Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други мезенца

  • 141 113
  • 757
  •   1
Отговори
# 705
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 446
Колко е дебела стената на тръбата? И колко е диаметърът на тръбата? А височината ма уреда?

# 706
  • София
  • Мнения: 7 971
Колко е дебела стената на тръбата? И колко е диаметърът на тръбата? А височината ма уреда?

Аз казвам за металните, които съм разглеждал просто за информация. Те са с височина 17 см. Тези които са за килограм и половина с с диаметър 10 см., а тези за три килограма 14 см.

Бонго май спомена, че бил работил с някакъв уред по негова поръчка.

Между другото кажете за тия пластмасовите с какви размери са, щото те са май по-разпространени у нас.

# 707
  • Мнения: 7 779
Колко е дебела стената на тръбата? И колко е диаметърът на тръбата? А височината ма уреда?
някъде около 1.5-2.0 мм.  а диаметъра , който съм използвал до сега е около 120 мм  при височина около 145 мм.  но не е пълна цялата с месо.
другите ми тръби са с диаметър  около 150 и 80 мм

# 708
  • Мнения: 7 779
Бонго май спомена, че бил работил с някакъв уред по негова поръчка.
батето си е поръчал уреда.  аз си го правих сам - с подръчни материали

# 709
  • София
  • Мнения: 7 971
Бонго май спомена, че бил работил с някакъв уред по негова поръчка.
батето си е поръчал уреда.  аз си го правих сам - с подръчни материали

Убау де - пусни едно фото да го видим.

# 710
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 446
Сходни са, тогава  Peace На Тескома е висок с капака - 16 см, а се пълни на височина 12 см. Диаметър - 10,5 см  Peace

На вкус - продуктът винаги е бил еднакво обработен и отвътре и отвън. Може би тези няколко разлика, които се получават при Бонго не са от значение  Peace

Вероятно е изпитвано, пробвано, изследвано - преди да се пусне, като уред на пазара и всичко е точно  Peace

# 711
  • Мнения: 7 779
и там нямам обяснение. има всякакви  по форма шунки  и с различен диаметър (за кръглите).
предполагам ,че всичките са правени по определени изисквания за температура , която е еднаква за всичките форми шунка. останалото е вкус и влажност.

за мен е важно направеното да е вкусно и да се изяде. тогава съм си свършил работата  Laughing

# 712
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 446
Между другото - от шунката с гъби - оставих едно парче - да постои седмица - да видя какво ще стане - не беше мръднало - може би от curing salt-a, който сложих  Peace Иначе, дори варено месо, макар и в хладилник 0 след седмица - няма да е читаво  Thinking

# 713
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 446
Дядо Хаджия, честито! Добре дошъл в Клуба на шунковарите! Ще очакваме резултатите скоро.
Вместо шунки, тези дни реших да правя лятно кайзеровано филе, с каквото сме свикнали да се глезим през зимата ...
ето го и резултата
Скрит текст:





Аз ни в клин, ни в ръкав - по никое време се сетих, че пропуснах да похваля - този разкош  Crazy Четох блога - още, като видях поста и съм се отплесбала  Blush

Прави ми се и на мен нещо такова  Peace

Имах една книжка преди - за технологията на месните изделия, кой знае къде е .... Чудя се дали д ане разгледам за такъв "учебник" или помагало от този тип   Peace

# 714
  • София
  • Мнения: 7 971
и там нямам обяснение. има всякакви  по форма шунки  и с различен диаметър (за кръглите).
предполагам ,че всичките са правени по определени изисквания за температура , която е еднаква за всичките форми шунка. останалото е вкус и влажност.

за мен е важно направеното да е вкусно и да се изяде. тогава съм си свършил работата  Laughing


Значи за уреда, който аз чакам термометъра е предвиден да се слага в средата в месото. И вероятно ще трябва да следя достигане на исканата температура вътре в него.

# 715
  • Мнения: 7 779
аз се колебаех къде да бъде дупката за термометъра и я пробих да е в близост до центъра. нищо не ми пречи да пробия и една за да мога да измервам температурата и на водата. сега я измервах като вдигна капака.
при пластмасовите уреди термометъра е предвиден да измерва температурата на водата

# 716
  • София
  • Мнения: 7 971
аз се колебаех къде да бъде дупката за термометъра и я пробих да е в близост до центъра. нищо не ми пречи да пробия и една за да мога да измервам температурата и на водата. сега я измервах като вдигна капака.
при пластмасовите уреди термометъра е предвиден да измерва температурата на водата


То затова трябва да се гледат рецепти с подобни уреди. Хайде сместта иди дойди ще я направиш, ама номера после е варенето. Например в един от уредите имаше няколко клипа. И от тях разбрах, че при него след като го напълнят веднага го слагат в тенджерата да го варят без преди това да е седял в хладилника. После го вадят, явно го охлаждат и го слагат според мен в камерата на хладилника.

Ето ви един от тези клипове:


# 717
  • Мнения: 7 779
ами мисля ,че е важно месото да стои в хладилника докато се овкусява. все пак престоява в хладилника 24 ч , а някъде го държат и по 48 ч.  ако е на стайна температура за тези часове ще се развали. аз поне така постъпвах - държа месото в хладилника и непосредствено преди варенето го изваждам и слагам в уреда , а уреда го слагам във вече затоплената до 85 градуса вода. след това започвам да отчитам 2.30 ч

# 718
  • София
  • Мнения: 13 226
Мисля си, че в иноксовия температурата на месото е по-висока отколкото в пластмасовия. Аз меря водата и тя е 85 градуса, ама вътре месото надали се приготвя на тази температура  Rolling Eyes
откъде ще дойде тази по-висока температура при различните шунковари - инокс и пластмаса ? при положение ,че температурата на водата около съда е еднаква  newsm78
инокса с една идея се загрява по-продължително време от пластмасата , но това е в първите минути , а тук става въпрос за над 120-130 мин.  аз лично не мога да си обясня  как при 85 градуса на водата инокса или пластмасата ще станат  90  newsm78


Ами там е работата, че не ми се вярва да става толкова бързо топлообмена. Иначе - да.. теоретично в един момент се изравнява температурата на водата и местото. Въпросът е кога... допускам, че му е малко. Никога няма да стане температурата по-висока. Моите опасения са, че е по-ниска. Може да съм предубедена, нооо... това са моите размисли

# 719
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 446
Аз предпочитам месото да се овкусява под натиска на капака в шунковара - причината е, че при мен има парчета, кайма .... и риск да има въздух между тя, от една страна, което да е предпоставка за окисление.  Peace

От друга, предпочитам да има натиск, т.е. "налягане"  Crazy

Разбира се, когато парчето е цяло месо - ситуацията е по-различна и все пак  Blush

Все забравям да огледам за шарено месо за роле  Crazy Прави ми се  bowuu

Общи условия

Активация на акаунт