За И-тата и Й-тата (1-ви клас)

  • 15 328
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 592
    На моята и обясних с произношение. Нали няма как да сбъркаш порци-И с порций. Батерия - батери-И, а не батерий. 

Ако се прочетат доста от темите, тук възрастни хора бъркат И и Й, нали стана емблематичен примерът с "император Стрий" Laughing

Точно затова изпадам в тиха истерия като ги обърка.

Скорпиото има май доста добри неща, във всеки случай сборниците по математика, които му взех, са далеч по-смислени от онези, които ползват в училище (и от които полза няма никаква, само му е скучно и досадно и периодично се опитва да ги попълва, докато върши нещо друго).

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
    На моята и обясних с произношение. Нали няма как да сбъркаш порци-И с порций. Батерия - батери-И, а не батерий. 

Ако се прочетат доста от темите, тук възрастни хора бъркат И и Й, нали стана емблематичен примерът с "император Стрий" Laughing
Точно затова изпадам в тиха истерия като ги обърка.

Скорпиото има май доста добри неща, във всеки случай сборниците по математика, които му взех, са далеч по-смислени от онези, които ползват в училище (и от които полза няма никаква, само му е скучно и досадно и периодично се опитва да ги попълва, докато върши нещо друго).

А, и последно допълнение - думата стрии и на мен не ми е понятна. Как е в единствено число? Или се приема, че никой не може да има само една такава гадост?

# 17
  • Мнения: 3 784
"Стрия" е единственото число, но почти никога не съм чувала да се говори само за една, уви.  Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 17 592
А-хам. Е, за съжаление аз исках да знам само за пълнота на познанията...  Rolling Eyes Лично моят опит сочи, че тези гадове винаги вървят в пакет.. Whistling

# 19
  • Мнения: 11 916
Ако някой се е отървал само с една, единствена, да се похвали! Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 17 592
Не и аз... Sad

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е  фонология, децата не са развили усет, който лъсва при писането, много от тях не "чуват" Й-то, не правят разлика между това какво чуват с И и с Й, и затова го пишат грешно. Те дори наум си го казват грешно, което пък води и до грешно чуване. Странното за мен е, че като че ли напоследък, последните поколения деца имат такъв проблем. Ако беше сериозен по "наше време", учителките щяха да го направят световен въпрос. Моето лично мнение е, че все повече деца не успяват да усвоят на интуитивно ниво (интуитивно, ама пак чрез опита) скритите правила на езика. Не зная защо, но се случва нещо.

# 22
  • Мнения: 2 124
Ми не знам защо да са само последните поколения деца, след като толкова възрастни - и то висшисти, бъркат И и Й.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
такова бъркане наблюдавам в последните десет и малко повече години. Сегашните родители са от поколението на демокрацията, то се получава явно зараза. Преди години нямаше как да срещнеш в журналистически материали такива неща, а сега по-скоро стават норма. Също като с УЪ-то - когато чуваш все повече хора да уъкат, то започва да доминира в един момент и децата така го научават, възрастните също.

# 24
  • София
  • Мнения: 17 592
Това пък какво е, УЪ?Не съм сигурна дали искам да научавам, или се страхувам да чуя отговора...  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 2 124
Предполагам, че става дума за неучленяване на звук твърдо Л, когато вместо Л се произнася дифтонг близък до звучене с произнасянето на W на английски, като при work например.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, за това става въпрос - билабиален дисламбдацизъм - Л се произнася с устните, без участието на езика. Лошото е, че не само го произнасят така, те започват да го грешат и при звуковия модел - колко звука чуват и съответно как ще го напишат (лейка - уейка). А ми се е случвало учител по английски да каже и обратния случай - на английски, вместо w да пишат L  или да втвърдяват Уъ-то и да го произнасят като Л. Манджа с грозде.

# 27
  • Мнения: 3 784
такова бъркане наблюдавам в последните десет и малко повече години. Сегашните родители са от поколението на демокрацията, то се получава явно зараза. Преди години нямаше как да срещнеш в журналистически материали такива неща, а сега по-скоро стават норма. Също като с УЪ-то - когато чуваш все повече хора да уъкат, то започва да доминира в един момент и децата така го научават, възрастните също.

Аз го наблюдавам основно откакто чета форума, при разнообразни възрасти. "Едно време всички пишеха правилно" ми е от любимите митове. Във всяко време има пишещи всякак, само че навремето не е имало интернет и убичащите да мият чиний не са се набивали толкова много на очи.

Състоянието на редакцията или липсата на такава през последните 20 години е съвсем друг въпрос, но за него ще си отворим друга тема.  Laughing

Кати, има ли подобрение при вас?

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
такова бъркане наблюдавам в последните десет и малко повече години. Сегашните родители са от поколението на демокрацията, то се получава явно зараза. Преди години нямаше как да срещнеш в журналистически материали такива неща, а сега по-скоро стават норма. Също като с УЪ-то - когато чуваш все повече хора да уъкат, то започва да доминира в един момент и децата така го научават, възрастните също.

Аз го наблюдавам основно откакто чета форума, при разнообразни възрасти. "Едно време всички пишеха правилно" ми е от любимите митове. Във всяко време има пишещи всякак, само че навремето не е имало интернет и убичащите да мият чиний не са се набивали толкова много на очи.

Състоянието на редакцията или липсата на такава през последните 20 години е съвсем друг въпрос, но за него ще си отворим друга тема.  Laughing

Кати, има ли подобрение при вас?

По-скоро не... Sad


А по въпроса за възрастта... ами, не мога да твърдя, че имам обобщен поглед върху цялото сиюпопколение. Обаче за пръв път научих, че имало хора/ деца, които не знаят къде се пише "и" и къде - "й" в 4ти клас, когато от 11то основно училище -  всичко друго, но не и елитно - се озовах  в... ами, хм, училище, посещавано най-вече от... равнопоставени деца на равнопоставени Кремиковски работници. И бях абсолютно втрещена. По-късно, когато имах късмета да да се... лиша от ... удоволствието да посещавам някое от училищата с горепосоченото предимство и се озовах в Гагарин - също не елитна, просто нормална - гимназия отново нямах съученици, изпитващи такива странни затруднения.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е мит, а си е съвсем реално. Щом се допуска в журналистически материали, които са представителни за нивото на гилдията, ако щеш, то правИ сметка! Изследването на медийната писмена реч, че и не само писмената, а и устната, са мерило за това какво е цялостно нивото и на гилдията, и на населението, защото това е представителен език. Да не говорим, че срещам такива неща и в официални документи. Как ти се струва юрист да бърка И и Й? Или що за (не)грамотна секретарка си е наел, при това студентка по право, щом допуска такива елементарни грешки? И редакторите са като журналистите - неграмотни!

Общи условия

Активация на акаунт