Ягоди, малини или боровинки - нещо лесно и ароматно!

  • 75 241
  • 200
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 572
А как по друг начин може да се подсушават плодовете освен с тензух? Да ги оставя да си изсъхнат от самосебе си ли?

# 136
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Хем да побутна хубавата темичка напред, хем и да дам отчет.
   За 2 път направих тази разкошотия с ягоди /първия път ми мухлясаха всички бурканчета  Thinking/. Е 2 дни го пасирам и чакам захарта да се разтопи - но ТЦ, не става. Като извадя пасатора и по него все има кристалчета захар. Най-накрая разсипах всичко по бурканчета и шишета, затворих ги  и сега ще чакам резултат. Иначе подсуших всяка ягодка, така че със сигурност не е имало и капка водица.
   Искрено се надявам този път да се получи, защото много ми харесват идеята, вкуса и после начините, по които може да се използва този ароматен сироп.

# 137
  • София
  • Мнения: 9 887
GOLDEN ROSE,аз направих от малини през есента,и досега си стои в шкафа и няма проблем.Също го бях разсипала с малко неразтопена захар.
а откъде ягоди по това време?

# 138
  • София
  • Мнения: 10 858
GOLDEN ROSE , гаранция че няма да ти мухляса  Peace Може да стои много дълго време, нищо че захарта не е била разтопена. Аз вече си правя тази ароматна ягодова страхотия всяко лято. Няма грешка рецептата!   bouquet

# 139
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
GOLDEN ROSE,аз направих от малини през есента,и досега си стои в шкафа и няма проблем.Също го бях разсипала с малко неразтопена захар.
а откъде ягоди по това време?
 
   На пазара "Красно село" продават на няколко сергии, верига супермаркети "3 4 5" и от борсата за плодове и зеленчуци в Дружба.
     Валенце,   Вивиан , благодаря ви за съветите.   bouquet Дано този път се получи, че как съм се наточила .......

# 140
  • Мнения: 59
Предполагам, че не се разваля заради захарта. Имам бурканчета от преди 2г. и нищо им няма, аромата си е същия, все едно токущо си го направил.А го правя от 5-6г. Просто няма смисъл да го вариш.
П.П. Опитайте с по-малка доза 200гр.-400гр. да видите дали ще ви хареса!

Идеята е добра! Струва си да се опита! Благодаря!

# 141
  • Мнения: 1 426
цоп в темата и отивам да чета, защото имаме големи количества ягоди, малини и къпини  Grinning
Малините и къпините не се мият преди замразяване, за да се запазят цели плодчета. Проблема на замразените малини е че след размразяваме са вкиселяват много, при ягодите не е така. За да се направи сок или мус от ягоди първо трябва да се замразят (на много ниска Т) след което изцеденият сок е много по-гъст и наситен тъй като са се разпукали мембраните.
Заинтригува ме рецептата с рома, ще я изпробвам.
Случайно някой да знае рецепта - технология за малиново вино (не малиновка)?

Последна редакция: ср, 10 фев 2010, 10:47 от mani-mani

# 142
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Моля за помощ, съвет и идеи. За втори път правя този разкош. Първия път мухляса всичко. Преди около седмица направих 5-6 бурканчета, затворих ги здраво, сложих в шкаф и днес ИЗНЕНАДА. Ягодовото изкушение тръгнало да се разхожда из шкафа. Изкипяло!!! Всички бурканчета, до едно. Явно по-незатегнатите капачки са се предали и "сладкото" си е излязло, а по-яко затворените бяха пред гръмване. В секундата в която ги развинтвах бликаше от тях.
   Колкото и да го мисля - намирам причина в едно нещо. Подготовката беше и в двата случая такава - мия, подсушавам и пасирам. И в двата случая по 2 дни пасирах, а не три пъти през час и после в буркан. Може ли това да е причината.
   Имам чувството , че се провалям само защото неистово силно искам да стане.  Tired

# 143
  • София
  • Мнения: 10 858
Много странно  Thinking Щом кипи, значи ферментира. Но защо ще ферментира? И аз не мога да си го обясня.
Не ми се вярва в това, че ти кипи, защото два дни си го пасирала. Направо много странно.

# 144
  • Мнения: 7 474
 Rolling Eyes Никога не ми се е случвало...наистина странно Thinking

# 145
  • Мнения: 1 426
според мен е имало въздух, трябва да се пълни до капачка и след първоначалното затваряне да не се пасира пак, също и в самия шкаф може да е прекалено топло - например ако е до фурна, котлони или миялна в шкафа става доста топличко. Плодовете трябва да са почистени от гнили или ферментирали елементи, ако по малините има бяло също да не се използват.

# 146
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Слагала съм само и единствено здрави ягоди, подсушени. Ягодите и захарта държах в купа, в която ги пасирах и през двата дни, след като изсипах сместа в бурканчета не съм ги пълнила до самия връх, а до началото на гърлото - там до където се пълнят по принцип и купешките. Веднъж разсипана тази смес не съм я вадила отново да я пасирам. Просто затворих капачките и прибрах в шкаф. Шкафа е горен, намира се до абсорбатора. Чак пък да е топло там...не мисля.
   Вече нямам обяснение на нещата.
   Казвате да пълня абсолютно до върха на буркана, така ли? Добре, а после като започна да използвам от някой буркан нали пак ще влиза въздух и количеството ще намалява, пак ще падне нивото. Ега си, все едно дисертация пиша. Днес мисля пак да взема ягоди и отново ще пробвам, но този път ще сложа 200 грама ягоди, че то направо си е за яд по-голямо количество да бастисам.
   На 200 грама ягоди слагам 400 гр. захар, пасирам 3 пъти през час, пълня бурканите до горе и чакам.
  Ако някой има др. идеи - моля да каже.   bouquet

# 147
  • Мнения: 79
И аз съм от каръците явно.Есента напълних няколко бурканчета с къпини и всичките се развалиха  Sad Не помня колко ги държах в хладилника преди това , а захар сложих 1:1 със къпините.Незнам защо не ми се получиха.

# 148
  • Мнения: 35
Темичката много ме заинтригува.Благодаря на Лео за идеята.непременно ще  я пробвам.
GOLDEN ROSE,според мен всичко е от ягодите.те са много нетраен плод.Личен опит,лятото като си сложа ягоди посолени със захар,ако не са в хладилник,мухлясват още на другия ден.Затова ,колкото по-скоро ги затвориш,толкова по-добре.Успех ти желая.  bouquet

# 149
  • Мнения: 150
Ами ако се стерилизират за 5 мин? Колкото да залепне капачката.....  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт