Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 513
  • 136
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 14 654
Прочетох внимателно темата и стигнах до извода, че си заслужава да се делят боклуците, при положение че все пак има някаква дейност по сортирането и рециклирането на някои от тях. Пък и видях, че при нас вече има от новите кофи с малки отвори, които лично аз одобрявам. Не за друго, ами преди хората си хвърляха в тези кофи торбите с общ боклук, защото обичайно са по-празни.

# 121
  • Мнения: 1 273
Не съм прочела темата, но да, изхвърлям разделно отдавна. Много се дразня на хора, които си хвърлят боклука в кофите за рециклиране. Когато нашата кофа за разделно събиране на отпадъци е препълнена, отивам до друга в близост, която никога не е препълнена. Не е кой знае какво усилие.

# 122
  • Мнения: 2 352
Съгласна съм с Янечек, че поне сега ще бъде значително по-трудно да се хвърля сбирщайна от битови отпадъци, където не им е мястото.  Peace

# 123
  • Мнения: 1 732
Съгласна съм с Янечек, че поне сега ще бъде значително по-трудно да се хвърля сбирщайна от битови отпадъци, където не им е мястото.  Peace
и сигурно е по- трудно да се рови в тях.  Grinning
(събирам всичко разделно, но не съм в БГ.)

# 124
  • Мнения: 5
Не, да си деля боклука ми се вижда голяма простотия. Просто не ми пука.

# 125
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Тези, на които им пука, е достатъчно просто да не смесват в една торба манджите и обелките с рециклируемите отпадъци, щом не им се занимава с разделяне по кофи и тъпчене в малките отвори на специалните. На сметището или преди него - в общия случай тези отпадъци се отделят по една или друга схема и се оползотворяват.

Няма защо да се възмущавате, чер камионите изсипват всички кофи за опаковки на едно място - чистотата на болкука в тях е доста ниска и така или иначе се налага ресортиране. Важното е, че не сте го смесили със динените кори, вчерашни манджи и клонак в общия казан.

Още в началото писах - системата с цветни кофи засега не работи добре у нас и разходите и усилията, които към момента са влагат в тях, трябва да се насочат към разделяне на отпадъците в общите кофи преди сметището. Знам, че е по-трудно и скъпо, но засега е това.

# 126
  • Мнения: 34
точно така

# 127
  • София
  • Мнения: 3 296
Съгласна съм с Янечек, че поне сега ще бъде значително по-трудно да се хвърля сбирщайна от битови отпадъци, където не им е мястото.  Peace
и сигурно е по- трудно да се рови в тях.  Grinning
(събирам всичко разделно, но не съм в БГ.)

И сигурно е по-трудно и да се хвърля и не-сбирщайна в тях. Grinning

# 128
  • Мнения: 117
Събирам разделно, но честно казано това ми причинява доста неприятности у дома, защото никой не споделя моите виждания за нуждата от разделно събиране...Оплакват се, че сме като сборен пунк на вторични суровини Mr. Green Както и да е... Исках да споделя нещо, което научих днес и страшно ме шокира. Та днес един човек от пунк за вторични суровини ми каза, че всичко от цветните конейнери отива на боклука! Аз го попитах защо тогава ги слагат тези контейнери щом не оползотворяват различните отпадъци. "Защото така изискват от Европа." - беше неговия отговор... "И защото някой "усвоява" доста големи субсидии..." Направо съм шокирана! Ами сега?!

# 129
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Това не е вярно. Инсталирането на цветни контейнери е по сила на договори с общини, които са задължени, а пък и финансово им е по-изгодно да не трупат всички боклуци на сметищата.

Финансирането на рециклиращите фирми става чрез фондове, в които слизат пари, включени в цената на всяка стока. Срещу тези средства те трябва да предадат за рециклиране съответното количество отпадък, грижата за събирането на който си поемат сами.

Цветните контейнери са един от подходите за изпълнение на тези квоти. Доста слабо работещ у нас, видимо. Истината е, че само незначителна част от количествата идва по линия на цветните контейнери, по-голямата част фирмите си осигуряват с директни покупки от пунктове.

Поватрям и потретвам - ако ви дразни събирането в цветните кофи, или нямате такива, или са ви неудобни, но искате да бъдете отговорни и не безполезни - то просто не смесвайте боклука в общите кофи. Улеснете или поне не затруднявайте преработката му.

# 130
  • София
  • Мнения: 16 216
Аз имам "драма" от друго естество - живея в затворен комплекс, в който всички съседи са съвестни и си изхвърлят боклука разделно. Обаче жълтите контейнери за пластмаса и хартия се изпразват/разтоварват веднъж седмично в понеделник, а обикновените зелени - редовно всеки ден, дори през уикенда. Жълтите кофи докъм петък са се препълнили, от събота нататък повръщат, картини и найлони се въргалят около контейнера. И понеже сме затворен комплекс  мургави събратя не влизат, си стоим с прилежно събрания разделно боклук до понеделник. Как се опитах да разреша проблема сама:

1. Обадих се на ЕкоБулПак, като културно ги помолих да минават два пъти седмично. Отказаха ми. Уведомиха ме, че в моя квартал нямат планове да слагат контейнери с малки отвори. Помолих поне да удвоят контейнерите -  в резултат до единия досегашен жълт контейнер се появи втори. Но това е само на едно място в квартала, т.е. проблемът с "моята" най-близка кофа се реши донякъде, а всички останали "самотни" жълти контейнери пак си повръщат.
2. Поговорих с инспектор от Столичния инспекторат по темата. Оказа се, че те са задължени да контролират само обикновения органичен боклук (ЗМБГ), и нямат никакви права за контрол върху ЕкоБулПак Shocked Shocked Shocked. Той лично се бил опитал да ги накара да извозват по-често и са му отказали. Цитирам го, били "недосегаеми". Препоръча ми са накарам "етажната собственост" да напише молба до кмета на общината.
3. Примолих се на "етажната собственост". Довели ЕкоБулПак на оглед - естествено в работен ден, в понеделник, след изчистването на кофите - и онези им казали, че не можело да се извозва по-често,  да сме си сгъвали по-прилежно хартиения боклук, че ще ни глобяват.


А защо съм в "драма": ако контейнерите бяха не вътре в комплекса, а пред него, циганите щяха да си извозват вторичните суровини за около 100-200 лв чист приход за тях на ден, а ние, защото сме много прилежни, в момента си тънем в разпилян боклук.

Давайте ми идеи как да се преборя.



# 131
  • Мнения: 155
Всичко хвърляме в една кофа. Пликовете се сменят всеки ден. Понякога в отделен, чист плик оставям храна близо до кофите.

# 132
  • Мнения: 663
Аз имам "драма" от друго естество - живея в затворен комплекс, в който всички съседи са съвестни и си изхвърлят боклука разделно. Обаче жълтите контейнери за пластмаса и хартия се изпразват/разтоварват веднъж седмично в понеделник, а обикновените зелени - редовно всеки ден, дори през уикенда. Жълтите кофи докъм петък са се препълнили, от събота нататък повръщат, картини и найлони се въргалят около контейнера. И понеже сме затворен комплекс  мургави събратя не влизат, си стоим с прилежно събрания разделно боклук до понеделник. Как се опитах да разреша проблема сама:

1. Обадих се на ЕкоБулПак, като културно ги помолих да минават два пъти седмично. Отказаха ми. Уведомиха ме, че в моя квартал нямат планове да слагат контейнери с малки отвори. Помолих поне да удвоят контейнерите -  в резултат до единия досегашен жълт контейнер се появи втори. Но това е само на едно място в квартала, т.е. проблемът с "моята" най-близка кофа се реши донякъде, а всички останали "самотни" жълти контейнери пак си повръщат.
2. Поговорих с инспектор от Столичния инспекторат по темата. Оказа се, че те са задължени да контролират само обикновения органичен боклук (ЗМБГ), и нямат никакви права за контрол върху ЕкоБулПак Shocked Shocked Shocked. Той лично се бил опитал да ги накара да извозват по-често и са му отказали. Цитирам го, били "недосегаеми". Препоръча ми са накарам "етажната собственост" да напише молба до кмета на общината.
3. Примолих се на "етажната собственост". Довели ЕкоБулПак на оглед - естествено в работен ден, в понеделник, след изчистването на кофите - и онези им казали, че не можело да се извозва по-често,  да сме си сгъвали по-прилежно хартиения боклук, че ще ни глобяват.


А защо съм в "драма": ако контейнерите бяха не вътре в комплекса, а пред него, циганите щяха да си извозват вторичните суровини за около 100-200 лв чист приход за тях на ден, а ние, защото сме много прилежни, в момента си тънем в разпилян боклук.

Давайте ми идеи как да се преборя.

Като се препълнят защо не ги изваждате извън комплекса... Simple Smile




# 133
  • София
  • Мнения: 16 216
Амо защото кофите не са до бариерата, а на 800 метра от нея.

# 134
  • София
  • Мнения: 311
Аз бих спряла да разделям боклука, респективно да подарявам суровини на някого, който е сметнал, че не му е изгодно да Ви е чисто. Боклукът от общите кофи също се разделя, но това се случва на депото. На теория управлението на отпадъците е ясно как трябва да се случва, но на практика нещата са по-различни.

Общи условия

Активация на акаунт