Помощ за данъчните облекчения!

  • 3 157
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 106
Много добре, че си се сетила за тази тема. Това ще е наистина от голяма полза за много хора. Когато имам възможност, ще се опитам и аз да помагам.

Много хубаво и подробно си обяснила нещата за семейното подоходно облагане и ползване на данъчното облекчение за деца.
...........
10. Ако лицето подаващо данъчна декларация, има задължения към НОИ или данъчните, тези задължения се приспадат автоматично от изчисления данък и ви се дава разликата.
.........
Само искам да внеса едно уточнение, кои вземания се прихващат. Ще бъдат прихванати само данъчните и осигурителните вземания, които са установени и изискуеми /по декларация, по влязъл в сила ревизионен акт, наказат. постановления(НП)/. Не се прихващат неданъчни вземания / например глоби от КАТ; глоби от ХЕИ; такса смет и данък сгради, които съгл. действащото от 2006г. законодателство вече не са дан.задълж/.

И една поправка: сумите се възстановяват в 30 дневен срок от подаване на декларацията, съгл. Чл.129, ал.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

От тук можете да изтеглите образците на Декларация по чл.41  и чл.29 от ЗОДФЛ: http://nap.bg/useful/docs/698-Ch_41.pdf и  http://nap.bg/useful/docs_new/detski_al_29.pdf
За повече информация може да посетите сайта на НАП: www.nap.bg

Последна редакция: сб, 25 мар 2006, 21:08 от tsvelko

# 16
  • Мнения: 106
Може да ползвате и друго данъчно облекчение. За направено дарение на инвалид през 2005г. Облекчението е до 10 % от облагаемия доход. Единственото условие е към датата на дарението дарителят да няма данъчни задължения / съгл. действащото законодателдтво до края на 2005г. дан. задълж. бяха данък сгради, такса смет, данък МПС, а от 2006г. вече не са/. За целта към Декларацията по чл.41 от ЗОДФЛ трябва да приложите следните документи: екземпляр от сключения договор м/у вас и инвалида /не е необходимо да е нотариално заверен/ и копие от Решението на ТЕЛК за инвалидност.

Повече информация за данъчните облекчения за ФЛ можете да намерите в глава XIII от ЗОДФЛ : http://nap.bg/taxes/docs_new/ZODFL.pdf

Последна редакция: сб, 25 мар 2006, 21:00 от tsvelko

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Едно питане към по-просветените.Съпругът ми е съдружник в ООД .Има ли право той да ползва данъчните облекчения за деца? newsm78

# 18
  • Мнения: 106
Данъчното облекчение за деца може да се ползва от всички, чиито доходи се облагат с ДОД /данък общ доход/ и съответно имат внесен такъв, независимо от това дали са съдружници в ООД, дали са ЕТ или работят по трудов договор.

# 19
  • Мнения: 45
Здравейте, Искам да ви попитам към данъчната декларация трябва ли да се приложи оригинала на служебната бележка от работодателя, когато се работи само по един трудов договор? И ако се праща по пощата, ако има грешки при попълването, как това може да се разбере? А защо два екземпляра?  Благодаря предварително

# 20
  • Мнения: 953
Имам следния въпрос: личната ми карта е издадена в София, но в момента живея в Пловдив.Къде трябва да подам декларацията-по местожителство или може и в Пловдив?Мерси предварително!
В София, прати я по пощата с обратна разписка за да несе разкарваш.

# 21
  • Мнения: 3 929

И една поправка: сумите се възстановяват в 30 дневен срок от подаване на декларацията, съгл. Чл.129, ал.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
А защо тогава на мен още не са ми изплатили сумата? Как да разбера, че са ми я превели по сметката?


# 22
  • Мнения: 545
Към Ети
Естествено, че трябва да приложиш оригиналната служебна бележка (или повече такива, когато има доходи от повече работодатели). Два екземпляра - единия ще ти го върнат, за да си имаш за себе си, но ако не искаш, не е задължително въобще да го попълваш втори - на данъчните им трябва един.

# 23
  • Мнения: 984
включвам се и аз с едно допълнение облагаемия доход се намалява и при сключена застраховка "Живот"

# 24
  • Варна
  • Мнения: 3 238

И една поправка: сумите се възстановяват в 30 дневен срок от подаване на декларацията, съгл. Чл.129, ал.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
А защо тогава на мен още не са ми изплатили сумата? Как да разбера, че са ми я превели по сметката?



Зуки, първо ще те извикат да подпишеш един акт за прихващане и възстановяване, и после в 7дневен срок превеждат парите по сметката. Нас ни извикаха доста след 30дни след подаване на декларацията, а и наближава крайния срок и може би са по-натоварени.

# 25
  • Мнения: 106
Здравейте, Искам да ви попитам към данъчната декларация трябва ли да се приложи оригинала на служебната бележка от работодателя, когато се работи само по един трудов договор? И ако се праща по пощата, ако има грешки при попълването, как това може да се разбере? А защо два екземпляра?  Благодаря предварително
Към декларацията не само, че се прилага служ.бележка, но и задължително е в оригинал. Независимо от това, че работите само на едно място, е необходимо да се приложи сл.бележка за дохода. От нея е видно какъв доход вие сте получили, какви осигуровки са удържани е данъкът, който е внесен в републ.бюджет.

А ако декларацията ти е попълнена грешно, от НАП ще ти изпратят уведомително писмо или ще ти се обадят напосочения от теб телефон, за да се явиш при тях и да отстраниш грешките.

# 26
  • Мнения: 106

И една поправка: сумите се възстановяват в 30 дневен срок от подаване на декларацията, съгл. Чл.129, ал.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
А защо тогава на мен още не са ми изплатили сумата? Как да разбера, че са ми я превели по сметката?
Сега в края на кампанията за подаване на дан.деклар. за доходите със сигурност служителите от НАП са много ангажирани. Възможно е да не се обаждат на всеки подал декларация. Ако нямаш някакви задължения, които да бъдат прихванати, най-вероятно е да ти преведат сумите за възстановяване направо без да те търсят. Така, че защо не попиташ в банката дали са ти преведени парите или погледни по дебитната си карта.
Ако все още няма никакво развитие на нещата се обади в съответната терит. дирекцията на НАП. Ако нямаш известен тел. за връзка с тях, тук съм ти извадила линк за контактите с НАП в страната:

http://nap.bg/about/contact.htm

# 27
  • София
  • Мнения: 2 271
Искам да ви питам, само за предходната година ли се прави това?
Може ли да подам за тази година, за да не удържат данъка, който в края на годината ще е надвзет?
Благодаря.

# 28
  • Мнения: 106
Искам да ви питам, само за предходната година ли се прави това?
Може ли да подам за тази година, за да не удържат данъка, който в края на годината ще е надвзет?
Благодаря.
Не, неможе за тази година. Сега /до 17.04.2006г./ се подават декларации за доходите получени през предходната година. А за тади година ще подадеш догодина.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 271
Ясно, благодаря, tsvelko  Peace

Общи условия

Активация на акаунт