Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други мезенца

  • 141 087
  • 757
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 7 779
Аз предпочитам месото да се овкусява под натиска на капака в шунковара -
тогава защо ще държиш месото 24/48 ч в хладилника заедно с марината ?

# 721
  • Мнения: 2 152
защото месото "зрее" и поема от подправките и става по-вкусно - затова  Joy

па и нищо не каза за моето "лятно филе" - обикновено си искаш, а този път го подминаваш ...

# 722
  • Мнения: 7 779
това го знам бре  Laughing
попитах момето защото каза ,че предпочита месото да се овкусява под натиска на капака. това го разбрах ,че е когато вече е в шунковара на котлона.

# 723
  • Мнения: 7 779
па и нищо не каза за моето "лятно филе" - обикновено си искаш, а този път го подминаваш ...[/color]
добре си забелязал. сега остава да почерпиш без да си искам  Joy

# 724
  • Мнения: 2 152
това го знам бре  Laughing
попитах момето защото каза ,че предпочита месото да се овкусява под натиска на капака. това го разбрах ,че е когато вече е в шунковара на котлона.


ама то тези 24/48 часа си седи под натиска на капака, защото е в шунковара, де - това не го ли разбра? И масата, където има мляно става по-хомогенна ...

Па за почерпката закъсня ... остана мъничко кат за комка

# 725
  • Мнения: 7 779
в последствие го разбрах ,че може и така да се тълкува.  Laughing
понеже клипчетата , които съм гледал месото го изваждаха с купата от хладилника и след това пълнеха шунковара. аз също така го правих - надробено или цяло месо стои с марината да се овкусява и втасва в хладилника и след това го прехвърлям в уреда/тръбата и го метам на котлона. там вече е подложено на натиск.
така и го разбрах първоначално поста - на котлона поставено и натиснато месото да се овкусява докато се приготвя.

# 726
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 440
Да, според указанията - правя сместа и я слагам в шунковара, прибирам го в хладилника и там отлежава до момента на "варене"  Blush

# 727
  • Мнения: 2 152
Точно така

# 728
  • София
  • Мнения: 7 957
Да, според указанията - правя сместа и я слагам в шунковара, прибирам го в хладилника и там отлежава до момента на "варене"  Blush


А видехте ли видеоклипа дето ви го дадох по-нагоре, че там пък дамата директно сложи шунковара в тенджерата, а чак след варене го завря в камерата на хладилника ?

# 729
  • Мнения: 7 779
май така се прави - след варенето и охлаждането да се сложи шунковара в хладилника за да стегне месото и да се желира , ако има желатин де  Laughing

# 730
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 440
За доброто на фризера, мисля, че не е добре да се слага нещо топло там Simple Smile ММ ако само чуе за нещо такова - ще  се взриви от бяс Simple Smile

Пак споменавам указанието на Тескома, но според него - след варенето - има охлаждане на течаща струя - аз пускам студена вода от чешмата и обливам шунковара, обърнат надолу, за да не влиза вода в него. Вече охладен го прибирам в хладилника и там остава до сутринта.

Нарочно варя винаги вечер, за да няма изкушили се, които да дегустират - преди достатъчното охлаждане Simple Smile ММ е инструктиран да не пипа, докато не кажа, но някои внезапни хрумвания могат да провалят вида на изделието  Mr. Green

# 731
# 732
  • София
  • Мнения: 7 957
Аз затова питам, защо при някои уреди това предварително висене в хладилника го няма ?

# 733
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 440
Не разбирам езика, на който са обясненията в клипа  Peace Може да казва, че месото е било овкусявано и е отлежало в хладилника  Peace Не мисля, че ще поеме добре сол само за времето на варене  Peace

Накрая, когато вади шунковара и го оставя на плота - може д аказва, че го охлажда до стайна температура и тогава го прибира на студено. Няма как да го покаже  Peace

За затова избягвам клипове на език, който не разбирам  Peace Разни идеи могат да се видят, но не и да се хване цялостно с обясненията и детайлите, които мисля, че са важни  Blush

# 734
  • Варна
  • Мнения: 3 903
Здравейте, мисля че ви писах за температурата вън и вътре (моето чудо има такава възможност за мерене). Към края на варенето, при температура на водата 85 градуса, месото вътре е на 75 градуса.

Снощи сварихме поредната порция от цяло парче свински бут, овкусявано 24 часа в хладилника. но много бързах сутринта и успях само да го изкарам от шунковара и да го пъхна в хладилника. Довечера ще нарежа и ще снимам.

Общи условия

Активация на акаунт