БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 37 891
  • 758
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 22 867
Доли, виж солените мъфини на Снежко, любими са у дома, ....................

Тъкмо щях същите да препоръчам, ако не си ги правила вече, пробвай, добре се получават и на кексчета и на цял кекс. Peace

# 736
  • Мнения: X
Доли пробвай солените мъфини на Снежко -винаги ми се получава добре.
  Embarassed не видях ,че са ги препоръчали -по -горе  Joy  
  И на мен не ми се получаваше преди - но тази рецепта е страхотна !
 Марчева
Скрит текст:
кой е заядлив според теб  ти слагаш в червено и подчертаваш мой пост ,а не аз апострофирам твоя .  Joy
Да си попитам пак за кекса  с аспирин . Някой правил ли го е ? Колко аспирин се слага - при едни рецепти е 1 таблетка ,при други - 2 . Каква роля играе / като набухвател ли ? Не дава ли отражение на вкуса ?
 Искам да направя кекс с локум и може да пробвам с тази смес. Ще се радвам някой да ми отговори

  /Аз не съм много фен на аспирина ама ми е интересно какво ще се получи. /

Последна редакция: чт, 11 дек 2014, 13:09 от Анонимен

# 737
  • Sofia
  • Мнения: 26 528
благодаря ви,ще ги направя   bouquet

# 738
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Цитат
Да си попитам пак за кекса  с аспирин . Някой правил ли го е ? Колко аспирин се слага - при едни рецепти е 1 таблетка ,при други - 2 . Каква роля играе / като набухвател ли ? Не дава ли отражение на вкуса ?
Не съм правила кекс с аспирин, не бих и направила.
Моето обяснение на въпроса ти. Аспирина е киселина (ацетил салицилова) и единствената му роля може да бъде да взаимодейства с алкални съставки (сода) и да даде някакво набухване. 1 табл. е 500 мг. , а две съответно 1 гр. (да не бъркам), т.е. слагаш 1 гр. киселина, което мисля, че е малко за съществен набухващ ефект.
Ефекта на аспиририна, като лекарство е, че е нестероидно противовъзпалително средство, няма антибактериален ефект или нещо друго, което да се отнася към качеството или съхранението на храната, освен това, което писах, че е киселина, а повечето микроорганизми не обичат кисело (предполагам за това има консерви с аспирин).

# 739
  • Мнения: X
Не се слага друг набухвател в кекс. Така ,че не взаимодейства със сода .
  Аз не пия аспирин и туршии не ям / не обичам Grinning /
 Обичам да експериментирам и ще го направя поне веднъж ,като пробвам решавам да дам мнение . И пак моето такова не е меродавно.
 /Знам за какво се пие и какво е действието му. Въпроса ми беше отправен към някой който го е правил и знае как е на вкус и т.н. /
  Благодаря за обширният отговор и отделеното време.
  Кекса се прави за пряка консумация и хич и не се надявам аспирина да е консервант и не ми е нужен като такъв - даже съм пробвала да правя туршии без консервант и имам добър резултат с едни мариновани моркови ,които и без стерилизация се запазиха свежи и хрупкави дълго време. / При правилно протичане на ферментацията и съхранение след това при правилна температура и относителна влажност на въздуха е възможна да се съхранява зимнина и без наличието на аспирин .
  Та въпроса ми беше чисто  и само откъм вкусови качества и вид на кекса ,а не на такова високо ниво .
  Знам рецептата още от дете и за пръв път като ми я споделиха погледнах с насмешка ,даже помислих  ,че се шегуват или нарочно лъжат за правилната съставка.
  /Имала съм доста случай -рецептата нарочно е с изпусната или добавена съставка , с цел да не се получи добър краен резултат./
   Отивам да си бъркам кекса и каквото стане / може и коша да иде Grinning /
 

 

# 740
  • София
  • Мнения: 3 445
Здравейте, кулинари!

Що споделите ли мнение/опит? Купих си пиле Дюк, уж било по-различно от стандартните бройлери. Чудя се сега, дали наистина е по-различно и има ли нужда от специално готвене? Какво ще кажете?

# 741
  • Sofia
  • Мнения: 26 528
по-различно е Peace
само такова купувам вече 2год.
по-вкусно и мазничко е,като домашните...става страхотна супа с него
трябва да се готви/пече малко повече от другите пилци

# 742
  • Мнения: 2 779
Кекс като кекс, yulmana  Peace.
Много отдавна правих, от любопитство, та нямам много ясни спомени, но ако не се беше получил....определено щях да го помня  Mr. Green. Ползвах рецепта от тук, не знам твоята каква е.

# 743
  • Мнения: 3 020
Правих Френска селска торта снощи - сутринта нямах търпение и си хапнах /а пише да престои 24 часа/, обаче кремът беше поизсъхнал. Пък, ако бях чакала цяло денонощие, не знам какво щеше да стане.  ooooh!
Кремът е от разбита сладкарска сметана + цедено кисело + заквасена сметана + добавки /лимонов сок, лим. кора, ванилия и т.н./
Според вас защо се получи и следващия път как да предотвратя това засъхване? То можем и за 1 ден да я изядем, но целта е да изглежда естетически добре поне 2 дни, а тя още на 1 ден се "спече"  Rolling Eyes
/днес ще нося и на други хора от нея, чудя се дали отгоре да не я позамажа с нещо  Blush/

# 744
  • Мнения: 2 553
Тя не е ли обилно поръсена с орехи? Как така да я мажеш отгоре? Според мен кремът е бил малко.

# 745
  • Мнения: 3 020
Тя не е ли обилно поръсена с орехи? Как така да я мажеш отгоре? Според мен кремът е бил малко.

Ами поръсена е, но се вижда и кремът... точно това се чудя как и с какво да я оправя, защото нямам още орехи вкъщи... и понеже ги правих в чопър, не станаха като стъргани, а малко се посъбраха /дано ме разбра/
Кремът даже беше в повече и оставих една купичка на мъжът ми за плодова салата  Grinning

# 746
  • Мнения: 2 553
Съжалявам, не знам как да помогна. Освен да я донаръсиш с нещо, за да не се виждат пукнатините - купи още орехи, или малко смлени бисквити (ама ще ти изсушат още повече крема..).  Thinking

Ако си спазила стриктно рецептата и после не си сложила ЦЯЛА купа с крем - малко ти е крема!  Crossing Arms

# 747
  • Мнения: 11 636
Според мен си оставила тортата непокрита в хладилника и тя е изсъхнала - аз си имам кутия за торти и никога не ми изсъхва. Ако нямаш такава кутия - остави си тортата в ринга и я опаковай в свежо фолио дакато престоява в хладилника.

# 748
  • Мнения: 3 020

Ако си спазила стриктно рецептата и после не си сложила ЦЯЛА купа с крем - малко ти е крема!  Crossing Arms

Не, просто сложих повече от сладкарската сметана, отколкото беше в рецептата и наистина стана доста. Е, доста, доста 3-4 пълни супени лъжици примерно...  Rolling Eyes

Ами да, на поднос, непокрита... нямам подходяща кутия... винаги така ми стоят тортите  Blush
Явно това ще да е причината.

# 749
  • Мнения: 2 553
Ами остава варианта с непокритата торта, както ти каза Ladybird_.

Общи условия

Активация на акаунт