Акт за раждане без баща.

  • 11 611
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте на всички. Имам въпрос. Какъв е варианта в акта за раждане на бебето да няма записан баща? Какво се случва ако кажа, че не знам кой е бащата? Някой има ли някаква представа... Рових много в интернет, но нищо не намерих.  newsm78 newsm78

# 1
  • Мнения: 256
Здравейте на всички. Имам въпрос. Какъв е варианта в акта за раждане на бебето да няма записан баща? Какво се случва ако кажа, че не знам кой е бащата? Някой има ли някаква представа... Рових много в интернет, но нищо не намерих.  newsm78 newsm78
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s … bv.82001339,d.d24  чети си
Накратко - нищо не се случва - записваш го на твое име или на баща ти и край. Останалото ще го намериш в ГСК
А още по-накратко - пишеш в графата за баща :"неизвестен" и готово. Всяка акушерка ще ти го каже.

Последна редакция: сб, 27 дек 2014, 02:40 от sevus

# 2
  • Мнения: 9
В смисъл може ли да няма в акта за раждане името на бащата, това ми е въпроса всъщност?

# 3
  • Мнения: 256
В смисъл може ли да няма в акта за раждане името на бащата, това ми е въпроса всъщност?

Определено може! Не е ли логично, когато се напише "баща-неизвестен"?
Ако няма кой да оспорва - ОК си. Ако има кой да оспорва - бедна ти е фантазията!
П.П: Иначе пишеш, че бащата е неизвестен и си ти - грижи нямаш! Ама това, ако сте нямали брак.

Последна редакция: сб, 27 дек 2014, 03:31 от sevus

# 4
  • Мнения: 461
Обясни малко повече. Но като цяло ситуацията е просто, когато се роди детето и нямаш брак с мъж или не си прекратила скоро такъв то се записва на твоето име, с твоята фамилия или тази на семейството ти. А бащата се пише - неизвестен и това е. Виж ако имаш брак или скоро си се развела, тогава нещата стоят по друг начин. Надявам се да съм помогнала. Вълшебни празници!

# 5
  • Мнения: 256
Обясни малко повече. Но като цяло ситуацията е просто, когато се роди детето и нямаш брак с мъж или не си прекратила скоро такъв то се записва на твоето име, с твоята фамилия или тази на семейството ти. А бащата се пише - неизвестен и това е. Виж ако имаш брак или скоро си се развела, тогава нещата стоят по друг начин. Надявам се да съм помогнала. Вълшебни празници!
Туй жените сте страшни - обясни, та обясни Simple Smile
Попита нещо, съвсем телеграфно жената и получи същият отговор, съответен линк и т.н.
Но не - обясни по-подробно!!! Тя/той ако искаше да обясни подробно, щеше да го е направил/а - не мислиш ли?
Задава се въпрос - получава се отговор = туто финито.
Весели празници!

# 6
  • Мнения: 461
Обясни малко повече. Но като цяло ситуацията е просто, когато се роди детето и нямаш брак с мъж или не си прекратила скоро такъв то се записва на твоето име, с твоята фамилия или тази на семейството ти. А бащата се пише - неизвестен и това е. Виж ако имаш брак или скоро си се развела, тогава нещата стоят по друг начин. Надявам се да съм помогнала. Вълшебни празници!
Туй жените сте страшни - обясни, та обясни Simple Smile
Попита нещо, съвсем телеграфно жената и получи същият отговор, съответен линк и т.н.
Но не - обясни по-подробно!!! Тя/той ако искаше да обясни подробно, щеше да го е направил/а - не мислиш ли?
Задава се въпрос - получава се отговор = туто финито.
Весели празници!

Tо няма спор, че жените сме страшни, не съм кой знае колко любопитна да науча какво толкова се случва, въпросът е, че ако е искала да и се даде линк и да прочете смятам, че до сега да го е направила и да не пуска изобщо подобни теми, защото семейният кодекс е достъпен на 100 места в интернет. Тя иска отговор съобразен с нейната ситуация, а има голяма разлика дали е имала брак, има брак или пък не, дали някой изобщо би претендирал да е баща и така общо взето. Така, че за да сме максимално от полза и да не подведем никого естествено, че бихме искали повече обяснение, ако жената е получила желаният отговор просто няма да се обяснява и толкова. Усмихнат ден!

# 7
  • Мнения: 9
Нямам брак, нито развод. Планувана бременност, раздяла. Въпросния баща 2 месеца не ме е потърсил, за да се поинтересува как минава дори бременността, дали всичко е наред с бебето и т.н. Не съм в България, а той да, и за да не претендира за детето след това искам да знам какво мога да направя по въпроса с бащинство, права и т.н.

# 8
  • Мнения: 403
Нямам брак, нито развод. Планувана бременност, раздяла. Въпросния баща 2 месеца не ме е потърсил, за да се поинтересува как минава дори бременността, дали всичко е наред с бебето и т.н. Не съм в България, а той да, и за да не претендира за детето след това искам да знам какво мога да направя по въпроса с бащинство, права и т.н.

Няма брак, няма развод - записваш детето на свое име и си ок...това по българското законодателство.
Пак по него...биологичния баща на детето има право да предяви съдебни претенции за бащинство до навършвани на 1 годинка на детето...след изтичането на тази една година губи всички права.
НОО...има една вратичка в нашето законодателство, която позволява на  БНД  да отиде при нотариус и да припознае пред него детето за свое...нотариуса те уведомява с писмо... и след това ти трябва да доказваш, "че нямаш сестра" ... т.е. съдебно дело, ДНК експертиза и т.н. всичко тежи на теб, ако искаш да оспорваш, де. Ако ли не...БНД си остава "тати" и се сменя акта за раждане на детето - вече с имената на бащата.
Но всичко това е, ако тати е в Бг и детето е в Бг. А както детето ще бъде родено в друга държава, то вече ще се води чужд гражданин и там май се прилага законодателството на съответната държава.
Надявам се да съм била полезна. Не съм адвокат, но съм проучила възможностите, защото и нашия акт за раждане е с баща Неизвестен и трябваше да съм наясно с вероятностите.
Успех през Новата година и леко бременеене Simple Smile

Последна редакция: чт, 01 яну 2015, 12:05 от elea33

# 9
  • тук и там
  • Мнения: 11 638
До колкото знам -дори и да се роди в съответната държава-детето не придобива  чуждо гражданство,освен ако майката или бащата не са граждани на тази държава.Това за Европа предимно важи,за Щатите е така както сте писали. Peace

# 10
  • Мнения: 403
До колкото знам -дори и да се роди в съответната държава-детето не придобива  чуждо гражданство,освен ако майката или бащата не са граждани на тази държава.Това за Европа предимно важи,за Щатите е така както сте писали. Peace

Възможно е...не споря, казах че не съм адвокат. Просто споделих личния си опит, до колкото той е приложим, към поставения въпрос от авторката.

# 11
  • Мнения: 4 809
В смисъл може ли да няма в акта за раждане името на бащата, това ми е въпроса всъщност?

Да, може - в акта на моето дете на мястото на името на бащата има звездички. Моето дете е родено в Белгия и е с българско гражданство, защото аз съм българка. Може да поиска белгийско, когато стане на 18, но то не му се дава по право. Тъй като е записано първо в Белгия и първият акт за раждане е белгийски, в българския акт за раждане имената са записани според белгийския - две собствени имена и фамилно име (моето, ама с мъжко окончание), бащино няма.

Никой никога за нищо не ме е питал във връзка с бащата на детето.

# 12
  • Мнения: X
Пиша, като "анонимен", защото все още за себе си нямам отговорите, но искам да имам информация.
Възможно ли е по време на брак или при раждане непосредствено след развод да не се впише име на баща/съпруг в акта за раждане? възможно ли е майката да изрази такова желание?
Да кажем, че поради обстоятелства ... не желая този мъж да се счита за баща на детето ми и да фигурира в неговите документи. Този човек за пореден път ме е обидил ужасно и ме е накарал силно да се съмнявам дали има смисъл от съвместния ни живот и съвместното ни родителство или това ще ми носи само цял живот проблеми.
Уточнявам обаче, че в действителност и без никакви съмнения той е биологичния баща на детето. Това и той знае много добре и със сигурност и тук съзнавам, че ако се достигне до спор той може да изиска това да бъде медицински доказано и ще се окаже неоспоримо, че е бащата. Тогава съответно има ли смисъл от горното.

# 13
  • Мнения: 403
Пиша, като "анонимен", защото все още за себе си нямам отговорите, но искам да имам информация.
Възможно ли е по време на брак или при раждане непосредствено след развод да не се впише име на баща/съпруг в акта за раждане? възможно ли е майката да изрази такова желание?

Не. Не е възможно. Мисля, че около 300 дни след развода, детето задължително се записва на вече бившия съпруг. Много новоразведени или неразведени бременни мами, с нови връзки без брак , попаднаха в този капан...
А пък по време на брак...дори няма да те питат.

Последна редакция: пт, 23 яну 2015, 09:39 от elea33

# 14
  • Мнения: X
Да кажем: "Каквото сам си напарвиш, друг не може да ти го направи." Сама съм си виновна, защото аз настоявах за този брак. Понякога човек е твърде наивен и вярва, че има положителни промени на място, където промяна просто е невъзможна. Ще си сърбам последствията от грешните решения.

Общи условия

Активация на акаунт