Истории от комунистическа България

  • 143 991
  • 3 891
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 21 484
 
Къде, в некакви мизерни заводски станции и квартири с външна тоалетна.

няма толкова места ,
по мои сметки 2-3 млн максимум да са почивали ,
както ми е ясно , че са под 2 млн ,
гледах на ВМЗ Сопот поч. станция 300 места / значи 2100 почиващи там на сезон / , там са работели 10 хиляди - по 3 човека семейство ги сложи - 30000 хиляди са ,
а и не всеки завод има почивна станция , нали ?
квартири - колко да са ?
все пак са малки градчета ...



 Голям зор беше с квартирите.Ако нямате карта - а то няма как да имате всяка година, освен някои, разбира се, за които има правителствени станции, та ако нямате карта отивате на квартира, което става, като сте се лашкали до морето минимум 6-7 часа,  а с малки деца и повече, вие оставате в колата с мама, а тате отива до квартирното бюро - което е едно, да види няма ли квартири. То няма. Затова почвате да обикаляте докато ви подмигне някоя туземка и ви настани в  гаража, на походни легла.
 Разбира се, с "връзки" всичко става, затова вие за другата година им се обаждате предварително, щото вече сте си свои и сте си пили мастиката и те ви настаняват на третия етаж в недостроените стаи, но поне в коридора има тоалетна.

 Но понеже сте деца и морето си е море, а и тия неудобства са били предимно за мама и тате, след трийсе години вие помните само колко е било хубаво като сте ходили всяка година на море.
 

# 301
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Вижте в политиката влизат хора от които не става нищо друго.
Няма да очакваме да дойдат свестни хора. Това няма никога да се случи.

# 302
  • Мнения: 14 654
Леля ми рзказва един виц, който сигурно знаете. Едно комунистическо куче избягало в капиталистическа страна. Неговите събратя го посрещнали с възгласи: "Ти луд ли си? Защо избяга тук, та ние всички сме много гладни! Върни се по-добре, откъдето идваш!" А нашето куче казало: "Да, ама на мене ми се лае!".

# 303
  • Мнения: 11 110
Никога не сме ходили на почивка с карта.

За пръв път една приятелка, чиято майка работеше в пощите (преди да се разделят с БТК и тя да бъде приватизирана), ме "уреди" с такава в средата на 90-те - на Златни пясъци, станцията наистина беше със завидни условия и местоположение.

Когато бях дете, ходили сме обикновено по къщите на хората, на гости или на квартира - чрез приятели на познати на близки и т.н. За щастие баща ми имаше голямо семейство и много приятели. Били сме и в бунгала при мизерни условия, а за лагерите не искам да си спомням - те си бяха казарми по отношение на удобствата (а и на доста от порядките). Никога не бих пратила своите деца в такива условия на "почивка".

# 304
  • Мнения: 1 907
То и сега всеки може да отиде на почивка, бе...ако разбирате почивката като едно време. С кашоните провизии от вкъщи, с газови котлони и бунгала с общ санитарен възел. Защо да не отидете на почивка- може и за 5 лв. да намерите бунгала. И жигули още се продават, да стигнете до морето- и покрив от винкели може да и сложите отгоре, да натоварите касетките с домати от село.
И прах за пране има от няма и 1 лев, което, като направим съотношението, си е колкото едно време...и сапун от 0,20 лв. се намира. И хляб има евтин, и салам...
Само дето се предпочита хубавото, а то се предпочита, защото е налично. Ако навремето е имало един вид тоалетна хартия (всъщност, май и един вид не е имало), сега има сто и е нормално да избереш по-качествената. За всяко нещо се отнася.

# 305
  • София
  • Мнения: 1 273
Вижте в политиката влизат хора от които не става нищо друго.
Няма да очакваме да дойдат свестни хора. Това няма никога да се случи.
Точно това е проблема.

Янечек - това изчерпва всичко  Peace

# 306
  • Мнения: 11 110
Да.
Имаше дефицит на тоалетна хартия. Един вид, и я няма.
А дамските превръзки бяха нечуван лукс.

# 307
  • Мнения: 12 669
То е сега всеки може да отиде на почивка, бе...ако разбирате почивката като едно време. С кашоните провизии от вкъщи, с газови котлони и бунгала с общ санитарен възел.

Такива ужасяващи тоалетни като едно време трудно ще намери.

# 308
  • София
  • Мнения: 10 337

Някой от вас да е бил дете на разведени родители по времето на комунизма?


Само знаех, че е нещо ужасно.

Не е толкова ужасно. Зависи от детето и най вече от родителя, който е поел грижата за него ежедневно.
Не беше нормално хората да се развеждат, да раждат деца без брак или сама жена да роди, последното беше равнозначно на пропадналост и липса на всякакъв морал.
Аз бях дете на самотна майка. В акта ми за раждане пишеше "баща неизвестен". Лошо отношение не съм усетила никога, родена съм 81-ва. Майка ми също. Единствено, каза, че я е хванало страх след два отказа да стане член на БКП и накрая станала. ритеснявала се да не я изгонят от работа. Помня, че леля ми докрай я гледаше отгоре, и хем тайно й завиждаше, че нея са я поканли навремето, хем злобееше, че била тъпа комунискта.

# 309
  • Мнения: 6 365
Някой писа по-горе за панелната естетика. Ще хвана тоя едничък детайл за ушите и ще напиша малко за него, а вие помислете колко други такива аспекти на строя има Grinning

Изобщо цялата соцестетика е да се гръмнеш - и съм сигурна, че е нанесла непоправими поражения върху душите ни. Грозни сгради, брутални квартали, преобладащо сиво - няма цвят, няма детайл, няма радост.
(Помня, че като видях за пръв път тъпите светкащи реклами на лондонския "Пикадили" и "Таймс скуеър", щях да падна - тогава ми се струваше, че това е еманацията на цивилизацията, а аз съм живяла в пещера и съм се обличала в мечи кожи. Ерго и спомените с Некерманите по-нагоре.)

Дрехи и вътрешен дизайн - ужасяващи. Това модели, кройки, багри - като изсечени с теслата от безграмотен пролетарий.
Наскоро гледах снимки от абитуриентски бал през 80-те - еми уау, ако мислите, че сегашните чалгици са ужасно лош вкус, опитайте пак - крушата не пада по-далеч от дървото. Това, че нещо е било скромно и без пайети, не значи, че не е било напълно дилетантско, грозно и лишено от естетически критерий. А прическите? О, боже.
Понякога ме хваща срам, не просто тъга, а срам, че съм била част от този нелеп декор.

И интересно, но грозотата се развиваше и задълбочаваше в хода на социализма - през 50-те и 60-те  когато в сферите на дизайна все още са работили хора, възпитани и образовани преди "победата" му, тук-таме се намират доста по-адекватни неща. После естетиката на грозотата и дефицита (най-вече на познание и вкус) триумфира напълно.

Точно това винаги съм се чудела- как можеше да е толкова грозно! И кой е забъркал цвета за отровно зелената булана...

# 310
  • София
  • Мнения: 10 337
Още настръхвам като видя зелените или едни горчичени на цвят булани. Наскоро видях такава метната на леглото на снимка на един колега, трийсетина годишен.

# 311
  • Мнения: 21 484
Вижте в политиката влизат хора от които не става нищо друго.
Няма да очакваме да дойдат свестни хора. Това няма никога да се случи.


 И защо така? В началото на 20 век и 20-те и 30 те години в България е имало забележителни политици.  По света също има такива и сега.

  

 Да бе, защо наистина правеха всичко толкова грозно и недодялано? Почти не се сещам за някаква вещ, която да е изпипана и с хубав дизайн и да е соцпроизводство.
  

# 312
  • Мнения: 3 826
какво му е на Плевнелиев , например ?
той за нищо ли не става ?
какво й е на Фандъкова ?
на Кристалина Георгиева ?

# 313
  • Мнения: 6 365
Още настръхвам като видя зелените или едни горчичени на цвят булани. Наскоро видях такава метната на леглото на снимка на един колега, трийсетина годишен.

Буланата вече я вписвам сред "предупредителни знаци в поведението на мъжете".

А нашите политици...ми горе-долу като разликата в нивото на футболистите. Една Кристалина Георгиева, тук-таме някой Бербатов, останалото- селски бек.

# 314
  • Мнения: 2 927
гледах на ВМЗ Сопот поч. станция 300 места / значи 2100 почиващи там на сезон / , там са работели 10 хиляди - по 3 човека семейство ги сложи - 30000 хиляди са... ,
     Военно-промишления комплекс е много неудачен пример за лошата страна на социалистическа България, дори да отнесен към почивните станции.  Военните заводи (Арсенал, ВМЗ, Дунарит, Оптикоелектрон ..., дори холдинга Металхим) притежаваха почивни бази на много места, не само по морето, имаха и почивни станции, и хижи и по планините. А ако видиш УП-2 на хора, работили там в началото на 80-те години, трудно ще ги убедиш колко по-добър е сегашния стандарт за работника (подчертавам). Демокрацията съсипа този държавен бизнес, който си беше печеливш.  

Общи условия

Активация на акаунт