Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 515
  • 136
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 24
Каквото и да си говорим, на държавата хич не и пука дали се рециклира.
Единственото стъкло, което се ползва многократно са бирените бутилки.
Не знам защо, бурканите които се продават, не се връщат.
Какъв е смисъла, нови здрави буркани, да се чупят за да се произвежда втори път стъкло от тях, като могат производителите да си ги изкупуват обратно.... Но това е явно държавна политика.

Някъде по нагоре, четох, някой се възмущаваше по точно, че циганите ровещи в кофите си изкарвали по 1000 лева, и ядяли видиш ли пържоли, пък горките българи - евтино саламче Grinning, ами господине или госпожо, събирайте и вие Simple Smile В нашата страна, честно казано добре че са ровещите по кофите цигани, та малко от малко, да се връща боклук за преработка. Видно ние българите, няма да се научим да пазим природата и ресурсите.

За справка килограм стъкло се изкупува на 0.04 лв. така че манго за да си купи 1 кило пържоли, трябва да върне 250 килограма ... да не му завиждаме на пържолките купени с такъв труд Simple Smile
Пластмасата върви между 0.10 - 0.40 лв. за килограм, и в предвид че една бутилка надали тежи повече от 50 грама и за заветното кило пържолки е нужна купчина от около 200 бутилки.... Вие виждали ли сте 200 бутилки каква камара са Simple Smile

Тъжно ми е, че някои хора, намират оправдание на собствения си мързел, и липсата на желание за поне малко опазване на околната среда, с прословутите цигани, които видиш ли щели да забогатеят от техния боклук.

# 91
  • Мнения: 24
Радвам се че има хора сред вас които имат компостер. Днес получих входящ номер от общината и чакам до 2 дни отговор на запитването ми за компостер. Живея в блок, но искам компостер....  та изпратих запитване до Столична Община  дали е възможно битов отпадък от домакинство да бъде транспортирано до завода ''Хан Богров'' ( над 1000 заведения предават към този завод органичните отпадъците които генерират от началото на годината). Ако това не е възможно, дали е законно да се сложи компостер зад блока в тревните площи. Ще пиша за отговора на общината, дано се намери решение, че не ми се купува диспозер (между 300 и 500лв), а за него трябва и мивката да сменям да е с по-голям отвор.......

Дано да ви отпуснат!
Не знам доколко е законно, но си мисля, че дори бихте могли съвместно с разни съседи, да изхвърляте органичните отпадъци /тамън после ще си имате тор за цветята Simple Smile/

Нещата които мен биха ме били притеснили са от една страна да не го откраднат /щом се чуха истории за откраднати "пълни" химически тоалетни, нищо не може да  ме учуди/, и другото нещо, да не се намерят "доброжелатели" които да изхвърлят всякакви боклуци вътре.

# 92
  • Мнения: 34
Да въртят ми се разни притеснения в главата. Дали няма да го откраднат, ако е от общината. Те дават пластмасови и са тежки. И нали ще изкарат лев/ два от него, ако го замъкнат в някой пункт, вместо 100 шишета да мъкнат..... Но ако е дървен( от 2 или 3 евро палета) няма да го закачат, то един палет е 5 лв втора ръка. Мислих го и съседи да хвърлят, ам да се изпокараме защо някой си е хвърлил отпадъците вътре заедно с найлоновата торбичка.... не ми се разправя на този етап. Мисля и кучетата да не се въртят много много около него, че нали си е хранителен отпадък, ще ги привлича особено зимата. Но без да се пробва си е само теория. Дано да е законно, че те обичат да има закон за вредни неща, а полезното да е забранено....

# 93
  • Мнения: 1 788
Събирам разделно, когато мога и не винаги.
Най-вече наблягам на пластмасата и стъклото.
Моето мнение е, че и разделното събиране у нас е на същия "принцип" като "Да изчистим България за ден!", "Българската Коледа", платените найлонови торбички и прочие опорочени инициативи и кампании.
Дупка в морето.

# 94
  • Мнения: 334
 Не, не събирам разделно и нямам намерение да го правя. Една кофа за боклук ми стига в жилището, за повече нямам място. Нито пък желание да трупам боклуци в 2-3 различни кофи.

# 95
  • Мнения: 82
Не събирам раздлено, нямаме на близо контейнери за раздлено изхвърляне. И също не ми се събира в три кофи поради липса на място за три кофи.

# 96
  • Мнения: 34
Това че нямате цветни контейнери на близо е лошо.
Но относно броя кофи и мястото което заемат, по горе съм качил снимки на моите кофи вкъщи. Преди беше 1 по-голяма, сега са 2 малко по-малки от предната. На широчина двете взети заедно са с 1 педя по-големи, в дълбочина е същото като преди. За да ги сложа една до друга трябваше да захвана за стената една етажерка, която беше на пода. Сега е по-просторно, колкото и странно да ми звучи на мен самия..... Wink  . Но не винаги е възможно да се измисли място. Имаше едни в ИКЕА , на етажи, 3 разделения едно върху друго, но бяха изчерпани наличностите, та взех обикновени и ги преправих.

# 97
  • Мнения: 82
Това е добра идея, благодаря Simple Smile

# 98
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
На много от сметищата има сортиращи линии и е достатъчнп просто рециклируемите нрща да не са омаьани с манджа,пък нека фа са в общия боклук, щом система за разделно събиране няма.
Разделно събиране и разделно изхвърляне-има разлика.

# 99
  • София
  • Мнения: 3 296
Разделното събиране, обясни как като събереш пласмасата в тия сладки кофи у дома, я изхвърляш после.

# 100
  • Мнения: 34
Хаха, точно днес изхвърлях пластмасата bowuu, е това ако не е съвпадение. Благодаря за високата оценка на кофите ми  Grinning. Ето какво направих, сложих си 2 ръкавици за еднократна употреба от прозрачните, свалих капака на кофата за пластмаса и хартия, издърпах пълния чувал с пластмаса и метал, завързах го, сложих нов чувал и върнах обратно капака. Отидох до най-близките ми цветни контейнери( на 200 метра) и в жълтия контейнер натиках всичко заедно с чувала. Контейнера бе пълен(за радост САМО С ПЛАСТМАСОВИ ШИШЕТА И ДР.) едвам си вкарах боклука, видях номера за сигнали. Звъннах и казах, че контейнера се е напълнил и да минат по-рано от предвиденото и да го опразнят. Вежливо ме попитаха къде се намира с точност и ми казаха че регистрират сигнала и в най-кратки срокове ще минат да го вдигнат. Ще го наблюдавам утре и други ден дали ще го направят. До контейнера за пластмаса се разхождам 1 път месечно, но сме двама в домакинството.

# 101
  • София
  • Мнения: 15
Ние го събираме разделно и изхвърляме в съответните контейнери. Дразни ме това обаче, че около контейнерите е супер мизерия, а и май само помагаме на клошарите, които отарашват съответните кофи. Примерно около нас периодично минава една каруца, явно специализирана за пластмаса и събират бутилки и каквото има от съответния контейнер.

# 102
  • Мнения: 34
Днес явно е минал камиона и е опразнил жълтия контейнер. Много са бързи  Rolling Eyes

# 103
  • София
  • Мнения: 3 296
Хаха, точно днес изхвърлях пластмасата bowuu, е това ако не е съвпадение. ...

Ама тук ли натика чувала?
Защото аз не се справям, само торбчика от половин литър мога да пъхна.

# 104
  • Мнения: 34
Не, при мен са същите контейнери, но само стъклото е с такъв отвор. Пластмасата ми е като на хартията, правоъгълен отвор.

Общи условия

Активация на акаунт