Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други мезенца

  • 140 994
  • 757
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 5 539
Засилила съм се и аз към шунковара, но искам да пробвам с подръчни средства , та да съм по-убедителна.Решила съм до пробвам в стъклена кутия с много хубав капак ,хубавоо да го натъпча ..Дали ще се получи?!

# 346
  • София
  • Мнения: 13 206
браво. страхотна книжка с рецепти. благодаря  bouquet

Аз също благодаря newradost !
Обаче имам и въпрос. Разгледах и видях, че всъщност те слагат металната шунковарка в друга мултиварка на програма "СУП"  Wink Каква е таз мултиварка някой знае ли и след като е на тази програма излиза, че се вари шунката на 100 градуса  Wink

# 347
  • Мнения: 7 779
Засилила съм се и аз към шунковара, но искам да пробвам с подръчни средства , та да съм по-убедителна.Решила съм до пробвам в стъклена кутия с много хубав капак ,хубавоо да го натъпча ..Дали ще се получи?!
с какво ще се притиска докато се вари ?

# 348
  • Мнения: 205
Здравейте! В Италия съм виждала да си варят вкъщи кървавици,колбаси и др в нещо като найлон.Усуква се като бонбона, завързват се краищата, да не потече и се слага във вряща вода.Беше прозрачен и много твърд найлон и никога не се пукаше... Някой знае ли какво е това?  newsm78

# 349
  • sofia
  • Мнения: 786
Не бе, Редмонд си имат свой шунковар, който е с капацитета на мултиварката - побира се. Системата с железно тяло с пружини и плик в тях. Значи тяхната супа програма е към 90 градуса или по малко и е за крем супи. Имат варене отделно. то е на 100

# 350
  • София
  • Мнения: 13 206
Ясно... аз си мислех също, че към 90 градуса обработка би било също ОК. И между другото ми направи впечатление, че те не оставят да се мариноват нещата. Овкусяват и варят. Не знам дали това няма да запази цвета на месото  Wink Ще пробвам някоя рецепта. Също ми е интересно как се получава терин,пастет и т.н.

# 351
  • Мнения: 7 779
нали на термометрите за месо са дадени при каква температура е най-удачно да се приготвя дадено месо ? за свинското мисля че беше 85 градуса, 90 е за пилешко
http://100ki.bg/cgi-bin/index.pl?_state=ProductDetails&produ … =3217&LANG=bg

# 352
  • София
  • Мнения: 13 206
нали на термометрите за месо са дадени при каква температура е най-удачно да се приготвя дадено месо ? за свинското мисля че беше 85 градуса, 90 е за пилешко
http://100ki.bg/cgi-bin/index.pl?_state=ProductDetails&produ … =3217&LANG=bg


Да, да.. знам. И на моя е дадено така, обаче аз последния път държат в горната граница, на 90 и стана най-добре сякаш. Лошото е, че не купувам месото от едно и също място и не мога да сравня от месото ли е или от обработката.

# 353
  • Мнения: 7 779
тези 90 градуса къде ги измерваш - във водата или в месото ?
също така зависи и времето при което месото се държи на тази температура.

# 354
  • Мнения: 2 152
прав си, Бонго - всичко зависи и от месото и от времето. Затова трябва да му се хване цаката - като направиш няколко опита...
Ваче, това се отлежаването преди обработка е просто технология на приготвянето на шунка - да може се пресова поне малко.

# 355
  • София
  • Мнения: 13 206
тези 90 градуса къде ги измерваш - във водата или в месото ?
също така зависи и времето при което месото се държи на тази температура.


Ами да ти кажа не обърнах внимание, защото като отпечатах книжката и отгоре-отгоре прочетох една рецепта.
Батето, технология е, обаче ми се струва, че 48 часа отлежаване променя вкуса на месото.
Аз ще пробвам и някоя рецепта от книжката  Wink

# 356
  • Мнения: 2 152

Батето, технология е, обаче ми се струва, че 48 часа отлежаване променя вкуса на месото.


Vache, след всички опити, които направих се убедих, че е точно така - солта е сравнително малко, няма антиоксиданти, няма оцветители, които да задействат ... И като престои толкова време, хем променя вкуса, хем и влияе страшно много на цвета.
Поради това приемам, че няколко часа - до 6 или един ден са напълно достатъчни, а и последният ми опит го потвърди.

Преди известно време поръчах в една специализирана фирма да ми направят прототип на шунковар, който да съчетава най-доброто от всички ... И момчетата взеха, че го направиха този прототип и тези дни взех, че го пробвах ....

Правих домашна шунка от контрафиле и ми се получи страхотно вкусна




този път съм почти доволен от творението

# 357
  • Мнения: 5 539
Това сбпрототипс е много идейно, дали можд повече подробности?!
Аз все още се чудя как да сглобя такъв с подръпно средства. 70 лв. за пластмасов термос ми се струват многоо.

# 358
  • София
  • Мнения: 11 987
Бате, тези твои познати за колко пари ще ми направят и на мен един шунковар?

# 359
  • София
  • Мнения: 13 206
Батето, чудесно изглежда  Hug Отивам да чета
На мен сякаш по- ми се нрави шунката от цяло парче месо. Инжектирам вътре с течността солено-сладка или каквато е там и стана супер един врат. Но на контрафиле лично аз повече бих се радвала

Общи условия

Активация на акаунт