Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 504
  • 136
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 34
Радвам се че има хора сред вас които имат компостер. Днес получих входящ номер от общината и чакам до 2 дни отговор на запитването ми за компостер. Живея в блок, но искам компостер....  та изпратих запитване до Столична Община  дали е възможно битов отпадък от домакинство да бъде транспортирано до завода ''Хан Богров'' ( над 1000 заведения предават към този завод органичните отпадъците които генерират от началото на годината). Ако това не е възможно, дали е законно да се сложи компостер зад блока в тревните площи. Ще пиша за отговора на общината, дано се намери решение, че не ми се купува диспозер (между 300 и 500лв), а за него трябва и мивката да сменям да е с по-голям отвор.......

# 61
  • Мнения: 755
Бях видял темата, преди да пусна моята. Основна разлика е че аз искам разделното събиране да стане практика в повечето домакинства, а не табу. Питам не защото се чудя дали да го правя. А защото го правя и има голям смисъл в това. Просто на този етап нямам възможност(финансова) да правя нещо друго освен писане по форуми.
Поздрави

Тя темата не е табу. Хахаха, табу. Знаем що е то разделно събиране. Обаче нито има мотивация, нито кофи за целта. Или където има кофи, ги събират отново на едно.
Докато не се разделя боклука извън къщата ми, няма смисъл аз да слагам три кофи у нас и аз да деля. А те после да ми ги смесват. Всяка вечер гледам камиона като минава, как изсипва всичко наред, не ми казвайте, че не е така и не ме карайте филмче да ви заснемам.

# 62
  • Мнения: 1 373
Нямаме кофи за разделно събиране пред нас. Събирам стъклото и го нося 500м до една от кофите в квартала. Обаче се чувствам много неудобно. Не заради разстоянието, а заради това, че трябва да хвърлям едно по едно всяка бутилка и бурканче. Кофите за стъкло са високи и предизвиквам такъв шум, че целият квартал научава, че изхвърлям разделно. Кофата за хартиени отпадъци пък има толкова малък отвор, че я опипвам хубаво докато изхвърля всичко и това ме отказва да я използвам. Общо взето си е приключение.

И аз искам компостер до блока. Ще следя темата, защото не съм подозирала, че има такава възможност. Мислех да изкопая една дупка и да събирам листата там за тор за градинката, но после се замислих, че може да не е безопасно решение.

Иначе пластмасите ги събирам понякога в една торба и ги оставям до кофите. Минават клошари и ги отнасят. Това пак е разделно Wink

# 63
  • Мнения: 34
Сигурен съм, че щом казвате значи е така. Но пък при мен и при други съ-форумници минават и вдигат само 1 вид/цвят. На всякъде е различно.....В друг форум беше дадено мнение на човек който работи по изграждане на депата и каза че има места където се минава с 1 камион и се вдига всичко, защото нямали камиони. Но това нас не ни вълнува, това си е техен проблем. Та човека каза че е по-добре да се изхвърля разделно, защото дори и да мине 1 камион и да обере всичко, той разтоварва в сепариращите инсталации и там ги разделят и преглеждат кое е годно за рециклиране и кое не е. Ако не се изхвърля в цветните контейнери, а си хвърлим едно чувалче в общия метален контейнер, то съдържанието отива на сметището. За това е важно да се прави, а при мен даже не са 3 кофи, а 2. Ще кача снимки, защото знам че мястото за кофи във всяка кухня е малко и направих 2 кофи с 4 отделния в тях. Но както каза КУРКУМА много е важно да отпаднат органичните отпадъци и салфетките(примерно чрез компостер), ако успея да ги пренасоча от общия битов отпадък ще ми намалее ходенето до общия контейнер от 7 на 1 път месечно.
Ами ТАБУ е, щом сме с 4% положението е трагично. Но както казвате, няма достатъчно кофи,камиони, няма облекчения от данъците и кой да глобява нарушителите. Няма как процента да е по-голям без тези неща, така е. Но годинките си минават, сметищата се запълват( и то със суровина, която може да бъде използвана многократно, та ако не и безкрайно) И като настъпи поредната криза с боклука и тръгнат с камиони да разнасят из страната вонящи бали с отпадъци никой няма да ги иска, нито общините нито хората. И всеки ще е прав. #Crazy

# 64
  • Мнения: 3 031
Нямаме кофи за разделно събиране пред нас. Събирам стъклото и го нося 500м до една от кофите в квартала. Обаче се чувствам много неудобно. Не заради разстоянието, а заради това, че трябва да хвърлям едно по едно всяка бутилка и бурканче.
В Германия са същите. Дори по-рядко се срещат, така че има хора, които си ги събират вкъщи и ги карат когато могат до кофите /които пък са разделени на бяло, зелено и кафяво стъкло/. Ние уикенда товарим в багажника и отиваме да хвърляме Peace

# 65
  • Мнения: 539
Не събирам разделно, а и не виждам смисъл след като минава камиона и всичко събира на едно.

# 66
  • Мнения: 34
Нямаме кофи за разделно събиране пред нас. Събирам стъклото и го нося 500м до една от кофите в квартала. Обаче се чувствам много неудобно. Не заради разстоянието, а заради това, че трябва да хвърлям едно по едно всяка бутилка и бурканче. Кофите за стъкло са високи и предизвиквам такъв шум, че целият квартал научава, че изхвърлям разделно. Кофата за хартиени отпадъци пък има толкова малък отвор, че я опипвам хубаво докато изхвърля всичко и това ме отказва да я използвам. Общо взето си е приключение.

И аз искам компостер до блока. Ще следя темата, защото не съм подозирала, че има такава възможност. Мислех да изкопая една дупка и да събирам листата там за тор за градинката, но после се замислих, че може да не е безопасно решение.

Иначе пластмасите ги събирам понякога в една торба и ги оставям до кофите. Минават клошари и ги отнасят. Това пак е разделно Wink


Да те минават и патрулират покрай кофите, ще им се зарадват. По-принцип може да звъннете, или пратите имейл до фирмата собственик на цветните контейнери(на всеки контейнер има разлепени контакти за сигнали и мнения) и да попитате дали е възможно да пренасочат, или сложат нови кофи, по-близо до вас, има райони без интерес към разделно събиране и без това ги местят от такива места. Не са приятни новите отвори, но явно са принудени заради ровещите в тях и заради неподходящите отпадъци които се изхвърлят вътре. Аз ползвам ръкавици за еднократна употреба( прозрачните, към 1,50лв за 100бр.)

# 67
  • Мнения: 34
Не събирам разделно, а и не виждам смисъл след като минава камиона и всичко събира на едно.


За София от тази година това е недопустимо, според новите договори с новите фирми.  За други населени места, явно няма достатъчно камиони. Пак казвам СМИСЪЛ ИМА, защото дори да изтропа всичко на 1 , отиват към сепариращи инсталации, а не към общото сметище.

# 68
  • Мнения: 34
Ето снимките, но не мога да ги кача от компютъра, някой ако зная да ми каже.... Взех URL адрес от един друг форум където съм ги качвал. Има воден знак върху тях от форума им, но НЕ Е РЕКЛАМА  Peace.

# 69
  • Мнения: 539
Не събирам разделно, а и не виждам смисъл след като минава камиона и всичко събира на едно.


За София от тази година това е недопустимо, според новите договори с новите фирми.  За други населени места, явно няма достатъчно камиони. Пак казвам СМИСЪЛ ИМА, защото дори да изтропа всичко на 1 , отиват към сепариращи инсталации, а не към общото сметище.

би ли обяснил?

# 70
  • София
  • Мнения: 12 374
Гласувах с не. Причината е прозаична: мързел. Иначе имаме кофи, съвсем близо са. Просто не сме се организирали. Отчитам го като пропуск, при това голям.

# 71
  • Мнения: 755

Ами ТАБУ е, щом сме с 4% положението е трагично.

Не е табу. Табу значи друго.
За проблема се говори много, има много програми, има агитация, има обучения (което е добре, приветствам, на децата им сложиха кофи в училище, раздават се брошури, книжки) Това е много далеч от ТАБУ.
Простата истина е, че няма условия. Има агитация, има информация, но няма условия, за да започне да се прилага по-обширно, след което да се задължи някак да стане масово.

На този етап ние имаме мелачка за отпадъци, монтирана на мивката. По този начин изхвърлям поне чиста хартия, стъкло или найлон, а не омазани с остатъци от храна.

# 72
  • Мнения: 22
Само стъклото. Но почистваме амбалажа от хранителните остатъци. Вижда ми се достатъчно адекватно спрямо реалностите при събирането на боклука.

Скрит текст:
Как ще оставяте пластмасите до кофите. Те кучетата ги надушват преди циганите и ги развличат навсякъде. Все се чудех откъде са тези боклуци, около кофите, сега ми се изясни. Моля ви, не го правете.

# 73
  • Мнения: 14 654
Вече не, когато преди години сложиха кофи за разделно събиране, с голям ентусиазъм започнах да разделям боклука, докато една сутрин не видях как един и същи камион обръща всички кофи заедно. Почувствах се като най-голямата глупачка, а сигурно и всички други, които са видели това нещо, са се почувствли по същия начин. После нелепите обяснения, че хората трябвало да свикнат! Идиоти такива, направете нещо, което да работи като хората и после въвеждайте! Когато се вижда ефект от дейността, хората сами и без подканяне се включват, да не ми разправят за родния манталитет, защото тези приказки са само глупави оправдания да не се върши работа. Така какво ще стане - няколко фалстарта, докато накрая никой вече не вярва, че е възможно нещо хубаво да се случи.

# 74
  • Мнения: 663
Изхвърлям го разделно от една година. При нас минават различни камиони за боклука. Контейнерите се пълнят, което ще рече че и съседите си изхвърлят разделно боклука.

Общи условия

Активация на акаунт