стъклени буркани и ги оставям до кофата да ги вземе някой за вторични суровини. Но ми е съвестно като гледам колко боклук правим вкъщи, който може да се рециклира, а в края на краищата отива в общия боклук.

# 111
  • Мнения: 316
 От 6-7 години си събирам разделно боклука, като в началото си носех рециклируемия отпадък в колата, в последствие се появиха повече контейнери. Основно разделно са ни хартиени елементи/ събират се в хартиена опаковка, тетрапак опаковки и кутийки от бира /в найлоново чувалче/. Нищо не ми пречи да си ги деля. Купих си най елементарни торби за рециклиране в различни цветове, бяха 6-7лв.
Батерии /покрай играчките на малкия се заъртат повече от обичайното/ си ги нося в джоб, докато мина покрай някой специализиран контейнер, но редовно попадам на препълнени /непочистени всъщност/ такива. За лекарства така и не се уточни  как да се случват нещата или поне в аптеките които съм питала не знаеха, но и не съм имала с изтекъл срок засега. За стари дрехи, използвам кампанията на ХМ от няколко месеца.
Ако живеех в къща предполагам че щях и компостер да имам, но уви за апартаменти ми се струва крайно неподходящо/. Страшно удобно е като свикнеш, превъзпитах мъжа ми когато се запознахме, смятам в същия дух да възппитавам и сина си.
Някой беше казал че "не е чист, този който много чисти, а този който пази чисто"- придържам се към този израз Simple Smile
Отделно, предпочитам ката пазарувам да си нося покупките в многократна торба.

# 112
  • Мнения: 34
Да, новите контейнери доста затрудняват. Още чакам отговор от общината за компостер в тревните площи зад блока, явно такъв въпрос не са получавали щом се бавят толкова  Laughing.

# 113
  • София
  • Мнения: 2 317
Изхвърляхме боклука разделно допреди 1-2 месеца, когато видяхме как циганите ровят в боклука, прехвърлят в каруците събраните от нас пластмасови, съответно стъклени бутилки, а като ровят в общите кофи изхвърлят нещата, които не им трябват, на улицата. Та съпругът ми рече - до тук, аз за циганите няма да работя. ПП. Нищо расистко, просто тези, които видяхме, и то не един път, са от този етнос.

# 114
  • Мнения: 2 052
Да, имам условия и го правя.
Всичко ми е подръка с изключение на контейнерите за стъкло - през две улици са, на няколкостотин метра. Подкрепям, че всичко е до навик - вече не ми прави впечатление и не се замислям.

# 115
  • Мнения: 606
Не го правя, само защото няма никъде около нас контейнери за разделно събиране. Иначе съм с две ръце "ЗА" събирането разделно.

# 116
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Аз се радвам, че все по-често могат да се видят роми, които събират разделно боклука - от една страна тези хора осигуряват така прехраната на семействата си, от друга страна това ми се струва най-директното доказателство, че разделното събиране има смисъл и е икономическо обосновано.

Това, че контейнерите са недостатъчни и отдалечени е нещо, което приех безропотно - случвало ми се е да слагам боклука в колата и да пътувам с боклука  Wink

Това, което обаче ужасно ме вбеси, че се полагат усилия, как да се затруднят ромите да събират боклука от контейнерите, /което не намирам за толкова сериозен проблем/но не се прави нищо за да се облекчат хората, които събират този боклук.
 

# 117
  • Мнения: 463
Твърдо ДА! При нас минават различни сметоизвозващи камиони. А и съседите се научиха да не хвърлят органични отпадъци в цветните контейнери.
Аз вярвам, че добрият пример е заразителен, както и лошият.
И не мисля, че е лошо разделното събиране да е бизнес. Дано да има повече такива бизнеси, добри за околната среда.

# 118
  • Мнения: 68
Моят отговор е не, защото не виждам смисъл...
отговарям така, не защото няма смисъл самото действие разделно изхвърляне, а защото дори и да пакетирам боклука разделно то той пак отива на едно и също място...нямаме нужните контейнери за разделно събиране...
случвало ми се е да виждам на места пък контейнери,който са пълни с какво ли не но не и с това, което трябва да е в тях...
ако имам нужните, контейнери и са разположени на удобно място ДА бих разделяла боклука, но знам, че много хора не са с такава нагласа, умисъл и възпитание и съм на мнение, че твърдо трябва да се въведе някаква такса, за тези които не разделят и някакво облекчение, за тези които разделят...не знам как би се измислело, но докато не се бръкне в джоба на българина и то персонално и умишлено няма да се научим...

# 119
  • София
  • Мнения: 1 184
Събирам разделно от година, две. Затрудняват ме новите кофи с тесни отвори, чак се хванах да проклетисвам застанала безпомощно пред съответния отвор,  но това няма да ме спре да събирам разделно, свикнах вече, остана само да си реорганизирам пликовете в нещо по стабилно като контейнерчета за отделните видове. Гледах един филм, в който беше показано как хората обработват отпадъците (на място в завода) и в разделното събиране виждам начин да улесня труда и на тези хора, наред с основното - възможността тези отпадъци да се рециклират и да не задръстим/задръстим по-малко планетата. 

# 120
  • Мнения: 14 654
Прочетох внимателно темата и стигнах до извода, че си заслужава да се делят боклуците, при положение че все пак има някаква дейност по сортирането и рециклирането на някои от тях. Пък и видях, че при нас вече има от новите кофи с малки отвори, които лично аз одобрявам. Не за друго, ами преди хората си хвърляха в тези кофи торбите с общ боклук, защото обичайно са по-празни.

# 121
  • Мнения: 1 274
Не съм прочела темата, но да, изхвърлям разделно отдавна. Много се дразня на хора, които си хвърлят боклука в кофите за рециклиране. Когато нашата кофа за разделно събиране на отпадъци е препълнена, отивам до друга в близост, която никога не е препълнена. Не е кой знае какво усилие.

# 122
  • Мнения: 2 352
Съгласна съм с Янечек, че поне сега ще бъде значително по-трудно да се хвърля сбирщайна от битови отпадъци, където не им е мястото.  Peace

# 123
  • Мнения: 1 732
Съгласна съм с Янечек, че поне сега ще бъде значително по-трудно да се хвърля сбирщайна от битови отпадъци, където не им е мястото.  Peace
и сигурно е по- трудно да се рови в тях.  Grinning
(събирам всичко разделно, но не съм в БГ.)

# 124
  • Мнения: 5
Не, да си деля боклука ми се вижда голяма простотия. Просто не ми пука.

# 125
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Тези, на които им пука, е достатъчно просто да не смесват в една торба манджите и обелките с рециклируемите отпадъци, щом не им се занимава с разделяне по кофи и тъпчене в малките отвори на специалните. На сметището или преди него - в общия случай тези отпадъци се отделят по една или друга схема и се оползотворяват.

Няма защо да се възмущавате, чер камионите изсипват всички кофи за опаковки на едно място - чистотата на болкука в тях е доста ниска и така или иначе се налага ресортиране. Важното е, че не сте го смесили със динените кори, вчерашни манджи и клонак в общия казан.

Още в началото писах - системата с цветни кофи засега не работи добре у нас и разходите и усилията, които към момента са влагат в тях, трябва да се насочат към разделяне на отпадъците в общите кофи преди сметището. Знам, че е по-трудно и скъпо, но засега е това.

# 126
  • Мнения: 34
точно така

# 127
  • София
  • Мнения: 3 293
Съгласна съм с Янечек, че поне сега ще бъде значително по-трудно да се хвърля сбирщайна от битови отпадъци, където не им е мястото.  Peace
и сигурно е по- трудно да се рови в тях.  Grinning
(събирам всичко разделно, но не съм в БГ.)

И сигурно е по-трудно и да се хвърля и не-сбирщайна в тях. Grinning

# 128
  • Мнения: 117
Събирам разделно, но честно казано това ми причинява доста неприятности у дома, защото никой не споделя моите виждания за нуждата от разделно събиране...Оплакват се, че сме като сборен пунк на вторични суровини Mr. Green Както и да е... Исках да споделя нещо, което научих днес и страшно ме шокира. Та днес един човек от пунк за вторични суровини ми каза, че всичко от цветните конейнери отива на боклука! Аз го попитах защо тогава ги слагат тези контейнери щом не оползотворяват различните отпадъци. "Защото така изискват от Европа." - беше неговия отговор... "И защото някой "усвоява" доста големи субсидии..." Направо съм шокирана! Ами сега?!

# 129
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Това не е вярно. Инсталирането на цветни контейнери е по сила на договори с общини, които са задължени, а пък и финансово им е по-изгодно да не трупат всички боклуци на сметищата.

Финансирането на рециклиращите фирми става чрез фондове, в които слизат пари, включени в цената на всяка стока. Срещу тези средства те трябва да предадат за рециклиране съответното количество отпадък, грижата за събирането на който си поемат сами.

Цветните контейнери са един от подходите за изпълнение на тези квоти. Доста слабо работещ у нас, видимо. Истината е, че само незначителна част от количествата идва по линия на цветните контейнери, по-голямата част фирмите си осигуряват с директни покупки от пунктове.

Поватрям и потретвам - ако ви дразни събирането в цветните кофи, или нямате такива, или са ви неудобни, но искате да бъдете отговорни и не безполезни - то просто не смесвайте боклука в общите кофи. Улеснете или поне не затруднявайте преработката му.

# 130
  • София
  • Мнения: 16 208
Аз имам "драма" от друго естество - живея в затворен комплекс, в който всички съседи са съвестни и си изхвърлят боклука разделно. Обаче жълтите контейнери за пластмаса и хартия се изпразват/разтоварват веднъж седмично в понеделник, а обикновените зелени - редовно всеки ден, дори през уикенда. Жълтите кофи докъм петък са се препълнили, от събота нататък повръщат, картини и найлони се въргалят около контейнера. И понеже сме затворен комплекс  мургави събратя не влизат, си стоим с прилежно събрания разделно боклук до понеделник. Как се опитах да разреша проблема сама:

1. Обадих се на ЕкоБулПак, като културно ги помолих да минават два пъти седмично. Отказаха ми. Уведомиха ме, че в моя квартал нямат планове да слагат контейнери с малки отвори. Помолих поне да удвоят контейнерите -  в резултат до единия досегашен жълт контейнер се появи втори. Но това е само на едно място в квартала, т.е. проблемът с "моята" най-близка кофа се реши донякъде, а всички останали "самотни" жълти контейнери пак си повръщат.
2. Поговорих с инспектор от Столичния инспекторат по темата. Оказа се, че те са задължени да контролират само обикновения органичен боклук (ЗМБГ), и нямат никакви права за контрол върху ЕкоБулПак Shocked Shocked Shocked. Той лично се бил опитал да ги накара да извозват по-често и са му отказали. Цитирам го, били "недосегаеми". Препоръча ми са накарам "етажната собственост" да напише молба до кмета на общината.
3. Примолих се на "етажната собственост". Довели ЕкоБулПак на оглед - естествено в работен ден, в понеделник, след изчистването на кофите - и онези им казали, че не можело да се извозва по-често,  да сме си сгъвали по-прилежно хартиения боклук, че ще ни глобяват.


А защо съм в "драма": ако контейнерите бяха не вътре в комплекса, а пред него, циганите щяха да си извозват вторичните суровини за около 100-200 лв чист приход за тях на ден, а ние, защото сме много прилежни, в момента си тънем в разпилян боклук.

Давайте ми идеи как да се преборя.



# 131
  • Мнения: 155
Всичко хвърляме в една кофа. Пликовете се сменят всеки ден. Понякога в отделен, чист плик оставям храна близо до кофите.

# 132
  • Мнения: 663
Аз имам "драма" от друго естество - живея в затворен комплекс, в който всички съседи са съвестни и си изхвърлят боклука разделно. Обаче жълтите контейнери за пластмаса и хартия се изпразват/разтоварват веднъж седмично в понеделник, а обикновените зелени - редовно всеки ден, дори през уикенда. Жълтите кофи докъм петък са се препълнили, от събота нататък повръщат, картини и найлони се въргалят около контейнера. И понеже сме затворен комплекс  мургави събратя не влизат, си стоим с прилежно събрания разделно боклук до понеделник. Как се опитах да разреша проблема сама:

1. Обадих се на ЕкоБулПак, като културно ги помолих да минават два пъти седмично. Отказаха ми. Уведомиха ме, че в моя квартал нямат планове да слагат контейнери с малки отвори. Помолих поне да удвоят контейнерите -  в резултат до единия досегашен жълт контейнер се появи втори. Но това е само на едно място в квартала, т.е. проблемът с "моята" най-близка кофа се реши донякъде, а всички останали "самотни" жълти контейнери пак си повръщат.
2. Поговорих с инспектор от Столичния инспекторат по темата. Оказа се, че те са задължени да контролират само обикновения органичен боклук (ЗМБГ), и нямат никакви права за контрол върху ЕкоБулПак Shocked Shocked Shocked. Той лично се бил опитал да ги накара да извозват по-често и са му отказали. Цитирам го, били "недосегаеми". Препоръча ми са накарам "етажната собственост" да напише молба до кмета на общината.
3. Примолих се на "етажната собственост". Довели ЕкоБулПак на оглед - естествено в работен ден, в понеделник, след изчистването на кофите - и онези им казали, че не можело да се извозва по-често,  да сме си сгъвали по-прилежно хартиения боклук, че ще ни глобяват.


А защо съм в "драма": ако контейнерите бяха не вътре в комплекса, а пред него, циганите щяха да си извозват вторичните суровини за около 100-200 лв чист приход за тях на ден, а ние, защото сме много прилежни, в момента си тънем в разпилян боклук.

Давайте ми идеи как да се преборя.

Като се препълнят защо не ги изваждате извън комплекса... Simple Smile




# 133
  • София
  • Мнения: 16 208
Амо защото кофите не са до бариерата, а на 800 метра от нея.

# 134
  • София
  • Мнения: 311
Аз бих спряла да разделям боклука, респективно да подарявам суровини на някого, който е сметнал, че не му е изгодно да Ви е чисто. Боклукът от общите кофи също се разделя, но това се случва на депото. На теория управлението на отпадъците е ясно как трябва да се случва, но на практика нещата са по-различни.

# 135
  • Мнения: 24
Аз имам "драма" от друго естество - живея в затворен комплекс, в който всички съседи са съвестни и си изхвърлят боклука разделно. Обаче жълтите контейнери за пластмаса и хартия се изпразват/разтоварват веднъж седмично в понеделник, а обикновените зелени - редовно всеки ден, дори през уикенда. Жълтите кофи докъм петък са се препълнили, от събота нататък повръщат, картини и найлони се въргалят около контейнера. И понеже сме затворен комплекс  мургави събратя не влизат, си стоим с прилежно събрания разделно боклук до понеделник. Как се опитах да разреша проблема сама:

1. Обадих се на ЕкоБулПак, като културно ги помолих да минават два пъти седмично. Отказаха ми. Уведомиха ме, че в моя квартал нямат планове да слагат контейнери с малки отвори. Помолих поне да удвоят контейнерите -  в резултат до единия досегашен жълт контейнер се появи втори. Но това е само на едно място в квартала, т.е. проблемът с "моята" най-близка кофа се реши донякъде, а всички останали "самотни" жълти контейнери пак си повръщат.
2. Поговорих с инспектор от Столичния инспекторат по темата. Оказа се, че те са задължени да контролират само обикновения органичен боклук (ЗМБГ), и нямат никакви права за контрол върху ЕкоБулПак Shocked Shocked Shocked. Той лично се бил опитал да ги накара да извозват по-често и са му отказали. Цитирам го, били "недосегаеми". Препоръча ми са накарам "етажната собственост" да напише молба до кмета на общината.
3. Примолих се на "етажната собственост". Довели ЕкоБулПак на оглед - естествено в работен ден, в понеделник, след изчистването на кофите - и онези им казали, че не можело да се извозва по-често,  да сме си сгъвали по-прилежно хартиения боклук, че ще ни глобяват.


А защо съм в "драма": ако контейнерите бяха не вътре в комплекса, а пред него, циганите щяха да си извозват вторичните суровини за около 100-200 лв чист приход за тях на ден, а ние, защото сме много прилежни, в момента си тънем в разпилян боклук.

Давайте ми идеи как да се преборя.



Решението е елементарно

Виждаш някой от тези с каруците, дет събират боклук. Обясняваш му че в сряда и петък имате достойни количества, и ги подарявате.... разбирате се за определени дни, да наминава, ако имате портиер супер, ако не, се разбирате с няколко съседи да си дежурите в уговорените дни някой да ги пуска и изпраща и те така....
Като на екобулпак не им е до няколкостотин лева, бай Мангал ще ги прибере... даже може и да почерпи, ако редовно ги прибира.... поне на мен веднъж един такъв с каруца, който прибра от нас разни счупени тенджери и други боклуци, ми донесе едно кенче бира Grinning явно е бил доволен.... че и ме накара да обещая че само него ще викам...

# 136
  • Мнения: 669
За тези, които се затрудняват от новите контейнери с тесни отвори:

Имам 1 торба за рециклируемия боклук. Дребните неща пълня в пликовете от хляб (най-вече) и - в голямата торба. Така даже отделям хартията в отделен, (хартиен) плик. После при контейнера ми е по-лесно да пъхна само няколкото плика с дребни боклуци.

Дано да помогна на някой да не се откаже от разделното събиране!

Общи условия

Активация на акаунт